ŚRODA  –  03.06.2020

Temat  dnia:    DZIECI Z RÓŻNYCH  STRON  ŚWIATA

Poznamy dzieci  z różnych stron świata, ich wygląd, stroje i niektóre obyczaje, a także muzykę  charakterystyczną dla kontynentów na których żyją. Warto uzmysłowić dzieciom, iż mino różnic, dzieci mają podobne marzenia i chcą wesoło spędzać czas.
1. Proszę przeczytać opowiadanie „ UCZTA  U  MOTYLKÓW”
Kerim i Jasira pojawili się w grupie Motylków kilka dni temu. Dzieci przyglądały im się z uwagą, bo wyglądali trochę inaczej i na początku niewiele mówili. Oboje mieli trochę ciemniejszą skórę, a ich czarne oczy patrzyły na innych badawczo i trochę nieufnie. Dziewczynka nosiła na głowie kolorową chustę, której nie zdejmowała nawet w budynku. Chłopiec był trochę starszy od siostry i dużo wyższy od pozostałych przedszkolaków, ale na razie pani dyrektor zdecydowała, że lepiej będzie nie rozdzielać rodzeństwa i przyjęła oboje do tej samej grupy
. – Chcecie może poukładać puzzle? – pierwsza zagadnęła ich Julka, która jeszcze nie tak dawno sama była nowa w grupie Motylków i pamiętała, jak bardzo się wtedy denerwowała. Na śniadej twarzy Jasiry pojawił się nieśmiały uśmiech. Skinęła głową i dała się nowej koleżance poprowadzić do stolika z rozsypaną układanką. Dziewczynka uwielbiała układać puzzle. Ten moment, kiedy z zupełnego bałaganu zaczynał się nagle wyłaniać piękny obrazek i okazywało się, że wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, napawał ją wielkim spokojem. W prawdziwym życiu nie zawsze było tak łatwo…
– Ale jesteś szybka! – zawołała zachwycona Julka wpatrzona w zręczne palce Jasiry. – Nieźle! Już zrobiłaś prawie cały zamek!
– Jeszcze niebo… i liście… – powiedziała skupiona na pracy dziewczynka. – I już.
– Ja też już prawie skończyłam, zobacz – pochwaliła się Julka. – A wiesz, mamy tu też takie puste puzzle, na których można samemu narysować obrazek i potem go układać. Chcesz?
Czarnooka koleżanka skinęła głową, po czym obie udały się w kierunku szuflad
z przyborami plastycznymi. Dziewczynki wymyśliły, że każda z nich narysuje swoją rodzinę, a potem wymienią się puzzlowymi rysunkami i zobaczą, która szybciej go ułoży. Tymczasem chłopcy bawili się w drugim końcu sali. W ruch poszły gumowe dinozaury, które wydawały z siebie przeraźliwe odgłosy. Kerim był zachwycony zgromadzonym w przedszkolu zbiorem prehistorycznych gadów. Dotychczas widział je w książkach i na kartach, które zbierał od kilku miesięcy. Ale takie zabawki to zupełnie coś innego! Rozpoznał wśród nich pterodaktyla i brontozaura. Był nawet nieduży, zielony model diplodoka i lekko zużyty tyranozaur. Lubił te skomplikowane nazwy. Nazywanie dzikich bestii pomagało mu pokonać strach przed nimi.
– Wrrrau! – ryczały potwory w rękach rozbawionych chłopców, którzy, choć widzieli się pierwszy raz w życiu, potrafili się razem świetnie bawić.
– Ach, ci chłopcy, zawsze robią tyle hałasu! – skomentowała Julka zajęta szkicowaniem szczupłej sylwetki swojego taty. – Ja już prawie skończyłam, a ty? Jasira potrząsnęła przecząco głową. Spojrzała na rysunek koleżanki, na którym byli tylko Julka i jej rodzice. Wszyscy troje jechali na rowerach przez park. A na jej układance pojawiło się już sześć osób: mama, tata, ona, trójka jej rodzeństwa i to wciąż nie była cała rodzina. Jeszcze przecież trzeba narysować małego Alima i babcię Hanę.
– O, macie piknik! – zawołała Julka, patrząc na narysowaną przez Jasirę rodzinę siedzącą wokół dużego koca zastawionego jedzeniem.
– To nie piknik – sprostowała dziewczynka. – To nasz normalny obiad, w domu. – A gdzie stół i krzesła?
– Nie ma. Siedzimy na podłodze – wyjaśniła Jasira.
– Ale wam fajnie! Na mnie mama by krzyczała, że nie siedzę przy stole i kruszę na podłogę. To niesprawiedliwe! – oceniła Julka. – I jeszcze w dodatku macie naleśniki..
. – To nie są naleśniki, to pita. Taki arabski chleb. Maczamy go w hummusie albo oliwie – oczy Jasiry zalśniły na myśl o pysznym jedzeniu w gronie najbliższych. – A może pobawimy się w dom i pokażę ci, jak to u nas wygląda? – zaproponowała.
– Super pomysł! – ucieszyła się Julka. – Ale chyba będziemy potrzebowały więcej osób, bo twoja rodzina jest taka duża.
Znalezienie chętnych do zabawy na szczęście wcale nie było trudne. Dywanik
w kąciku kulinarnym wkrótce zapełnił się plastikowymi talerzami oraz szmacianymi warzywami i owocami. Siedzące dookoła dzieci wzajemnie częstowały się zabawkowymi potrawami. Także wielbiciele dinozaurów dołączyli do tej uczty i nawet dla ich pupili znalazły się jakieś smaczne kąski.
– Kochana, ta pieczeń jest doprawdy wyborna! – Tereska z wdziękiem naśladowała swoją ciocię, pochłaniając niewidzialne danie.
– Spróbuj musu jabłkowego! Po prostu felicja! – zachwycała się Kasia.
– Chyba raczej delicja… – poprawiła ją Julka.
– Hmm… naleśniki z lodami z marchewki i kalafiora! Pychotka! – wygłupiał się Julek.
– I do tego sos mrówkowy! – wtórował mu Kerim.
Wspólna biesiada trwała do czasu, aż pani Małgosia, roznosząca w przedszkolu obiady, zaprosiła dzieci do stołu na prawdziwy posiłek. Ale tak naprawdę nawet wtedy nie przerwano zabawy w nadawanie potrawom śmiesznych nazw. Pani Marta patrzyła z rozrzewnieniem na to, jak dzieci potrafią się razem świetnie bawić, nawet gdy są tak różne i pochodzą z różnych stron świata. Pomyślała, że nazwa Motylki tak bardzo pasuje do jej grupy. Tyle tu różnych barw i wszystkie do siebie doskonale pasują!
Mamy różny kolor skóry i inne zwyczaje,
Lecz w zabawie ta odmienność nieważną się staje.
Ty masz piegi, on ma loki, ja mam skośne oczy.
Gdy mnie poznasz, sam dostrzeżesz, jak wiele nas łączy.

Collage of children drawing

 

Po przeczytaniu opowiadania proszę  zadać pytania: Jak wyglądali Karim i Jasira?
Jakie zabawy zaproponowały dzieci nowej koleżance i nowemu koledze? Co przedstawiały rysunki Jasiry i Julki?  Co zdziwiło Julkę na rysunku Jasiry?
2. Zachęcam do obejrzenia filmiku LINK: https://youtu.be/s0NCq8-lP20
Proszę zwrócić uwagę, które ze zwyczajów  czy potraw  wydało się dzieciom
najciekawsze.
3. Proszę skopiować któryś z wybranych obrazków, pociąć na kawałki, zrobić puzzle ,poskładać w całość , gdy dziecko się pobawi, można nakleić na kartce.

 

 

 

 

 

4.Proszę w dalszym ciągu ćwiczyć piosenkę  LINK: https://youtu.be/7K3_mSb1zRQ
5. Zachęcam do wykonania ćwiczeń 27 a i b
Życzę powodzenia i pozdrawiam  Alicja  Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂
Ćwiczenia naśladowcze  Zwinny jak kot.
Rodzic tłumaczy, że tak jak ludzie mają swoje cechy, tak również zwierzęta mają swoje charakterystyczne cechy.  Podaje  przykłady porównań, a dziecko stara się naśladować zwierzęta: zwinny jak kot, mądra jak sowa, mały jak mrówka, pracowity jak pszczoła, łagodny jak owieczka, powolny jak żółw, szybki jak gepard, uparty jak osioł, śpiący jak niedźwiedź.

Ćwiczenia pamięci Co zginęło z dywanu?
Potrzebne będą foremki do piasku o różnych kształtach. Pokazujemy dziecku foremki do piasku i prosimy, by powiedziało, co swoim kształtem przypominają. Wspólnie wybieramy kilka i układamy je na środku dywanu. Dziecko odwraca się tyłem, a rodzic zabiera jedną foremkę i chowa za plecami.  Jeśli za pierwszym razem dziecko nie potrafi wskazać brakują­cej foremki, rodzic podpowiada, podając jakieś cechy przedmiotu.

Zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę ciała Rośniemy…
Rodzic prosi, aby dziecko pokazało powoli, jak rośnie, tzn. kucnęło i powoli wznosiło się ku górze, aż do wspięcia na palce i wyciągniętych wysoko rąk.

 ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawy w piaskownicy – wspólne tworzenie budowli. Zachęcamy dziecko, aby spędzało czas w piaskownicy tak, jak na plaży – wspólnie budując zamki i inne budowle z piasku.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Wdrażanie dziecka do dbania o swoje ubranie, wieszanie kurteczki na  wieszaku, ustawianie butów.

MIŁEGO  DNIA   – M.  P.  🙂

———————————————————————————————————————–

WTOREK, 02.06.2020r.

Temat dnia: JESTEŚMY DZIEĆMI

W tym tygodniu dzieci będą miały okazję lepiej poznać siebie. Porozmawiają o sobie, swoim wyglądzie i zainteresowaniach. Poszukają różnic i podobieństw między sobą.
1 Proszę omówić obrazek i zwrócić uwagę czym różnią się dzieci poza strojem. Chociaż dzieci różnią się wyglądem zewnętrznym, zainteresowaniami, warto wskazać ,że mają te same prawa i potrzeby

2.Zachęcam do wysłuchania wybranego opowiadania ze zbiorku „Cudaczek- wyśmiewaczek”. Po wysłuchaniu warto podkreślić przemianę jaka nastąpiła
w dziecku
3. Proszę wykonać ćwiczenie 26 a i b
4. Proszę osłuchać z piosenką „ Jesteśmy dziećmi” Link: https://youtu.be/7K3_mSb1zRQ
I Czy jesteś z Afryki czy też z Ameryki,
Nie jest ważne gdzie mieszkamy,
bo jesteśmy tacy sami.

REF;   Jesteśmy dziećmi, chcemy miłości,
Jesteśmy dziećmi, chcemy radości.
chcemy by często tulono nas,
i żeby miło płynął nam czas.

II Czy mówisz po polsku, czy też po japońsku,
Wszyscy dobrze rozumiemy
czego tak naprawdę chcemy.

REF; Jesteśmy dziećmi, chcemy miłości,
Jesteśmy dziećmi, chcemy radości.
chcemy by często tulono nas,
i żeby miło płynął nam czas. / bis

5. Zachęcam do narysowania wesołego obrazka wg wskazówek. Link: https://youtu.be/PLJDEGoMYNY
Zachęcam do pracy i pozdrawiam Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa  Podróż z mamą.
Rodzic zaprasza na wyprawę:
rowerami – dziecko leży na dywanie na plecach i naśladuje pedałowanie,
samochodem – dziecko naśladuje jazdę samochodem i biega po pokoju,
kajakami – dziecko siada z ugiętymi nogami i wykonuje ramionami ruch wiosłowania,
samolotem – dziecko rozkłada wyprostowane ręce w bok i biega po pokoju,
balonem – dziecko na zmianę – staje na palcach i przykuca.

Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Znajdź coś…
Siedzimy na dywanie, rodzic mówi: Znajdź coś… (niebieskiego, małego itp.), a zadaniem  dziecka jest odnaleźć i pokazać rzecz spełniającą ten warunek. Zamiana ról. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa rozwijająca motorykę małą – Zabawa z piłeczką.
Prosimy, aby dziecko bawiło się piłką pod dyktando:
– tocz piłeczkę między dłońmi,
– tocz piłeczkę raz jedną, a raz drugą dłonią po podłodze,
– delikatnie naciskaj piłeczkę raz jedną, raz drugą dłonią.
– podrzucaj piłeczkę delikatnie itp.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na podwórko, poproś dziecko o pomoc w wyniesieniu śmieci i ich segregacji.
Bawimy się w ulubione zabawy, możemy wykorzystać piłkę, skakankę, hulajnogę. Pamiętamy o bezpieczeństwie!

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
 Usprawnianie umiejętności korzystania z toalety – rozbieranie się i ubieranie w łazience. Spuszczanie wody w sedesie po każdorazowym załatwieniu się i mycie rączek.

MIŁEGO  DNIA   – M.  P.  🙂

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Summer clothes 🙂

Hello Everyone 🙂 zbliżamy się do Waszej ulubionej pory roku, czyli do lata..:) dziś chciałam zachęcić Was do nauki słówek związanych z ubraniami letnimi 🙂 Spójrzcie poniżej 🙂

– hat

– sunglasses

– shorts

– skirt

– T-shirt

– sandals

Dziś zachęcam do zabawy Which one missing? – rozkładamy karty obrazkowe związane z ubrankami na dywanie. Dziecko zamyka oczy. Rodzic mówi: close you eyes. Abracadabra, abracadabra, one, two, three.. open your eyes. Which one is missing? Zadaniem dziecka jest odgadnąć jakiego obrazka brakuje.

Teraz mała przerwa.. przypominamy sobie części ciała za pomocą poniższej piosenki:
https://youtu.be/G1mLHb4c_bg

Spróbuj jeszcze wykonać poniższą kartę pracy. W trakcie kolorowania nazywaj kolory po angielsku 🙂

Have a fun! Goodbye! W razie pytań lub trudności, zapraszam do kontaktu 🙂 / A.G.

——————————————–

PONIEDZIAŁEK 1.06.2020
Blok  tematyczny:   DZIEŃ  DZIECKA

Temat dnia:  DZIEŃ  DZIECKA W DOMU

Jutro wyjątkowy dzień warto poświęcić trochę czasu aby spędzić go z dzieckiem i uczynić go wyjątkowym. Oto kilka pomysłów, aby uatrakcyjnić ten dzień.

List-laurka
Co każdy maluch chciałby usłyszeć od mamy i taty? Że jest ważny, kochany, że lubimy spędzać z nim czas.Warto napisać o tym – wierszykiem lub prozą, z obrazkami lub bez, jak najprościej. Niektóre dzieci przechowują takie listy jak największe skarby i domagają się wielokrotnego odczytywania.

Domowa cukiernia
Cała rodzina wspólnie zrobi coś, co dzieci szczególnie lubią – domowej produkcji lody, babeczki czekoladowe, krówki, kruche ciastka z truskawkami.
.WYBRANE ZABAWY ,,Wyścig ślimaków
Dzieci dobierają się w pary z rodzicem bądź z rodzeństwem. Każdy  dostaje patyczek ze sznurkiem, na końcu którego umocowane jest kółko- ślimak. Na hasło „start!” dzieci mają za zadanie jak najszybciej przyciągnąć swojego ślimaka do siebie, nawijając sznurek na patyk. Wygrywa ta osoba( dorosły daje dziecku”fory”), którego ślimak pierwszy dotrze do mety.
Przeciąganie liny
Przebieg: Prostopadle do zaznaczonej linii leży lina z zaznaczonym środkiem. Wzdłuż liny po obu stronach liny ustawiają się zespoły bądź po jednej osobie – najlepiej dziecko z dzieckiem. Zespoły lub osoby rywalizują „każdy z każdym”. Zwycięstwo przypada drużynie lub osobie, która przeciągnie linę na swoją stronę.
Wyścig w workach
Dzieci ustawiają się na linii startu  i na sygnał biegną dookoła krzesełka lub czegoś innego ustawionego w odległości 5 metrów od linii startu.. Wygrywa ten, kto szybciej ukończy bieg.
Rzuty do celu
Każdy z zawodników otrzymuje piłeczkę (zawodnicy z jednej drużyny otrzymują piłeczki tego samego koloru) i kolejno wykonywane są rzuty do kosza. Wygrywa drużyna, której piłeczek jest najwięcej w koszu.
Slalom z toczeniem piłki
Uczestnik na sygnał toczy dużą piłkę między ustawionymi przeszkodami, tam i z powrotem, wygrywa osoba, która szybciej pokona wyznaczoną trasę.
„Hula hop”
Konkurs polega na tym, by jak najdłużej utrzymać koło hula – hop na biodrach, kręcąc nim.
,,Zjadanie ciastka”. Rekwizyty: kilka ciastek zawieszonych na tasiemce i umocowanych do drążka. Należy jak najszybciej zjeść ciastko bez użycia rąk. Wygrywa ten, kto pierwszy zje całe ciastko.

 Piknik
Wystarczy koc, kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków i jakaś łączka albo leśna polana. W zależności od zainteresowań i wieku dzieci atrakcją może być turlanie się po trawie, zapasy z tatą, włażenie na drzewa, gra w piłkę, obserwowanie robaczków przez lupę albo podglądanie ptaków przez lornetkę.

Puszczanie latawców
Najpierw trzeba je wspólnie zrobić – dwie skrzyżowane lekkie listewki, półprzezroczysta kalka z pięknym malowidłem, długi kolorowy ogon. Potrzebny będzie też kawałek otwartej przestrzeni, trochę wiatru i znakomita zabawa gwarantowana.

Wycieczka rowerowa
Koniecznie całą rodziną. Może w okolicy są jakieś piękne miejsca, które nasze dziecko szczególnie lubi. Częste postoje można urozmaicić liścikami, obrazkami lub małymi prezencikami ukrytymi wcześniej na trasie wycieczki.

To tylko kilka przykładów jak można uatrakcyjnić jutrzejszy dzień. Zachęcam do wybrania najodpowiedniejszych dla Państwa rodziny                         Alicja Skurniak

PIĄTEK  –  29.05.2020

Temat dnia: ŚWIAT WOKÓŁ NAS
Dziś porozmawiamy o życiu ekologicznym i najbliższym otoczeniu dziecka – ogród. Poznanie pożytecznych zwierząt – zachęcanie do ochrony
1. Proszę obejrzeć filmik „ W kontakcie z naturą. Link: https://youtu.be/HKbblzMIIEo
Proszę porozmawiać jak nazywają się pożyteczne zwierzęta, rośliny w ogrodzie. Można zachęcić dzieci, aby wyklaskiwały nazwy zwierząt i roślin wymienianych w filmie. Zachęcić do wypowiedzi – dlaczego należy dbać pożyteczne zwierzęta, nie niszczenie ich.. Dzieci zostaną zachęcone do wykonanie budki dla ptaków
2. Woda w naszych domach to coś oczywistego. Odkręcamy kran i już. Jednak czy Wasze dzieci wiedzą do czego się jej używa i jak można ją oszczędzać? Ta zabawa pomoże pokazać dzieciom czemu oszczędzanie wody jest ważne dla naszego środowiska.
3 Zabawa” NIE MARNUJĘ WODY Rozdajcie wydrukowane wcześniej karty z obrazkami – przedstawiają one codzienne zajęcia domowe, które wymagają użycia wody. Poproście dziecko, aby rozłożyło karty przed sobą. W tym czasie, przygotujcie nagranie z dźwiękami wody. Gdy już wszystkie karty będą rozłożone, odtwórzcie nagranie obrazujące wodę w domu. Zadaniem dzieci jest zgadnąć, która czynność z obrazków pasuje do słyszanych dźwięków.

Czynności przedstawione na kartach z obrazkami to:
• mycie zębów
• zmywarka do naczyń
• mycie naczyń w zlewie spuszczanie wody w toalecie
• pływanie w basenie
• podlewanie trawnika
• branie prysznica
• kapiący kran
Po zakończeniu zadania, usiądźcie z dzieckiem i wymieńcie wspólnie wszystkie czynności. Dzieci zaś poproście o zastanowienie się nad sposobami oszczędzania wody. Na koniec wspólnie o nich porozmawiajcie. LINK: dźwięki-wody

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa z utrzymaniem równowagi Slalom.
Rodzic ustawia kilka pachołków (klocków) i wyznacza nimi trasę do pokonania. Dziecko pokonuje trasę slalomu w róż­ny sposób: przebiegając, skacząc z nogi na nogę itp.

Zabawa dydaktyczna Czego brakuje?
Na dywanie rozkładamy przedmioty ( od 3 do 6 ) o których rozmawiamy. Dziecko przygląda się im, zamyka oczy. W tym czasie rodzic chowa jeden z nich. Po otworzeniu oczu, dziecko musi odgadnąć, czego brakuje.

Zabawa ruchowa Obiad dla rodziny.
Potrzebny będzie plastikowy talerzyk i małe klocki ( trudniej będzie z okrągłymi przedmiotami ). Zadaniem dziecka jest przygotowanie obiadku dla bliskich. Na talerzyku przenosi klocki z pojemnika na stół w drugiej części pokoju.

 ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawa tematyczna w piaskownicy – Lodziarnia.
Organizujemy przy piaskownicy lodziarnię. Dziecko za pomocą łyżki do lodów nakłada tyle kulek pia­sku (lodów), ile życzy sobie kupujący. Podaje ulubione smaki lodów.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Uczymy dziecko samodzielnego ubierania się: przewijania spodni, sweterka na prawą stronę, zakładania papci i bucików na odpowiednią nogę.

MIŁEGO  DNIA   – M.  P.  🙂


 

CZWARTEK  –  28.05.2020

Temat  dnia:  NIETYPOWE  RODZINY

Dziś porozmawiamy o nietypowych rodzinach składających się z tylko
z jednego rodzica, dzieci wychowywanych przez dziadków oraz adopcji.
Rozmowa na te trudne tematy jest dla dzieci bardzo ważna – buduje ich wrażliwość, chroni przed stereotypowym postrzeganiem świata.
1. Proszę odczytać fragment opowiadania    „Jeż”      K. Kotowskiej

Pewnego dnia Kobieta wyszła przed dom i ze zdziwieniem spostrzegła, że coś dziwnego stało się ze wszystkimi kolorami. Żółty był mniej słoneczny niż zwykle, czerwony mniej ognisty, zielony stracił swą soczystość, a niebieski poszarzał
. – Mężu, zobacz, co się stało! – zawołała Kobieta. (…)
Kobieta i Mężczyzna nie wiedzieli, co się stało, i nie umieli nic na to poradzić, a tymczasem ich świat tracił barwy i smutniał coraz bardziej, a oni też smutnieli i coraz bardziej nie mieli dziecka, chociaż tak za nim tęsknili. Wreszcie pewnego wiosennego dnia, mimo że słońce świeciło bardzo mocno, w ich ogrodzie znikły ostatnie wspomnienia kolorów i niepodzielnie zapanowała szczerosmutna szarość. Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli – ich dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom. Kobieta płakała i miała całą twarz mokrą od łez. I Mężczyzna płakał, chociaż jego łez nie było widać, bo płakała jego dusza. Wreszcie Mężczyzna powiedział:
– Chociaż nie urodziliśmy naszego dziecka, musimy je odnaleźć!
Słyszeli bowiem, że jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć. (…) I wtedy przyprowadzono Chłopczyka. Kiedy Kobieta i Mężczyzna go ujrzeli, zdziwili się i przestraszyli – mały Chłopiec o niebieskich oczach miał całe ciało pokryte kolcami jak jeż. Pomyśleli, że znowu zaszła jakaś straszna pomyłka, bo to na pewno nie było ich dziecko – nie mogli przecież mieć synka jeża. (…) Jesienią zbierali grzyby. Piotruś bawił się jarzębiną i kasztanami. Przez całe noce Mama musiała trzymać go za rękę. Któregoś dnia zapytał ją:
– A u kogo ja byłem w brzuchu?
– Nie u mnie – odpowiedziała. – Miałeś wtedy inną mamę. Na szczęście teraz jesteś z nami
. – Czy płakałaś, jak mnie nie było?
– Tak, bardzo płakałam. Tata też płakał. Ale teraz się cieszymy, bo jesteś z nami.
Tego dnia znikło wiele kolców. (…)

Po przeczytaniu tekstu proszę. zadać dziecku pytania: O czym była ta historia? Dlaczego ogród poszarzał? Za czym tęsknili kobieta i mężczyzna? Czy kobieta, która stała się mamą chłopczyka, nosiła go w brzuchu? Co oznacza termin „adopcja”? Jak sądzicie, dlaczego chłopiec na początku miał kolce? Dlaczego potem zniknęły? Jak czuł się chłopiec u nowej rodziny? Dlaczego dzieci trafiają do domu dziecka? Jak można pomóc dzieciom z domu dziecka?

 1. Moja rodzina” – zajęcia dydaktyczne doskonalące umiejętność przeliczania, porównywania liczb. Poszerzanie słownika o nazwy członków rodziny. Uwrażliwianie dzieci na sytuację innych osób. Proszę dziecku pomóc policzyć :ilu członków liczy wasza najbliższa rodzina?. Dziecko może zapisać odpowiednią liczbę na kartce. Warto przeprowadzić z dziećmi rozmowę o osobach, które wchodzą w skład ich najbliższej rodziny. Zwrócić uwagę, że nie wszystkie dzieci muszą mieć i tatę, i mamę, niektóre są wychowywane tylko przez jednego rodzica albo przez dziadków. Warto spytać o jego doświadczenia. Ważne, żeby rozmowa przebiegała w swobodnej, ciepłej atmosferze. Dzieci powinny czuć, że żaden model rodziny nie jest gorszy od innych, że w każdej mogą panować ciepło i miłość
 2. Proszę aby dziecko wykonało ćwiczenie 24 a i b.
 3. Proszę zaznaczyć kolejność dziewczynek od najmniejszej do największej.

  Proszę  pokolorować tyle przedmiotów, ile wskazuje ilość kropek.

  5.Przypomnijmy piosenkę „ Podarujmy mamie” Link:: https://youtu.be/GHOwBxBvGB0

Zachęcam do pracy A. Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  – zestaw ćwiczeń:

Ćwiczenie stóp.
Dziecko siedzi na podłodze, w siadzie podpartym, podnosi chusteczkę palcami stóp do góry: raz jedną stopą, raz drugą stopą.
Ćwiczenie tułowia.
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym (plecy proste), trzyma w jednej dłoni chustkę, którą przekłada z jednej ręki do drugiej, a następnie – za plecami.
Dziecko siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami, wykonuje skręt ciała – kładzie chustkę za plecami, na podłodze, następnie wykonuje skręt w drugą stronę i zabierają ją z podłogi drugą ręką.
Ćwiczenie z elementem wspięcia na palce.
Dziecko maszeruje po obwodzie koła, trzymając chustkę przed sobą. Na polecenie R. unosi chustkę do góry z jednoczesnym wspięciem na palce, a następnie opuszcza ją, idąc na całych stopach.
Ćwiczenie mięśni brzucha.
Dziecko leży na brzuchu z wyprostowanymi rękami, w których trzyma chustkę. Na klaśnięcie R. unosi chustkę nad podłogę, pozostając chwilę w tej pozycji, a następnie odpoczywa. Ćwiczenie powtarza­my kilka razy.
Ćwiczenie zapobiegające płaskostopiu.
Dziecko siedzi, podpierając się rękami, palcami stóp chwyta chustkę, unosi ją w górę i puszcza na podłogę. Zmienia nogę i wykonuje ćwiczenie kilka razy.
Ćwiczenie z elementem celowania.
Dziecko zwija chustkę w rulon, a następnie z wyznaczonego miejsca wrzuca ją do pojemnika.

 ZABAWY NA  POWIETRZU
Spacer po najbliższej okolicy, w ogrodzie. Oglądanie drzew – nazywanie drzew iglastych i drzew liściastych. Oglą­danie przez lupę liści, kory różnych drzew.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o stosowaniu form grzecznościowych.
Zachęcamy do pomocy przy prostych pracach domowych.

MIŁEGO  DNIA   – M.  P.  🙂

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Fun and games – REVISION 🙂

Hello Children! Na początek zaśpiewajmy – mała gimnastyka dla Was:
https://www.youtube.com/watch?v=461EUf4yKgg

Dzisiaj chciałabym, żebyście powtórzyli słówka poznane w miesiącu maju.. 🙂
Słówka te dotyczyły: Insects and nature, Family and Picnic Time 🙂 Wykorzystaj do tego proponowane przeze mnie karty obrazkowe, gry, zabawy i piosenki.. 🙂

Dodatkowo możesz posłuchać i pośpiewać piosenkę, w której nauczysz się dni tygodnia po angielsku:) myślę, że Ci się spodoba 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=mXMofxtDPUQ

Good Luck! A.G.

————————————————————————————————————

 

ŚRODA  – 27.05.2020

Temat dnia: MÓJ  TATA.

Dziś skupimy się na ojcach i ich ważnej roli w rodzinie. Dziś ojciec to  nie tylko osoba utrzymująca rodzinę, ale wzór do naśladowania dla chłopców, często ciepła osoba stanowiąca oparcie.
1 Proszę wydrukować lub napisać drukowanymi literami litery  T  T  A  A  ,
aby dziecko spróbowało ułożyć  model wyrazu   TATA.
2. Proszę odczytać wiersz: „ Wesoły tata” Piotra  Polaka

Mój tata jest niepoważny,
ciągle się ze mnie śmieje.
Kiedy ja mówię: – Wciąż rosnę!
On mówi: – Skąd, ty malejesz!
Nie lubisz kaszy na mleku,
zostawiasz ser i warzywa,
więc wcale nie rośniesz, nie tyjesz,
tylko wciąż ciebie ubywa!
Staniesz się taki malutki,
że w krasnoludka się zmienisz,

będziesz się kąpać w akwarium
i drzemać w mojej kieszeni.
Nie pójdziesz na spacer z pieskiem,
tylko z chomikiem lub z myszką.
Ja na to:
– Dobrze, tato,
jutro na obiad zjem wszystko.
Ale ty razem ze mną
chrup marchew i sałatę,
bo jak się zmienię w zająca,
chcę mieć zająca – tatę.

