PIĄTEK, 05.06.2020r.

Temat dnia: Nasze zabawki.

Kochani! Dziś już ostatni dzień przed weekendem, kiedy spotykamy się na zajęciach. Dzisiaj bardzo lubiany temat przez wszystkie dzieci, czyli będziemy rozmawiać o zabawkach 🙂 W jaki dzień tygodnia mogliście zawsze przynieś ze sobą do przedszkola zabawkę? Dokładnie – w piątek i dziś też mamy piątek 😉 gdybyście dziś mieli możliwość pójść do przedszkola to jaką zabawkę byście ze sobą zabrali? Czy to jest Wasza ulubiona zabawka? 🙂

Na początek Fruzia zaprasza Was na krótką gimnastykę https://www.youtube.com/watch?v=3ucDVAsz_C0

Teraz poproście Rodziców o przeczytanie wiersza B. Szelągowskiej „Kraina zabawek”.

„Siedzą zabawki grzecznie na półkach.
Siedzą i patrzą na pajacyka.
Pajac do tańca lalkę zaprosił
i teraz będą tańczyć walczyka.
Patrzcie! Dwa misie! Na samej górze!
W takt się kołyszą, klaszczą łapkami.
Na parapecie rozsiadł się zając;
Jak każdy zając – strzyże uszami.
Tuż obok książek drzemie żyrafa.
Kudłaty piesek przy wózku szczeka.
Piłka się turla, to znowu skacze.
Myszka – zabawka – kotu ucieka.
I nagle wchodzi ktoś do pokoju.
Ojej, nie tańczy już nikt walczyka!
Zabawki stoją, siedzą bez ruchu
i tylko z radia płynie muzyka”

Wspólnie porozmawiajcie na podstawie wysłuchanego utworu, wykorzystajcie pytania pomocnicze, używajcie określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni.
− Jakie zabawki były w pokoju?
− Kogo pajac zaprosił do tańca?
− Gdzie siedziały dwa misie?
− Kto zdrzemnął się obok książek?
− Przy czym stał kudłaty piesek?
− Co się stało, gdy ktoś wszedł do pokoju?

Teraz możesz wykonać swoje karty pracy, cz.2, str.55.

Jeśli zrobisz to spójrz wspólnie z osobą dorosłą na poniższy obrazek. Porozmawiajcie o tym, gdzie znajduje się piłka na każdym z obrazków (najważniejsze przyimki to: w, na, obok, przed, za, pod, nad) 🙂

Teraz sam spróbuj powiedzieć, gdzie znajduje się kotek 🙂

Na którym obrazku miś znajduje się na krześle ?

A na którym jabłko jest w misce?

Świetnie! Teraz już chyba bez problemu poradzisz sobie ze zwrotami określającymi położenie przedmiotów z przestrzeni 🙂

Dziś proponuję, abyś sam wykonał swoją wymarzoną zabawkę. Możesz do tej pracy użyć gazetek reklamowych (lub zdjęć zabawek). Będziesz potrzebował jeszcze nożyczek, kleju, kredek, no i oczywiście kartki. Zastanów się, czy można jakoś połączyć/zmienić i stworzyć nową, wymarzoną dla siebie zabawkę. Wymyśl jej nową nazwę, zastosowanie itp. Możesz do niej coś dorysować, bądź bardzo kreatywny :))) na końcu podziel się ze mną swoim pomysłem na zabawkę <3

Baw się dobrze, pamiętaj (szczególnie dziś) o swoich zabawkach 🙂 posprzątaj swój pokój i wszystkie zabawki, pamiętaj o tym, że należy o nie dbać..w porządkach może towarzyszyć Ci ulubiona piosenka dzieci https://www.youtube.com/watch?v=u196d6A1gvQ

Pozdrawiam serdecznie i miłego weekendu/ A.G. 🙂

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Już potrafię. Rodzic  prosi, by dziecko naśladowało jego ruchy:

  • stanęło wyprostowane,
  • wyciągnęło obie ręce do sufitu,
  • wyciągnęło obie ręce w bok,
  • wyciągnęło obie ręce przed siebie,
  • dotknęło stóp czubkami palców dłoni,
  • dotknęło lewą dłonią uniesionego prawego kolana (pokazuje R.),
  • dotknęło prawą dłonią uniesionego lewego kolana (pokazuje R.),
  • z zamkniętymi oczami dotknęło czubka nosa palcem wskazującym,
  • podskoczyło kilka razy obunóż,
  • stanęło na jednej nodze z ramionami rozłożonymi na boki.

Zabawa integrująca Pomagamy sobie
Dziecko wskazuje miejsce, do którego chce dotrzeć, i zakłada opaskę na oczy. Rodzic jest przewodnikiem i bezpiecznie słowami prowadzi do wskazanego celu (bez dotykania).  Zamieniamy się rolami. Powtarzamy zabawę dopóki sprawia nam frajdę.

Zabawa ruchowa Kwiatek rośnie.
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, pochyla tułów do przodu i opiera dłonie o podłogę. Gdy R. mówi: kwiatek rośnie, dziecko bardzo powoli prostuje tułów i wyciąga dłonie jak najwyżej ku górze. Gdy R. mówi: kwiatek więdnie, dziecko wraca do pozycji wyjściowej.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Zachęcanie do prac porządkowych w ogrodzie. Bezpieczna zabawa na rowerze, hulajnodze.
Malowanie kolorową kredą na chodniku buziek przedstawiających różne emocje i nazywanie tych emocji.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Zwracanie dziecku uwagi na zachowanie porządku wokół siebie, zachowanie prawidłowej postawy. Kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

MIŁEGO  DNIA   – M.  P.  🙂