Drodzy Rodzice!

Ze względu na sytuację zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych podczas której dzieci muszą pozostać w domu, proponujemy część tego czasu wykorzystać na zabawy dydaktyczne rozwijające umiejętności poznawcze, plastyczne dzieci. Z uwagi na ograniczone możliwości techniczne naszego przedszkola do prowadzenia kształcenia zdalnego proponujemy Państwu poniższe rozwiązania.

Codzienne czynności wykonywane wspólnie z dzieckiem mogą być wspaniałą zabawą, a jednocześnie nauką.   Pamiętaj jednocześnie o dozowaniu dziecku pracy. Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpiecznie i swobodnie w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.

 Zaproś dziecko do:

  • wspólnych wiosennych porządków:

– segregowanie i klasyfikowanie, np. poszczególnych części garderoby

– porządkowanie książeczek na półce według wielkości, grubości

  • wspólnych obserwacji:

-odczytywanie temperatury powietrza na termometrze

-zaznaczanie poszczególnych dni na kalendarzu, odczytywanie ich
z zastosowaniem liczebników porządkowych

  • układania różnych wzorów z patyczków lub zapałek (np. domek, kwiatek itp.)
  • gier planszowych, układanek, puzzli
  • czytania i słuchania bajek,
  • ćwiczeń grafomotorycznych (rysowanie po śladzie, kreślenie linii i wzorów literopodobnych) to wstęp do nauki pisania. Im więcej takich ćwiczeń, tym łatwiej będzie dziecku pisać litery – wyrazy – zdania.
  • do zabaw z plasteliną, ciastoliną, wycinania, wyklejania, wydzierania
  • wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy

Jednocześnie informujemy, iż kanał TVP ABC w godzinach 8:00-13:00 emituje codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Programy te nie są przerywane reklamami. Wśród wielu propozycji jest m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką. TVP ABC ma w swojej ofercie również takie programy jak: magazyn ciekawostkowy „Teleranek”, audycję o zwierzętach.

Dodatkowym działaniem podjętym przez Telewizję Polską jest udostępnienie w paśmie TVP Vod czterech specjalnych kolekcji zawierających materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów.

Zachęcamy wszystkich rodziców i dzieci do korzystania z n/w stron internetowych do samodzielnej pracy  w domu.

Poniżej znajdują się propozycje portali edukacyjnych do wykorzystania podczas przerwy w pracy przedszkola.

https://szaloneliczby.pl/przedszkole/ 

 https://www.miniminiplus.pl/gry/kategoria/cyferki-i-liczenie

https://ciufcia.pl/

http://matzoo.pl/zerowka

http://pisupisu.pl

http://maluchwdomu.pl/

Poza tym każda grupa otrzyma od wychowawcy i nauczycieli uzupełniających zakres materiału do pracy w domu.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z placówką pod nr tel. 62 731 56 52 , drogą elektroniczną przedszkole@doruchow.pl  lub telefonicznie z wychowawcą grupy i nauczycielem uzupełniającym.

Życzymy dużo zdrowia i wytrwałości !!!