 1. Co w domu robi tata – omówić obrazek –zachęcić do wypowiadania własnych spostrzeżeń dzieci.

  Warto obejrzeć zabawne zdjęcia Link: https://www.facebook.com/Newsnerpolska/videos/2612611848964364
 2.  Proszę porozmawiać z dzieckiem; Mój tata ; jest….., lubi….., nie lubi…..,Ulubionym kolorem jest…… tatą lubię najbardziej …., Mój tata jest najlepszy , ponieważ…….
 3.  W oparciu o te informacje niech dziecko wykona ćwiczenie 23 a i b w Kartach Pracy.
 4. Proszę zachęcić dzieci do własnych wypowiedzi – jak mogę pomóc tacie- warto naprowadzić – gdy tata kosi trawę…, naprawia auto… itp.
  Można też wspólnie przygotować niespodziankę dla taty. Oto przykłady:

Zachęcam do pracy i pozdrawiam Alicja Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa ruchowa ilustrowanie czynności ruchem.
Rodzic mówi jak można spędzać wolny czas, np. jeździć na rowerze, pływać łódką. Dziecko demonstruje ruch, np.: jazda na rowerze – w leżeniu na plecach wykonuje rowerek, pływanie łódką – w siadzie skrzyżnym pochyla rytmicznie tułów i wiosłuje rękami, pływanie w jeziorze lub morzu – w leżeniu na brzuchu – zagarnianie wody szerokimi ruchami ramion itp.

 Zabawa ruchowa Motyle.
Dziecko naśladuje motylka i lata nad łąką, omijając ustawione przez rodzica przeszkody. Na sygnał R. (np. klaśnięcie) motylek przykuca.

 Zabawa kierowana  Poranek z mamą – tatą.
Potrzebne będą lalki, stolik, kubeczki, talerzyki, czajniczek, plastikowe owoce i warzywa (zamiennie mogą być kolorowe klocki ). Zapraszamy dziecko do zabawy, żeby odegrało rolę mamy lub taty i przygotowało śnia­danie dla swoich dzieci: herbatę, kanapki, płatki z mlekiem,  owoce lub warzywa.
Można zabawić się w przygotowanie prawdziwego posiłku  🙂

 ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Znajdź  roślinę.
Rozglądamy się po ogrodzie, rozmawiamy na temat roślin, ich nazwy, budowy, koloru. Na hasło: Znajdź tę ….  roślinę, dziecko podchodzi do  wybranej przez rodzica rośliny.
Zabawy ruchowe inspirowane przez dziecko, z zastosowaniem sprzętu w ogrodzie.Rodzic przypomina zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zabawy.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o kulturalnym zachowaniu przy stole, prosimy o pomoc w nakrywaniu do posiłku i sprzątaniu po sobie .

MIŁEGO  DNIA   – M.  P.  🙂

———————————————————————————————————–

WTOREK  –  26.05.2020
Temat dnia: NASZA  MAMA CZARODZIEJKA
Dziś porozmawiamy o ciepłych emocjach, miłości i przywiązaniu. Warto nauczyć dziecko wyrażania tych uczuć, okazywania ciepła czy empatii, to pomoże nawiązywać ciepłe relacje z innymi, zwłaszcza najbliższymi.
1. Zachęcam do wysłuchania opowiadania J Papuzińskiej „ Jak nasza mama odczarowała wielkoluda” Link: https://youtu.be/zNoI89g_fBg
2
. Proszę przypomnieć wczorajszą piosenkę Link:https://youtu.be/GHOwBxBvGB0
3. Zachęcam, aby dzieci omówiły obrazki, zwracając uwagę na wiążące się z nimi uczucia : troska, miłość, przywiązanie. Może uda się uzyskać informację – za co dziecko Was kocha.
4. Warto pokazać, że dorośli też mają problemy i potrzebują wsparcia. Proszę odczytać wiersz d. Wawiłow „Mama ma zmartwienie”
Mama usiadła przy oknie.
Mama ma oczy mokre.
Mama milczy i patrzy w ziemię.
Pewnie ma jakieś zmartwienie…
Zrobiłam dla Niej teatrzyk,
a Ona wcale nie patrzy…
Przyniosłam w złotku orzecha,
a Ona się nie uśmiecha…
Usiądę sobie przy Mamie.
Obejmę Mamę rękami
i tak jej powiem na uszko:
„Mamusiu, moje Jabłuszko!
Mamusiu, moje Słoneczko!”
Mama uśmiechnie się do mnie
i powie: „Moja córeczko!”.
5. Proszę zachęcić dziecko do zrobienia „Niespodzianki” dla Mamy . Oto kilka podpowiedzi:

 

 

 

 

 

Zachęcam do pracy i życzę powodzenia Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Pomagam mamie:
niosę konewkę z wodą – maszeruje z nogami wyprostowanymi w kolanach i przechyla ramiona na boki,
poleruję szyby – równocześnie wysuwa obie ręce przed siebie, wykonuje koła na zewnątrz i do we­wnątrz,
odkurzam odkurzaczem bezprzewodowym – w siadzie, przesuwa się po podłodze, podciągając się stopami,
prasuję – raz lewą, raz prawą ręką wykonuje posuwisty ruch w poziomie,
zdejmuję  firanki – wyciąga w górę nad głową raz jedną, raz drugą rękę,
wiruję  jak bęben pralki – obraca się wokół własnej osi z rękami opartymi na biodrach.

Zabawa ruchowa Bukiet kwiatów.
Rozmawiamy z dzieckiem o ulubionych kwiatkach, jak wyglądają, jakie mają kolory. Włączamy rytmiczną muzykę lub wyklaskujemy rytm.  Dziecko podskakuje po pokoju. Na hasło Bukiet kwiatów, dziecko schyla się i na niby zrywa kwiaty na łące i układa je w bukiecik, przytula się i wręcza rodzicowi.

Zabawa  orientacyjno-porządkowa  EMOCJE.
Rodzic pokazuje dziecku miny  przedstawiając różne emocje, np. smutek, radość, strach, złość, szczęście. Zadanie dziecka polega na poruszaniu się w taki sposób, aby całym ciałem, nie tylko mimiką twarzy, pokazać te emocje.

 ZABAWY NA  POWIETRZU
Spacer – utrwalanie bezpiecznego sposobu przechodzenia przez jezdnię.
Byłoby dobrze, gdyby podczas spaceru dziecko przeszło przez jezdnię w miejscu z pasami, z sygnaliza­cją świetlną i bez pasów i bez sygnalizacji świetlnej.
Nazywanie przejeżdżających pojazdów.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Usprawnianie u dziecka umiejętności  posługiwania się chusteczką do nosa.
Utrwalenie  zasad poprawnego mycia i wycierania rąk, mycia ząbków.

MIŁEGO  DNIA   – M.  P.  🙂

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Mother’s Day 🙂

Hello hello! Witam Was w tym pięknym dniu..dniu, w którym swoje święto obchodzą Wasze ukochane Mamy 🙂 Z racji tego zaplanowałam, że nauczymy się kilka słówek (część z nich, a może wszystkie już znacie) do tego tematu, a także pośpiewamy piosenkę, nauczymy krótkiej rymowanki i wykonamy laurkę 🙂

hug – uścisk

chocolate – czekolada

cake – ciasto

flower – kwiat

present – prezent

heart – serce

Słówka uczymy się przy pomocy kart obrazkowych, gier i zabaw proponowanych przeze mnie na wcześniejszych zajęciach <3

Zachęcam także do zabawy z rymowanką:
Mummy, mummy
My heart beats: one, two and three
I love you
You love me
(próbujemy stworzyć z dłoni kształt małego serduszka, przykładamy dłonie do serduszka i uderzamy nimi rytmicznie zgodnie z tekstem, na końcu pokazujemy na mamę)

Teraz włączamy piosenkę, która bardzo Wam się podobała i śpiewamy naszym kochanym mamusiom:
https://www.youtube.com/watch?v=ug1pI-Ephns

Na koniec zachęcam do wykonania laurki dla Mam <3

GoodBye Friends :))/ A.G.

———————————————————————————————————————–

 

PONIEDZIAŁEK –  25.05.2020

Blok tematyczny: ŚWIĘTO MAMY I TATY
Temat dnia: MOJA MAMA

Ten tydzień poświęcamy Wam czyli rodzicom, dowiemy się nowych rzeczy o Waszych zawodach i innych wykonywanych czynnościach, pełnionych obowiązkach. Będziemy rozwijać ciepłe uczucia, w tym szacunek i wdzięczność za okazywaną miłość i troskę.
1. Rozsypanka: Proszę zachęcić dziecko do ułożenia kart wg liczebności od najmniejszej do największej i przeczytać powstały wyraz
MAMA

2.W rozmowie proszę sprawdzić co dziecko o Was wie: Mamo jesteś………..(jaka), Mamo lubisz…… , Mamo nie lubisz…….. ,Twoim ulubionym kolorem jest……………
Podsumowaniem niech będzie wykonanie ćwiczenia 22 a .i b
3. Proszę wprowadzić piosenkę” Podarujmy mamie”
Podarujmy mamie dziś,
jak winogron słodkich kiść,
to co w sercach naszych gdzieś głęboko tkwi.
To, co dla swej mamy ma,
każde dziecko tak jak ja,
miłość, której godna jesteś tylko ty. (bis)
Pamiętajmy o tym, że
tylko mama liczy się
i możemy mieć ją w życiu tylko raz.
Więc nie traćmy cennych chwil,
ją kochajmy z całych sił.
Niech na zawsze przetrwa wielka miłość w nas. (bis)
I choć minie wiele lat,
choć się zmieni cały świat,
nie wygaśnie w sercach naszych nigdy już.
Żar jej ciągle w nas się tli,
najważniejsza jesteś ty,
nie ma w życiu dwóch zbliżonych bardziej dusz. (bis)
Proszę zachęcić dziecko do tańca przy piosence.
: Link: https://youtu.be/GHOwBxBvGB

4. Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat jak mogę pomóc – warto wprowadzić stałe obowiązki dziecku – np. dbanie o zabawki i porządkowanie pokoju po zabawie. Warto uzmysłowić jak bardzo rodzic ceni taką pomoc, jak jest niezbędna.
Zachęcam do pracy i pozdrawiam    Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa muzyczno-ruchowa Poruszamy się jak…
Rozmowa – kto mieszka na łące?  Dziecko pokazuje, w jaki sposób porusza się:
motyl dziecko biega i macha rękami,
konik polny dziecko skacze obunóż,
bocian dziecko unosi zgięte w kolanach nogi wysoko do góry,
żaba dziecko podskakuje jak żaba (z przysiadu podpartego).

Zabawa ruchowa Turlaj piłkę.
Dziecko i rodzic siedzą naprzeciwko siebie z szeroko rozsunię­tymi, prostymi w kolanach nogami. Turlamy piłkę  w taki sposób, żeby nam nie uciekła.

 Zabawa z elementem pantomimy Taki duży, taki mały…
Zadaniem dziecka jest pokazanie dużego zwierzęcia (np. słonia) lub małego (np. myszy) jedynie za pomocą mimiki i gestów. Jeśli zadanie sprawia trudności, można dopuścić do tego także wydawanie charakterystycznych odgłosów. Rodzic odgaduje, co to jest i określa, czy jest to duże, czy małe zwierzę. Następnie zamieniamy się rolami 🙂

ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawy z wiatrem  z wykorzystaniem bibułek lub chustki. Obserwowanie kierunku wiatru, chmur. Dziecko dzieli się swoimi wrażeniami dotyczącymi pogody (jest ciepło, jest słonecznie itp.).

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
 Zwracanie dziecku uwagi na zachowanie porządku wokół siebie, zachowanie prawidłowej postawy. Kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

MIŁEGO  DNIA   – M. P.  🙂

——————————————————————————————————

PIĄTEK  –  22.05.2020

Temat dnia: POPRAWIAMY EMOCJE INNYCH
W tym tygodniu zajmowaliśmy się emocjami, musimy pracować nad eliminowaniem złych i eksponowaniem pozytywnych.

1. Temu celowi mogą służyć wesołe wierszyki jak ten J. Brzechwy. Proszę odczytać
                           „ KACZKA – DZIWACZKA”
Nad rzeczką opodal krzaczka Mieszkała kaczka-dziwaczka,
Lecz zamiast trzymać się rzeczki Robiła piesze wycieczki.

Raz poszła więc do fryzjera:” Poproszę o kilo sera!”
Tuż obok była apteka: “Poproszę mleka pięć deka.”

Z apteki poszła do praczki Kupować pocztowe znaczki.
Gryzły się kaczki okropnie: “A niech tę kaczkę gęś kopnie!”

Znosiła jaja na twardo I miała czubek z kokardą,
A przy tym, na przekór kaczkom, Czesała się wykałaczką.

Kupiła raz maczku paczkę, By pisać list drobnym maczkiem.
Zjadając tasiemkę starą Mówiła, że to makaron,
A gdy połknęła dwa złote, Mówiła, że odda potem.

Martwiły się inne kaczki: “Co będzie z takiej dziwaczki?”
Aż wreszcie znalazł się kupiec: “Na obiad można ją upiec!”

Pan kucharz kaczkę starannie Piekł, jak należy, w brytfannie,
Lecz zdębiał obiad podając, Bo z kaczki zrobił się zając,
W dodatku cały w buraczkach. Taka to była dziwaczka!

Proszę ustalić- dlaczego kaczka była dziwaczką i co niezwykłego robiła?

2. Zachęcam do powtórzenia zabawy” Psia rodzina” Link:https://youtu.be/JL6Klr-RGvw   
3. Proszę wykonać ćwiczenia 21  b.
4. Warto wskazać dziecku, jak możemy poprawiać relacje z innymi, zbliżyć się do innych.rozweselać, poprawić nastrój, robić coś dla innych.- np upominek. Zachęcam do wykonania upominku – oto kilka przykładów:

Życzę powodzenia i pozdrawiam A. Skurniak

PROPOZYCJE  ZABAW  NA  DZIŚ  🙂

„Pantomima”
Jeśli jest to możliwe to całą rodziną lub z rodzeństwem siadamy w kręgu. Jedna osoba wychodzi na środek i naśladuje wykonywanie jakiejś czynności np.: jedzenie lodów, wchodzenie po schodach, mycie okna, szycie itd. Uczestnicy odgadują jaka to czynność. Kto odgadnie wchodzi do środka i naśladuje co innego.

Ćwiczenia z gazetą
-wchodzenie i schodzenie z gazety
-przeskoki (przód, tył, bok)
-przysiady, skłony z gazetą
-siad klęczny- unoszenie rąk i bioder, opadanie na gazetę
-naśladowanie ruchów mycia podłogi (prawa i lewa ręka).

Wielkie sprzątanie – zabawa ruchowa
Włączamy dowolną muzykę. Dziecko w rytm muzyki chodzi po dywanie, na którym są porozrzucane gazety, na przerwę w muzyce podnosi jedną kartkę, zgniata ją w kulkę i wrzuca do przygotowanego kosza.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na podwórko, poproś dziecko o pomoc w wyniesieniu śmieci i ich segregacji.
Bawimy się w ulubione zabawy, możemy wykorzystać piłkę, skakankę, hulajnogę. Pamiętamy o bezpieczeństwie!

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o sprzątaniu zabawek po zakończonej zabawie.
Ćwiczenie umiejętności rozpinania oraz zapinania guzików, rzepów i innych zapięć.

MIŁEGO  DNIA     🙂

———————————————————————————————————————–

CZWARTEK – 21.05.2020

Temat dnia:  JAK  RADZIĆ  SOBIE  Z  EMOCJAMI

Dziś zajmiemy się kolejną trudną emocją -złością, do której dzieci mają szczególną skłonność. Nauczymy się nad nią panować.
1. Proszę odczytać opowiadanie: ” Złość”, a później zadać dziecku pytania. Jak poznać, że ktoś jest rozzłoszczony? Jak wtedy wygląda? Jak poradzić sobie z rozdrażnieniem?
  Złość                                    Renata Piątkowska
Złość Renata Piątkowska Jak ja lubię, kiedy do przedszkola przychodzi nowe dziecko. Od razu robi się zamieszanie. Taki nowy nie chce się z nami bawić, tylko ciągle płacze, a nasza pani musi poświęcać mu dużo czasu, zamiast bawić się z nami. Nie inaczej było z Igorem. Już w szatni za nic nie chciał rozstać się z mamą. Złościł się, kiedy zdejmowała mu kurtkę i ciągle powtarzał:
– Ja chcę do domu!
Dopiero kiedy nasza pani wzięła go na ręce i zaniosła do sali, jego mamie udało się wyjść. Igor nie chciał z nikim się bawić, usiadł na parapecie i wypatrywał przez okno, czy nie nadchodzi jego mama. Kiedy przed obiadem pani poprosiła nas o umycie rąk i wszyscy pognali do łazienki, Igor nie ruszył się z miejsca. Powiedział, że ręce myje tylko w domu. Właściwie to nie musiał myć tych rąk, bo obiadu i tak nie zjadł.
– To nie jest taki obiad jak u mnie w domu – powiedział i odsunął talerz
. Ale najgorzej było, gdy stało się jasne, że Igor musi iść do toalety. Pani zachęcała go, żeby się pospieszył, póki nie jest za późno. Wtedy Igor, przestępując z nogi na nogę, powiedział:
– Nie mogę
. – Dlaczego nie możesz? – zdziwiła się pani.
– Bo tu nie ma mamy, a ona zawsze mnie chwali, kiedy skończę – wyjaśnił Igor i widać było, że jest u kresu wytrzymałości
. – Wiesz co, Igor? Nie ma innego wyjścia, musisz iść do toalety, a potem pochwal się sam – poradziła pani. Igor popatrzył na nią zdziwiony, ale nie protestował, kiedy pani wzięła go za rękę i zaprowadziła do toalety. Po chili zza zamkniętych drzwi rozległ się okrzyk zachwytu i głos Igora:
– Wspaniale, mądry chłopczyk. Brawo, Igorku.
Po obiedzie pani przeczytała nam bajkę o Tomciu Paluchu. Bardzo podobały nam się przygody Tomcia, ale Igor nagle wybuchnął płaczem. Dopiero po chwili, gdy pani udało się go uspokoić, Igor powiedział z pretensją w głosie:
– Dlaczego taka ładna bajka jest o Tomku, a nie o Igorze Paluchu? To niesprawiedliwe!
Wtedy dzieci zaczęły się śmiać z Igora. – To może nie powinno być bajki o Calineczce, tylko o Igoreczku? – wyśmiewał się Patryk.
– Albo o Igorku i siedmiu krasnoludkach – wołała Kasia.
Wszyscy przekręcali różne tytuły bajek i śmiali się do łez. Igor rozzłościł się na dobre, krzyczał na dzieci, tupał i robił straszne miny.
– Dzieci, dość tych żartów. Proszę o spokój – pani powiedziała to takim tonem, że na sali od razy zrobiło się cicho. – Igor, widzę, że jesteś bardzo zły. Poradzę ci coś. Wyrzuć tę swoja złość do kosza. Po co ci ona? Ja też jestem zła, że tak hałasujecie i zobacz, co zrobię – powiedziała pani.
Potem podeszła do kosza i pokazała, że strząsa tam coś ze swoich rąk. Wreszcie usiadła na miejsce i z błogim uśmiechem usiadła na krześle. – O, jak teraz dobrze – powiedziała miłym głosem.
Igor niepewnie podszedł do kosza i zajrzał do niego. Stojąc nad koszem, wykonał taki ruch, jakby wrzucał tam papierek. Gdy skończył, usiadł obok pani, a ona poczęstowała go cukierkiem. Wszystkim dzieciom się to spodobało. Pani poprosiła, żeby każdy z nas, gdy poczuje się, że jest bardzo zły, szybciutko wyrzucił swoją złość. To świetny pomysł, nie mogę się już doczekać, kiedy będę zły – pomyślałem. Tego dnia jak zwykle mama odebrała mnie z przedszkola i spacerkiem poszliśmy na przystanek tramwajowy. Tam zobaczyłem parę młodych ludzi, którzy kłócili się ze sobą. Rozmawiali tak głośno, że wszyscy czekający na tramwaj zaczęli im się przyglądać. Chłopak mówił coś ze złością, a dziewczyna, potrząsając nerwowo głową, odwróciła się do niego plecami. Zanim mama zdążyła złapać mnie za rękę, podszedłem do tej pary i powiedziałem
: – Wyrzućcie swoją złość do kosza, który tu stoi, bo kłócić się jest brzydko. Popatrzyli na mnie zdumieni, więc dodałem:
– Tak się robi, naprawdę. Nasz kolega w przedszkolu tak zrobił i potem przez resztę dnia już nie płakał z nikim się nie kłócił. Młodzi ludzie uśmiechnęli się, potem chłopak objął dziewczynę i nie czekając na tramwaj, poszli powoli przed siebie.
– Ojej! To działa! – krzyknąłem zachwycony

2.Klasyfikowanie sposobów radzenia sobie ze złością z wykorzystaniem lizaków ze wkładki TAKNIE- określanie dobrych i złych sposobów radzenia sobie ze złością
(Np. ktoś się z nas śmieje: bijemy go – rozwiązanie negatywne, szczypiemy – negatywne, mówimy mu coś przykrego – negatywne, odchodzimy od niego – pozytywne, odchodzimy i tupiemy w ustronnym miejscu – pozytywne itd.
Przykładowe propozycje:
– Mówię brzydkie słowa
– Szczypię kogoś.
–Rzucam zabawkami.
– Uderzam sam / sama siebie.
– Czytam na osobności.
– Układam puzzle.
– Pcham ścianę.
– Maluję gniew, gniotę kartkę, rwę i zapominam.
– Zamykam oczy i liczę do 10.
– Tańczę lub biegam.
– Tupię jak słoń.
– Przytulam misia.
– Rozmawiam z panią nauczycielką

3. Proszę wykonać ćwiczenie 21 a, które umożliwi dostrzeganie pozytywnych i negatywnych sposobów wyrażania uczuć.
4. Zachęcam do zabawy w sklep – można wykorzystać banknoty i monety z Wkładki nr 56. 
                                                          Życzę powodzenia i pozdrawiam  Alicja Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawy z latarką
W prawie każdym domu jest latarka, którą można wykorzystać na wiele sposobów, jedną z nich jest rzucanie cieni na ścianie. Przybliżając lub oddalając możemy ćwiczyć rozumienie  pojęć tj. duży, większy , największy, mały, mniejszy , najmniejszy itp.
Z tą samą latarką możemy pobawić się w latarkowego berka, świecąc punktowo na podłogę, a dziecko ma nadepnąć światło. Można również zrobić kotarę z prześcieradła i z jednej strony świecić na prześcieradło, a po drugiej stronie dziecko będzie próbowało złapać paluszkiem prześwitujące światło. Niepozorna zabawa jest bardzo dobrą propozycją, na pracę nad koordynacją wzrokowo- ruchową.

Mała zabawa ruchowa  z wykorzystaniem krótkiej piosenki:                               

Do przodu, do tyłu raz ,dwa , trzy
Do przodu , do tyłu rym, cym, cym.
Na prawo , na lewo raz, dwa, trzy
Na prawo , na lewo raz, dwa, trzy.
Zabawę tą wykonujemy siedząc na kocu z dzieckiem przed sobą i poruszamy się razem z nim. Jest to ćwiczenie orientacji w przestrzeni i poczucia własnego ciała.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Na podwórku możemy przygotować tor przeszkód z różnych przedmiotów, zadania mogą być różne, możemy toczyć piłkę, prowadzić ją nogą, biec np. bokiem itp. Dzięki takiej ruchowej formie dalej ćwiczymy koordynację wzrokowo- ruchową oraz umiejętność rozumienia poleceń i koncentrację na wykonywanym zadaniu.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Pamiętam o zdrowym odżywianiu. Poznaję i próbuję różne zdrowe produkty.
Pamiętam o myciu ząbków po każdym posiłku i o częstym myciu rąk.

MIŁEGO  DNIA   – Marzena P.  🙂

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello! :))

Kochani, wiem, że sobie świetnie radzicie i miło spędzacie czas.. na dziś proponuję dwa filmiki Waszych ulubionych bohaterów, które dotyczą bieżącej tematyki:

1)https://youtu.be/njYuIVGL7rY
2)https://youtu.be/Qa6ekF3QaJQ

Pamiętajcie, spróbujcie tak jak na zajęciach powtarzać po bohaterach słówka, a po obejrzeniu filmików spróbujcie wymienić jak najwięcej produktów, które pojawiły się w filmikach, narysujcie je i te związane z tematem i wyślijcie do mnie 🙂

Udanej zabawy! Bye, Bye <3 A.G.

———————————————————————————————————————–

ŚRODA –  20.05.2020

 Temat dnia: SKĄD SIĘ BIORĄ ŁZY?

Dzisiejszy dzień poświęcimy dwóm trudnym emocjom – smutkowi i lękowi, dzieci będą uczyć się jak sobie z nimi poradzić.
1. Proszę odczytać opowiadanie;
O TYM, JAK SMUTNA DZIEWCZYNKA  PRZESTAŁA BYĆ SMUTNA”
W pewnej krainie żyła sobie smutna dziewczynka. Nawet gdy się dobrze bawiła, gdzieś w kącikach oczu czaił się smutek kładący cień na wszystko, co dobre. Zdawać by się mogło, że dziewczynka powinna być radosna i bardzo szczęśliwa: Miała kochającą rodzinę, kolegów i koleżanki, z którymi się bawiła, była zdrowa, nie brakowało jej jedzenia… Powody jej smutku były więc dość zagadkowe.
Dziewczynka miała jednak pewną niezwykłą cechę, która wyróżniała ją spośród rówieśników. Dostrzegała więcej niż inni, czuła mocniej niż inni, była bardziej wrażliwa od innych. Zauważała rzeczy, na które zwykle ludzie nie zwracają uwagi, o których nawet nie myślą. Gdy wychodziła na podwórko, tam gdzie inni widzieli wesołą gromadkę dzieci, smutna dziewczynka dostrzegała samotnie bawiące się, smutne dzieci: chłopca siedzącego w rogu piaskownicy, z którym nikt nie chciał się bawić, ponieważ nosił okulary. Któreś z dzieci wymyśliło, że kto nosi okulary, ten na pewno musi być przemądrzały. Żadne jednak nie próbowało się o tym przekonać. Wystarczyło, że ktoś to powiedział i wszystkie dzieci przyjęły, że tak jest.
Zauważyła też piegowatą dziewczynkę nerwowo ściskającą swojego misia, z której dzieci się śmiały tylko dlatego, że miała piegi. Dziewczynka tak się tym denerwowała, że podczas zabawy często coś upuszczała, potykała się, czasem nawet przewracała, przez co dzieci przezywały ją już nie tylko „pieguską” , ale i „niezdarą”.
Był tam jeszcze chłopiec, który przewodził wszelkim zabawom i to on wymyślał, co dzieci teraz będą robić. Był najsilniejszy i najgroźniejszy. To właśnie on najgłośniej wyśmiewał się z innych dzieci i wymyślał im przezwiska. Smutna dziewczynka wiedziała jednak, że chłopiec ten w głębi serca wcale nie jest taki zły, a zachowuje się często tak okrutnie, ponieważ jego tata cały czas na niego krzyczy.
Dziewczynka zauważała smutek nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych. Słyszała jak jej sąsiedzi na siebie krzyczą, ponieważ zapomnieli, że można ze sobą rozmawiać. Widziała starszą panią, która o świcie szukała w śmietnikach pustych puszek, by je sprzedać i mieć pieniążki na jedzenie. Nie była biedna, po prostu syn zabierał jej całą emeryturę, a potem przegrywał wszystkie pieniądze w karty… Smutnych dorosłych było chyba jeszcze więcej niż dzieci.
Gdy dziewczynka widziała to wszystko, ogarniał ją ogromny smutek i ból, który pogłębiał się jeszcze, kiedy włączała telewizor. Zmieniała szybko kanały w poszukiwaniu programu, który by ją rozweselił, ale zanim udało jej się czasem taki odnaleźć, widziała ludzi, którzy kłamią, udają innych niż są naprawdę, mówią co innego, niż myślą, i choć była za mała, by wszystko zrozumieć, jej niezwykła wrażliwość pozwalała wyczuć fałsz i kłamstwo. Jeszcze trudniejsze były dla niej pokazywane wydarzenia: wojny, strzelaniny, napady, kradzieże, wypadki — same okropności, których dramat tak boleśnie odczuwała, że aż robiło się jej słabo. Przestała więc oglądać telewizję i coraz więcej czasu spędzała na dworze, unikając ludzi i chodząc ze swoim pieskiem na spacery.
Pewnego dnia dziewczynka zapuściła się daleko, daleko w głąb lasu i dotarła do miejsca, w którym jeszcze nigdy nie była. Drzewa stawały się tu jakby bardziej zielone, spośród gałęzi docierało niezwykle jasne słoneczne światło, a ptaki śpiewały wesoło. Nagle usłyszała jakiś dźwięk dochodzący spomiędzy drzew.
W pierwszej chwili dziewczynka pomyślała, że to sarenka, albo inne leśne zwierzątko. Jednak gdy przyjrzała się lepiej, okazało się, że to staruszka zbierająca chrust.
— Co tu robisz sama, tak daleko od domu? Przed czym uciekasz? — zapytała kobieta i uśmiechnęła się do dziewczynki dobrotliwie.
Dziewczynka opowiedziała staruszce o tym wszystkim, co widzi dookoła siebie i o tym, jak bardzo ją to boli.
— Dlaczego życie nie jest bajką? — spytała na koniec staruszkę.
— Ależ życie jest bajką — odpowiedziała nieznajoma
— tylko musisz ją sama napisać.
— Jak to? — zdziwiła się dziewczynka.
— Każdy pisze swoją bajkę — zaczęła spokojnie tłumaczyć staruszka. — Każdy decyduje za siebie, wybiera, tworzy swoje życie, pisze własną opowieść. Nie możesz sama uratować świata. Możesz jednak starać się pomóc tym, którzy twej pomocy potrzebują. W każdej bajce czasem pojawiają się strachy i potwory, które trzeba zwalczyć, czy jakaś wiedźma, którą musisz pokonać, ale masz przecież moc, by to zrobić! Każdy ma taką moc, jednak większość o tym zapomina. Musisz pisać swoją własną historię, i jeśli chcesz coś zrobić dla innych, to pokaż, że życie może być dobrą bajką, jeśli tylko sami będą chcieli ją stworzyć.
— Ale jak się za to zabrać? Za tę swoją historię? — zaczęła zastanawiać się dziewczynka.
— Musisz zajrzeć w głąb siebie… — odpowiedziała staruszka.
— Idź dalej ścieżką, którą wybrałaś, wtedy znajdziesz odpowiedź — dodała tajemniczo.
Dziewczynka chciała poprosić staruszkę o wyjaśnienie, jednak zanim zdążyła się odezwać, staruszka jakby rozpłynęła się w powietrzu… W miejscu, w którym stała, pojawił się za to dość pokaźnych rozmiarów żółw. Żółw uśmiechnął się do dziewczynki i zaczął oddalać się w dość szybkim tempie.

