PONIEDZIAŁEK 15. 06. 2020 
Temat: Żółty

Witajcie Kochani 🙂  W tym tygodniu rozmawiać będziemy o kolorach lata. Dziś skupimy się na kolorze żółtym. 

1.Poproszę naszych niezastąpionych rodziców o przeczytanie bajki A Czylok ,,O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu’’

Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”, nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, a domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota. Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak, jak król płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej. Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, iż daleko mieszka wspaniały kucharz – czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i poddanych. Słynie on ze wspaniałych wypieków. Kucharz ów mieszka w „Kolorowej Krainie”, w której wszystko mieni się różnymi barwami. Wypieki kucharza Kolorucha wyróżniają się smakiem oraz ozdobione są lukrem w kolorach: czerwonym, żółtym, niebieskim, a nawet pomarańczowym, fioletowym, zielonym czy brązowym. Ludzie w tej krainie są bardzo weseli oraz uwielbiają kolorowe wypieki kucharza Kolorucha. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha. Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona. Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, iż trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc, a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią ludzi. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości. Wróciwszy do królestwa, król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień – pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki. Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znów narzekać i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowym. Król czuł się bezsilny, wpadał raz w rozpacz, raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się, stworzyły nowy kolor – zielony. Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy, otrzymał brązowy. Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni.

2. Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania. Myślę, że uważnie słuchaliście i potraficie odpowiedzieć na kilka pytań:
– Jak dawno temu wyglądała Biała Kraina?;
– Jacy byli ludzie w tej krainie?;
– Co postanowił zrobić król?;
– Jakie kolory dostał król od czarnoksiężnika?;
– Czy te kolory wystarczyły, by pomalować całą krainę?;
– Czy czarnoksiężnik podpowiedział królowi, jak wykorzystać kolory?;
– W jaki sposób król rozwiązał zagadkę i czego się dowiedział?

3. Zabawa dydaktyczna – „Podstawowe kolory i ich pochodne” . Pamiętacie jakie kolory występowały w bajce? Podpowiem Wam trzy kolory (podstawowe), które w prezencie dostał król: żółty, czerwony, niebieski.Barwy w malarstwie | Blog malarski.
Możecie przygotować sztalugę oraz białe kartony. Do pojemników wlejcie proszę farby: czerwoną, żółtą i niebieską. Teraz zapraszam do eksperymentowania z kolorami przez nakładanie wybranych kolorów na siebie, w celu uzyskania nowej barwy.

Wykład 10 Grafika komputerowa - ppt pobierz

          Barwy pochodne powstają w wyniku zmieszania ze sobą dwóch barw

 barwy podstawowe i pochodne (With images) | Edukacja ...pomarańczowy (żółty+ czerwony);

 zielony      (żółty  + niebieski);

 fioletowy (niebieski + czerwony)

 

 

4. Rozwiążcie zagadkę wprowadzającą w dzisiejszy temat dnia. „O jakim kolorze będziemy dzisiaj mówić?”

– W lato pięknie cię opali, W zimę trzyma się w oddali, Mieszka w niebie, jest gorące. Każde dziecko lubi. /słońce/
– Wyrósł na drodze Na jednej nodze. Wygląda jak słońce, Ma ziarnek tysiące. /słonecznik/
– Nie widać ich w ciągu dnia, Chociaż są nad nami. Można je zobaczyć tylko wieczorami. /gwiazdy/
– Barwy żółtej ona cała, Do herbaty doskonała. Jest w niej dużo witaminy. Kwaśny w smaku sok z …. /cytryny/
– Roślina to taka, co kolby posiada. Można prażyć jej nasiona, a potem je zjadać. Ja jem często w kinie popcorn, przyznać się nie wstydzę. W domu także można zrobić pyszną… /kukurydzę/
– Co wspólnego mają te wszystkie rzeczy? (kolor żółty)

