W  tym tygodniu porozmawiamy o zwiastunach lata, letnich kwiatach, owadach, zjawiskach atmosferycznych, takich jak burza czy tęcza oraz letnich smakołykach. Dzieci znają pory znają niektóre miesiące.

Cały materiał do pobrania pod linkiem LATO

Ćwiczenia ortofoniczne Pojazdy.
Rodzic wymienia nazwy pojazdów:  rower, samolot, pociąg, żaglówkę, samochód.
Dziecko naśladuje ruchem jego sposób poruszania się i wydawane odgłosy: dzwonek roweru (dzyń, dzyń), samolot (szszsz), pociąg (puf, puf), żaglówka (plum, plum), samochód (ti, tit).

Skoki przez linkę. Ta zabawa bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci 3-4 letnich – na wysokości 25–30 cm, dla starszych wyżej, (jeśli nie mamy linki można na podłodze ułożyć wałek z kocyka).

Zabawa paluszkowa Idzie, idzie jeż…
Podczas tej zabawy dziecko rozwija drobne ruchy rąk.
Mówimy i pokazujemy:
Idzie, idzie jeż, ten przedziwny zwierz – palcami obu rąk naśladujemy drobne ruchy chodzenia,
Nóżkami tup, tup       –   palcami obu rąk stukamy w podłogę,
i pod listek – siup!     – obie dłonie nakładamy na siebie, jedna pod drugą.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Ukryjcie na podwórku jakąś zabawkę. Aby pomóc dziecku odnaleźć schowany przedmiot, możecie użyć sformułowań typu: idź dwa kroki do przodu, pięć kroków w stronę płotu, obróć się w stronę domu, itp.
Przebywamy na powietrzu, dziecko bawi się swobodnie.

Uczymy dziecko samodzielnego ubierania się: przewijania spodni, sweterka na prawą stronę, zakładania papci i bucików na odpowiednią nogę.