„A jednak!” — pomyślała dziewczynka. — „Życie to bajka”.
Dziewczynka próbowała odszukać żółwia, jednak zniknął tak szybko, że nie pozostawił po sobie najmniejszego śladu. Za to bardziej wyraźna stała się ścieżka, która wcześniej gubiła się w wysokiej trawie. Była to ta sama ścieżka, która doprowadziła ją tutaj, lecz ciągnęła się jeszcze dalej, między drzewami i pięła wysoko w górę.
Dziewczynka zaczęła podążać dalej, aż doszła do wielkiego wodospadu. Nie słychać było jednak huku ani szumu wody, lecz kropelki spadając w dół grały tylko jakąś niezwykłą melodię. Gdy dziewczynka podeszła bliżej zauważyła, że tafla wody jest gładka jak powierzchnia lustra i można się było w niej przejrzeć.
Dziewczynka pochyliła się i zobaczyła po drugiej stronie wody inną dziewczynkę, podobną do niej, lecz nie taką samą.
„Czy to jestem ja?” — pomyślała i podeszła jeszcze bliżej do wodnego lustra.
— To możesz być ty — odpowiedziała dziewczynka znajdująca się po drugiej stronie lustra.
Dziewczynka zdziwiona spojrzała na swoje niezwyczajne odbicie. Oczy dziewczynek spotkały się i wtedy stało się coś jeszcze bardziej dziwnego. Wodna dziewczynka jakby zahipnotyzowała smutną dziewczynkę wzrokiem, tak, że ta „zatonęła” w oczach swego odbicia. Poczuła się, jakby jednocześnie spadała i unosiła się do góry. Przed oczami przemykały jej różne obrazy, wspomnienia pomieszane z marzeniami, snami, a wszystkie one w zaskakujący sposób łączyły się w pewną jedną, spójną całość, aż nagle… wszystko zatrzymało się. Dziewczynka znów znalazła się przed taflą wody. Jej odbicie zaczęło drżeć coraz silniej i silniej, aż w końcu tafla wody rozprysła się na wiele odłamków. Po chwili dziewczynka stała przed stosem malutkich, misternie zdobionych lusterek, a po wodzie nie było śladu. Dziewczynka pochyliła się i podniosła jedno lusterko. Gdy w nie spojrzała, ujrzała jakby „echo” tego, co zobaczyła w oczach wodnej dziewczynki. Zaś z tyłu lusterka znajdowało się — pięknie wygrawerowane — jej imię. Dziewczynka zaczęła sięgać po inne lusterka, jednak nic w nich nie zobaczyła. Każde lusterko miało wygrawerowane inne imię, każde już do kogoś należało. Tylko właściciel mógł w nie zajrzeć i zobaczyć… siebie.
Dziewczynka zrozumiała, że powinna znaleźć wszystkich właścicieli lusterek… Niektórych dziewczynka znała, innych musiała dopiero odszukać, choć okazało się to nie takie trudne jak podejrzewała. Bardzo pomocny okazał się jej piesek, który wytropił nieznajomych. Co zaskakujące, lusterka — jakby już należały do tych osób — miały ich zapach, piesek więc odnalazł ich błyskawicznie. Dziewczynka czekała teraz z niecierpliwością, jak zareagują właściciele lusterek, czy coś się zmieni, gdy w nie popatrzą? Czy dostrzegą w nich cokolwiek? Zrozumieją? Czy będą lepsi, szczęśliwsi?
Lusterka najsilniej zadziałały na dzieci. Groźny chłopiec złagodniał i zaprzyjaźnił się z „okularnikiem”. Dzieci przestały się śmiać z piegowatej dziewczynki, a nawet ona sama polubiła własne piegi, które przecież dodawały jej tylko uroku.
Z dorosłymi było już nieco gorzej. Co prawda starsza pani szukająca puszek, spakowała się i gdy tylko dostała kolejną emeryturę kupiła bilet do ciepłych krajów, gdzie mieszkała jej kuzynka i tam odpoczywały w cieniu palm przez długie, długie lata. Jednak krzyczący sąsiedzi krzyczeli nadal… może tylko trochę ciszej. Nie umieli patrzeć sobie w oczy, nie umieli też pewnie spojrzeć w swoje lusterka… A może na zmiany potrzeba było po prostu więcej czasu…
Dziewczynka cieszyła się z tego, co udało się naprawić i wiedziała, że musi się pogodzić z tym, czego zmienić nie może. Miała przecież swoje lusterko, które przypominało jej kim jest, kim chce być i podpowiadało, co robić. A choć pozostała niezwykle wrażliwą osóbką, smutek zniknął z kącików jej oczu. Zamiast niego pojawił się tajemniczy „błysk”, promyczek radości, nadziei i wiary w to, że życie jest bajką…

Proszę porozmawiać z dzieckiem – jakie powody do smutku miała dziewczynka
z opowiadania. Czego bały się inne dzieci ? Jak sobie z lekiem poradziły. Warto wskazać jak sobie radzić – rozmowa z rodzicem lub innym zaufanym dorosłym z przyjacielem. Można wspólnie znaleźć złoty środek – co będziemy robić gdy ogarnie nas smutek lub lęk.

2.Zapraszam do nauki piosenki – zabawy, która może rozweselić w smutnych chwilach.                Link: https://youtu.be/JL6Klr-RGvw
„Zabawa wesoła”
Zabawa wesoła, beztroska, tutaj trwa / bis
Psia rodzina dziś bawi się. kto dołączyć też do niej chce?
Każdy ogon już macha śmiało, bo radości nam wciąż jest mało.
Psia rodzina dziś bawi się, więc dołącz!
Kto podskoczy dziś wyżej tu?
Kto wykopie największy dół?
Kto uwielbia bieganie w koło?
Kto zaszczeka dzisiaj wesoło?
Psia rodzina dziś bawi się, więc razem!
Zabawa wesoła, beztroska, tutaj trwa / bis
Krok do przodu i w górę skok.
Teraz w prawo i znowu hop!
Krok do tyłu i jeszcze raz. Oeo!
Krok do przodu i w górę skok. W prawo krok i znowu hop.
Teraz jeden krok do tyłu, w lewo krok i znowu hop!
Potem szybki obrót zrób więc razem!
Psia rodzina dziś bawi się. kto dołączyć też do niej chce?
Każdy ogon już macha śmiało, bo radości nam wciąż jest mało.
Psia rodzina dziś bawi się, więc dołącz!
Zabawa wesoła, beztroska, tutaj trwa / bis

3. Matematyczne dylematy – proszę wyciąć obrazki lub wykorzystać zabawki dziecka w takiej ilości aby każdy po podziale miał do 4 ( 8) . Proszę zachęcić, aby dziecko podzieliło po równo w drugiej wersji aby ktoś miał o 1 mniej, w następnej wersji o 2 mniej. Zachęcam do przeliczania.


                                                                                             

4. Zachęcam do wykonania Cudaków- śmieszaków z dowolnych materiałów wg własnego pomysłu. Oto przykłady:

     Zdjęcia mile widziane.
Zapraszam do pracy Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

Zabawa ruchowo-naśladowcza Lata czy pływa?
Dziecko biega lub chodzi po pokoju.  Na  klaśnięcie zatrzymuje się . Rodzic pyta np.: Co robi ryba? Co robi ptak? Co robi rak? Co robi motylek? Itp. Dziecko naśladuje poruszanie się danego zwierzęcia.
Zabawa badawcza –  Co się rozpuszcza, a co nie
Przygotujcie 4 szklanki i różne produkty: sól, kaszę, cukier, mąkę. Poproś dziecko, aby wsypało produkty do wody, zamieszało łyżką i odstawiło szklanki przy produktach. Zapytaj dziecko, co zaobserwowało, co się stało z wodą, które produkty rozpuściły się w wodzie.
Zabawa ruchowa Bocian i żabki.
Dziecko swobodnie porusza się po pokoju naśladując żabkę. Na sygnał rodzica „kle, kle” chowa się przed bocianem.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawa ruchowa z elementem celowaniaCeluj do obręczy.
Rodzic zawiesza obręcze na różnych wysokościach drzewa. Zadaniem dziecka jest trafie­nie piłeczką do obręczy: najpierw dolnej, a potem – górnej. Prawą rączką, lewą i oburącz. Powodzenia  🙂

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Uczymy samodzielności w ubieraniu i zdejmowaniu ubrań wierzchnich, zwracamy uwagę na kolejność nakładania części garderoby i kolejność rozbierania po powrocie z zabaw na powietrzu.

MIŁEGO  DNIA     🙂

———————————————————————————————————————–

 

WTOREK –  19.05.2020

Temat dnia: JAKIE EMOCJE PRZEŻYWAJĄ PRZEDSZKOLAKI?
Dzieci mogą się nauczyć rozpoznawać emocje nie tylko swoje, ale także cudze i odnosić się do nich z szacunkiem. Powinny nauczyć się rozpoznawać emocje przyjemne i nieprzyjemne, a także strategie radzenia sobie z tymi złymi.
1. Proszę, aby dzieci rozpoznały i nazwały emocje podstawionego historyjki obrazkowej zamieszczonej w Kartach Pracy nr 20 b, nakleić odpowiednie buźki.
2. Proszę odczytać wiersz D Gellner ” Zły humorek”

Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość wyłazi mi uszami
I rozmawiać nie chcę z wami!

A dlaczego?
Nie wiem sama
Nie wie tata, nie wie mama…

Tupię nogą, drzwiami trzaskam
I pod włos kocura głaskam.

Jak tupnęłam lewą nogą,
Nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam
Taka zła okropnie byłam.

Mysz wyjrzała z mysiej nory:
Co to znowu za humory?
Zawołałam: – Moja sprawa!
Jesteś chyba zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło,
co mam zrobić, by mi przeszło?!

Wyszłam z domu na podwórze,
Wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy,
Skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
Wcale nie jest mi wesoło…

Nagle co to?
Ktoś przystaje
Patrzcie! Rękę mi podaje!
To ktoś mały, tam ktoś duży –
Wyciągają mnie z kałuży.
Przyszedł pies i siadł koło mnie
Kocur się przytulił do mnie,
Mysz podała mi chusteczkę:
Pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam,
Ale za to złość zgubiłam
Pewnie w błocie gdzieś została.
Nie będę jej szukała!

3. „Moje emocje” – proszę odczytać zdania i poprosić dziecko , aby określiło własne emocje, lub wybrało właściwą buźkę ( proszę wcześniej je wyciąć) i pokazało.

4.Proszę ,aby dziecko wykonało ćwiczenia na stronie 20a – doskonalenie umiejętności nazywania uczuć , rozwijanie umiejętności grafomotorycznych i kreatywności.
5. Zachęcam do uzupełnienia kolorem twarzy – można w ciągu całego tygodnia kredką lun farbą.
 

Zapraszam do pracy i pozdrawiam A Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa ruchowa ćwicząca wszystkie partie mięśni – Zrób tak jak ja.
Rodzic pokazuje narysowane na kartkach polecenia do wykonania (proste graficzne symbole), tj.: przysiad, skłon, podskok, pajacyk, obrót. Dziecko wykonuje ćwiczenia.

Zabawa ruchowa Biel i czerwień.
Na początku rozmawiamy z dzieckiem, z czym kojarzy się tytuł tej zabawy. Utrwalimy wiadomości o symbolach narodowych.
Rodzic wyklaskuje rytm, a dziecko przeskakuje z nogi na nogę po pokoju. Gdy R. zagwiżdże, dziecko podbiega do czegoś czerwonego lub białego znajdującego się w pokoju. Przy kolejnych powtórzeniach zabawy dziecko ma za zadanie dotykać przedmioty inną częścią ciała, np.: dłonią, palcem wskazującym, łokciem, czołem ( utrwalamy nazwy części ciała )

Ćwiczenia oddechowe Kropki biedronki.
Na kartce rysujemy kontur biedronki (bez kropek), wycinamy siedem czarnych kropek (kół), słomka.
Rodzic kładzie przed dzieckiem sylwetę biedronki i prosi, aby za pomocą słomki przeniosło kropki/koła na jej sylwetę.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Tor przeszkód z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w ogrodzie, na podwórku. Przygotowujemy z dzieckiem tor przeszkód. Ustalamy, jak należy go pokonać- dziecko powinno zapamiętać kolejność i pokonać  tor zgodnie z instrukcją . Po kilku przejściach dziecko samo wymyśla sposób w jaki przejdzie tor. Pamiętamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Usprawnianie u dziecka umiejętności korzystania z toalety – rozbieranie się i ubieranie w łazience, posługiwanie się papierem. Spuszczanie wody w sedesie po każdorazowym załatwieniu się i mycie rączek.

MIŁEGO  DNIA     🙂

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello, hello, hello how are you? I’m good. And you? Mam nadzieję, że też wszystko u Was dobrze. Dziś zapraszam Was na piknik 😉 Lubicie piknik? Na dzisiejszych zajęciach nauczymy się paru słówek związanych z pożywieniem, które można zabrać właśnie na piknik <3

Słowa związane z piknikiem:
apple – jabłko
banana – banan
sandwich – kanapka
orange juice – sok pomarańczowy
cherries – wiśnie
cookies – ciasteczka

Nowych słówek możecie uczyć się w sposób, który zaproponowałam Wam już wcześniej 🙂 potem utrwalajcie w grach i zabawach językowych: Tower, Memory, What’s this? ….:))

Dodatkowo wykonajcie sobie poniższą kartę pracy. Waszym zadaniem jest pokolorowanie literek i obrazków 🙂

Na koniec WE’RE GOING ON A PICNIC 😉
https://youtu.be/1WNxXjSTQWo

Bye, bye..;) A.G. <3

———————————————————————————————————————–

PONIEDZIAŁEK –  18.05.2020

Blok tematyczny: WRAŻENIA I UCZUCIA
Temat dnia: EMOCJE – CO TO TAKIEGO?
Drodzy Państwo ten tydzień będzie dotyczył emocji – niezmiernie ważnego dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci. Głównym celem jest poznanie i utrwalenie nazw i cech charakterystycznych różnych uczuć, ale również pomoc dzieciom w przeżywaniu emocji w odpowiedni sposób.
1 Proszę rozwiązać krzyżówkę – rodzic czyta zagadkę, dziecko rozwiązuje i głoskuje, rodzic wpisuje, może też dziecko. Odczytujemy powstałe hasło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Służy do mierzenia czasu.
2. Budynek w którym mieszkamy.
3.Żółty owad w czarne paski.
4. Następuje po dniu.
5. Polska nasz……….
6. Kolorowe do rysowania

2. Emocje na twarzy- rozpoznawanie emocji po wyrazie twarzy , zabawa dydaktyczna
z wykorzystaniem Kart Pracy nr 19 b. „Miłe czy nie?” – podział na emocje pozytywne
i negatywne (miłe i niemiłe). Zaznaczenie kolorem czarnym emocji niemiłych, a żółtym – miłych. Po połączeniu min w pary proponuję aby dziecko zabawiło małym lusterkiem
i naśladowało poszczególne miny.

3. „Podróż do krainy: złości, radości, smutku, strachu” – zabawa dramowa. Dziecko przy muzyce rytmicznie porusza się. Gdy muzyka ucichnie, zatrzymuje się w krainie złości, radości, smutku, strachu – przedstawia mimiką, gestem różne uczucia i emocje.
Link: https://youtu.be/vMRg8Je1DhI

4. „Druga połówka” – dziecko utrwali nazwy emocji oraz ich zapis, praca z KP4.19a – doskonalenie zdolności grafomotorycznych, odwzorowywanie, rozwijanie umiejętności kontynuowania rytmu kilkuelementowego.

5.Zapraszam do gry „Dobble literowe” – z wykorzystaniem kart z Wkładki nr.50–52 – doskonalenie spostrzegawczości i refleksu, rozpoznawanie grafemów, wyszukiwanie tych samych liter.

Życzę powodzenia i pozdrawiam A Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

Zabawa ruchowa z chustką – Kwiatek.
Dziecko biega  przy muzyce. W przerwie w podbiega do chustki rozłożonej na dywanie. Unosi ją nad głową, imitując kielich kwia­tu, który otwiera się w stronę słońca. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa ruchowa Ślimak.
Recytujemy rymowankę.  Dziecko rysuje za rodzicem spiralną skorupę ślimaka palcem wskazującym, np. na dywa­nie, w powietrzu, na plecach. Dużą, małą skorupkę.
Ślimak, ślimak, wystaw rogi,
dam ci sera na pierogi.
Jak nie sera, to kapusty
– od kapusty będziesz tłusty.

Zabawa Odczaruje mnie grzeczne słowo.
Dziecko spaceruje z woreczkiem ryżu na głowie. Jeśli  woreczek upadnie jest zaczarowane – staje nieruchomo. Rodzic, pełniący rolę wróżki, może dziecko odczarować – podaje woreczek, mówiąc słowo proszę. Jeśli dziecko odpowie: dziękuję – ponownie włącza się do zabawy. 🙂

ZABAWY NA  POWIETRZU
Gra w Kręgle.
Kręgle lub plastikowe dwulitrowe butelki, piłka gumowa. Rozstawiamy kręgle i wyznaczamy linię, z której będziemy turlać piłkę. Starsze dzieci mogą liczyć punkty. Za każdy strącony kręgiel – jeden punkt.
Rysowanie kolorową kredą na chodniku. Utrwalanie nazw kolorów.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Pomoc w prostych pracach ogrodniczych.
Dziecko, w miarę swoich możliwości  podlewa, wyrywa chwasty itp. Uczymy bezpiecznego korzystania z narzędzi.

MIŁEGO  DNIA     🙂

———————————————————————————————————————–

 

PIĄTEK –  15.05.2020

Temat  dnia:  GDZIE  SŁYCHAĆ  MUZYKĘ

Dziś  pomówimy o koncertach i o tym jak zapisujemy muzykę. Chcemy wzbogacić słownictwo dziecka, rozwinąć umiejętność tworzenia dłuższych, poprawnych  wypowiedzi na temat obrazków  i własnych doświadczeń.
1. Gdzie można usłyszeć muzykę – proszę omówić obrazki w przypadku opery wysłuchać arię, a nawet zachęcić dziecko, do próby „ odśpiewania”( naśladowanie ruchu ust i gestów) arii  kobiecej –dziewczynki, chłopcy – męskiej

Aria kobieca, Link: https://youtu.be/FoQKcN6A6lM 
Aria męska, Link;  https://youtu.be/9gXdRhbAFok

2 Jak dziś organizuje się koncerty muzyczne – proszę omówić obrazki.
w Filharmonii

 

 

 

 

 

 

Koncert  plenerowy

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zachęcam do wykonania ćwiczenia 18 a i b –od pokolorowania bębenka i str  b.

4. Zwrócenie uwagi jak zapisuje się muzykę – dzięki nutom.Proszę, aby dziecko przeliczyło nuty i narysowało ich liczbę, Możecie wspólnie zaśpiewać gamę.

5. Proszę zwrócić uwagę na nuty i odtworzyć fragm.. motywu zapisanego nutowo..

The Imperial March. Link:https://youtu.be/agE72ChpbSM

6.Zachęcam do obejrzenia instrumentów, wykorzystania czerwonej folii, aby wykonać zadanie

Życzę powodzenia – Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

Zabawa muzyczno-ruchowa Taniec łabędzi.

Dziecko jest łabędziem.  Podczas nagrania  łabędź  tańczy. Na przerwę w muzyce zastyga w bezruchu. Za każdym razem dziecko wymyśla inną pozę 🙂

Kończenie zdań typu W parku można…
Rodzic wypowiada zdanie, a dziecko je kończy.
W parku można…
W lesie można…
Na łące można…

Zabawa ruchowa Tunel.
Budujemy z dzieckiem tunel, np. z krzeseł. Zadanie polega na przejściu przez tunel różnymi sposobami z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Spacer w pobliżu domu, w parku – obserwowanie elementów przyrody. Pytamy podczas spaceru  dziecko, czy zaobserwowało w przyrodzie coś takiego, co mu się najbardziej podobało (np. drzewa, kwiaty)?. Jakie słyszy głosy? Jak zachowujemy się w parku? Na spacerze?

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Zwracanie dziecku uwagi na zachowanie porządku wokół siebie, zachowanie prawidłowej postawy. Kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

MIŁEGO  DNIA    🙂

——————————————————————————-

CZWARTEK –  14.05.2020

Temat  dnia:  MUZYKA  WSPÓŁCZESNA

Dziś poznamy różne gatunki  muzyczne- zwłaszcza te najpopularniejsze –  jest to niezmierne ważne dla rozwoju muzycznego dziecka.
1. Zachęcam do odsłuchania fragmentów różnych gatunków muzycznych. Proszę zwrócić uwagę na różnice między gatunkami. Proszę zachęcić dziecko do wybrania najbardziej podobającego się mu  utworu i do tańca w jego rytmie. Może  wybrać kilka, wg uznania
Rap  Link_:  https://youtu.be/iLafKDM-E9U

Disco Polo LINK;  https://youtu.be/rZLmnVipgUU

Rock LINK: https://youtu.be/lDK9QqIzhwk

Muzyka  elektryczna  LINK; https://youtu.be/YOFeEx65E4E

Jazz LINK: https://youtu.be/ZcThrAU9yLk

2. Proszę wykonać ćwiczenie 15 a i b. W ćw. 15 a na czerwono kolorujemy ubrania dzieci, które grają na instrumentach rozpoczynających się głoską c .
3.Poznajemy  rodzaje gitar zachęcam do obejrzenia filmiku. LINK:  https://youtu.be/4VXHyYDjiGw
4. Proszę wykonać pracę plastyczną  – Instrument muzyczny – oto kilka pomysłów.

  Życzę powodzenia  i pozdrawiam  Alicja  Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

Zabawa ruchowo-naśladowcza Wycieczka
Rodzic zaprasza dziecko na wycieczkę do parku. Najpierw jedzie autokarem – biega, naśladując trzymanie w rękach kierownicy, następnie idzie do parku – maszeruje. Potem biega po parkowych alejkach, naśladuje ruchem zwierzęta, które można spotkać w parku: wiewiórkę, motylka, pawia, ptaki. Zamienia się w pomnik – wymyśla ciekawe pozy i zastyga w bezruchu. Następnie w podskokach wraca do autokaru, wsiada do niego i jedzie, naśladując trzymanie w rękach kierownicy.

Gdzie co jest?
Rozkładamy zabawki w różnych miejscach: misia na półce, lalkę w wózku, grę obok misia, samochód obok garażu. Następnie prosimy dziecko, aby powiedziało, gdzie znajdują się zabawki, używając określenia na, w, obok, pod, za, przed.

Zabawa ruchowa z elementem skoku – Z kwiatka na kwiatek.
Rodzic układa na podłodze w rzędzie obok siebie kartki (kwiatki). Dziecko ma za zadanie, skacząc z nogi na nogę, wskoczyć na każdy kwiatek, tak aby żadnego nie pominąć.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Zachęcanie dziecka do aktywnego wypoczynku na powietrzu i wspólnie z nim ustalenie korzyści z tego płynące (np. okazja do podziwiania krajobrazu, zdrowie itp.).

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku zwroty grzecznościowe i mówimy, kiedy się je stosuje. W ciągu najbliższych dni mamy czas na utrwalenie i stosowanie ich w praktyce  🙂

MIŁEGO  DNIA

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello Children 🙂

Na utrwalenie słownictwa związanego z tematyką Family poniżej niespodzianka dla Was 🙂 pokolorujcie, wytnijcie, przyklejcie delikatnie na paluszki i bawcie się śpiewając „Finger Family” → https://www.youtube.com/watch?v=TUpIzP9P-DI

Zachęcam jeszcze do wykonania poniższej karty pracy. Wskaż paluszkiem:

Bye, bye Everyone :)) A.G.


ŚRODA –  13.05.2020

Temat  dnia MUZYKA  RELAKSACYJNA

   Dziś wprowadzimy  literę H,h.  jest ona trudna ze względu na swą bezdźwięczność
i dlatego trudno ją usłyszeć w niektórych słowach. Dziecko pozna kolejny rodzaj muzyki – relaksacyjna.
1. Proszę wspólnie się zastanowić po co nam muzyka – Łagodzi obyczaje – wyjaśniamy sformuowanie i proszę zachęcić dziecko do wysłuchania fragm. muzyki,  a następnie zachęcić aby namalowało palcami to co przychodzi mu na myśl
w trakcie słuchania tego samego utworu. ( Proszę przygotować 3-4 kolory farby wg uznania)  LINK; https://youtu.be/Lp6XlsBm_Lw
2. Wprowadzenie litery h z wykorzystaniem filmiku Link:  https://youtu.be/ZYseoOcd6m8,  dziecko możne też spróbować narysować hipopotama wg wskazówek z filmiku  Link: https://youtu.be/yAyCbNd3VEk .
3. Proszę,  aby dziecko spróbowało podzielić wyrazy na głoski, a następnie ułożyć  modele wyrazów z białych prostokącików. Np. HAMAK   ◊  ◊  ◊  ◊  ◊

4. Proszę wykonać ćwiczenie 17 a i b. Jeśli wystarczy sił lub w wolniejszym czasie proszę ozdobić szablon litery h ,( wkładka)  nr 10, można też wyszukać nową literkę  W nr 20a.

Życzę powodzenia i pozdrawiam: Alicja Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

Zabawa ruchowa Tęcza.
Rodzic rozmawia z dzieckiem, co jest potrzebne, aby na niebie mogła powstać tęcza (słońce i deszcz).  Umawiamy się, że na hasło Słońce – dziecko będzie biegać po pokoju, a na hasło Deszczbędzie się chować przed deszczem pod stołem. Z kolei na hasło Tęcza – wymachuje trzymaną w ręce chustką zataczając tęczowe kręgi   🙂

Zabawa badawcza Tęczowe słoiczki
7 jednakowych słoików z nakrętkami, farby w kolorach tęczy, latarka. Dziecko wspólnie z rodzicem napełnia słoiki wodą. Określamy, gdzie jest więcej wody, a gdzie jest mniej wody. Dolewamy wodę tak, by w każdym słoiku było tyle samo wody. Do słoika przykładamy zapaloną latarkę, obserwując, jak światło przenika przez wodę. Następnie do każdego słoika wyciska­my farbę w innym kolorze tęczy. Stopniowo dodajemy niewielkie ilości farb, zakręcamy słoiki i potrząsa­my nimi, obserwując, jak woda się zabarwia. Przykładamy latarkę do słoików i obserwujemy, czy światło przenika przez wodę.
Wniosek: im więcej farby dodajemy, tym kolor jest bardziej intensywny i mniejsze przenikanie światła przez słoik. Na koniec  mocno zakręcamy słoiki.

Ćwiczenia spostrzegawczości Kolory tęczy.
Słoiki z kolorową wodą z poprzedniej zabawy. Rodzic prosi, aby dziecko ustawiło słoiki kolejno, zgodnie z kolorami tęczy, i nazwało wszystkie kolory. Następnie prosimy, aby dziecko odwróciło się tyłem. W tym czasie zabieramy jeden słoik. Dziecko ma za zadanie rozpoznać, którego słoika brakuje i na­zwać kolor. Zabawę powtarzamy kilka razy.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Rysowanie tęczy kolorową kredą na chodniku.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Wdrażanie dziecka do dbania o swoje ubranie, wieszanie kurteczki na  wieszaku, ustawianie butów

ŻYCZĘ DOBREJ  ZABAWY     🙂

—————————————————————————————————————–

WTOREK –  12.05.2020

Temat dnia: MUZYKA KLASYCZNA

Dziś pobawimy się z muzyką klasyczną. Poszerzymy wiedzę dziecka
na temat orkiestry. Dowiemy się czym jest batuta. Zrozumiemy różne trudne słowa.

