WAKACYJNA PODRÓŻ POCIĄGIEM

Cześć Kochani !!!
Dziś wybierzemy się w podróż pociągiem.

Poszukajcie w domu książeczek i albumów o pojazdach. Spróbujcie odnaleźć tam pociągi. Odpowiedzcie na pytania: „Jak wyglądają pociągi?”, „Jakie mają kolory?”

Posłuchajcie „Wakacyjnej wyliczanki” (sł. B.Szelągowska)

1. Konduktorze, konduktorze, czy zabierzesz nas na morze?
Bardzo chętnie raz i dwa ale zróbcie to, co ja.

2. Konduktorze, konduktorze, każdy z tobą jechać może?
Pokaż bilet, raz, dwa, trzy. Na wakacje jedziesz ty!

Pytania:
– Kto to jest konduktor?
– Gdzie pracuje konduktor?
– Czy każdy może jechać pociągiem?
– W jakie miejsca można pojechać pociągiem?
– Jak trzeba zachowywać się w pociągu?

Konduktor to pracownik kolei, zajmuje się obsługą pociągu a więc np.: sprawdza bilety.

Brak opisu.
Pamiętajcie, aby jechać pociągiem potrzebny jest nam bilet, zobaczcie jak on wygląda:

Brak opisu.Bilet to dokument który potwierdza, że dokonaliśmy wpłaty i możemy skorzystać z danej usługi np.:. bilet na koncert, do pociągu, pamiątkowy z przejazdu dorożką, do kina lub teatru, a czy Wy macie jakieś bilety?
Mamy propozycje wykonajcie swój bilet, potrzebne będą małe kartki papieru w kształcie prostokątów i kredki.
Pamiętajcie podczas każdego przejazdu – czy to pociągiem, czy to kolejką – potrzebny jest bilet.
Waszym zadaniem jest ozdobić kartoniki według własnych pomysłów.

Zapraszam do wysłuchania piosenki „Pociąg krasnoludków”. W trakcie piosenki poruszacie się jak pociąg (ręce zgięte w łokciach wykonują do przodu ruchy okrężne) a na koniec na fragment „pociąg się wywrócił” kładziecie się na podłodze/dywanie.

Czy ktoś z Was jechał kiedyś pociągiem?
Czy wiecie co to takiego?
Brak opisu.

Tak! To tory kolejowe, czyli szyny, które prowadzą koła pojazdów szynowych.
A jak myślicie jakie pojazdy mogą jeździć po szynach? (metro, tramwaj, pociąg)
https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/83318774_669782076906571_1919940357148478974_n.png?_nc_cat=103&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=hQaxkpPE8k0AX-JdSEC&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&oh=67119ab982ea1a9cb0bb26783382199a&oe=5F0DB7A3Brak opisu.Brak opisu.

Pociągi kiedyś i dziś:

Którym pociągiem chcielibyście pojechać na swoje wymarzone wakacje?
I dlaczego akurat tym?

Ułóżcie puzzle i opowiedzcie co widać na obrazku:
https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/pojazdy/243015-poci%C4%85g-pkp-intercity-pesa-dart

Ciekawe czy odgadniecie?
⦁ Żelazną szosą koła go niosą.
Czerwone światło zatrzyma go łatwo.(pociąg)
⦁ Na kolei są takie zwyczaje,
że zawsze pociąg na niej przystaje.(stacja kolejowa)

Pokolorujcie pociąg, chętnie zobaczę jakich użyliście kolorów.


Brak opisu.Brak opisu.Brak opisu.Dorysuj tyle przedmiotów ile wskazuje na to poszczególny wagonik.
Brak opisu.

Pozdrawiam Marta U.

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa bieżna Parking dla autobusów.
Rodzic wyklaskuje szybki rytm, dziecko (kierowca autobusu) z kierownicą w ręku biega po pokoju. Gdy R. zmienia tempo na bardziej miarowe i coraz wolniejsze, dziecko zatrzymuje się i, idąc tyłem, parkuje tak, by stanąć pod ścianą. Dziecko podczas biegu naśladuje głos silnika samochodowego i odgłos klaksonu, a podczas parkowa­nia wydaje krótkie dźwięki: pii, pii, pii, by dać sygnał innym kierowcom i uniknąć stłuczki.

Zabawa matematyczna Liczymy.
Pięć przedmiotów różnej wielkości – starsze dzieci więcej.
Rodzic rozkłada  przedmioty. Prosi, aby dziecko opisało ich wy­gląd i ułożyło je od najmniejszego do największego. Dziecko liczy je od prawej strony i od lewej strony. Ustalamy, że bez względu na kierunek liczenia jest ich tyle samo.

Zabawa w kolorki
W pokoju mamy różne kolorowe przedmioty. Dziecko skacze po pokoju. Na sygnał  musi dotknąć przedmiotu w wypowiedzianym przez rodzica kolorze, opowiedzieć o nim. Zabawę powtarzamy z różnymi kolorkami.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Tor przeszkód z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w ogrodzie.
Rodzic pokazuje, jak należy pokonać tor przeszkód, a dziecko naśladuje go, starając się: przebiec slalomem między drzewami, przejść między szczeblami leżącej drabinki, wejść na niską ławeczkę, przeskoczyć pomiędzy kamykami ułożonymi na ziemi.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
 Przypominamy dziecku o sprzątaniu zabawek po zakończonej zabawie.
Ćwiczenie umiejętności rozpinania oraz zapinania guzików, rzepów i innych zapięć.

MIŁEGO  DNIA   – M. P.  🙂

 

ZABAWY Z ANGIELSKIM 🙂

Hello Children! W tym tygodniu zapraszam Was do poznania słówek związanych z tematyką wakacji 🙂 ze względu na nauczanie zdalne i to, że nie możemy się jeszcze spotkać w przedszkolu, wiele z Was myśli, że już mamy wakacje.. jeszcze nie, ale……już bardzo blisko ;))

SŁOWNICTWO DO NAUKI:
Lawn chair – leżak
Beach ball – piłka plażowa
Sun – słońce
Ice cream – lody
Campfire – ognisko
Mosquito – komar

Spróbujmy dziś zabawić się w zabawę Hot or cold?, czyli ciepło czy zimno? Zabawa polega na tym, że jedna osoba chowa karty obrazkowe ze słownictwem do nauki, natomiast druga próbuje ją odnaleźć. Kiedy zbliża się do karty, osoba chowająca kartę powtarza Hot!, a gdy jest od niej daleko, to Cold! Po znalezieniu wypowiada w języku angielskim odszukane słówko 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=UQfvAlmr5g0

Bye, bye :)) W razie pytan, bądź trudności – służę pomocą :). A.G.