5. Zabawa słownikowa : „Co jeszcze kojarzy się wam z kolorem żółtym?”
„Żółte jak słońce” – zabawa badawcza.
Spójrzcie proszę na ilustracje i obrazki z książek ukazujące słońce w jego różnych fazach (świt, południe, zmierzch) a następnie odpowiedzcie na pytania:

Wschód Słońce Wschodzące - Darmowe zdjęcie na Pixabay        ŚWIT  Fatalna wiadomość. Dzień wkrótce zacznie się skracać. Kiedy to się ...      POŁUDNIEZachód Słońca Słońce Zmierzch - Darmowe zdjęcie na Pixabay     ZMIERZCH 

– Czy słońce rzeczywiście jest żółte?;
– Jaki kolor ma słońce, gdy pojawia się na horyzoncie?;
– Jaki kolor ma słońce gdy, chowa się za horyzont?;
– Jaką funkcję pełni słońce na ziemi?

6. „Żółty parzy” – zabawa ruchowa z elementem rzutu. Rodzic  rzuca piłkę do  dziecka, wypowiadając nazwę jakiegoś dowolnego koloru. Dziecko musi złapać piłkę, gdy słyszy nazwy wszystkich kolorów oprócz żółtego. Jeżeli dziecko nie złapie piłki na inny kolor niż żółty lub złapie na kolor żółty, to oddaje „fant” – np. but. Na koniec zabawy dzieci muszą wykupić fanty, np. śpiewając piosenkę.

7. Teraz moje Żabki wykonajcie zadanie w kartach pracy nr 4 na stronie 29 –  obustronnie. Przyjrzyjcie się tabelkom i naklejcie je zgodnie z odczytaną zasadą. Możecie wykonać karty pracy.

Karty pracy, mieszanie kolorów i barw, plansze edukacyjne do druku ...

Karty pracy, mieszanie kolorów i barw, plansze edukacyjne do druku ...

8. Zapraszam Was kochani do wykonania  pracy plastycznej „Żółte kwiaty”. Możecie  stemplować wacikami płatki kwiatów. Przygotujcie na białych kartkach zielone łodyżki. Czekam na Wasze pomysłowe prace.

ekoDziecko.com: Słońce malowaneW żółtym kolorze ---> mlecze - Pomysłowe Smyki Mamy - nasz ...

Miłego dnia 🙂 Dorota Marczak


PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Ćwiczenia ortofoniczne Pojazdy.
Rodzic wymienia nazwy pojazdów:  rower, samolot, pociąg, żaglówkę, samochód.
Dziecko naśladuje ruchem jego sposób poruszania się i wydawane odgłosy: dzwonek roweru (dzyń, dzyń), samolot (szszsz), pociąg (puf, puf), żaglówka (plum, plum), samochód (ti, tit).

Skoki przez linkę. Ta zabawa bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci 3-4 letnich – na wysokości 25–30 cm, dla starszych wyżej, (jeśli nie mamy linki można na podłodze ułożyć wałek z kocyka).

Zabawa paluszkowa Idzie, idzie jeż…
Podczas tej zabawy dziecko rozwija drobne ruchy rąk.
Mówimy i pokazujemy:
Idzie, idzie jeż, ten przedziwny zwierz – palcami obu rąk naśladujemy drobne ruchy chodzenia,
Nóżkami tup, tup       –   palcami obu rąk stukamy w podłogę,
i pod listek – siup!     – obie dłonie nakładamy na siebie, jedna pod drugą.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Ukryjcie na podwórku jakąś zabawkę. Aby pomóc dziecku odnaleźć schowany przedmiot, możecie użyć sformułowań typu: idź dwa kroki do przodu, pięć kroków w stronę płotu, obróć się w stronę domu, itp.
Przebywamy na powietrzu, dziecko bawi się swobodnie.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
 Uczymy dziecko samodzielnego ubierania się: przewijania spodni, sweterka na prawą stronę, zakładania papci i bucików na odpowiednią nogę.

MIŁEGO  DNIA   – M. P.  🙂