1. Proszę wysłuchać opowiadania „ Koncert”. Agnieszki Frączek

W środę z samego rana do przedszkola przyjechali muzycy. I przywieźli ze sobą przeróżne instrumenty – jedne wielkie, inne malutkie, a wszystkie błyszczące i rozśpiewane. Dzieci przyglądały się im z ogromnym zainteresowaniem. Pan dyrygent, do którego wszyscy zwracali się „maestro”, opowiadał po kolei o każdym z instrumentów, a muzycy wydobywali z nich czarodziejskie dźwięki. Mnóstwo przy tym było niespodzianek! Najpierw się okazało, że ta trąba, pozwijana jak ślimak w muszelce, to wcale nie trąba, ale waltornia, a ta druga, długa jak wąż, to… to puzon! – Niemożliwe – nie chciał wierzyć Staś. – Jak to puzon? Przecież puzon powinien być długi i pyzaty, a ten jest długi i chudy!
Po trąbach nie–trąbach przyszła kolei na klarnet, skrzypce (które wcale nie skrzypią). A wreszcie na basetlę, która w ogóle nie jest podobna do basseta. I bałałajkę, która niestety nie ma nic wspólnego z bajką… Ale nie szkodzi – to spotkanie i tak było ciekawsze od najciekawszej bajki. A po południu dzieci postanowiły dać własny koncert.

                         ORKIESTRA  SYMFONICZNA
              PUZON                                                                    SKRZYPCE


WALTORNIA                                                        KLARNERT

                                                           BASTELA

2 Proszę wysłuchać fragmentu utworu w wykonaniu orkiestry symfonicznej
LINK; https://youtu.be/vOQGz30pNFY
3.Zachęcam do wykonania ćwiczenia 16 a i b.
4. Zapraszam do zabawy naśladowczej. Link: https://youtu.be/3UYIl4iwnO4

„Jestem muzykantem”
Jestem muzykantem, konszabelantem.                                   (dzieci wskazują siebie)
My – muzykanci, konszabelanci                            (rozkładają ręce, wskazując innych)
Ja umiem grać, my umiemy grać:                            (wskazują siebie, a potem innych)
A na czym? A na flecie, fiju fiju… A na flecie, fiju fiju…
A na flecie, fiju fiju… A na flecie bęc.                                 (naśladują granie na flecie)
Jestem muzykantem, konszabelantem.                                  (dzieci wskazują siebie)
My – muzykanci, konszabelanci.                           (rozkładają ręce, wskazując innych)
Ja umiem grać, my umiemy grać:                            (wskazują siebie, a potem innych)
A na czym? A na bębnie bumtarara, bumtarara… A na bębnie bumtarara, bumtarara…A na bębnie bumtarara, bumtarara… A na bębnie bęc.
(naśladują grę na bębnie)
Jestem muzykantem, konszabelantem.                                   (dzieci wskazują siebie)
My – muzykanci, konszabelanci.                           (rozkładają ręce, wskazując innych)
Ja umiem grać, my umiemy grać:                            (wskazują siebie, a potem innych)
A na czym? A na trąbce trutututu, trutututu… A na trąbce trutututu, trutututu…
A na trąbce trutututu, trutututu… A na trąbce bęc.                (naśladują grę na trąbce)
Jestem muzykantem, konszabelantem.                                  (dzieci wskazują siebie)
My – muzykanci, konszabelanci                          . (rozkładają ręce, wskazując innych)
Ja umiem grać, my umiemy grać:                           (wskazują siebie, a potem innych)
A na czym? A na skrzypcach…                                     (I tak dalej wg pomysłu dzieci).

Życzę powodzenia i pozdrawiam Alicja Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ
Zabawa orientacyjno-porządkowa Moja miejscowość.
Dziecko porusza się swobodnie po sali. Kiedy rodzic klaśnie i wypowie nazwę miejscowości, w której mieszkacie, dziecko podskakuje, a kiedy wypowie inne nazwy – kuca.
Zabawa dydaktyczna Od najmniejszego do największego.
Trzy klocki różnej wielkości.
Rodzic rozkłada klocki na dywanie i prosi, by dziecko wskazało: najmniejszy klocek, największy. Potem prosimy dziecko o  ułożenie  klocków rosnąco (od najmniejszego do największego), a następnie malejąco (od naj­większego do najmniejszego). Głośno nazywamy klocki: duży, średni, mały.
Zabawa muzyczno-ruchowa – Zwiedzamy.
Dziecko naśladuje lot motyla przy nagraniu piosenki. Podczas przerwy w muzyce zatrzymuje się i naśladuje oglądanie przyrody (łączy dłonie w koła i formuje je na podobieństwo lornetki) lub rozglądanie się wokół (jedna ręka uniesiona na wysokość czoła). Dziecko opowiada co widzi ( starsze dzieci prosimy o dłuższe wypowiedzi). Zabawę powtarzamy kilka razy. 🙂

ZABAWY NA  POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na podwórko, poproś dziecko o pomoc w wyniesieniu śmieci i ich segregacji.
Bawimy się w ulubione zabawy, możemy wykorzystać piłkę, skakankę, hulajnogę. Pamiętamy o bezpieczeństwie!

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o stosowaniu form grzecznościowych.
Zachęcamy do pomocy przy prostych pracach domowych.

MIŁEGO  DNIA   🙂

 

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Family <3

Hello Everyone 🙂 dzisiaj chciałabym Wam zaproponować jeden z najprzyjemniejszych tematów, czyli Family. Oczywiście Wy doskonale wiecie, że to po polsku RODZINA. Dla większości słówka związane z tą tematyką, ale również piosenki to jedynie przypomnienie <3

Słówka związane z członkami rodziny: family (rodzina), mum (mama), dad (tata), baby (dziecko), grandma (babcia), grandpa (dziadek), brother (brat), sister (siostra)

Zachęcam do znalezienia dziś w Waszych albumach zdjęcie Waszej rodziny i nazywania członków w języku angielskim, możecie również policzyć ilu Was jest, także po angielsku 🙂

Jeśli nie masz żadnej fotografii albo masz, a chcesz jeszcze popracować to zachęcam do wykonania poniższej karty pracy:

Jeśli macie ochotę poznać rodziny Waszych ulubionych bohaterów zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku. Może uda Wam się również zapamiętać nowe słownictwo ukazane w filmiku: uncle (wujek), auntie (ciocia), cousin (kuzyn)→ https://www.youtube.com/watch?v=VvrG4JguNQk

Na koniec musiałam – Wasza ulubiona <3

Życzę przyjemnej nauki, a przede wszystkim zabawy. W razie pytań lub trudności, zapraszam do kontaktu. Goodbye, A.G. 🙂

——————————————————————————————————————

PONIEDZIAŁEK –  11.05.2020

BLOK TYGODNIA: W KRAINIE MUZYKI

Temat dnia ; INSTRUMENTY DAWNIEJ I DZIŚ

Drodzy rodzice, rozpoczynamy naszą podróż do krainy muzyki. Dzieci bardzo lubią muzykę i zabawy z nią związane- śpiewanie, taniec i grę na instrumentach. My skupimy się nie tylko na zabawie, lecz także na poznawaniu instrumentów
i gatunków muzycznych.

1. Na początek proszę o odtworzenie dziecku odgłosów natury i zachęcić do nazwanie bez zerkania na ekran. Link; https://youtu.be/JwbMnvfN2y8
2. Proszę obejrzeć i omówić obrazki przedstawiające stare instrumenty , przeczytać nazwy, niech dziecko spróbuje je powtórzyć, wyklaskać sylaby, wyodrębnić pierwszą głoskę.

KALIMBA                                                                                                 REBEC

KOBZA

      LIRA                                                                                      CYDRA
                KLAWESYN                                                                KITARA
                                                                                        BIŁO
3. Proszę odczytać krótkie opowiadanie” Czasem słońce, czasem deszcz”.
Dawno, dawno temu w Krainie Muzyki żyli szczęśliwi mieszkańcy. Codziennie świeciło słońce, wszędzie rosły nutki, a każdy mieszkaniec krainy grał na instrumencie, śpiewał i tańczył. Nawet psy zamiast szczekać gwizdały. Wszystkim żyło się miło, więc w Krainie Muzyki brzmiały same wesołe melodie. Do czasu! Pewnego dnia do wesołej Krainy przybyła smutna wróżka Kropelka. Pozazdrościła mieszkańcom szczęścia i wesołości, zrzuciła na całą krainę deszcz. Padał wiele dni i nocy, przez co nutki nie rosły już tak szybko, a mieszkańcy byli bardzo smutni. Zaczęli też grać smutne melodie. Na szczęście o smutnym losie muzyków usłyszała dobra wróżka – Pani Muzyka. Swoimi wesołymi czarami złagodziła smutne zaklęcie wróżki Kropelki. Od tej pory w Krainie Muzyki czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.
Po przeczytaniu tekstu proszę zadać dziecku pytania: Jak nazywa się miejsce, o którym czytałam? Dlaczego jej mieszkańcy na początku byli bardzo szczęśliwi? Kto odwiedził Krainę Muzyki? Jak dziś jest w Krainie Muzyki? Proszę wytłumaczyć dziecku, że w Krainie Muzyki smutek nazywa się moll, a wesołość – dur .
4. Proszę przedstawić różnice i odtworzyć fragm.. walca cis –moll F Chopina LINK: https://youtu.be/iiQ4_wpvr94 i dla porównania środkowy fragment poloneza As – dur LINK; https://youtu.be/OWLQGv6TdmY.
5.Zachęcam, aby dziecko wykonało ćwiczenie14a i b.
6. Proszę wprowadzić piosenkę „ Niedzielna orkiestra”. LINK; https://youtu.be/f43qSH2Nq9w
Tekst:
Dajcie organki, dajcie bębenek. Zagram wam koncert w niedzielę
Brata i siostrę proszę na scenę. Obrus na scenie pościelę

Dajcie gitarę, dajcie pianino I niech tu przyjdzie dyrygent
Dźwięki pofruną albo popłyną. Wpadną na ścianę i szybę

Muzyczna niedziela. Usiądźcie w fotelach
Bo koncert właśnie się zaczął
Bo koncert właśnie się zaczął

Pluszowa małpka. Już gra na cymbałkach
Niech wszyscy słuchają i patrzą
Niech wszyscy słuchają i patrzą

Dajcie mi garnek, dajcie pokrywkę. Zagram wam koncert domowy
Najpierw łyżkami zagram przygrywkę. Na kubku plastikowym

Kasza w pudełku albo makaron. To instrumenty magiczne
Wezmę wiaderko i miskę starą. One zagrają mi ślicznie

Muzyczna niedziela. Usiądźcie w fotelach
Bo koncert właśnie się zaczął
Bo koncert właśnie się zaczął

Pluszowa małpka. Już gra na cymbałkach
Niech wszyscy słuchają i patrzą
Niech wszyscy słuchają i patrzą

W ciągu tygodnia proszę wracać do piosenki, aby dziecko opanowało melodię i tekst i zachęcić do śpiewania.

Życzę powodzenia i pozdrawiam Alicja Skurniak

 

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ
Zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę ciała – Wzrost rośliny.
Nagranie muzyki relaksacyjnej ( spokojnej ). Dziecko naśladuje za rodzicem ( w wolnym tempie) wzrost rośliny od przysiadu skulnego do pozycji wyprostowanej, na paluszkach z rękoma uniesionymi do słonka. Za każdym razem dziecko wymienia nazwę rośliny, która będzie rosła 🙂

Zabawa matematyczna Gdzie jest…?
Obrazek przedstawiający dowolny krajobraz (np. las).
Rodzic pokazuje obrazek. Prosi dziecko, aby opisało, gdzie jest jakiś przedmiot/jakieś zwierzę itp. (np. Gdzie jest słońce? Gdzie jest drzewo?). Chodzi o to, aby dziecko używało słów określających położenie przedmiotów w przestrzeni (na, pod, obok, przed,  itp.)

Zabawa  Nie chcę cię znać (melodia popularna, można też mówić).
Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać!
Chodź do mnie, chodź do mnie, rączkę mi daj.
Jedną mi daj, drugą mi daj
i już się na mnie nie gniewaj.
Dziecko stoi przodem do rodzica, wykonujecie gest machania na pożegnanie i oddalacie się od siebie. Następnie przywołujecie się gestem i zbliżacie do siebie. Podajecie sobie najpierw jedną rękę, następnie drugą i obracacie się w kółeczko. Zabawę powtarzamy kilka razy.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Tor przeszkód z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w ogrodzie, na podwórku. Przygotowujemy z dzieckiem tor przeszkód. Ustalamy, jak należy go pokonać- dziecko powinno zapamiętać kolejność i pokonać  tor zgodnie z instrukcją . Po kilku przejściach dziecko samo wymyśla sposób w jaki przejdzie tor. Pamiętamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa 🙂

Obserwacja chmur- obserwujcie niebo, przy dzisiejszej pogodzie będzie się zmieniało. Może uda się wypatrzeć w kształtach chmurek zwierzątko, rośliny, auto itp.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Usprawnianie u dziecka umiejętności korzystania z toalety – rozbieranie się i ubieranie w łazience, posługiwanie się papierem. Spuszczanie wody w sedesie po każdorazowym załatwieniu się i mycie rączek.

MIŁEGO  DNIA     🙂

——————————————————————————————————————

PIĄTEK –  8.05.2020

Temat dnia:  PŁYNIE WISŁA,  PŁYNIE.

 1. Proszę aby dziecko nazwało rysunki, wspólnie wybrzmiewajcie głoski, proszę wpisać głoski i przeczytajcie hasło, które powstało.

2. Proszę przeczytać opowiadanie H. Zdzitowieckiej;” Legenda o Wiśle”.

Wysoko nad szczytami gór wznosił się stary dwór króla Beskida, władcy całego pasma górskiego, i jego żony, Borany, władczyni okolicznych borów. Przez wiele lat oboje rządzili mądrze i sprawiedliwie, toteż wszyscy z żalem przyjęli wiadomość o śmierci starego króla. Borana wezwała wtedy troje swych dzieci, by zgodnie z wolą króla podzielili się władzą.
– Ty, Lanie, jako syn najstarszy, opiekować się będziesz polami i łąkami. Wy zaś obie, Czarnocho i Białko, rozprowadzicie wodę z górskich strumieni po polach i łąkach Lana, by wszystko, co żyje, miało jej pod dostatkiem. Żywa, zawsze pogodna i wesoła Białka uśmiechnęła się do siostry i skacząc, i tańcząc, zbiegła po skałach ku widniejącym we mgle dolinom. Poważna i zasępiona Czarnocha skierowała się na drugą stronę góry królowej Borany i ostrożnie zaczęła schodzić po zboczu. Wkrótce obie siostry spotkały się u podnóża.
– Płyniemy dalej razem! – zawołała ucieszona Białka.
– Nigdy się już nie rozstaniemy – zapewniła Czarnocha.
Nagle przegrodziła im drogę skała, pod którą czekał rycerz Czantor w kamiennej zbroi.
– Zatrzymajcie się, piękne córki Beskida i Borany. Dokąd tak spieszycie? Po co chcecie iść do nieznanej, odludnej i dzikiej krainy? Zostańcie tu. Siostrom podobała się ziemia Czantora.
Zostały więc i z wdzięczności za gościnę zrosiły strumieniami zbocza doliny, aż zakwitły tysiącami różnobarwnych kwiatów, jakich nikt tu jeszcze nie widział. Ale Ziemia rozkazała Czantorowi przepuścić córki Beskida przez skały, by poniosły wody dalej ku północy.
– Nie mogę pozwolić, byście obie popłynęły w obce strony. Wyślijcie przodem jedną falę na zwiady – poradził. – Niech się rozejrzy, a gdy wróci, opowie, co widziała…
Czantor rozsunął skały i pierwsza fala wyszła przez nie onieśmielona, niepewna, co ją czeka
. – Idź, falo, któraś wyszła – żegnały ją siostry. – Idź przed siebie i wracaj co prędzej z wieściami o tamtych borach i lasach, o tamtych łąkach i polach… „
Wyszła” – bo tak nazwały tę falę powstałą z połączonych wód – wypłynęła przez skalną szczelinę. Biegła żywo po kamieniach, pluszcząc i szemrząc beztrosko. Mijała ciemne bory i jasne zagajniki, zielone pola i ukwiecone łąki… Wtem, gdy mijała skałę wawelską, wyskoczył ku niej zaczajony tam potwór – okropny, smok ziejący ogniem. Przestraszona, bryznęła mu w oczy pianą wodną. Zasyczało, zadymiło i oślepiony smok skrył się na chwilę w pieczarze. Gdy wyjrzał, Wyszła była już daleko. Płynęła teraz przez urodzajne ziemie ku północy, kręcąc się i wijąc to w prawo, to w lewo, byle jak najwięcej świata zobaczyć, jak najwięcej pól zrosić swą wodą. Przyłączyły się do niej mniejsze strumienie i rzeczki, które nie miały odwagi same zapuszczać się w obce, nieznane strony. Płynęła coraz wolniej, coraz szerzej rozlewała swe wody, zmęczone długą drogą. „Czas już chyba zawrócić” – myślała nieraz, ale ciekawość pchała ją naprzód. Aż nagle zniknęły jej sprzed oczu lasy i pola. Poczuła dziwny słony smak, nieznany zapach dolatywał z północy. Nad sobą miała szare niebo, przed sobą szarą, nieogarnioną wzrokiem, łączącą się z niebem wodę, spienioną białymi grzywami. To było morze
. – Jakie to groźne, potężne i piękne – szepnęła.
Ale jej cichy głos zagłuszył gwałtowny szum, jakaś siła pociągnęła ją ku sobie i Wyszła, pierwsza fala wysłana z dalekich gór Beskidu, połączyła się z falami morskimi. Czarnocha i Białka na próżno czekały jej powrotu. Na próżno wysłały za nią jedną falę po drugiej. Wszystkie biegły jej śladem i wszystkie po długiej drodze gubiły się w słonych wodach Bałtyku. Z tych to fal płynących nieustannie powstała wielka rzeka, już nie „Wyszła”, a Wisła, od której obie siostry przezwano Czarną i Białą Wisełką.
3.Zachęcam do wykonania doświadczenia , które obrazuje płynący nurt Białej
i Czarnej. Potrzebne będą dwa kubki  plastikowe lub papierowe, gruba igła, taca, woda Proszę wykonać dziurki w kubkach –w pierwszym w rzędzie pionowym, w drugim  w poziomym .proszę do obydwu wlać wodę o obserwować jak wypływa, niech dziecko określi, z którego szybciej płynie i jaką rzekę może przedstawiać.
4. Warto obejrzeć filmiki o pięknie Wisły Linki: https://youtu.be/WHFJpAFQ1mQ
link: https://youtu.be/du2SjfSPR94.
5. Zachęcam do dalszej nauki piosenki „Jestem Polakiem”.
6. Proszę wykonać ćwiczenia 13 a i b. Zachęcić dziecko, aby opisało krajobrazy na stronie 13b i zdeklarowało się, gdzie wolałoby spędzić wakacje.

Życzę powodzenia i pozdrawiam  Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

Zabawa z elementem podskoku –  Skoki pajacyka
Dziecko podskakuje jak pajacyk, zwarto-rozkrocznie, w miejscu. Na sygnał: Hop! – obraca się tyłem i powtarza podskoki pajacyka.
Zabawa – Lustro
Stoimy z dzieckiem w parze, przodem do siebie. Rodzic jest lustrem. Pokazuje dowolne ruchy, a dziecko go naśladuje. Potem następuje zamiana ról. I tak bawimy się, dopóki zabawa sprawia  frajdę 🙂
Wyścig ziarenek

Przygotuj kartkę, słomkę do napojów i ziarenko fasoli. Na kartce narysuj drogę – dwie linie ułożone około 2 cm od siebie. Na początku narysuj linię startu, a na końcu – linie mety. Droga może być kręta – stopień skomplikowania zależy od możliwości dziecka. Ułóż ziarenko na początku drogi poproś dziecko, aby dmuchając przez słomkę przeprowadziło ziarenko do mety.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Czynności pielęgnacyjne w Zielonym ogródku. Rozmowa o  dostrzeżonych zmianach. Zabawy z piłką.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Uczymy samodzielności w ubieraniu i zdejmowaniu ubrań wierzchnich, zwracamy uwagę na kolejność nakładania części garderoby.

MIŁEGO  DNIA    🙂

——————————————————————————————————————

 

CZWARTEK –  7.05.2020

Temat  dnia:  ZNAMY LITERKĘ  J
Dziś dziecko pozna kolejną literkę – J,j.  Dzięki ćwiczeniom rozwinie sprawność grafomotoryczną rączek.
1. Proszę odczytać fragment wiersza” Literki”.

J jest najdłuższe spośród literek,
Czy to zaleta, czy to felerek?
Jeśli odpowiesz na to pytanie,
To J w pamięci twojej zostanie.

2. Proszę aby dziecko nazwało przedstawione rysunki i wyodrębniło pierwszą głoskę, którą należy utożsamić z literką.

 

3.Proszę, aby dziecko wyklaskało sylaby w wyrazach
Warto aby dziecko spróbowało ułożyć schemat krótkich wyrazów z białych prostokątów (proszę o wycięcie ich z białego brystolu.) np. jeż,  jajko                       język

4.Zachęcam do obejrzenia filmiku. LINK: https://youtu.be/k-3bItxUSPY
5. Proszę wykonać ćwiczenia w Kartach Pracy nr 12 a i b.
6.Proszę obejrzeć filmik, Link: https://youtu.be/Glr9aYC4o7E. Warto, aby dziecko spróbowało narysować jeżyka wg wskazówek z filmiku.

7.Jeśli dziecko będzie miało chęci , bądź w późniejszym czasie proszę w Wyprawce poszukać literkę j nr 7 i niech dziecko ozdobi ją wg własnego pomysłu. Mogą też wykonać ćwiczenie nr 20a – rozpoznawanie litery j wśród innych.

Życzę powodzenia i pozdrawiam   Alicja Skurniak

PROPOZYCJE  ZABAW  NA  DZIŚ

Zabawa  ruchowo – matematyczna  Stop!
Dziecko podskakuje w pokoju, aż rodzic zawoła: Stop! i pokaże dłoń. Jeśli pokaże dwa palce, wówczas dziecko musi się zatrzymać i dotknąć podłogi tylko dwiema częściami ciała. Zabawę powtarzamy, za każdym razem pokazujemy inną liczbę palców, a dziecko dotyka podłogi tyloma częściami ciała ile widzi palców.
Rozmowa o zabawkach – ćwiczenie oddechowe
Rodzic mówi do dziecka zdanie, dziecko powtarza je na jednym wydechu. Zdań może być wiele, póki zabawa będzie sprawiała radość.  🙂
Co to jest?
Rozpoznawanie dotykiem przedmiotów, opisywanie ich. Zawiązujemy dziecku oczy i podajemy do rąk różne przedmioty.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Kamyki
 małe i duże – poproś dziecko aby znalazło kilka kamyków. Gdy je wszystkie rozłoży, niech określa wielkość kamyków używając określeń: duży, mały, taki sam.
– Który kamyk jest największy? – porównywanie kamyków – wybór największego.
– Który kamyk jest najmniejszy? – Wyszukiwanie takich samych kamyków.
Następnie dziecko może ułożyć z kamyków dowolne kompozycje, obrazki  🙂

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Zachęcamy dziecko do pomocy przy prostych pracach domowych.
Przypominamy  o sprzątaniu zabawek po zakończonej zabawie.

MIŁEGO  DNIA    🙂

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello Everyone 🙂

Are you ready? Gotowi do dalszej pracy, to serdecznie zapraszam do kolejnych zabaw z językiem angielski. Rozpocznijmy zatem od wesołej piosenki Happy Dance. Let’s sing :)!
https://www.youtube.com/watch?v=cQ6BPWyIueQ

Teraz wspólnie przypomnijmy mieszkańców łąki, starajcie się powtarzać ich nazwy. Uwaga, niektóre słówka będą dla Was nowe 🙂
Listen and repeat:
https://www.youtube.com/watch?v=qXiaC1TjTXU

Jeśli macie ochotę to pobawcie się z kartami obrazkowymi, tak jak robiliśmy to na zajęciach..i wykonajcie poniższą kartę pracy;)

Kochani!! Keep smile and bye, bye :)) A.G.

——————————————————————————————————————-

ŚRODA –  6.05.2020 

Temat dnia: Z CZEGO SŁYNIE POLSKA
Poznanie pojęcie patriotyzmu, powinny rozumieć na czym taka postawa polega. Wymyślanie propozycji, jak same mogą wykazywać postawy patriotyczne.                 1 Proszę przeczytać opowiadanie Agnieszki Filipkowskiej: „Biało-czerwone motylki”
Kiedy za oknem pełnią kolorów zaczęła rozkwitać wiosna, w grupie Motylków zrobiło się biało– czerwono. Wykonane przez przedszkolaki małe dwukolorowe flagi ozdobiły półkę w kąciku czytelniczym, a na korkowej tablicy zakwitły – niczym dorodne kwiaty – biało–czerwone kotyliony z kartonu i bibuły. Zostały jeszcze do wycięcia proporczyki, które miały zawisnąć nad oknami. Dzieci pracowały dzielnie nad ozdobieniem sali na majowe święto. – Proszę pani, bo Antek się przezywa – krzyknął nagle Julek, wskazując na kolegę. – On mówi, że ja jestem patriota! Pani Marta odłożyła na chwilę papier i nożyczki, spojrzała na chłopców z uśmiechem i łagodnym głosem zwróciła się do dzieci: – Julku, poczułeś się urażony? – Chłopiec kiwnął głową. – Zupełnie niepotrzebnie, bo bycie patriotą to żaden wstyd, wręcz przeciwnie. A ty, Antku, wiesz, co oznacza słowo, którego użyłeś? – Yyyy… no… chyba nie… – wybąkał zawstydzony Antek. – Ja wiem! – krzyknęła Julka. – Moja babcia zawsze powtarza, że jej dziadek, czyli mój prapradziadek był patriotą, bo walczył na wojnie. I dostał medal, prawdziwy! On już nie żyje, ale widziałam w albumie jego zdjęcia w mundurze. – Możesz być dumna z takiego prapradziadka, Julciu – przyznała pani Marta. – Rzeczywiście, wygląda na to, że był patriotą, czyli kimś, kto kocha swój kraj, swoją ojczyznę, i dba o nią tak bardzo, że jest gotów zaryzykować dla niej życie, jeśli to konieczne. Julek, zajęty wprawdzie przyklejaniem białych i czerwonych trójkątów do długiej tasiemki, słuchał w skupieniu toczącej się rozmowy i nie bez żalu wywnioskował z niej, że wcale nie zasłużył na rzucone przez Antka przezwisko. – A jak ja nie chcę zostać żołnierzem, tylko lekarzem, to nie mogę być tym, no… patriotą, proszę pani? – spytał, nie kryjąc rozczarowania. – Ależ oczywiście, że możesz – zapewniła pani Marta. – Patriota nie musi koniecznie walczyć na wojnie. Teraz, w czasach pokoju, możemy okazywać swój szacunek dla ojczyzny w inny sposób. Na przykład lekarz, wykonując swój zawód, służy krajowi, bo dba o zdrowie jego obywateli. – To tak jak moja mama! Ona leczy ludziom oczy – pochwaliła się Marysia. – Rzeczywiście, lekarz to ważny zawód. Ale to, co powiedziałam, dotyczy tak naprawdę każdego, kto dobrze wykonuje swoją pracę. Może to być policjant, nauczyciel, artysta czy kasjer w sklepie. Nawet wy, będąc jeszcze dziećmi, możecie zachowywać się patriotycznie. Można powiedzieć, że Polska jest naszym wspólnym domem, a Polacy – rodziną, a jak można dbać o dom i rodzinę? – spytała wychowawczyni. – Na przykład można sprzątać po sobie i nie bałaganić – zaproponowała nieśmiało Tereska. – Masz rację, Teresko – przyznała pani. – To bardzo ważne, żeby dbać o środowisko, nie zaśmiecać go i troszczyć się o nasze wspólne otoczenie. – I jeszcze można się starać nie psuć różnych rzeczy – dodał Antek. – Tak, Antku, trzeba korzystać z tego co wspólne w taki sposób, żeby tego nie niszczyć. Place zabaw, parki, autobusy i tramwaje, a także przedszkole, w którym teraz jesteśmy, należą do nas wszystkich. Dlatego kiedy ktoś je niszczy, wszyscy tracimy. – Proszę pani, a ja dostałam od babci taką książkę o Polsce z białym orłem na okładce – wtrąciła nagle Julia. – I tata mi ją czyta. Tam jest na przykład napisane, że najdłuższa rzeka Polski to Wisła. I że stolicą jest Warszawa, i jeszcze było coś o Krakowie… i dużo innych informacji, ale jeszcze nie wszystko pamiętam. I tata mówi, że tam są rzeczy, które każdy Polak powinien wiedzieć. – Twój tata ma rację, warto poznawać własny kraj oraz jego historię i kulturę – przyznała nauczycielka. – To coś, co każdy z was już teraz może zacząć robić. Zresztą częściowo robimy to razem tu, w przedszkolu. I spójrzcie, co nam się udało stworzyć. Wycięte przez dzieci proporczyki zostały przyklejone do mocnej złotej tasiemki i tworzyły piękny biało–czerwony łańcuch. Nadszedł czas, by ozdobić nim ramy okienne. Pan Marek, przedszkolny konserwator, przyniósł drabinę i pomógł w zamocowaniu dekoracji. – No, no! Nieźleście się napracowali, mali patrioci! – rzekł z uznaniem, patrząc z góry na pięknie przystrojoną salę. – Widzicie, wywieszanie flagi w święta narodowe to dla innych znak, że ojczyzna jest dla was ważna – skomentowała pani Marta. – W ten sposób też można pokazać swój patriotyzm. Pod koniec dnia dzieci mogły zabrać zrobione przez siebie chorągiewki do domów. Julek włożył swoją do kubeczka i postawił ją na parapecie w dużym pokoju. W czasie zabawy co jakiś czas zerkał na nią z dumą. A kiedy tata wrócił z pracy, chłopiec natychmiast pobiegł oznajmić mu z pewną siebie miną: – Wiesz, tato, jeśli chcesz, możesz zostać patriotą, tak jak ja. To naprawdę nic trudnego.
Proszę porozmawiać z dzieckiem : Co oznacza patriotyzm? Jak ono może przejawiać ten przymiot?
2. Quiz – proszę wykorzystać lizaki tak – nie przeczytać stwierdzenia, a dziecko niech wskaże właściwą odpowiedz. – Znam symbole narodowe.                                    – Potrafię zaśpiewać hymn.                                                                                             – Gdy słyszę hymn, tańczę.                                                                                          – Wybieram towary produkowane w Polsce.                                                                   – Znam i zwiedzam zabytki w Polsce.                                                                         – Podczas świąt narodowych wywieszam flagę.                                                              – Bawię się godłem i rysuję po nim.                                                                                – Kibicuję Polskim reprezentacjom sportowym.                                                             – Uczę się o historii naszego kraju.                                                                              – Zawieszam szalik z napisem Polska i godłem bałwanowi zimą                                  3.Proszę, aby dzieci spróbowały nazwać produkty znane w świecie z Polski.                                                                                                                                                                         4 Znani Polacy – zachęcam do obejrzenia prezentacji: https://youtu.be/8XwMr3UDVyM   Współczesne sławy to m.i in.                                                            5.Proszę wykonać pracę plastyczną wypełnić mapę farbą bądź bibułą czy w inny sposób.                                                                                                                           
6. Proszę odtworzyć hymn, zaprosić dziecko do zaśpiewania znanych fragmentów.  LINK; https://youtu.be/MyLFTSUWRy8
Życzę powodzenia i pozdrawiam Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

Zabawa muzyczno-ruchowa Aerobik
Rodzic wymyśla poszczególne ruchy i pokazuje je do wybranej piosenki – dziecko naśladuje go. Po chwili następuje zmiana ról.  Zabawę można powtórzyć kilka razy. Ciekawe kto będzie kreatywniejszy 🙂
Głosy przyrody
Potrzebne kawałki papieru, butelka.
Dziecko próbuje naśladować odgłosy przyrody, korzystając z dostępnych materiałów.
I tak, gniotąc papier albo trąc dłońmi o siebie, naśladuje szum wiatru; dmuchając w otwór butelki i improwizując melodycznie na głosce u – gwizd wiatru; stukając palcami w papier – krople deszczu. Do naśladowania nowych odgłosów możecie wykorzystać inne przedmioty.
Przyklejanka
 Udajemy, że nasza ręka przykleja się do wszystkiego. To może być stolik, ściana, nasze udo, głowa dziecka itd. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Zadanie dziecka polega na oderwaniu ręki od tego miejsca. Musi to jednak robić stopniowo, zaczynając od jednego palca. Jak uwolni ostatni, nasza ręka szybko przykleja się w inne miejsce.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawy z wiatrem  z wykorzystaniem bibułek lub chustki. Obserwowanie kierunku wiatru.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Usprawnianie u dziecka umiejętności  posługiwania się chusteczką do nosa.
Utrwalanie  zasad poprawnego mycia i wycierania rąk, mycia ząbków  🙂

—————————————————————————————————————–

WTOREK  5.05 2020                                                                                                                            Temat  dnia  : MIASTA  POLSKI

Dziś dzieci będą miały okazję poznać nazwy niektórych dużych miast i zabytki stolicy. Zachęcam do wspólnych rozmów na temat zdjęć, własnych doświadczeń i obserwacji,wzbogacania słownika dziec.                                                                                                                               1. Nasze miasta proszę o wymawianie pierwszej sylaby z nazwy miasta i poprosić dziecko o próbę dokończenia nazwy: War- , Wro-, Poz-, Kra-, Gdy – , Doru- . Proszę omówić mapę i wspólnie wyszukać znane miasta 

Proszę omówić wybrane herby. 2.  Proszę wykonać ćwiczenia na stronie 11 a.Herb Doruchowa

3. Proszę pomóc wybrać dzieciom rodzime potrawy i zaznaczyć- ćwiczenie 11 b.        4. Proszę odczytać wiersz    Warszawa  Juliana Tuwima                                               Jaka wielka jest Warszawa!
Ile domów, ile ludzi!
Ile dumy i radości
W sercach nam stolica budzi!
Ile ulic, szkół, ogrodów,
Placów, sklepów, ruchu, gwaru,
Kin, teatrów, samochodów
I spacerów i obszaru!
Aż się stara Wisła cieszy,
Że stolica tak urosła,
Bo pamięta ją maleńką,
A dziś taka jest dorosła.                                                                                                                                                                                                                                          Proszę krótko przypomnieć pojęcie stolicy i porozmawiać czego jest dużo w stolicy.     5. Proszę nazwać najpopularniejsze zabytki w Warszawie. Wyklaskać sylaby w nazwach i wyodrębnić pierwszą głoskę.                                                                                        Zamek Królewski                                      Pałac Kultury                                     

Pałac w Wilanowie                                              Barbakan                                                

Starówka                                                      Syrenka Warszawska                                6. Proszę dalej uczyć piosenkę Jestem polakiem.  Link: : https://youtu.be/plug6OIrxRM                                                                                         7. Proszę wypchnąć  elementy z Tengemu Wkładka s 48  i spróbować ułożyć  smoka.       8. Proszę wypełnić kontur syrenki dowolnym materiałem – kredką, farbą czy innymi materiałami. plasteliną. Wklej ;

                                                                            .

Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości. A Skurniak

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello Children! 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=x23rTDl4AMs

Mamy kolejny, bardzo zielony miesiąc – MAJ. Jest on dla wielu najpiękniejszym i najprzyjemniejszym miesiącem. Dzisiaj będziemy wzbogacać słownictwo związane z przyrodą (nature) i wiosennymi owadami (insects):
ladybird – biedronka
ant – mrówka
fly – mucha
butterfly – motyl
dragonfly – ważka
bee – pszczoła
flowers – kwiatki

Kochani Rodzice – najlepiej nowe słownictwo wprowadzać dzieciom za pomocą kart obrazkowych. Mogą być to wydrukowane obrazki, wycięte ilustracje z gazet czy nawet narysowane przez dziecko. Prezentujemy dany obrazek, wypowiadamy słowo w języku angielskim, następnie wspólnie z dzieckiem, kilkakrotnie powtarzamy słówko 🙂

Możemy również spróbować zagrać w grę „Memory”.
Potrzebujemy wydrukowane podwójnie obrazki przedstawiające owady. Zadaniem dziecka jest odszukiwanie par i nazywanie owadów po angielsku.

Zachęcam także do wysłuchania i zabawy przy piosence „The Ants Go Marching” :))
https://www.youtube.com/watch?v=2S__fbCGwOM

Bye, bye.. 🙂 A.G. 

——————————————————–
Blok  tematyczny:  POLSKA  TO  MÓJ  DOM.                                                                                        Temat dnia:  POLSKIE  SYMBOLE   NARODOWE

Polska to mój dom – tam brzmi temat tego tygodnia. Dzieci podczas rozwiązywania różnych zagadek i wykonywania zadań utrwalą znajomość symboli narodowych: flagi, hymnu i godła. Mogą nauczyć się ważnego wiersza i ciekawej piosenki.  Przyjrzą się bliżej monetom, banknotom. Podczas rozmaitych zabaw nauczą się posługiwania pieniędzmi.             1. Proszę narysować cyfry  na ich odwrocie  napisać litery                              P (1) O(2)  L(3)  S(4) K(5) A(6)   Niech dziecko ułoży  karteczki z cyframi od najmniejszej do największej, po ułożeniu proszę,wspólnie odczytać wyraz.   2.Rozsypanka – proszę na kartce napisać drukowane wyrazy: GODŁO, FLAGA .  Poprosić dziecko, aby z  rozsypanki literowej ( w teczce, rozsypankę warto umieścić w klaserze) ułożyło napisane wyrazy.                                                               3. Proszę odczytać dziecku wiersz Katechizm polskiego dziecka
— Kto ty jesteś? — Polak mały.
— Jaki znak twój? — Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz? — Między swemi.
— W jakim kraju? — W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia? — Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta? — Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz? — Kocham szczerze.
— A w co wierzysz? — W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej? — Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien? — Oddać życie.
Zmiana pierwszej strofki dla dziewczątek:
— Kto ty jesteś? — Polka mała.
— Jaki znak twój? — Lilia biała.
itd.
Można powtarzać, aby dziecko opanowało chociaż częściowo. Warto wcześniej wytłumaczyć niezrozumiałe sformuowania.                                                                                                                                                                                             4. Proszę pokolorować godło – ćwiczenie nr 10 a, uzupełnić rytm , zgodnie ze wzorem i pobawić się z flagami – ćwiczenie 10 b.                                                                                                                                                                                               5. Proszę wprowadzić piosenkę: Jestem polakiem.  Link: : https://youtu.be/plug6OIrxRM  i codziennie wprowadzać nowy fragment tekstu.                                                                                                                                                                                                         Piosenka:   JESTEM POLAKIEM

Jesteśmy Polką i Polakiem.  Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i ty. I ty

Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas

Jesteśmy Polką i Polakiem. Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i ty. I ty

Pierwsze jest Zakopane
Miejsce wspaniała
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare
W nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok

Jesteśmy Polką i Polakiem. Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i ty. I ty

Teraz to już Warszawa
To ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych, pięknych miejsc

Jesteśmy Polką i Polakiem. Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i ty. I ty

Toruń z daleka pachnie
Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdański
Stąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat

Jesteśmy Polką i Polakiem. Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i ty. I ty

Życzę powodzenia i pozdrawiam . Alicja  Skurniak

C ZWARTEK 30.04.2020r.

Temat dnia:  BIBLIOTEKA                                                                                                                                                                                              Większość dzieci wie czym zajmuje się biblioteka , warto przypomnieć zasady korzystania z niej. Zanim dzieci znów odwiedzą naszą bibliotekę, proponuję omówić obrazki  

  2. Proszę, aby dzieci wykonały ćwiczenie ze strony 6 b. W bibliotece znajduje się także dział książek dla dzieci.  Wśród nich można znależć bajkę autorstwa Heleny Behlerowej “O żabkach w czerwonych czapkach”  Link do obejrzenia:: https://youtu.be/EhSXLLtKIYI. proszę porozmawiać dlaczego zielony kolor dla żabek jest tak ważny?                                                                                                                 3. Proszę wykonać pracę plastyczną  na temat : “Żabka” Wybór materiałów dowolny, pomysł dowolny. oto propozycja – nie trzeba się na niej wzorować.                                4. Innym ważnym bohaterem tej bajki jest bocian. Znalazłam ciekawą piosenkę, jej tekst to wiersz  M Konopnickiej Link:  https://youtu.be/kk5oMrOkffc

PIOSENKA „ BOCIAN”
Tekst piosenki:
Bociek, bociek leci!
Dalej, żywo dzieci!
Kto bociana w lot wyścignie,
Temu kasza nie ostygnie.
Kle, kle, kle, kle, kle.

Bociek dziobem klaska:
— Wyjdźcież, jeśli łaska!
Niech zobaczę, niech powitam,
Niech o zdrowie się zapytam.
Kle, kle, kle, kle, kle.

— A ty, boćku stary,
Piórek masz do pary;
Żaby je liczyły w błocie,
Naliczyły cztery krocie.
Kle, kle, kle, kle, kle!

Nim skończyły liczyć,
Już je zaczął ćwiczyć.
— Oj bocianie, miły panie,
Miejże dla nas zmiłowanie!
Kle, kle, kle, kle, kle!                                                                                                                                                                                                         5. Zachęcam do zabawy przy piosence – dziecko może naśladować czynności bociana – lot, szukanie żab w trawie, łapanie, karmienie młodych w gnieździe. itp         Mogą też uczyć się piosenki jeśli im się spodoba.                                                                                                                                                  Zapraszam do pracy i pozdrawiam  Alicja Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ
1.Pożyteczne urządzenia – zabawa słowna – masażyk
Dziecko siada na dywanie w siadzie skrzyżnym, a rodzic za nim w siadzie rozkrocznym i wykonuje masażyk na plecach dziecka.
„W moim domu mówię wam Ja urządzeń dużo mam. – rysujemy domek na plecach
Gdy do prądu włączę je, Życie lżejsze staje się. – uderzamy dwoma palcami
Już lokówkę podłączyłam Śliczne loki nakręciłam. – rysujemy spirale od góry do dołu
Gdy żelazko się nagrzało, Pięknie bluzkę prasowało – otwartymi dłońmi masujemy plecy
Teraz wodę ja nalewam i w czajniku ją podgrzewam – uderzamy paluszkami po całych plecach
W domu już czyściutko mam, bo odkurzacz sprząta sam – piąstką masujemy plecy
Urządzenia elektryczne, są tak bardzo pożyteczne – rysujemy uśmiechniętą buźkę
Uciekajmy teraz stąd, – paluszkami uderzamy po całych plecach
Czy poczułeś mały prąd? – łaskoczemy pod paszką
2.W poszukiwaniu prądu
Poprośmy dziecko aby poszukało w domu miejsca, gdzie znajduje się prąd i urządzenia, które działają na prąd np. kontakt, telewizor, lodówka, włącznik światła. Możecie te miejsca oznaczyć czerwonymi kółkami.
3.Zabawki na baterie – zabawa ruchowa
Dziecko wybiera sobie dowolną zabawkę na baterie (samochód, lalkę, misia, psa), w którą się zmienia. Kiedy rodzic mówi: zabawki działają, dziecko naśladuje ruchy wybranej zabawki. Na hasło: bateria wyczerpała się, zastyga w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Możemy wręczyć dziecku plastikowe butelki i poprosić, aby napełniło je piaskiem, wodą, kamykami. Można zrobić zawody, kto szybciej napełni swoją butelkę.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Zwracanie dziecku uwagi na zachowanie porządku wokół siebie, zachowanie prawidłowej postawy. Kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA   🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

 

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Fun and games – REVISION 🙂

Hello Children! Dzisiaj chciałabym, żebyście powtórzyli słówka poznane w miesiącu kwietniu.. 🙂

Słówka te dotyczyły: Actions, Jobs and Sports 🙂 Wykorzystaj do tego proponowane przeze mnie karty obrazkowe, gry, zabawy i piosenki.. 🙂

Możesz zaśpiewać również piosenkę o swoich ulubionych skaczących małpkach 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=b0NHrFNZWh0

Good Luck! A.G.

—————————————————————————————————-

ŚRODA  29.04.2020r.

Temat dnia: JESTEŚMY  AUTORAMI                                                                                                                                                                                 Zachęcam do wykorzystania domowego księgozbioru do zabaw i ćwiczeń.                                                                                                       1. Rodzaje książek- proszę, aby dzieci posegregowały dostępne książki, wg  rodzaju tematyki np. książki kucharskie, bajki, poezja, książki przyrodnicze itp. Przeliczanie których książek jest najwięcej, których najmniej. Następnie można poukładać wg wielkości od najmniejszej do największej. Można też poukładać wg grubości.                                                                                                                         2 .Zachęcam do obejrzenia filmiku :  https://youtu .be/jgcWVmLqKTk.  Proszę wyodrębnić zawody związane z powstaniem książki na podstawie ilustracji w Księdze zabaw z obrazkami ze strony 62. Warto wyodrębnić sylaby z nazw zawodów.                                             3. Poznanie budowy książki na podstawie Quiz’u  Przykładowe zdania: – Okładka to zewnętrzna część książki. – Autor to osoba, która napisała książkę. – Każda książka ma 5 stron. – Spis treści to miejsce, gdzie jest umieszczone nazwisko autora. – Ilustracja to rysunek w książce. – Ilustracje zawsze muszą być kolorowe. – Grzbiet książki to inna nazwa pierwszej strony. – Spis treści pozwala zobaczyć, co zawiera książka i na których stronach. – Okładka jest w środku książki.                                                                                     4. Moja ulubiona książka- zachęcam do zaprojektowania okładki książki w ćwiczeniu 7 b.                                                                                                                                          Życzę powodzenia A Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ
1.Wielkie sprzątanie – zabawa ruchowa
Włączamy dowolną muzykę. Dziecko w rytm muzyki chodzi po dywanie, na którym są porozrzucane gazety, na przerwę w muzyce podnosi jedną kartkę, zgniata ją w kulkę i wrzuca do przygotowanego kosza.
2.Ćwiczenia z gazetą
-wchodzenie i schodzenie z gazety
-przeskoki (przód, tył, bok)
-przysiady, skłony z gazetą
-siad klęczny- unoszenie rąk i bioder, opadanie na gazetę
-naśladowanie ruchów mycia podłogi (prawa i lewa ręka).
3. Co się rozpuszcza, a co nie
Przygotujcie 4 szklanki i różne produkty: sól, kaszę, cukier, mąkę. Poproś dziecko, aby wsypało produkty do wody, zamieszało łyżką i odstawiło szklanki przy produktach. Zapytaj dziecko, co zaobserwowało, co się stało z wodą, które produkty rozpuściły się w wodzie.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na podwórko, poproś dziecko o pomoc w wyniesieniu śmieci i ich segregacji.
Bawimy się w ulubione zabawy, możemy wykorzystać piłkę, skakankę, hulajnogę. Pamiętamy o bezpieczeństwie!

 CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Samodzielnie nakrywam do stołu talerzami i sztućcami. Pamiętam o kulturalnym spożywaniu posiłków.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA  Agnieszka Mazurkiewicz

—————————————————————————————————-

WTOREK 28.04.2020r.                                                                                                                                                                                                              Temat dnia;  JAK  POWSTAJE  KSIĄŻKA?                                                                                                                                                              Proszę przybliżyć co jest potrzebne, aby powstała książka .1. W Kartach Pracy nr 4 na str 7a znajduje się historyjka obrazkowa , proszę ją omówić, ustalić kolejność obrazków i ją  zaznaczyć, aby dzieci poznały historię powstania papieru.                                        2.Proszę odczytać opowiadanie” Mała książka o książce”                                                                                                                                    Julka już od kilku dni nie chodziła do przedszkola. Miała anginę i musiała zostać w domu. Mama nie zawsze miała czas, żeby się z nią pobawić, czy poczytać jej jakąś książkę, bo była zajęta nadrabianiem zaległości w pracy. Żeby się nie nudzić, dziewczynka wymyślała sobie przeróżne zajęcia. Najbardziej spodobało jej się tworzenie własnych, barwnie ilustrowanych książeczek. Kilka kartek papieru składała na pół, wkładała jedną w drugą i po zrobieniu na grzbiecie dwóch otworów dziurkaczem, związywała wszystko razem ozdobną wstążeczką. Potem zabierała się do zapełniania stron obrazkową opowieścią, gdzieniegdzie opatrzoną prostym słowem, które już potrafiła samodzielnie napisać. – Mamo, jak będę duża, to zostanę księgarnią – oznajmiła pewnego dnia Julka pochłonięta ozdabianiem swoich małych arcydzieł. – Doprawdy? – rzuciła mama, zerkając na córkę znad laptopa, po czym zanurzyła usta w zimnej już kawie, tylko po to, by nie wybuchnąć śmiechem. – To znaczy, czym dokładnie będziesz się zajmować? – No jak to czym? Robieniem książek, tak jak teraz – odpowiedziała dziewczynka. – Wiesz, córciu, księgarnia to właściwie nie jest osoba, tylko miejsce, taki sklep, w którym można kupić książki. I tam pracują księgarze albo księgarki, czyli osoby, które powinny znać się na literaturze, umieć coś doradzić, polecić – wyjaśniła mama. – Ale zanim książka trafi do księgarni, nad jej powstaniem pracuje wiele osób. – No popatrz, a ja robię wszystko sama i to jeszcze z anginą – rzekła z dumą Julka. – Tak, jesteś bardzo dzielna – przyznała ze śmiechem mama. – I wiesz co? Mam dla ciebie ciekawe zadanie. Co powiesz na stworzenie książki o tym, jak powstaje książka? – Super pomysł! – ucieszyła się mała artystka. – To od czego powinnam zacząć? – Hmmm… Najpierw powinnaś narysować las. – Jak to? To książki powstają w lesie? – Nie w lesie, tylko z lasu, a dokładnie z rosnących w nim drzew, które są ścinane, potem odpowiednio mielone i w specjalnej fabryce przetwarzane na papier – sprostowała mama. Julka zostawiła na razie stronę okładki pustą. Na kolejnej zaś naszkicowała stojące w szeregu drzewa o rozłożystych koronach. Od nich skierowała strzałkę w stronę złożonej z prostokątów i trójkątów fabryki z dymiącymi kominami. A dalej narysowała pokaźną stertę papierów. I czekała na dalsze wskazówki. – Teraz potrzebujemy autora, czyli osoby, która wymyśli opowieść. Od niego wszystko zależy. To on tworzy świat, jaki będziesz sobie później wyobrażać jako czytelnik. Zapełnia ten świat bohaterami, którym pozwala przeżywać różne przygody – kontynuowała mama. – To on w magiczny sposób przemienia pustą kartkę papieru w barwną, tętniącą życiem historię. W Julkowej książeczce wnet pojawił się pochylony nad dużym zeszytem mężczyzna w okularach, trzymający w ręce coś, co chyba miało być długopisem. Z głowy pisarza „wypączkowała” chmurka pełna pomysłów autora. Była tam królewna w krzywej koronie, ziejący pomarańczowym ogniem smok i rycerz z mieczem w dłoni. – Piękne te twoje rysunki – skomentowała mama z uznaniem. – Może zamiast księgarnią, zostaniesz ilustratorką. To kolejna ważna osoba tworząca książkę. – Czasami ważniejsza od pisarza, prawda? Bo w niektórych książkach są tylko obrazki, tak jak w mojej! – ożywiła się Julka. – Wiem! Na następnej stronie narysuję siebie, jak tworzę ilustracje do mojej książki! – I tak też zrobiła. – Dobrze, to teraz czas na współpracę z wydawnictwem – podsumowała mama. – Pracują tam redaktorzy, którzy podpowiadają autorowi, jak ulepszyć napisany tekst, dokonują korekty, czyli poprawiają znalezione błędy, i przygotowują książkę do druku. – A na czym polega to przygotowanie? – zainteresowała się mała ilustratorka. – Na wybraniu odpowiedniego koloru, kształtu czy wielkości liter, rozmieszczeniu tekstu oraz ilustracji na stronie, na zaprojektowaniu okładki i stron tytułowych – wyliczała mama. – O, widzę, że już naszkicowałaś małe wydawnictwo. – Tak, tu jest redaktor, który czyta książkę i poprawia błędy – objaśniała Julka, wskazując postać siedzącą przy nieforemnym biurku. – A ten wybiera najładniejsze literki z tych powieszonych na maleńkich wieszaczkach. – Pięknie! – zachwyciła się mama. – Choć wiesz, dziś pisarze i redaktorzy zwykle pracują na komputerach, tak jest szybciej i wygodniej – dodała rozbawiona. – Ciekawa jestem, jak narysujesz drukarnię, do której właśnie zmierzamy. Są tam specjalne maszyny, które na ogromnych arkuszach papieru drukują wiele stron książki jednocześnie. Potem te arkusze trzeba odpowiednio pociąć, złożyć w całość i skleić albo zszyć. A na koniec oprawić w piękną okładkę. I tak powstał szkic drukarni, w której drukarze, niczym dzielne krawcowe, próbowali okiełznać pokrytą mrówczym pismem płachtę papieru za pomocą nożyczek oraz igły z nitką. – Brawo, Julciu! – Mama pogładziła córkę po głowie. – Tak właśnie powstaje książka, która zostanie teraz wysłana do księgarni, gdzie stanie na półce, a potem trafi do rąk czytelników. – A moja, jak już wyzdrowieję, trafi do Julka, którego narysuję na okładce z otwartą książką na kolanach! – oznajmiła radośnie dziewczynka, dumna ze swojego dzieła.                                                                                                                                                                   3.Warto zadać kilka pytań; Kim chciała zostać Julcia? Co chciała robić? Jakie etapy powstawania książki wskazała mama?                     4. Proszę wprowadzić literkę F, f                                                                                                                                                                                    a)  wydzielić jedną głoskę, by utożsamić ją później z wprowadzaną literą;                                                                                                   b).proszę;podzielić wyrazy na głoski a następnie złożyć wyraz,                                                                                                                           c) proszę wyciąć kilkanaście małych prostokątów z tekturki i wykorzystać do układania schematu wyrazu – tyle -ile głosek                    d) pokaz nowej litery drukowanej, analiza pokazywanej litery, jej elementów, wodzenie palcem po małej i wielkiej literze drukowanej – z wykorzystaniem Wkładki 4 i alfabetu.                                                                                                                                            5. Proszę wykonać ćwiczenia z Kart Pracy na stronach 5 a i b.                                                                                                                                                                           Życzę powodzenia  Alicja  Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Skaczemy przez kałuże – zabawa ruchowa
Rozkładamy na dywanie gazety. Zadaniem dziecka jest poruszanie się tak, żeby nie wejść na gazetę. Na sygnał: skaczemy przez kałuże, dziecko przeskakuje przez gazety (obunóż, na jednej nodze, do przodu, do tyłu).
2. Wzory z zapałek
Przygotuj ok.20 zapałek. Poproś dziecko, aby rozłożyło zapałki na dwie części tak, żeby w każdej części było tyle samo zapałek. Z zapałek z jednego zbioru ułóż wzór, poproś, aby dziecko ułożyło taki sam z zapałek z drugiego zbioru. W zależności od możliwości dziecka możesz wykorzystać mniej lub więcej zapałek.
3. Wyścig ziarenek
Przygotuj kartkę, słomkę do napojów i ziarenko fasoli lub grochu. Na kartce narysuj drogę – dwie linie ułożone około 2 cm od siebie. Na początku narysuj linię startu, a na końcu – linie mety. Droga może być kręta – stopień skomplikowania zależy od możliwości dziecka. Ułóż ziarenko na początku drogi poproś dziecko, aby dmuchając przez słomkę przeprowadziło ziarenko do mety.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Uświadamianie dzieciom znaczenia świeżego powietrza dla zdrowia. Obserwacje otoczenia, określanie pogody. Rozmowa na temat odpowiedniego ubioru do pogody. Zabawy według pomysłu dziecka.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o stosowaniu form grzecznościowych 🙂

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA  Agnieszka Mazurkiewicz

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello Children! „Do You Like Sports?”

Dziś posłuchajmy piosenki https://www.youtube.com/watch?v=WCYTlVF-djw

Próbuj odpowiadać na zadawane pytanie dotyczące sportu w piosence:
TAK, jeśli lubisz   –    Yes, I like.
NIE, jeśli nie lubisz  –    No, I don’t like.

Jeśli masz ochotę, to możesz poprosić Rodziców (jeśli mają drukarkę), aby wydrukowali Ci kolorowankę ze sportem, który najbardziej lubisz, powiedz po angielsku co to i starannie pokoloruj 🙂 A może „Do You Like Football” or „Do You Like Tennis” ?

Look!

Oczywiście, jeśli wolisz sam narysować swój ulubiony sport to super… to będzie z pewnością piękna praca!

GoodBye Friends :))/ A.G.

—————————————————————————————————-

PONIEDZIAŁEK 27.04.2020r.

BLOK  TEMATYCZNY: TAJEMNICE  KSIĄŻEK 

Temat dnia: ” Czym są dla nas książki?”                                                                                          W dobie tak powszechnej informatyki młode pokolenie woli spędzać godziny przy komputerze, zamiast zainteresować się książką. Nasza w tym rola, aby ukazać dzieciom jak ważne jest czytanie książek . Zachęcam do udziału w zabawach i ćwiczeniach, które te zainteresowania mogą rozwinąć.W przedszkolu każdego dnia mieliśmy zwyczaj czytać bajkę lub opowiadanie. Różne utwory literackie wykorzystywałam też w trakcie zajęć.                                                                                                                                                                                                                                    1. Zachęcam do rozmowy na temat:   „Do czego nam książki?” – warto, aby dzieci wypowiadały się na podstawie własnych doświadczeń. Warto pokazać książki posiadane w domu – dziecięce i dla dorosłych.                                                                                       2.Proszę przeczytać dzieciom wiersz:” Książka’                              Anny Kamieńskiej                                                                                     Czemu książka stoi niema?                                                                                                                                                                                       Może o czym mówić nie ma?                                                                                                                                                                                     Jej literek czarne rządki smutne jak jesienne grządki.                                                                                                                                            Czemu taka nudna, pusta, jakby jej zamknięto usta?                                                                                                                                             Aż tu nagle, moja miła, niema książka przemówiła                                                                                                                                                   I gadała i śpiewała, czego nie opowiadała!                                                                                                                                                                O przygodach, awanturach, ptakach, kwiatach, morzach, górach.                                                                                                                     Gdzie to wszystko w niej mieszkało?                                                                                                                                                                         Jak to wszystko w niej drzemało?                                                                                                                                                                       Chyba nie ma o co pytać:                                                                                                                                                                                     nauczyliśmy się czytać.                                                                                                                                                                                                  3. Proszę uświadomić dziecku jak należy obchodzić się z książką” –  do zabawy dydaktycznej można  wykorzystać ćwiczenie KP4.9b. Warto aby dziecko oglądając obrazki  omówiło, jak jeszcze należy lub nie należy postępować  z książkami.                                    4.Szpital dla książek” – zabawa w reperowanie zniszczonych książek. N. wypisuje na karteczkach liczby, które oznaczają poszczególne role: 1 – dzieci segregują książki na „chore” i „zdrowe” (czyli uszkodzone i nieuszkodzone);                                                   2 – dzieci transportują książki z biblioteczki do stolików (dla urozmaicenia mogą to robić autami);                                                           3 – dzieci pielęgniarki tną taśmę klejącą i folię na okładki;                                                                                                                                      4 – dzieci lekarze przyklejają taśmę;                                                                                                                                                                            5 – dzieci transportują książki ponownie do biblioteczki                                                                                                                                       5. Czym się różnią te obrazki – proszę wykonać ćwiczenie 9a.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          6. Proszę uczyć dziecko piosenki “ LUBIMY BAJKI”                                                                 LINK:  https://youtu.be/L2PQj85PYDY

Tekst piosenki:     Lubimy bajki
1. Oj rety, rety, co tu się dzieje,
wszędzie są wróżki i czarodzieje.
To nie do wiary, ja chyba śnię,
wszystko, co zechcę, to spełnia się!

Ref.: No, bo my lubimy bajki,
wtedy, kiedy jest nam źle.
My lubimy takie bajki,
które dobrze kończą się.

2. Jeden ruch różdżką, jedno zaklęcie,
oto księżniczka tańcuje z księciem.
Wróżka Kopciuszka stroi na bal,
tylko macochy trochę mi żal.

Ref.: No, bo my lubimy bajki,
wtedy, kiedy jest nam źle.
My lubimy takie bajki,
które dobrze kończą się.

3. Abrakadabra, hokus-marokus,
w czarach jest siła i mnóstwo pokus.
Dla czarodzieja przestroga ta,
aby nie zbudził śpiącego zła.

Ref.: No, bo my lubimy bajki,
wtedy, kiedy jest nam źle.
My lubimy takie bajki,
które dobrze kończą się. (×2)                                                                                                                                                                                              Zachęcam do zabawy i pozdrawiam  Alicja Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Czapeczka
Na podłodze w jednej części pokoju ułóż linię startu, a po przeciwnej stronie – linię mety (możesz do tego wykorzystać np. skakankę). Dziecko kładzie sobie gazetę na głowę i próbuje dotrzeć do mety, uważając żeby gazeta nie spadła. Żeby nie było tak łatwo możemy zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na palcach.
2.Puzzle z gazety
Przygotuj stare czasopismo z ilustracjami, nożyczki, klej i kartki z bloku. Potnij wybraną stronę z czasopisma na części (liczba elementów zależy od możliwości dziecka), zachęć dziecko do ich złożenia i naklejenia całej ilustracji na kartce z bloku. Dla utrudnienia możesz zmieszać elementy z dwóch ilustracji.
3.Patyczkowe domino
Przygotuj farby i patyczki do uszu. Poproś dziecko, żeby pomalowało końcówki patyczków na wybrane kolory – każdą stronę innym. Odłóżcie patyczki do wyschnięcia. Zachęć dziecko do ułożenia patyczkowego domino – dokładania patyczków, tak aby stykające się części były tego samego koloru.

 ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Ukryjcie na podwórku jakąś zabawkę. Aby pomóc dziecku odnaleźć schowany przedmiot, możecie użyć sformułowań typu: idź dwa kroki do przodu, pięć kroków w lewo, obróć się w prawą stronę itp.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Uczymy samodzielności w ubieraniu i zdejmowaniu ubrań wierzchnich, zwracamy uwagę na kolejność nakładania części garderoby.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY  🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

————————————————————————————————-

PIĄTEK  24.04.2020r.

Temat dnia: CO JA MOGĘ ZROBIĆ DLA ZIEMI

Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do życia, a zużywamy jej bardzo dużo.Musimy nauczyć młode pokolenia chronić ją i oszczędzać.                                   1. Proszę odczytać wiersz    Chora rzeka                 Joanna Papuzińska

Śniła się kotkowi rzeka,                                                                                                                                                                                                    Wielka rzeka, pełna mleka…                                                                                                                                                                                   Tutaj płynie biała rzeka.                                                                                                                                                                                               Ale to jest chora rzeka. Jak tu  pusto!?                                                                                                                                                                     Drzewo uschło…                                                                                                                                                                                                    Cicho tak – ani ptak, ani ważka, ani komar, ani bąk   ,                                                                                                                                        ani gad, ani płaz, ani ślimak,                                                                                                                                                                                  żadna wodna roślina, ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,                                                                                                                                              nikt już nie żyje tutaj, bo rzeka jest zatruta.                                                                                                                                                       Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”.                                                                                                                                                                                    Mętny opar nad wodą się bieli.                                                                                                                                                                                      Chora rzeka nie rzeka tylko czeka, czeka, czeka…                                                                                                                                                     2. Proszę spróbować wykonać małą oczyszczalnie. Link do instrukcji::https://vimeo.com/224050213                                                            3.” Ile wody’- proszę pokazać dziecku jak można odmierzać ilość wody szklanka, miarki mierzące pojemność. Można się pobawić różnymi naczyniami – określać ” Na oko”odpowiednią miarką gdzie zmieści się więcej, a potem mierzyć je jedną miarką.   Aby zachęcić dziecko do oszczędzania wody – tą z doświadczeń można wykorzystać do np. podlania kwiatków lub drzewka na podwórku. Przyzwyczajać, aby dziecko nie marnowało czystej wody.                                                                                                                   4. Zachęcam do obejrzenia filmu ;; https://youtu.be/93BqLewm3bA                                                                                                                  5. Zachęcam do wykonania pracy plastycznej dowolną techniką np Mokre na mokrym Link:; https://youtu.be/wb0b6pMqjt8               6 Zachęcam do wykonania w wolnym czasie  ,ćwiczenia w Kartach  Pracy nr 4 a i b                                                                                                                                     Życzę powodzenia i pozdrawiam  Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Tańce w kole
Przygotuj dowolną skoczną piosenkę. Poproś dziecko, aby poruszało się po okręgu w rytm piosenki – najpierw maszerując, następnie podskakując naprzemiennie na jednej i drugiej nodze, unosząc ramiona i klaszcząc nad głową, skacząc krokiem dostawnym (bokiem). Dopilnuj, aby dziecko poruszało się w rytm muzyki.
2.Co pływa, co tonie
Przygotuj miskę z wodą oraz różne przedmioty, które można do niej wrzucić, np. nakrętkę, kulkę z plasteliny, kamień, klucz, patyk, plastikową figurkę, korek, gumową zabawkę, metalowy samochodzik, kapsel, kawałek folii, monetę itp. Poproś dziecko, aby wrzucało kolejno przedmioty do wody i obserwowało, czy przedmiot tonie, czy unosi się na powierzchni. Na koniec poproś, aby dziecko narysowało swoje obserwacje na dwóch kartkach.
3.Kolorowe paluszki
Przygotuj farby plakatowe, arkusz papieru i kubeczek z wodą. Poproś dziecko, aby namalowało obraz (np. wiosenne kwiaty, zwierzęta w zoo, swoje zabawki) bez pomocy pędzla – maczając palce w farbie i stemplując nimi kartkę.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Patyki
małe i duże – poproś dziecko aby znalazło kilka patyków. Gdy je wszystkie rozłoży, niech określa długość patyków używając określeń: długi – dłuższy, krótki – krótszy, taki sam.
– Który patyk jest najdłuższy? – mierzenie patyków – wybór najdłuższego.
– Który patyk jest najkrótszy? Wyszukiwanie patyków, które mają taką samą długość.
Następnie dziecko może ułożyć z patyków dowolne kompozycje, obrazki, literki.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Zachęcamy dziecko do pomocy przy prostych pracach domowych.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA    🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

——————————————————————————————————-

CZWARTEK 23.04.2020r.

Temat dnia: SMOG – CO TO ZA STWÓR?

 1. „Komu jest potrzebne powietrze?” – zachęcam do zabawy rysunkowej. Dziecko i rodzic w wyznaczonym czasie (np 2 minuty) rysują schematycznie , komu potrzebne jest powietrze, a następnie wszyscy porównujemy i omawiamy kto i co potrzebuje powietrza.                                                                                                                                                                                                                 2. „ Puste czy pełne?” – doświadczenie wykazujące istnienie powietrza.Proszę przygotować dwie plastikowe butelki – jedną pełną wody, drugą pustą. Pyta dzieci, co jest w butelkach. (Dzieci zapewne odpowiedzą, że w jednej jest woda, a druga jest pusta). Rodzic demonstruje doświadczenie: Zanurza drugą butelkę w misce z wodą i naciska jej ścianki. Wydobywają się bąbelki powietrza.                                                                                                                                                                                                      3. „Czy powietrze jest czyste?” – doświadczenie, obserwacja drobin kurzu w świetle latarki. Proszę. zgasić w pokoju światło, zasłonić rolety i zapalić małą latarkę. Niech dziecko obserwuje powietrze w snopie światła, próbują dostrzec drobinki zanieczyszczeń.                                                                                                                                                                                                         Proszę obejrzeć filmik i omówić przyczyny zanieczyszczeń i możliwości poprawy sytuacji.           Link: :  https://youtu.be/sAKyhfxxr7s                                                                    4. Proszę odczytać opowiadanie i omówić; Smog                                                  Agnieszka Frączek                                                                                                    Bardzo długo wyjeżdżaliśmy z miasta. „Brum, brum!”, dudniło nam w uszach. „Ti–tit, ti–tit!”, atakowało nas mimo szczelnie zamkniętych okien.            – Rany, jaki korek! – narzekał tata.                                                                        – Szybciej! – prosił Antek.                                                                                       – Wolniej – prosiła mama.                                                                                     – Nudzi mi się – jęczała Zosia.                                                                             – Pi… – popiskiwał pies.                                                                                         – Daleko to jeszcze? – pytałem ja, Sprężynek.                                                   Ale nasze słowa i tak zagłuszało nieznośne „Brum, brum, ti–tit!”. Wreszcie – powolutku, koło za kołem – udało nam się wyjechać za miasto. I od razu zrobiło się weselej. Tata przestał narzekać na korki, mama przestała prosić, żeby tata zwolnił (dziwne, bo jechaliśmy teraz dużo szybciej niż w mieście), Antek przestał prosić, żeby tata przyspieszył, nawet Zosia przestała się nudzić. Z pobocza machały do nas czerwone dęby, żółte brzozy i zielone choinki, pies pochrapywał cicho, a Zośka nuciła jakąś przedszkolną piosenkę. Nawet słońce świeciło jakby trochę jaśniej.                                                                                     – Od razu widać, że smog został za nami – cieszyła się mama.                           – To tam był jakiś smok? – z wrażenia mało nie wypadłem z koszyka.               – Trzygłowy? – zawtórowała mi Zosia.                                                                – Spokojnie, nie smok, tylko smog, głuptasy – roześmiał się Antek.                      – A co to za różnica? – zapytała Zosia.                                                                  – Ten wasz smok jest zielony, ma trzy głowy, pazury, ogon i K na końcu… – Czyli na ogonie? – Zośka! – zbył siostrę Antek. I tłumaczył dalej: – Wasz smok pożarł barana nafaszerowanego siarką. Zgadza się? – Tak… – odpowiedziała niepewnie Zosia, która chyba podobnie jak ja nie rozumiała, czemu ten zielony potwór ma być „nasz”. – Smog, o którym mówiła mama, też ma w środku trochę siarki. Ale na tym koniec podobieństw. Bo mamie wcale nie chodziło o smoka, ale o smog, prawda, mamo? – Prawda. – Czyli chmurę pełną dymów i spalin – wtrącił tata. – A skąd się biorą takie smoki? – Smogi! – poprawił Antek. – Skąd? No z tej… Z tego… – plątał się. – Pamiętacie te wszystkie samochody stojące w korku? – przyszedł mu z pomocą tata. – Potraficie sobie wyobrazić, ile one naprodukowały spalin. – Mnóstwo. – Właśnie: mnóstwo. A przecież powietrze jest zanieczyszczane nie tylko przez samochody, ale też przez fabryki, gospodarstwa domowe, przez… – przerwał nagle tata. – Zobaczcie, jaki paskudny dom! Rzeczywiście, z komina małego, żółtego domku wydobywały się kłęby dymu – gęstego, brązowoczarnego i pachnącego chyba jeszcze gorzej niż smocza jama. Wdzierał się do samochodu, łaskotał nas w nosy i szczypał w oczy.                                                                                         – A fe! – zawołała Zosia. – Fe! – powtórzył za siostrą Antek i zakrył sobie nos szalikiem.  – Psik! – kichnął pies.– Co oni palą w tym piecu? Śmieci? – zastanawiała się mama. – Śmieci – potwierdził tata. – A paląc je, zatruwają powietrze, które i bez tego jest już bardzo zanieczyszczone – westchnął. – A smog się cieszy – podsumował Antek.                                                                 – Co oni palą w tym piecu? Śmieci? – zastanawiała się mama.                           – Śmieci – potwierdził tata. – A paląc je, zatruwają powietrze, które i bez tego jest już bardzo zanieczyszczone – westchnął.                                                      – A smog się cieszy – podsumował Antek..                                                                                                                                          5. Proszę wykonać papierowy wiatraczek. Link: https://youtu.be/xuz9EwXiu-o                                                                                      6. W wolnej chwili proszę wykonać ćwiczenie w Kartach Pracy   nr 4 a i b                                                                                                                                                                                                              Zachęcam do działania                 Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Rysujemy litery
Wysypujemy na talerz lub tacę produkty pochodzenia zbożowego (np. mąka, kasza manna). Prosimy dziecko, aby napisało na talerzyku palcem swoje imię.  Później może napisać inne wyrazy lub zrobić rysunek.
2.Masażyk
Dziecko, które jest chlebkiem, leży na brzuchu na podłodze, a rodzic wykonuje masaż mówiąc wierszyk:
Piekła baba chleb, ( ugniatanie )
Zrobił się zakalec
Jak maślany grzyb ( gładzenie obiema dłońmi na przemian)
I gruby na palec.
Pedziołech Marynie (cięcie dłońmi chleba jak „nożami” )
Coś ty za stworzenie,
Można by się wściec („wbijanie” paluszków )
Jak nie umiesz piec.
3.Korale z makaronu
Przygotuj makaron, który ma otwór w środku, np. rurki, sznurek oraz farby plakatowe, pędzelek i kubeczek z wodą. Poproś, aby dziecko pomalowało farbami makaron. Po wyschnięciu zachęć do nawleczenia makaronu na sznurek. Korale gotowe! Zabawa rozwija kreatywność dziecka oraz sprawność rąk.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na podwórko, możecie poćwiczyć rzut do celu.  Jeśli nie mamy bramki, wyznaczamy miejsce używając np. patyków. Rodzic stoi w bramce, dziecko strzela gole raz prawą, raz lewą nogą. Można zamienić się rolami i dziecko broni strzałów.

CZYNNOŚCI HIGIENICZNE
Pamiętam o myciu ząbków po każdym posiłku i o częstym myciu rąk.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY  🙂   Agnieszka Mazurkiewicz

 

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

SPORTS 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=pHmsE1mnhgg

Hello! Jak podobała Wam się piosenka na przywitanie? 🙂

Kolejne nasze zajęcia będą dotyczyły słów związanych ze sportem. Poniżej słownictwo wraz z kartami obrazkowymi do nauki 😉 niektóre słówka już na pewno znacie z poprzednich zajęć 🙂

football – piłka nożna

basketball – koszykówka

riding a bike – jazda na rowerze

swimming – pływanie

running – bieganie

Poniżej propozycja zabaw:
Which one is missing?– zabawa, którą doskonale znacie z zajęć. Rozkładamy wydrukowane i wycięte, bądź narysowane karty obrazkowe związane ze sportem na dywanie. Dziecko zamyka oczy, a rodzic mówi: close you eyes. Abracadabra, abracadabra, one, two, three.. open your eyes. Which one is missing? Zadaniem dziecka jest odgadnięcie jakiego obrazka brakuje. Można do zabawy dodać tzw. podpowiedź – rodzic próbuje nakierować dziecko i pokazuje podane słówko, nie podpowiada 🙂

Tower – na utrwalenie słownictwa pokazujemy dziecku kartę obrazkową związaną ze sportem. Dziecko próbuje nazwać wybraną przez Rodzica dyscyplinę sportową. Jeśli prawidłowo odgadnie, kładzie w nagrodę kartę na dywanie, a na niej np. kubeczek plastikowy, czyli karta – kubek – karta – kubek, itd. Gdy wszystkie dyscypliny zostaną już odgadnięte, liczymy wszystkie poziomy wieży i zdmuchujemy.. 🙂 możemy również wykorzystać do tej zabawy klocki i inne zabawki, którymi lubi bawić się dziecko 🙂

Have fun ! 🙂 Bye, Bye !

https://www.youtube.com/watch?v=STMl4yjPpoM

Dziękuję Rodzicom za przesyłanie zdjęć, filmików..sprawiają mi dużą radość – często do nich wracam..:)) / Pozdrawiam serdecznie, A.G.

————————————————————————————————–

ŚRODA 22.04.2020r.

Temat dnia : ŚMIECI

Nasza planeta jest bardzo zanieczyszczona ,przed kolejnymi pokoleniami rysują się ważne zadania, dlatego tak  ważne jest, aby już dziś rozwijać u dzieci świadomość ekologiczną.                                                                                                                                                             1.„Co to?” – zagadka z wykorzystaniem KP4.3a zachęcam, aby dzieci narysowały znaczek   z recyklingu po śladzie. KP4.3a  i b • „Recykling” –proszę wyjaśnić, że jest to zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości odpadów, przetwarzanie odpadów na coś, co można ponownie wykorzystać.                                                                                                                                                                                                          2. „Kolorowe kosze” –warto  przypomnieć  wiadomości na temat segregacji śmieci.                                                                       3.   „Jak długo?” – proszę zwrócić uwagę na problem długiego rozkładania się niektórych śmieci.                                                              Co się dzieje ze śmieciami, które nie trafiają do odpowiednich pojemników?      ? Jak długo rozkładają się poszczególne grupy śmieci?    pogięty rysunek (papier) – 1–6 miesięcy,  ogryzek jabłka (bio) 1–5 miesięcy, reklamówa (plastik) – nawet 400 lat , puszka (metal) – 50 lat,plastikowa butelka (plastik) – 400–450 lat , słoik (szkło) – nigdy, papierek po cukierku (plastik) – 400 lat, gazeta (papier) – 6 tygodni , skórka od banana (bio) – rok, chusteczka higieniczna (papier) – 2–4 tygodni                                                                             4. Proszę odczytać wierszyk i zachęcić dziecko do zabawy; „ Eko i nieeko”                                                                                               To jest bardzo eko,                                                     (dzieci podskakują)                                                                                                             fantastyczny styl życia,                                              (wyciągają ręce z uniesionymi kciukami)                                                                         każdy ekoludek                                                           (wskazują osoby z koła)                                                                                                           chwali taki sposób bycia.                                            (rytmicznie klaszczą w dłonie)                                                                                                                 Gdy ocenią, że dana sytuacja nie jest „eko”, mówią inną rymowankę i wykonują wskazane ćwiczenia:                                   Takie zachowanie strasznie mnie oburza,                    (dzieci tupią nogą i podpierają się rękami pod boki)                                                     szkoda dla środowiska jest bardzo duża.            (kreślą dwiema rękami przed sobą duże koło)                                                                    Złość i smutek ogarnia wszystkie ekoludki .       (wskazują wszystkie osoby z koła)                                                                                              To wcale nie jest problem malutki.                      (kręcą głową i wykonują przysiad na słowa „problem malutki”)                              5. Zachęcam do zabawy z ponownym wykorzystaniem lizaków Tak – Nie.  Proszę odczytać zdania, dzieci niech odpowiednio wskażą, które zachowanie jest eko, a które nieeko..                                                                                                                                                             – Zosia wrzuciła pustą puszkę do kosza na szkło.                                                           – Paweł na spacerze posprzątał po swoim psie.       – Ktoś wyrzucił śmieci do lasu.                                                                                          – Pani wykorzystała ponownie wcześniej używane kartki kartki.                                                                                                              – Kasia nie dokręciła kranu i wciąż kapie z niego woda.                                                             – Dawid podczas zakupów zamiast plastikowych reklamówek używa toreb z materiału.                – Tata zaniósł stary telewizor do punktu odbioru elektrośmieci.                            – Karol rozpakował lizak i rzucił papierek na ziemię .                                                                                                      – Asia podczas spaceru po górach zbierała śmieci na szlaku, by go oczyścić.                                                                                – Mama z Jankiem zbudowali z niepotrzebnych opakowań zamek dla rycerzy i księżniczek.                                                                                                                                                                                                                   5. Proszę wykonać pracę plastyczną z niepotrzebnych materiałów odpadowych, dostępnych w domu.  Oto kilka pomysłów:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Zdjęcia mile widziane.                                                                                             Zachęcam do wytrwałości. Pozdrawiam serdecznie       Alicja  Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Wielkie sprzątanie – zabawa ruchowa
Włączamy dowolną muzykę. Dziecko w rytm muzyki chodzi po dywanie, na którym są porozrzucane gazety, na przerwę w muzyce ponosi jedną kartkę, zgniata ją w kulkę i wrzuca do przygotowanego kosza.

2.Licz kroki- zabawa ruchowa na wzór dyktanda matematycznego
Proszę dziecku zaznaczyć punkt na podłodze np. klockiem. Następnie podawać komendy  typu:
– idź dwa kroki do przodu,
– zrób trzy kroki w lewo,
– cztery kroki do tyłu,
– podskocz cztery kroki w prawo itd.
Dobrze, jeśli dziecko ukończy swoją zabawę ponownie w punkcie wyjścia.

3.Puzzle z gazety
Przygotuj stare czasopismo z ilustracjami, nożyczki, klej i kartki z bloku. Potnij wybraną stronę z czasopisma na części (liczba elementów zależy od możliwości dziecka), zachęć dziecko do ich złożenia i naklejenia całej ilustracji na kartce z bloku. Dla utrudnienia możesz zmieszać elementy z dwóch ilustracji.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wyjdźmy na świeże powietrze z kilkoma balonami. Na początku nadmuchajmy 1 lub 2 i pozwólmy dziecku pobawić się nimi. Pozostałe możemy wypełniać czymś innym, np. wodą lub piaskiem. Niech dziecko ich dotyka, potrząsa nimi, rzuca. Może też samo je wypełnić jakimś drobnym materiałem, np. kamyczkami.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o kulturalnym zachowaniu przy stole, prosimy o pomoc w nakrywaniu do posiłku.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY   🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

————————————————————————————————-

WTOREK 21.04.2020r.

Temat dnia: DBAMY O ŚRODOWISKO

Choć wiosna czyni świat pięknym tu i tam widać nieprzemyślane działania człowieka.                                             „Smutny widok”., 1)Proszę, aby dzieci omówiły obrazki przedstawiające śmieci i inne zanieczyszczenia, i co do tego doprowadziło                                                                                                                                                                                                                                                                          2.   Następnie obrazki prezentujące p piękne i czyste tereny. Fajnie gdyby dziecko określiło różnice między obrazkami i dlaczego te ekologiczne bardziej mu się podobają.

                                                                                              3. Warto się zastanowić jak dbać o środowisko. Jednym ze sposobów  jest:                                                                                                             Zachęcam, aby dziecko wymyśliło inne sposoby, można też naprowadzać.                                                                                                           4. Proszę wprowadzić literkę z Z na podstawie ćwiczeń w kartach pracy 2 a i b.Na stronie b znajdują się obrazki.  Proszę aby dziecko wyklaskało sylaby.w wyrazach.                                                                                                                                                                      5 Warto ćwiczyć wprowadzoną wczoraj piosenkę.                                                                                                                                                          Życzę powodzenia i wytrwałości. Pozdrawiam   Alicja Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Tor przeszkód
Ustawiamy na dywanie tor przeszkód (z klocków, zabawek, poduszek). Następnie dziecko robi z gazety dużą kulę. Zadaniem dziecka jest pokonanie toru przeszkód na czworakach, jednocześnie popychając papierową kulę czołem.
2.Dąb i wierzba
Dziecko maszeruje po obwodzie koła, najpierw jako silny dąb, z rękami wyciągniętymi do góry i mocno stawia nogi, uśmiecha się – rozciąganie warg. Następnie idzie jak wierzba płacząca – opuszcza ramiona w dół i robi smutne miny (“podkówki”.)
3.Zrób tyle, ile
Dziecko maszeruje po pokoju w rytm dowolnej muzyki. Na przerwę w muzyce rodzic wypowiada głośno proste działanie, np. 2+2. Dziecko liczy na palcach, a następnie wykonuje tyle podskoków/przysiadów, ile wyszło w dodawaniu.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wychodząc na spacer obserwujecie pracę na polach (jeśli macie taką możliwość) oraz zmiany zachodzące w przyrodzie.
Warto zachęcić dzieci do pomocy przy pracach w ogródku (przekopywanie grządek, sianie nasion, sadzenie kwiatów do doniczek i skrzyneczek).

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Wychodząc na podwórko dziecko  stara się samodzielnie ubrać. Wracając odwiesza kurtkę na swoje miejsce, ustawia buciki i samo zakłada papcie. Nie zapominamy o dokładnym umyciu rączek – mydełkiem !!

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA    🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

JOBS 🙂

Hello Children! Dzisiaj zobaczymy, jak uważnie oglądaliście i słuchaliście filmiku animowanego dotyczącego zawodów 🙂

Twoim zadaniem jest wskazać paluszkiem odpowiedni obrazek 🙂

Where is a policeman?

Where is a teacher?

Where is a doctor?

Where is a firefighter?

 

WoW! Good Jobs :)) świetnie odrobiłeś lekcje :))

Jeśli masz ochotę utrwalić te słówka, wytnij je, bądź narysuj i pobaw się z kartami obrazkowymi 🙂 próbuj nazywać, odwracać, zapamiętać….wszystko, co tylko chcesz..pamiętaj, że najlepsza nauka jest poprzez zabawę.. 🙂

Możesz również posłuchać i pośpiewać piosenek o zawodach 🙂 może uda Ci się nauczyć całego alfabetu zawodów.. 🙂
Oto moje propozycje:
https://www.youtube.com/watch?v=r6Oxqyd5qUw

I jeszcze jedna… myślę, że Ci się spodoba..
https://www.youtube.com/watch?v=wKfrbnRRD-k

Do „zobaczenia” na kolejnych zajęciach 🙂 Bye, bye 🙂 / A.G.

——————————————————————————-

TEMAT TYGODNIA:  DBAMY O NASZĄ  PLANETĘ

PONIEDZIAŁEK 20.04.2020r.

Temat  dnia: PLANETA  ZIEMIA.                                                                                                                                                                                Wszyscy lubimy naturę – czym ona jest? – proszę porozmawiać z dziećmi. Zachęcić ,aby same rzucały pomysły, zanim objaśnimy pojęcie. 1. Proszę wykorzystać lizaki z wkładki tak – nie , obejrzeć załączone obrazki i pytać czy przedmiot, zwierzę należy do natury – dziecko odpowiada podnosząc odpowiedni lizak.

                                            2. Pracujemy od dzisiaj w Kartach Pracy nr 4  Proszę aby dziecko wykonało ćwiczenie  1 b – rysowanie obiektów naturalnych lub stworzonych przez człowieka w odpowiedniej ramce.                                                                                                                                      3.  „Człowiek i jego działanie”–proszę porozmawiać z dzieckiem na temat właściwych i niewłaściwych zachowań wobec środowiska. Zachęcić dziecko do wypowiedzi  na podstawie własnych doświadczeń. Ważne, by wymieniały zachowania nie tylko negatywne, lecz także dobre dla Ziemi.                                                                                                                                                                                                4.. Zachęcam do wykonania ćwiczenia 1 a – rysowanie buźki wesołej przy zachowaniach przyjaznych środowisku, smutne przy zachowaniach szkodliwych.                                                                                                                                                                                        5. Proszę zachęcić dziecko do nauki piosenki link: https://youtu.be/wUfDQQFMhII .

 “Duszki, duszki.”     
1. Żyją w lesie małe duszki,
które czyszczą leśne dróżki.
Mają miotły i szufelki
i do pracy zapał wielki.

Ref. Duszki, duszki, duszki leśne
wstają co dzień bardzo wcześnie
i ziewając raz po raz
zaczynają sprzątać las.

2. Piorą liście, myją szyszki,
aż dokoła wszystko błyszczy.
Muchomorom piorą groszki,
bo te duszki to czyścioszki.

Ref. Duszki, duszki, duszki leśne…

3. Gdy ktoś czasem w lesie śmieci,
zaraz duszek za nim leci.
Zaraz siada mu na ręce,
grzecznie prosi: – Nie śmieć więcej!

Ref. Duszki, duszki, duszki leśne…

Życzę powodzenia i pozdrawiam  Alicja  Skurniak

 ZABAWY NA DZIŚ

1.Chińska medytacja
Dziecko siada na dywanie w siadzie skrzyżnym, plecy ma proste, ręce na kolanach, oczy zamknięte. Głęboko wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami. Zabawę powtarzamy kilka razy.
2.Papierki i ja
Na podłodze rozkładamy kawałki gazet. Dziecko tańczy przy dowolnej muzyce, na przerwę zatrzymuje się i podnosi papierek. Następnie rysuje w powietrzu według polecenia rodzica np. dom, kwiatka, rybkę itp. Zabawę powtarzamy dowolną ilość razy.
3.Zamiana miejsc
Rozkładamy na podłodze kilka gazet. Następnie dziecko wykonuje polecenia rodzica:
Na mojej gazecie siedzę sobie (dziecko siada)
Na mojej gazecie bębnię sobie (uderza o gazetę otwartą dłonią)
Na mojej gazecie śpię sobie (kładzie się w wygodnej pozycji)
A kiedy usłyszę ton ( klaszcze w ręce)
Szybko uciekam stąd (dziecko podchodzi do innej gazety).
Przy kolejnych gazetach wykonuje te same czynności.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Rzucanie piłeczki – ta zabawa polega na rzucaniu do siebie (zatem w parze) piłeczki. Przy każdym rzucie, w którym uda się złapać piłkę i nie spadnie na ziemię, para oddala się od siebie troszeczkę. Zabawa się kończy, kiedy piłka wyląduje na ziemi.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Pamiętaj o samodzielnym sprzątaniu po sobie: po jedzeniu i zabawie.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA  Agnieszka Mazurkiewicz

—————————————————————————————————————-

PIĄTEK  17.04.2020r.

Temat dnia: MASZYNY ROLNICZE.

1.Proszę przeczytać wiersz i porozmawiać jakie prace wykonuje traktor i zachęcić dziecko aby naśladowało odgłos silnika .                                                                                                                  WIERSZ  RYMUJĄCY  O  TRAKTORZE

 

krystynapasek2
Ja wiem tyle o traktorze,
To rolnicza jest maszyna,
Wiezie, kosi ,pole orze,
Kończy pracę i zaczyna.                                                                                                                                                                           Odgłos silnika w traktorze,
Słychać już nawet z daleka,
W rolnictwie bardzo pomoże,
Rolnik na tę pomoc czeka.                                                                                                                                        Traktor to nie żadne dziwo,
On ma konie mechaniczne,
Do baku wlejesz paliwo,
Jedzie to działo fizyczne.
Praca 100 KM ciągnikiem rolniczym FARMTRAC 7100DT - Farmtrac
Horsch - Siewnik pneumatyczny Express 3KR - Aktualności Techniki ...
kosić – Wikisłownik, wolny słownik wielojęzyczny
2. Zachęcam do wykonania obrazka z puzzli zgodnie ze wzorem ze strony 40 z Kart pracy nr 3. .                                                                3. Proszę omówić obrazki z Księgi zabaw na stronach 58-59 – Praca rolnika w różnych porach roku. . Jeżeli będzie taka możliwość w trakcie pobytu na powietrzu proszę zwrócić uwagę na przejeżdżające traktory i inne maszyny rolnicze.                                                           4. Zabawa” Zbieranie ziaren”( we wkładce znajdują się cyferki).Proszę rozsypać trochę ziaren zbóż lub fasoli – które są dostępne- na podłodze. Niech dziecko porusza się przy muzyce na sygnał – wyłączenie muzyki dziecko ma podnieść tyle ziarenek, ile wskazuje podniesiona przez rodzica cyfra.                                                                                                                                                       5. Proszę wykonać ćwiczenie 39 b z Kart Pracy nr 3.                                                                                                                                           W wolnym czasie i w miarę chęci zachęcam do wykonania zaległych ćwiczeń w Kartach pracy nr 3. Od poniedziałku zaczynamy korzystać z Kart Pracy nr 4.
                                                       Życzę powodzenia  Alicja Skurniak

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

 1. Krówki do zagrody
  Dziecko chodzi swobodnie po pokoju naśladując krowę (chodzi na czworakach, wydaje dźwięk „muu”), na sygnał rodzica chowa się do zagrody (umowne miejsce w pokoju). Zabawę powtarzamy kilka razy.
 2. Każda łatka ci powie co masz zrobić na zdrowie
  Wycinamy z kartek papieru łaty krowie. Na każdej zapisujemy jakieś polecenie związane z ruchem np. zrób 5 przysiadów, zrób 2 skłony, stań na jednej nodze. Dziecko losuje po kolei kartki i wykonuje zadania zapisane na łatkach krowy.
 3. Zgadnij co to za przysmak? – zabawa badawcza
  Rozkładamy na stole różne produkty spożywcze – jogurt, kefir, maślanka, śmietana, ser biały, ser żółty, topiony, masło (to co mamy w lodówce). Dziecko ma zawiązane oczy. Jego zdaniem jest rozpoznać po zapachu oraz smaku produkty spożywcze, które rodzic mu po kolei podaje.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Bawimy się w ulubione zabawy pamiętając o bezpieczeństwie. Możemy wykorzystać piłkę – rzut do celu, gra w piłkę nożną.

CZYNNOŚCI HIGIENICZNE
Pamiętam o zdrowym odżywianiu. Poznaję i próbuję różne produkty bogate w nabiał.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA  Agnieszka Mazurkiewicz

——————————————————————————————–

CZWARTEK  16.04.2020r.

Temat  dnia:  JAK  POWSTAJE CHLEB.                                                                                                                                                                Pieczywo jemy praktycznie codziennie, w trakcie śniadań zauważyłam,iż większość dzieci nie jada pieczywa ciemnego, czy z ziarnami. Dlatego zachęcam do wzbogacania diety w tym zakresie. Zajęcia mogą zachęcić dzieci do zmiany nawyków żywieniowych.                                                                                                                                                                                                                   1. Proszę zachęcić dzieci do wycięcia i omówienia historyjki obrazkowej ze strony 38 -powstawanie chleba. Karty pracy nr 3). Następnie zwrócić uwagę na zdjęcia ze strony;    2. Omawiamy zdjęcia, zachęcam rodzica do odczytywania napisów. dzieci niech podzielą wyrazy na sylaby. Mogą spróbować wydzielić pierwszą głoskę: m- ąka, b-ułka, r-ogal itp. .

Warto uzmysłowić dzieciom dlaczego warto próbować nowe produkty – chociażby wzbogacona dieta, walory smakowe czy zdrowotne.                                                                                                                                                                                                                          3.  Zachęcam do wykonania ćwiczenia ze strony 39 a  – kolorowanie i przeliczanie marchewek, a także kolorowanie elementów, które nie pasują do obrazka.                                                                                                                                                                                     4. W tym czasie mama może wykonać trochę masy solnej podaję link: https://youtu.be/17kFusxFZWc. Jeśli w domu posiadacie farby zachęcam do dodania jej kulek masy.  Proszę, aby dzieci wykonały różne rodzaje pieczywa w/g własnego pomysłu. Oto przykłady: .

  Życzę powodzenia Alicja  Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Wyrabianie ciasta
Dziecko siedzi na krzesełku na bosaka, a przed nim na podłodze leży szarfa/chusta. Rodzic prosi dziecko, żeby wyobraziło sobie, że chusta to ciasto i za pomocą bosych stóp ugniata je, wałkuje itp.

2.Kury do kurnika
Rozkładamy na podłodze kartki ponumerowane od 1-7 (kurniki). Dziecko chodzi po pokoju naśladując kurę. Rodzic podaje hasło „Kury do kurnika” i jednocześnie pokazuje na palcach liczbę – numer kurnika, do którego dziecko musi wskoczyć.

3.Pokaż, jak… – zabawa artykulacyjna
Dziecko naśladuje ruchy zwierząt i przedmiotów za pomocą warg i języka np.:
– Konik jedzie na przejażdżkę. Naśladuj konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
– Pies gonił zająca i bardzo się zmęczył, wysunął język i dyszy. Wysuń język jak najdalej na brodę -pokaż dyszącego psa
– Królik wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.
– Kotki: kotki piją mleczko języczkiem z talerzyków (język wysuwamy jak najdalej z buzi),
oblizują wąsy (język sięga do kącików ust z jednej i z drugiej strony),
– Krówki żują trawę – buzia jest zamknięta, poruszamy żuchwą w różne strony, dobra trawa – oblizujemy językiem całe usta.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Pisz litery, wyrazy na piasku i zachęć dziecko do naśladowania – palcem, patykiem.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Wychodząc na podwórko, pamiętaj o samodzielnym zapinaniu guzików i zamków  🙂

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY   Agnieszka Mazurkiewicz

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Jobs – zawody

Kochani, wierzę, że sobie świetnie radzicie i miło spędzacie czas.. na dziś proponuję film, który będzie dotyczył zawodów →https://www.youtube.com/watch?v=bjyqbExDAs8

Tak wiem, wiem.. znacie doskonale tych aktorów..:P Pamiętajcie, spróbujcie tak jak na zajęciach, powtarzać po nich słówka..
– policeman – policjant
– firefighter – strażak
– doctor – lekarz
– teacher – nauczyciel

Dla chętnych dodatkowe słówka usłyszane w filmie:
– shop assistant – sprzedawca
– office worker – pracownik biurowy

Bye, Bye / A.G.

—————————————————————————————————————-

ŚRODA  15.04.2020r.

Temat dnia: PRACA  ROLNIKA  – NA POLU                                                                                                                                                                             Wiosna zagościła w całym kraju, otoczenie bardzo się zmienia. trzeba przyznać, inaczej widać ją w mieście, a inaczej na wsi. Czym się różnią wieś i miasto? Proszę krótko omówić te obrazki.                                                                                                                           

Wczesna wiosna przynosi różnorodną pogodę, jednakże rolnicy już od dawna pracują w polu, używają różnych maszyn i pojazdów. 1.Proszę wykonać zadania ze strony 37 a  – poszerzające wiedzę ogólną,, doskonalącą zdolności grafomotoryczne , budujące  poprawne wypowiedzi.                                                                                                                                                         

2. Słoma i siano” – polisensoryczne porównywanie słomy i siana, czytanie globalne. Proszę , aby dzieci wprowadzić do czytania globalnego wyrazy: siano i słoma. Proszę zapytać dziecko, czym różni się słoma od siana (siano – wysuszona trawa, pożywienie dla zwierząt, słoma – odpadowy materiał po koszeniu zboża, siano – bardziej miękkie, słoma – szorstka, siano – zielone, słoma – żółta. Do czego rolnik wykorzystuje słomę, a do czego siano?                                                                             SŁOMA

  SIANO                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    3.  Proszę wykonać ćwiczenie z KP3.37b – doskonalące  zdolności grafomotoryczne, spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową i przeliczanie.                                                                                                                                                                                                  4. Zachęcam dzieci do wykonania kilku ćwiczeń pod dyktando rodzica.                                                                                                                  – „Noszenie wody” – : W prawo zwrot,(potrzebny będzie patyk lub laska dłuższa od ramion dziecka)  wkładamy  patyk między łopatki. Dziecko naśladuje pracę rolnika, który nosi odę ze studni: sylwetka wyprostowana, patrzymy przed siebie. Wspina się na palce i opada na całe stopy. Idzie na piętach i na palcach.                                                                                                                            – „Taczki” – dziecko ćwiczy  w parze, jedno w podporze przodem, nogi w rozkroku, drugie lub rodzic  staje w rozkroku i łapie pierwsze za kolana. Pary przemieszczają się do końca pokoju i obiegają krzesło lub inną przeszkodę. Następuje zamiana ról. – jeśli to dziecko                                                                                                                                                                                                                    – Maszyny rolnicze” – dzieci stoją na sygnał .,naśladują maszyny rolnicze głosem i ruchem np. traktor, kombajn, wóz z konikiem,

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1. Co zmieniło swoje miejsce?
Rozkładamy na dywanie 7 różnych przedmiotów. Dziecko ma za zadanie zapamiętać ich ustawienie. Następnie rodzic prosi dziecko, aby się odwróciło, a rodzic zmienia kolejność ustawienia przedmiotów. Zadaniem dziecka jest wskazanie różnic w ustawieniu.

2. Żabki na łące
Dziecko wykonuje przysiad podparty i skacze jak żabka. Na hasło „bocian leci” żabka musi wykonać ukłon japoński, żeby bocian jej nie zjadł. Zabawę powtarzamy kilka razy. Jak wykonać ukłon japoński, przedstawione jest w filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=u55pr2bI6VQ

3. Wiosenna powódź
Na podłodze rozkładamy klocki (kałuże). Dziecko uważnie spaceruje, podskakuje lub biega , omijając kałuże. Na hasło „powódź” dziecko szybko siada na krześle, unosząc nogi nad podłogę. Zabawę powtarzamy kilka razy.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Gra w klasy –
 narysuj na chodniku lub na piasku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć dziecko do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Pomagam sprzątać naczynia po posiłku.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA   🙂 Agnieszka Mazurkiewicz

—————————————————————————————————

WTOREK  14.04.2020r.

Temat  dnia : SKĄD  SIĘ  BIERZE  WEŁNA?                                                                                                                                                                     

 

Wiosna to bardzo zmienna pora roku. A jak mówi przysłowie nasz obecny miesiąc kwiecień to plecień bo przeplata trochę wiosny trochę lata.  Dlatego  też  cieplejsze, wygodne, wełniane ubrania mogą się przydać. Jak one powstają? Proszę omówić z dziećmi prostą historyjkę obrazkową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 ZAPRASZAM DO ZABAW :.Zaganianie owiec do stada” – manipulacyjna zabawa z kulkami waty. Proszę, aby dzieci zbudowały  ogrodzenie z klocków. Za ogrodzenie włożą kulki z waty. Część kulek jest poza ogrodzeniem. Dzieci wkładają „zaginione” owieczki do zagrody za pomocą pęsety lub klamerki. „Wyganiamy owieczki z zagrody” – motoryczno-matematyczna zabawa z kostką. Dziecko wyjmuje z zagród wszystkie kulki z waty, czyli wygania owieczki z zagród. Następnie.rzuca kostką i pokazuje, ile oczek wypadło. Dziecko umieszcza w zagrodzie odpowiednią liczbę owieczek, wkładając kulki z waty za pomocą klamerki do bielizny lub pęsety.                                                                                                                                                                                                                                      2. Proszę wykonać ćwiczenia porównujące liczebność

3. Zachęcam do wykonania pracy plastycznej z wykorzystaniem wełny w/g własnego pomysłu, dowolną, wybraną przez siebie techniką. Oto  propozycje:;

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Pracowity dzień rolnika
Dziecko chodzi po pokoju i naśladuje wszystkie wymieniane czynności, jakie wykonuje rolnik: sianie zboża, sadzenie warzyw, pielenie grządek, zbieranie owoców, koszenie zboża itp.

2.Zgadnij, co mam na myśli
Wybierz jeden przedmiot z otoczenia, następnie opisz jego wygląd i funkcje tak, żeby dziecko mogło odgadnąć, o co chodzi, np. „Jest niewielki, zielony, stoi na półce, można do niego nalać wodę” (wazonik). Stopień trudności (wybór przedmiotu i jego opis) możesz zmieniać w zależności od możliwości dziecka. Następnie poproś dziecko, żeby opisało jakiś przedmiot.

3.Łapiemy kolory
Dziecko swobodnie chodzi po pokoju. Możemy włączyć muzykę. Rodzic głośno podaje nazwę jakiegoś koloru, np. zielony. Wówczas

dziecko musi odszukać podany kolor w pomieszczeniu i dotknąć rzeczy w tym kolorze.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na podwórko, uważnie obserwujcie zmieniającą się przyrodę, nasłuchujcie odgłosów ptaków. Zabawa skakanką, piłką –  według pomysłów dziecka.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Uczymy dziecko samodzielnego ubierania się: przewijania spodni, sweterka na prawą stronę, zakładania papci i bucików na odpowiednią nogę.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY  🙂 Agnieszka Mazurkiewicz

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Actions – Let’s sing !
Hello Children! Jak nastroje po świętach? 🙂 Dzisiaj proponuję, abyście powtórzyli ostatnie słówka, związane z czynnościami.. umiecie już? Super! :)…wysyłam dla Was piosenkę do pośpiewania i zabawy, miło mi będzie, jak po powrocie do przedszkola wspólnie ją zaśpiewamy 🙂

→ https://www.youtube.com/watch?v=aCk4ZccKnf0

Good Luck / A.G.

——————————————————————————————————-

PIĄTEK  10.04.2020r.

Poniżej zamieszczam link do naszej przedszkolnej prezentacji  ” Zagadkowa Wielkanoc”, którą następnie należy pobrać na komputer i włączyć .
                                                             Serdecznie pozdrawiam

CZWARTEK 09.04.2020r.

Temat dnia: WIELKANOCNE  ZWYCZAJE

1.Proszę przeczytać wiersz: H Łochockiej    „Lany poniedziałek”
Śmigus-dyngus, dyngus- śmigus,
nie kryjże się , nie wymiguj,
bo dziś każdy , stary, młody,
nie uniknie wiadra wody !
Prysznic, prysznic koło studni,
już od rana pompa dudni.
Kto choć z okna nos wysunie,
wnet na niego strumień lunie!
Strach wystroił się w sukmanę,
całe plecy ma oblane.
Na sołtysa psotne dziewki
też chlupnęły pół konewki.
A Maryśka? Jeszcze sucha.
Wykręciła się dziewucha!
Sucha także i Dorota…
Zaczajmy się:
chlust! – Zza płota!
Dyngus – śmigus, śmigus – dyngus,
śmiej się, córko, śmiej się, synku;
tak się śmieje wieki całe
Wielkanocny Poniedziałek.                                                                                                                                                                                                               Warto porozmawiać z dziećmi na temat innych tradycji świątecznych.                                                                                                2. W wolnym czasie zachęcam do wykonania zadań z Kart pracy nr 3 ćw. ze strony 35,36 a i b.                                                                   3. Warto obejrzeć , a następnie samemu przeprowadzić doświadczenia z jajkami:  cdn.fbsbx.com/ DOŚWIADCZENIE Z JAJKIEM.pdf

DOŚWIADCZENIE Z JAJEM.pdf

3.Warto też wykonać pracę plastyczną na temat” Kurczak”.Oto propozycje:               

Może  być zupełnie inny. Zachęcam do kreatywności  A Skurniak

 PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1. Zajączkowa przeprawa
Informujemy dziecko, że musimy pomóc Zajączkowi przedostać się przez rzekę na drugą stronę za pomocą tratwy. Naszą tratwą będzie gazeta. Dziecko próbuje poruszać się do przodu siedząc na gazecie, a na swoich kolanach trzyma zajączka (maskotkę). Dziecko musi przedostać się do wyznaczonego miejsca, cały czas pilnując, żeby zajączek nie spadł.
2. Zbijające jajko
Potrzebujemy plastikowych kubeczków lub kręgli i plastikowe jajko. Wyznaczamy miejsce z którego będziemy rzucać, a po przeciwnej stronie ustawiamy kubki lub kręgle. Dziecko rzuca tak długo, aż wszystkie kubeczki/kręgle się przewrócą.
3. Po omacku
Rozkładamy na podłodze pisanki (mogą być styropianowe lub z papieru). Zadaniem dziecka będzie przejść wyznaczoną trasą z zamkniętymi oczami, tak żeby nie nadepnąć na żadne jajko. Najlepiej pokazać dziecku najpierw całą trasę z otwartymi oczami. Niech sobie spokojnie przejdzie i potem spróbuje z zawiązanymi oczami.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Szukanie jajek
Ukryj w ogrodzie czekoladowe jajka i wręcz dziecku koszyczek. Zachęć dziecko do odszukania wszystkich jajek. Możesz mu pomóc mówiąc „ciepło -zimno”  lub podać liczbę kroków, jakie dziecko ma przejść.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Zachęcamy dziecko do pomocy przy prostych pracach domowych.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA  🙂  Agnieszka Mazurkiewicz4

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Kochani! Dziś utrwalamy słownictwo dotyczące świąt, które poznaliśmy na ostatnich zajęciach..:)
Moja propozycja dla Was to:
https://www.youtube.com/watch?v=dI5bj8iMTz8

A na deser świąteczny odcinek Waszych ulubionych bohaterów:
https://www.youtube.com/watch?v=wF-1TojnzUg

Pamiętajcie! Przy przygotowaniu wielkanocnego koszyczka próbujcie nazywać, liczyć….. słówka poznane po angielsku..:)

Życzę Wam wszystkim i Waszej Rodzinie jeszcze raz Wesołych i Zdrowych Świąt Wielkanocnych..<3 ! / A.G.

——————————————————————————————————–

ŚRODA  08.04.2020r.

Temat dnia:  WIELKANOC ZA PASEM

 1. Proszę odczytać wiersz  Wielkanoc                                                                              Bożena Forma                                                            Święta za pasem, do pracy się bierzemy, mazurki i baby smaczne upieczemy.                                                                                   Pisanki, kraszanki razem dziś robimy, wszystkie kolorowe, bardzo się cieszymy.
  Upiekliśmy z ciasta, baranka, zajączka, z posianej rzeżuchy będzie piękna łączka.                                                                                  W glinianym wazonie bazie i żonkile, a na nich z papieru kurczątka przemiłe

2.Proszę omówić obrazki na stronach 56 i 57 w” Księdze zabaw”.  i zwrócić uwagę na zapomniane tradycje.                            3.Zachęcam do wprowadzenia piosenki ” Bajkowe pisanki” Link:https://youtu.be/zZabXwm9rxE. Można się przy niej wesoło pobawić.                                                                                          Bajkowe pisanki                                                                                                   muz. Magdalena Mielnicka-Sypko, sł. Urszula Piotrowska                                                                                                           Do zajączka przyszła kurka: – Ko, ko, ko, ko – zagdakała. – Z koszem jajek na pisanki Mama-kwoka mnie przysłała.
Zając podparł się pod boki: – A to ci dopiero jajka! Namaluję na nich tęczę i na każdym będzie bajka                                                                                                                  Ref.: Bajkowe pisanki, bajkowe. Rozdamy je z dobrym słowem,                                                                                                                        Świątecznym życzeniem, Wiosennym marzeniem.                                                                                                                                         Bajkowe pisanki, bajkowe, Wesołą wiodą rozmowę                                                                                                                                     że wiosna za oknem, że w dyngus ktoś zmoknie.
Rośnie żytko jak na drożdżach I zieleni się rzeżucha, Pisankowych opowieści Zając słucha, kurka słucha. Z bukiecikiem srebrnych bazi W gości wybrał się baranek, A dla niego mała kurka Kosz bajkowych ma pisanek.                                                  4. Proszę wykonać ćwiczenia w książce “Karty pracy nr 3 na stronie 34 a i b                                                                                                     5. Proponuję aby dzieci w miarę chęci wykonały pracę plastyczną                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Życzę powodzenia

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ
1. Wyścig z jajem
Potrzebna będzie łyżka – drewniana lub zwykła, i jajko (najlepiej styropianowe). Wyznaczamy start i metę, prosimy dziecko żeby przeniosło jajko na łyżce w taki sposób, aby nie spadło. Żeby nie było tak łatwo możemy zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na palcach, na piętach, na bokach stóp.
2.Rzucanie pisanek
Ta zabawa polega na rzucaniu do siebie (zatem w parze) pisanek. Przy każdym rzucie, w którym uda się złapać jajko i nie spadnie na ziemię, para oddala się od siebie o jeden krok. Zabawa się kończy, kiedy pisanka wyląduje na ziemi.
3. We dwoje raźniej
Zabawa w parze. Rozkładamy na podłodze duże klocki. Następnie wiążemy sobie i dziecku nogi używając skakanki, tak żebyśmy mogli wspólnymi siłami wykonać slalom wśród klocków i wrócić na swoje miejsce.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wrzucanie kamyków do wody 

Wystarczy miska z wodą i kamyczki. Można je wrzucać i obserwować zachowanie wody, można je później wyjmować, liczyć, przekładać. Można zrobić zawody na rzucanie kamyków z pewnej odległości.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Pamiętam o kulturalnym spożywaniu posiłków.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY   🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

—————————————————————————————————————

WTOREK  07.04.2020r.

Temat dnia: Po co hodujemy krowy?

1 Proszę omówić ilustrację ze strony 54 z Księgi zabaw. Niech dzieci podzielą nazwy zwierząt na sylaby i próbują oddzielić pierwszą głoskę.                                                                                                                                                                                                                             2. Proszę odczytać wiersz Anny Mikiciuk pt. „Pije mleko”
Bardzo lubię mleko pić,
Bo ja zdrowo pragnę żyć.
Chcę mieć zęby mocne białe,
Także kości wytrzymałe.

Mleko piję na śniadanie,
Zawsze mam ochotę na nie,
Też wieczorem mi smakuje,
Gdy je mama przygotuje.

Jestem zdrowa i radosna,
Rosnę szybko tak jak sosna.
Mleko moc składników ma,
I o zdrowie moje dba.

Jest najlepsze dla każdego,
Dla młodszego i starszego.
Ono jest najzdrowsze w świecie,
Nic lepszego nie znajdziecie.                                                                                                                                                                                               3. Proszę wymienić nazwy znanych dzieciom produktów mlecznych. Warto przypomnieć dzieciom wartości odżywcze mleka i przetworów mlecznych.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          4.Zachęcam do zabawy  przy piosence” Stary Donald farmę miał” Link: https://youtu.be/2ZNixuSpur0 .                                                      5. Proponuje wspólne wykonanie pracy  plastycznej – krówka – przykłady  :                                                                                                                                                               lub inna, zachęcam do kreatywności

6. W Wolnej chwili proszę wykonać ćwiczenie 33 a i b  W Kartach pracy nr 3.                                            Życzę powodzenia   A. Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Szukanie jajek
Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko(lodówka), Jajko jest schowane w miejscu, gdzie zazwyczaj da się zobaczyć dużo kurtek(w szafie).

2. Zajączkowy tor przeszkód
Wspólnie z dzieckiem zbuduj z mebli tor przeszkód: możecie wykorzystać krzesła, stołki, poduszki. Poproś, aby dziecko przeszło tor przeszkód kicając jak zajączek. Dołącz do zabawy i zorganizujcie wyścigi!

3. Wielkanocny łańcuch wyrazów
Usiądź z dzieckiem na dywanie i podawajcie sobie nawzajem pisankę. Jest to odmiana łańcucha wyrazów. Zacznij go od słowa JAJKO, dziecko musi powiedzieć wyraz na ostatnią literę, czyli O np. okno itd. Jajko wędruje z rąk do rąk. Trzyma je ten, którego kolej na powiedzenie słowa. Utrudnieniem tej zabawy może być konieczność wypowiadania tylko wyrazów kojarzących się z Wielkanocą i wiosną.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Dzieci bardzo lubią zabawy w piaskownicy, a można ją wykorzystać do wielu kreatywnych zabaw. Piasek to świetny materiał do gotowania – kto powiedział, że można lepić tylko babeczki? Niech poniesie Was wyobraźnia – lepcie pierogi, pieczcie torty, zróbcie pizzę 🙂

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Samodzielnie nakrywam do stołu talerzami i sztućcami.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY  🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

 

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello 🙂 przed nami piękny czas.. czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Niestety nie możemy się jeszcze spotkać, dlatego dziś znów mam dla Was kilka propozycji, z których wspólnie z Rodzicami możecie skorzystać 🙂

Na początek spróbujmy nauczyć się słówek związanych z tymi świętami. Część na pewno już znacie 🙂

– easter eggs

 

– basket

 

– bunny

– lamb

– chick

 

– catkins

Super! Bardzo fajnie Ci to poszło 🙂 Teraz czas na szaloną zabawę..

 

Potańcz jak „Little Bunny” 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=gPaaDjhVKqk

lub policz króliczki:

https://www.youtube.com/watch?v=Tyyh8rhwKQ8

Oczywiście możesz zrobić to i to 🙂 będzie mi bardzo miło !

 

Jeśli możesz to obejrzyj odcinek specjalny Świnki Peppy:
https://www.youtube.com/watch?v=c6hDJD86fvk

 

Na koniec pobaw się w wielkanocne zabawy:

Easter Egg running– postaraj się przenieść jajko na łyżce z ominięciem przeszkody.

Easter Egg Hunt– polowanie na pisanki. Niech rodzice zorganizują dla Was taką zabawę. Rodzice chowają czekoladowe jajka w różnych miejscach w domu, a Wy ich szukacie, przy okazji policzcie po angielsku ile jajek udało Wam się znaleźć. Udanej zabawy:)

 

Kochani! Mimo, że tak nietypowo „spotykamy się” na języku angielskim. Bardzo Wam dziękuję, że uczycie się ze mną i korzystacie z moich propozycji. Bardzo dziękuję Rodzicom, którzy przesyłają do mnie Wasze efekty pracy. Zachęcam też tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Korzystając z okazji życzę Wam Kochane Dzieci, jak również Waszym Rodzicom Happy Easter, spędźcie te święta w ciszy i spokoju, a co najważniejsze w zdrowiu… :))

Bye, bye. Miłego dnia :)/ A.G.

—————————————————————————————-

PONIEDZIAŁEK  06.04.2020r.

Temat  dnia: SKĄD SIĘ BIORĄ JAJKA?

Wśród wiejskiego ptactwa wielki gwar i rwetes, pojawiły się maluchy. W jaki sposób? Proszę omówić krótki schemat.                             

1.Proszę uzupełnić cykl życia kury – wykonać ćwiczenie pierwsze ze str32 w Kartach Pracy nr  3.                                                                    2..Jakie zwierzęta można spotkać na wiejskim podwórku – proszę omówić obrazki przedstawiające ptaki i ich młode. Proszę zachęcić dzieci do wybrzmiewania sylab     i pierwszych głosek.nazw ptaków.                                                                                 

3..Zachęcam do przeliczenia zwierząt i określenia których jest najwięcej, a których najmniej. Określenie wielkości duży – mały.         4. Proszę , aby dzieci wykonały ćwiczenie ze str 32 – dokończenie rymów.                                                                                                                                                                           Życzę powodzenia  A. Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

 1. Masażyk Pisanka
  Dziecko siada na dywanie w siadzie skrzyżnym, a rodzic za nim w siadzie rozkrocznym. Na plecach dziecka rysuje wzory tak jak na pisance, i przy tym głośno mówi co rysuje: paski poziome, paski pionowe, kropki, kratkę. Przy powtórzeniu zabawy następuje zamian miejsc i dziecko robi masażyk rodzicowi.
 2. Taniec wśród jajek
  Rozkładamy na podłodze dużo jajek (mogą być styropianowe lub wycięte z papieru). Włączamy muzykę a zadaniem dziecka jest przetańczyć cały utwór, tak żeby nie nadepnąć na żadne jajko. Dla utrudnienia można zawiązać oczy.
 3. Wielkie pranie
  Zaproś dziecko do pomocy w układaniu prania – poproś, aby odszukało i połączyło w pary takie same skarpetki. Zachęć dzieci do ich przeliczania, segregowania (skarpetki poszczególnych członków rodziny), porównywania, kto ma ich więcej, a kto mniej. Podczas zabawy dzieci będą ćwiczyć spostrzegawczość i umiejętności matematyczne.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na spacer możesz poprosić dziecko, żeby policzyło kamyki na ścieżce, pierwsze pączki na gałązkach drzew i krzewów. Zapytaj, które drzewo jest najwyższe, które ma najgrubszy pień, które ma najwięcej konarów, ile drzew lub krzewów znajduje się na lewo od ciebie, ile na prawo. W ten sposób wykorzystacie spacer do edukacji matematycznej.

CZYNNOŚCI HIGIENICZNE
Pamiętam o myciu ząbków po każdym posiłku i o częstym myciu rąk.

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA  🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

———————————————————————————————

PIĄTEK  03.04.2020r.

Temat dnia: ZWIERZĘTA  WIEJSKIE 

Wiosna zawitała też na wiejskim podwórku, poczuły ją zwierzęta gospodarskie.  Posłuchajcie jak tam gwarno                                                                                      Na wiejskim podwórku                                                              Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki: Krowa – łaciate cielątko, Koza – rogate koźlątko, Owca – kudłate jagniątko, Świnka – różowe prosiątko, Kurka – pierzaste kurczątko, Gąska – puchate gąsiątko, Kaczka – płetwiaste kaczątko, Każda prowadzi swoje dzieciątko! Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka. Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły. Krowa – łaciate cielątko, Koza – rogate koźlątko, Owca – kudłate jagniątko, Świnka – różowe prosiątko, Kurka – pierzaste kurczątko, Gąska – puchate gąsiątko, Kaczka – płetwiaste kaczątko, Każda zgubiła swoje dzieciątko! Wtem gospodarz konną furką wjechał prosto na podwórko. Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki. Lamentują biedne mamy: „Co my teraz robić mamy?”  Wtem z kryjówek wyzły dziatki, odnalazły swoje matki: Krowę – łaciate cielątko, Kozę – rogate koźlątko, Owcę – kudłate jagniątko, Świnkę – różowe prosiątko, Kurkę – pierzaste kurczątko, Gąskę – puchate gąsiątko, Kaczkę – płetwiaste kaczątko, Znalazło mamę każde dzieciątko.                                                                                                                1. Zachęcam, aby dzieci powtórzyły nazwy zwierząt i ich potomstwa. podzieliły wyrazy na sylaby.   Jak wygląda ptactwo domowe?                         
Inne   zwierzęta gospodarskie. 
2. Proszę z dziećmi wysłuchać głosy zwierząt i zachęcić je do naśladowania ich  link:  ink https://youtu.be/3oE8dF4HPAE                                                                                                                                   3. Proszę wykonać ćwiczenia 30 a i b z kart pracy nr 3.                                                                                                                                                                                                                                                                                       4. Na podstawie  strony 29 proszę wprowadzić literkę ł- obejrzeć kształt,” napisać palcem w powietrzu”, wyszukać i zaznaczyć literkę na obrazku, narysować szlaczek.Na drugiej stronie poćwiczyć z sylabami. Ćwiczenia i zabawy można dzielić  wg potrzeb czasu.   Zachęcam do wytrwałości                                                                                                    Pozdrawiam A Skurniak
PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Gra w zielone
Rozkładamy w pokoju różne przedmioty w kolorze zielonym. Dziecko biega po pokoju i udaje latającego ptaszka. Na sygnał „zielone” musi dotknąć jakiegoś przedmiotu w tym kolorze i go opisać, np. duży, mały, okrągły.

2.Bieg z jajkiem
Na podłodze rozkładamy klocki. Dziecko trzyma w ręce łyżkę z jajkiem – piłeczką do tenisa. Zadaniem dziecka jest pokonanie slalomu między klockami bez upuszczenia jajka.

3.Wiosenny obrazek
Czytamy dziecku tekst, a dziecko rysuje zgodnie z usłyszanym tekstem: „Nadeszła wiosna. Na łące w prawym górnym rogu zaświeciło słoneczko. Na środku łąki fruwał kolorowy motylek. W lewym dolnym rogu wyrósł kwiatek. W prawym dolnym rogu rosło drzewko. W lewym górnym rogu płynęła chmurka.”

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
1.Porządki w ogródku
Zobaczcie wraz z rodzicami, jakie narzędzia ogrodnicze macie w domu? Poszukajcie grabi, łopaty, konewki. Może pomożecie rodzicom w pracach porządkowych w ogródku?

2.Gra w klasy
Kto nie grał w klasy? 😉 Jeżeli jeszcze nie znacie tej zabawy, to poproście rodziców, żeby z Wami zagrali. Zabawa polega na rzucaniu kamyczkiem na określone pole oraz skakaniu po tych polach. Wcześniej rysujemy na ziemi diagram, który numerujemy od 1 do 9.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Pamiętaj o samodzielnym sprzątaniu po sobie: po pracy plastycznej, po jedzeniu i po zabawie 🙂

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY   Agnieszka Mazurkiewicz

————————————————————————————————————–

CZWARTEK  02.04.2020r.                                                                                                                                                                                          Temat dnia:  OD  GĄSIENICY  DO  MOTYLA                                    Wiosną budzą się z letargu różne zwierzęta, duże i małe. Należą do nich owady, a najpiękniejszymi z nich są motyle           

1. Zachęcam do przeliczenia i nazwania znanych kolorów motyli. Warto też omówić etapy rozwoju od larwy do motyla.                                                                                                                       2. Wiersz” Gąsienica – tajemnica” D. Gellner                                                                                                     Idzie ścieżką gąsienica, kolorowa tajemnica. Krótkich nóżek mnóstwo ma Jedną robi nam „ pa, pa, pa. Do  widzenia! Do widzenia! Czary – mary – już mnie nie ma! Nitką się owinę cała i przez zimę będę spała!Gdy ochłodzi się na dworze, będę spała jak w śpiworze. Już się niby  nic nie dzieje. Kokon się na wietrze chwieje…… Gąsienica w środku śpi i zamknęła wszystkie drzwi. A na wiosnę – patrzcie teraz! Ktoś w kokonie drzwi otwiera! Macha do nas skrzydełkami… Kto to jest? Powiedzcie sami.

                                                                                                                                                                 Warto wykorzystać obrazki i ustalić ich kolejność.                                                                    3. Wprowadzenie litery G.g na podstawie ćwiczeń  w kartach pracy nr 25 a i b. Zachęcam aby dzieci próbowały wybrzmiewać sylaby i pierwsze głoski w trakcie wykonywania ćwiczeń.                              Zachęcam do wykonywania ćwiczeń ( w wolnym czasie i w miarę moźliwości) zadań zgodnie z rozpiską.                                                     Życzę powodzenia . Pozdrawiam A Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Na budowie
Przygotuj ulubione klocki dziecka. Połóż je na podłodze w jednej części pokoju. Poproś dziecko, aby zbudowało z nich budowlę w drugiej części pokoju. Zadaniem dziecka jest przeniesienie klocków w z jednego miejsca na drugie, ale bez wykorzystania dłoni – może je przesuwać nogą, łokciem, przenosić palcami stóp itp. Gdy wszystkie klocki będą przeniesione, poproś o stworzenie z nich budowli.

2.Gimnastyka buzi i języka
Ćwiczymy naszą buzię. Zakręć kołem i wykonuj polecenia:

https://wordwall.net/pl/resour

3.Marsz po linie
Rozkładamy na podłodze skakankę. Będzie nam również potrzebny woreczek gimnastyczny (może być woreczek ryżu). Na hasło „start” dziecko kładzie woreczek na głowie i przechodzi po linie, stopa za stopą, tak żeby woreczek nie spadł.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na spacer poobserwujcie wiosenną przyrodę, która budzi się do życia po zimie. Nasłuchujcie głosów ptaków, może rozpoznacie skowronka lub jaskółkę? A może znajdziecie ptasie gniazdo wśród gałęzi drzew?

CZYNNOŚCI HIGIENICZNE
Pamiętajcie o zdrowym odżywianiu i częstym myciu rąk!

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA   🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

ACTIONS, czyli czynności 🙂

Hello, hello, hello how are you ? 🙂 tak, tak znacie tą piosenkę i lubicie→https://www.youtube.com/watch?v=tVlcKp3bWH8

Dziś, jeśli macie ochotę to nauczymy się słówek związanych z czynnościami. Wiele z nich, jeśli nie wszystkie to będzie powtórka.. bo słyszeliście je już nie raz w różnych piosenkach :)..
Moja propozycja:
– run – biegać,
– climb – wspinać się,
– swim – pływać,
– dance – tańczyć,
– walk – chodzić,
– jump – skakać.

Poniżej wrzucam karty obrazkowe. Jeśli macie drukarkę..to super możecie wydrukować je i wyciąć, jeśli nie to nic się nie stało..jeśli macie czas i chęci to spróbujcie narysować te czynności, a może gdzieś w gazecie je znajdziecie..?

Już macie? Super…Pobawcie się teraz nimi jak w przedszkolu:
Magic eye –rozkładamy karty obrazkowe na dywanie. Nazywamy wszystkie czynności po kolei. Następnie odwracamy do dołu jedną kartę i ponownie nazywamy wszystkie czynności razem z tą zasłoniętą. Potem znowu odwracamy drugą kartę i znowu nazywamy czynności karty razem z dwoma odwróconymi. Potem odwracamy trzecią, czwartą, itd. Próbujcie teraz zapamiętać wszystkie odwrócone obrazki.

Na koniec https://www.youtube.com/watch?v=2O975ewRT7Q..śpiewajcie głośno..wiem, że potraficie :))

Good Bye Friends ! <3 A.G.

—————————————————————————————————-

ŚRODA  1 kwietnia 2020

Temat dnia: ODGŁOSY WIOSNY

Wiosna rozgościła się na dobre, choć pogoda nas nie rozpieszcza. Jednak wystarczy  rano otworzyć okno lub ciepło ubranym wyjść na podwórko, aby wysłuchać wesołe ptasie trele. Jakie ptaki słychać? Niektóre z nich można zobaczyć i usłyszeć na stronie link ; https://youtu.be/NFz4nfoB5dA                                                           1. Zachęcam do wykonania ćwiczeń na stronie 24 a i b. Dzięki temu dzieci  będą ćwiczyć przeliczanie , rozwijać spostrzegawczość i sprawność grafomotoryczną.                                                          2. Z ciepłych krajów wróciły do nas bociany. Zachęcam do odszukanie znanej piosenki; ” Witaj boćku” link: https://youtu.be/MXOs1LGO1JM

Zachęcam do pokolorowania obrazka                                                                                                                             3. Jeśli ktoś miałby ochotę pobawić wykonać bociana,  zachęcam do rozwijania własnej pomysłowości. Można wykorzystać  materiały dostępne w domu – papierowe tacki lub płatki kosmetyczne lub serwetki papierowe. Przykładowe prace można znajdują się na stronie : prace plastyczne bocian                                                                            Zapraszam do działania                                                                                                                                                                    Pozdrawiam: A Skurniak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Ptasie gniazdo
Rozkładamy na podłodze szarfę lub gazetę. Dziecko udaje latającego ptaszka, ćwierka i macha rękoma. Na hasło „Leci jastrząb” szybko kuca na gazecie ze skuloną głową. Gdy niebezpieczeństwo minie, dziecko nadal udaje latającego ptaszka.

2.Kwiatki do mety
Na podłodze w jednej części pokoju ułóż linię startu, a po przeciwnej stronie – krzesełko . Na hasło „start” dziecko skacze na jednej nodze do krzesełka, okrąża je, zmienia nogę na drugą i wraca na linię startu.

3.Czego brakuje?
Rozkładamy na dywanie cztery przedmioty, np.: cebulę, klocek, piłkę, but. Dziecko przygląda się w jakiej kolejności są ułożone przedmioty. Dziecko odwraca głowę a my zmieniamy kolejność dwóch przedmiotów lub zabieramy jeden. Po chwili dziecko przygląda się przedmiotom i musi powiedzieć , jakie zaszły zmiany lub czego brakuje.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

1.Rysowanie kredą po chodniku, np. słońce, chmurki, kwiatki.

2. Rzut do celu– można rzucać do kosza lub do narysowanej obręczy. Wystarczą piłeczki lub woreczek. Odległość można z czasem zwiększać, tak by dziecko miało większą trudność i jednocześnie przybierało inną pozycję do rzutu.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Wychodząc na podwórko, pamiętaj o samodzielnym zapinaniu guzików i zamków.

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY  🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

—————————————————————————————————————–

WTOREK  31.03.2020

Temat  dnia:  WITAJ  WIOSNO   

1. Proszę porozmawiać z dziećmi na temat nowalijek jakie znamy i używamy do wiosennych potraw sa- ła- ta, rzod- kiew – ka , po – mi – dor, i w ten sposób wymienione nazwy dzielimy na sylaby. Próbujemy wyodrębnić pierwszą głoskę s- ałata . Wymieniamy nazwy kolorowych nowalijek.                                                                                                                                                                                                                               2. Proszę zachęcić dzieci do zabawy przy piosence ‘Olimpiada w Jarzynowie znajdującej się na Youtoube link https://youtu.be/H0d-zG2Z2-g i wspólnego śpiewu refrenu.                                                                                                                                                                                                             3. Proszę wykonać ćwiczenie na str 27                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         4..Zachęcam do wspólnego wykonania kolorowych kanapek z dużej ilości nowalijek na drugie śniadanie lub podwieczorek.

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

 1. Wyścigi żab
  Na podłodze w jednej części pokoju ułóż linię startu, a po przeciwnej stronie – linię mety (możesz do tego wykorzystać np. skakankę). Poproś, aby dziecko stanęło na linii startu i na hasło „start!” przemieściło się do linii mety w ustalony sposób, np. skacząc obunóż, na jednej noce, układając stopę za stopą.
 2. Gdzie co jest?
  Rozkładamy zabawki w różnych miejscach: misia na półce, lalkę w wózku, grę obok misia, samochód obok garażu. Następnie prosimy dziecko, aby powiedziało, gdzie znajdują się zabawki, używając określenia na, w, obok, pod, za, przed.
 3. Taniec wygibaniec
  Do tej zabawy będziemy potrzebować gazetę, którą rozkładamy na podłodze. Puszczamy dowolną muzykę np. https://www.youtube.com/watch?v=i6jnXanLvuU i dziecko tańczy w rytm muzyki, tak aby nie spaść z gazety. Po jakimś czasie zatrzymujemy muzykę i prosimy dziecko, aby złożyło swoja gazetę na pół. Ponownie włączamy muzykę. Po chwili znowu składamy gazetę na pół. Dziecko próbuje utrzymać się jak najdłużej na gazecie.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Dzisiaj u mnie za oknem śnieg. A u Was? Pogoda zrobiła nam psikusa i teraz już chyba rozumiemy, dlaczego się mówi “W marcu jak w garncu” 🙂 Koniecznie wyjdźcie na spacer.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Wychodząc na podwórko, pamiętaj o samodzielnym wiązaniu butów!

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY 🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

 

Zabawy z angielskim 🙂 REVISION – powtórzenie !

Hello Children!

Dziś czeka nas mała powtóreczka tego, co udało nam się wspólnie (ze mną i rodzicami) nauczyć w tym miesiącu. Pamiętajcie to tylko moja propozycja 🙂
Zatem przypominacie sobie jakie słówka się nauczyliśmy? W marcu skupiliśmy się na wiejskich zwierzątkach i słownictwie związanych z obecną porą roku – Spring (wiosna).

Poznane słownictwo:
1) Farm animals:
– duck – kaczka,
– pig – świnka,
– cat – kot,
– dog – pies,
– horse – koń,
– cow- krowa.

2) Spring vocabulary:
– sun – słońce,
– bird– ptak,
– flowers – kwiatki,
– nest – gniazdo,
– stork – bocian,
– rainbow – tęcza,
– umbrella – parasol.

Na pewno pamiętacie jak bawiliśmy się przy piosenkach związanych z tematyką zwierząt:
– „Old McDonald had a farm” → https://www.youtube.com/watch?v=_6HzoUcx3eo
– „The Animals on the farm” →  https://www.youtube.com/watch?v=zXEq-QO3xTg
– „Who took the cookie?” (Farm Animals version) → https://www.youtube.com/watch?v=Vu0-98fgnRo

Poproście rodziców, aby włączyli Wam te piosenki i wspólnie z nimi pobawcie się przy nich. Hmmm..a może znacie jeszcze inne fajne piosenki nawiązujące do tej tematyki? 🙂

Spróbujcie poszukać w swoich zabawkach w/w zwierzątek i zabawcie się wspólnie z rodzicami bądź rodzeństwem w zabawę:
* What’s this? Polega ona na tym, że rodzic, rodzeństwo podaje nazwę zwierzątka i przedstawia figurkę bądź obrazek, jeśli nie macie w domku. Zadaje pytanie np. Is it a dog? Is it a cat? Odpowiedzi: No it isn’t. / Yes it is. Młodsze dzieci mogą odpowiadać tylko Yes/ No.

Gdybyście mieli jeszcze siłę spróbujcie narysować zwierzątko, które najbardziej lubicie 🙂 Pamiętajcie, że zanim zaczniecie rysować i kolorować pomyślcie czy wiecie jak te zwierzątko nazywa się po angielsku (?) 🙂

Do dzieła! 🙂 Bye, Bye / A.G.

——————————————————————————————————————-

PONIEDZIAŁEK , 30.03.2020

Temat dnia:  CEBULE  I  CEBULKI

  1, Proszę pokazać posiadane  „ Warzywa cebulowe” ( np., cebulę  i czosnek ) i zachęcić, aby określiły różnice w wyglądzie, zapachu ,smaku ( jeśli chcą spróbować). Można przybliżyć do jakich potraw je stosujemy i jakie mamy właściwości.                                                                                                                                                          2. Zachęcam do wspólnego wykonania ” Cebulowe babuszki”. Potrzebne będą 2 cebule, wykałaczki, papierowa serwetka lub kawałek materiału, pinezki, szpilki, korek lub coś na podstawkę. Materiały dowolne. Każdy pomysł dobry.                                                                                                                                                                            3. Zachęcam  do  wprowadzenie litery „ C, c –   jak cebula. Praca z Kartami pracy 3. s 22 –     w ten sposób rozwijamy spostrzegawczość, doskonalimy  zdolności grafomotoryczne itp..                                                                                                  Zachęcam do wykonania pozostałych ćwiczeń z bloku „Porządki w ogrodzie” zaznaczonych na rozpisce

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Ciepło-zimno
Wybierz niewielką zabawkę dziecka i ukryj ją w pokoju lub w mieszkaniu. Zachęć dziecko do odszukania zabawki – mów „ciepło”, gdy dziecko się zbliża do miejsca ukrycia przedmiotu lub „zimno”, jeśli się od niego oddala. W drugiej części zabawy możesz zaproponować zamianę ról – tym razem dziecko ma schować zabawkę i naprowadzać Cię na nią słowami „ciepło” lub „zimno”.

2. Wielkoludy i krasnoludki
Dziecko udaje krasnoludka – maszeruje w przysiadzie trzymając się za kostki. Po chwili zamienia się w wielkoluda – chodzi na szeroko rozstawionych nogach, z rękami rozłożonymi na boki.

3.Robimy porządki
Zaproś dziecko do robienia wiosennych porządków w domu. Wyznacz zadania: wytarcie kurzu w różnych miejscach, wyczyszczenie zabawek, poukładanie książek na pólkach, posprzątanie swojego biurka itp.

ZABAWY  NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
1. Sadzenie roślinek
Wychodząc dzisiaj na podwórko możemy zabawić się w małego ogrodnika, który zasadzi cebulki kwiatowe albo warzywa. Następnie możemy nalać wody do konewki i podlać nasze roślinki.
2. Kształty chmur
Przyglądamy się dokładnie chmurom i prosimy, żeby dziecko  powiedziało, jaki mają kolor, kształt, jaką wielkość, czy się poruszają, czy stoją w miejscu, co przypominają lub do czego podobny jest ich kształt.

CZYNNOŚCI HIGIENICZNE – Pamiętam o myciu ząbków!

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY 🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

—————————————————————————————————————————–

PIĄTEK  27.03.2020r

Temat  dnia: PRACE  W  OGRODZIE 

 1). Zachęcam do rozwiązania zagadek ; rodzic czyta, dziecko rozwiązuje – „Narzędzia ogrodnicze”                                                                                                😀  W domu czasem jest potrzebna. Metalowa albo z drewna. Po niej strażak też się wspina. A odpowiedz to…(drabina)
😀 Na patyku zębów rządek, znają je na pewno dzieci,. służą do równania grządek i do wysprzątania śmieci…( grabie) 😀Ma ostrze i trzonek. Skopiesz nim zagonek. { łopata} 😀 Gdy żywopłot przystrzyc trzeba , suchą gałąź wyciąć z drzewa, wtedy nam potrzebne będzie nożycowe to narzędzie. ( sekator)  😀 Leci z niej woda przez sito blaszane.Jaka to wygoda, już kwiatki podlane ( konewka) 😀 Co to za gad tak się wije? a jak się wody napije i stanie się pękaty podlewa drzewa i kwiaty. ( wąż ogrodowy) 😀   Nie ma kół czterech, ani nawet dwóch. Ma tylko jedno na przedzie. Lecz gdy za rączki mocno trzymasz, nawet z ciężarem pojedzie( taczka  )

2)  Proszę aby dziecko wykonało  ćwiczenie z KP3. str. 21 – doskonalenie zdolności grafomotorycznych, sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczenie logicznego myślenia, porównywanie długości.   

  3) „Grządki” – zapraszam do zorganizowania zabawy ruchowej. Rodzic rozkłada na podłodze skakankę , sznurki lub w inny sposób zaznacza symboliczne grządki. Dzieci przeskakują je obunóż.

4) „Wydzieranki” – dzieci mogą wyszukiwać i wydzierać zdjęcia poznanych narzędzi z gazetek reklamowych ze sklepów ogrodniczych, podawanie sposobu wykorzystania znalezionych narzędzi. Zabawa ruchowa

                                                                         POWODZENIA

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ

1.Zabawa ruchowa
Na rozgrzewkę zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich domowników. Ustawiamy się w pociąg i ruszamy 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=2P5wxbo5jdM&t=69s

2.Zabawa oddechowa „Wąchamy wiosenne kwiaty”
Dziecko nabiera powietrze nosem do brzucha, a następnie wypuszcza je buzią, mówiąc aaaaaach (zachwyca się urokiem wiosennego kwiatka). Czynność powtarzamy kilka razy.

3.Zabawa „Ciuciubabka”
Dziecko ma zawiązane oczy. Rodzic rozkłada przed dzieckiem różne przedmioty, zabawki itp. Dziecko za pomocą dotyku musi odgadnąć, co to za rzecz.

ZABAWA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na podwórko, możecie pobawić się w poszukiwaczy skarbów. Przygotujcie mapę, a następnie przekażcie dziecku. Dajcie mu czas na odnalezienie drogocennego skarbu (może to być pudełko z łakociami lub niewielka zabawka). Oczywiście wcześniej ukryjmy skarb w bezpiecznym miejscu. Miłej zabawy 🙂

CZYNNOŚCI HIGIENICZNE   Pamiętaj! Kiedy myjemy rączki!

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA 🙂  Agnieszka Mazurkiewicz

—————————————————————————————-
Temat tygodnia: PORZĄDKI W OGRODZIE                                                                                                                                                                   CZWATEK 26 MARCA
                                 PROPOZYCJE ZABAW:
 • Proszę znaleźć na youtube piosenkę „ Burak i cebulka

Cebulka, cebulka, okrągła jak kulka.                                                                              Buraczka spotkała, potańcować chciała.

Buraczek, buraczek, miał czerwony fraczek.                                                                  Z cebulką tańcował, nóżek nie żałował.

2).Proszę pooglądać wiosenne ilustracje ( park, las bądź łąka wiosną, lub zwrócić uwagę dziecka w czasie spaceru – jakie zwiastuny wiosny można zaobserwować. Niech nazywają, dzielą na sylaby lub próbują wyszukać pierwszą głoskę.

3). Zabawa” Prawda czy fałsz?” Rodzic czyta lub wymyśla zdania dotyczące wiosny, a dziecko odpowiada – zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.                                                                                                                                                                                – Teraz jest wiosna. – Wiosną jeździmy na sankach. – Wiosną lepimy bałwany. – Wiosną wracają do nas ptaki z ciepłych krajów. – Wiosną spadają liście. – Wiosną przyroda zasypia. – Krokus to wiosenny kwiat. – Wiosną przyroda budzi się do życia.

4). Zapraszam do wykonania pracy plastycznej ” Krokusy .   Na zielonym materiale  lub zielonej kartce papieru dzieci przykleją łodygi i liście krokusów, wykonane z pianki, papieru lub innego materiału znajdującego się w domu. Następnie doklejają pestki dyni zafarbowane na fioletowo i żółto, lub  wycięte z materiału czy innego tworzywa (wg  pomysłu rodzica) tak by stworzyć z nich kwiaty. Zachęcam do wykorzystywania tego co jest w domu .                                                                                                                                                                                            5)  Zachęcam do wykonania ćwiczenia w Kartach Pracy 3.str 20a – doskonalenie zdolności grafomotorycznych, percepcji wzrokowej, sprawności manualnej, odwzorowywania..

POWODZENIA

 

26.03.2020r.

Witam wszystkie dzieci z grupy „Wiewiórki”
Przesyłam Wam propozycje zabaw na dzisiejszy dzień
Autor: Agnieszka Mazurkiewicz
Telefon kontaktowy: 608 422 079

1.Zabawa ruchowa „Kwiaty rosną, kwiaty więdną”
Dziecko swobodnie chodzi. Na hasło „Kwiaty rosną” dziecko staje jak najwyżej na palcach i wyciąga ręce do słońca. Na hasło „Kwiaty więdną” dziecko kuca i chowa głowę w ramionach. Polecenia powtarzamy kilka razy.
2. Zabawa „Zgadnij, co mam na myśli”
‒ wybierz jeden przedmiot z otoczenia, następne opisz jego wygląd i funkcje tak, żeby dziecko mogło odgadnąć, o co chodzi, np. „Jest niewielki, zielony, stoi na półce, można do niego nalać wodę” (wazonik). Stopień trudności (wybór przedmiotu i jego opis) możesz zmieniać w zależności od możliwości dziecka.
3. „Mały kucharz” ‒ zachęć dziecko do pomocy podczas przygotowywania posiłku – smarowania chleba masłem za pomocą bezpiecznego noża (plastikowego, bez ostrych krawędzi), obierania ugotowanych warzyw lub jajek, krojenia ich na kawałki. Starsze dzieci mogą pomóc przy obieraniu surowych warzyw za pomocą obieraczki.

Życzę Wam miłego dnia 🙂

Pamiętajcie o wyjściu na spacer i odpowiednim ubiorze.

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM:)

Z racji tego, że już wiosna, a troszkę zajęć nam uciekło.. spróbujmy w wolnej chwili nauczyć się słówek związanych z tą porą roku. Uwaga, niektóre z nich to dla Was tylko powtórzenie:

– sun – słońce,
– bird– ptak,
– flowers – kwiatki,
– nest – gniazdo,
– stork – bocian,
– rainbow – tęcza,
– umbrella – parasol.

Jeśli Wam się uda wyszukujcie ich w pobliżu, w gazetach, na dworze, bądź też spróbujcie narysować te słówka i utrwalać ich powtarzanie w języku angielskim. Dodatkowo możecie również skorzystać ze strony, którą już Wam podawałam https://easyenglishland.wordpress.com/2020/03/24/spring-darmowe-materialy-do-pobrania-dla-najmlodszych-samodzielna-praca-w-domu/?fbclid=IwAR3lNW7WEd8VKElfYG8P5dcd5CXFo0VjqSptiat6UBmbhnBPNkijH5ZV94Q , gdzie znajdują się darmowe materiały do pobrania, piosenki do posłuchania.

Przypomnijcie sobie też kolory na podstawie piosenki o tęczy „The Rainbow Colors Song” → link https://www.youtube.com/watch?v=tRNy2i75tCc 🙂

Miłej zabawy! / A.G.