CZWARTEK 18.06.2020
Temat: Nadchodzi lato.

Witam gorąco Was drogie Żabki !!! i zapraszam na spotkanie😊 Jaką mamy porę roku? Jaka pora roku przyjdzie do nas za 4 dni? Jakie zmiany zauważyliście w przyrodzie? Czy wiecie, jakie zmiany zachodzą latem w parku, lesie i na polu? Sprawdźmy Wasze odpowiedzi, klikając link
https://youtu.be/-VbbJIqfcgA

Lato – przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach – Film ...

1.Na początek rozgrzewka – naśladujcie czynności.

Witam wszystkich Was ( machamy ręką do wszystkich)
W ten czerwcowy czas (uśmiechamy się )
Jedną ręką pomachamy(machamy jedną ręką )
Jednym oczkiem pomrugamy( mrugamy oczkami)
Teraz sobie podskoczymy (wysoko podskakujemy)
I cichutko już siedzimy. (siadamy)

2. Posłuchajcie uważnie piosenki i zastanówcie się, w jakim miejscu – zgodnie z piosenką – można spotkać lato. ,,Po łące biega lato” https://www.youtube.com/watch?v=QHR9URbvf_E

Po łące biega lato, wakacyjna piosenka dla dzieci, tekst i muzyka ...

3. Prosimy rodziców o przeczytanie wiersza ,,Za co lubimy lato? E.Bełczewskiej
Za co lubimy lato?
Za słońce, co jasno świeci.
Za bawiące się na podwórku dzieci.
Za leśne poziomki, maliny, jagody.
Za spacery z rodzicami do parku, na lody.
Za wakacje, wyjazdy nad morze, jeziora i w góry.
Za babki z piasku i lot latawca hen wysoko w chmury.
A za co jeszcze lubimy lato?
Za łąkę pełną kwiatów, biedronek i bąków.
Za żabki kumkające, koncerty wieczorne.
Za kolorową tęczę co cudnie się mieni.
Za parki ze śpiewem ptaków w soczystej zieleni
I lato za to lubimy…
Że jeszcze daleko do zimy.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
– Za co lubimy lato?
– Jakie leśne owoce wystąpiły w wierszu?
– O jakich zwierzętach jest mowa w wierszu?
– Gdzie najczęściej wyjeżdżamy latem?

4. Obrazy lata” – ćwiczenie spostrzegawczości, logicznego myślenie. Rodzic kładzie na stoliku różne obrazki, a dzieci wyszukują wśród nich te, które kojarzą się z latem, np. motyle, słońce, muszla, morze, wiaderko i łopatka, rower, leżak, maliny, truskawki, kwiaty, zieleń, biedronka, okulary, wiśnie. Każde dziecko wybiera jeden obrazek i podpisuje go słowem „lato”. Nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi. Jeśli dziecko potrafi uzasadnić swój wybór – każda odpowiedź jest właściwa.
Lato, Wakacje Na Plaży, Podróż Set Barwione Wektorowe Ikony Na ...

5. Jaką pogodę mamy latem? Prosimy o zapoznanie się z Listem Pogody.

Dzień dobry dzieci !
Jestem pogoda. Znacie mnie? Jestem z Wami codziennie. Dorośli mówią o mnie , że bywam różna – czasami im pomagam , czasami płatam figle , a czasem wyrządzam duże szkody. To , jaka jestem, zależy od chmur , deszczu , wiatru , temperatury , a przede wszystkim od słońca. Lubicie mnie , kiedy słońce posyła na ziemię złote promienie i ogrzewa ją i pobudza do życia. Lubię kiedy z chmur pada deszcz i podlewa spragnione wody rośliny. Lubię też kiedy wiatr osusza kałuże. Chciałabym , żeby ludzie o mnie mówili : „Jaka ładna dziś Pogoda ! ” , ale nie zawsze tak jest. Czasem ja i moi pomocnicy mamy z tym poważny kłopot , bo sami ludzie zwłaszcza dorośli , nie pomagają mi…Ale , ale wspomniałam o moich pomocnikach. Czy znacie ich? Kto to taki ? Dowiecie się rozwiązując zagadki.. Pomogą Wam też ilustracje.

6. Zagadki z przedszkolnej szufladki. Prosimy o odczytanie zagadek

Widzisz je we dnie, Znalezione obrazy dla zapytania słonce rysunek dla dzieci (With ...
nie widzisz w nocy,
zimą słabo grzeje,
.latem z całej mocy

Płyną po niebie, Cloud Clipart Images Download - Chmury Rysunek, HD Png Download ...
znasz je i wiesz,
że gdy są ciemne
może być deszcz.

 

Chociaż go nie widać,  29 Best Wiatr images | Drzewo, Dekoracje dla dzieci, Kolorowanki
znać, że siłę ma
łamie w gniewie drzewa
chmury niebem gna.

 

Co to za ogrodnik? Rysunek deszcz chmura Zbiory Zdjęć i Obrazów . 8 147 Rysunek ...
konewki nie miewa.
a podlewa kwiaty
warzywa i drzewa.

 

Deszcz ze słońcem  TĘCZA Z CHMURKAMI - kolorowa naklejka dla dzieci - K00012 ...
razem utkali
wiszący na niebie
kolorowy szalik.

 

Jasnym promieniem  Grzmot (symbol) – Wikipedia, wolna encyklopedia
niebo przecina,
gdy burza się zaczyna.

 

7. „Przetwory owocowe” – zabawa Dziecko otrzymuje kopertę z pociętym na części obrazkiem przedstawiającym owoce na krzaczkach: poziomki, truskawki, jagody, maliny. Dzieci układają obrazki i podają nazwy owoców.

Uprawa truskawek na działce

Na jagody - Kobieta w INTERIA.PL

Maliny - charakterystyka, wartości odżywcze, wpływ na zdrowie, na ...

8. „Kwiaty i owady – odciskanie farby i dorysowywanie.
Przygotuj kartkę papieru, farby i fartuszek. Spróbuj wykonać ładną pracę z użyciem farby, malując paluszkiem. (Zwracamy uwagę na prawidłowe siedzenie przy stoliku). Maczamy opuszek palca w farbie i odciskamy na papierze. Pojedynczymi odciskami tworzymy kwiaty , owady i ptaki w zależności od koloru farby (np. czerwone biedronki). Cztery stempelki paluszka blisko siebie-będą motylkami. Kilka stempelków obok siebie-to może być gąsienica. Kilka stempelków wokół jednego -to kwiat. Mnóstwo stempelków razem-tworzy trawę. Popatrz na przykładowy rysunek niżej-można dostrzec tam trawę i kwiaty , a można namalować jeszcze motylki lub     gąsienicę. https://www.youtube.com/watch?v=SNzyiETq45Y

Kolorowa łąka - praca plastyczna - YouTube  Stemplowana łąka - błękitny karton - biała kartka - do zgniecenia ...

9. Wykonajcie zadanie w książce Piszę i liczę na stronie 76, oraz w Tropiciele cz.4 na stronie 30. Myślę, że doskonale sobie z nimi poradzicie:)

Miłego dnia 🙂 Dorota Marczak 🙂

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa ruchowa Jedziemy na wakacje.
Dziecko naśladuje jazdę samochodem – biega po wyznaczonym miejscu. Na klaśnięcie zatrzymuje się. Na hasło  Morze – naśladuje pływanie, wiosłowanie, szum morza. Na hasło Góry – wędrówkę, wspinanie, szum drzew.

Zabawa ortofoniczna Mów jak ja.
Rodzic wypowiada głoski w wymyślony przez siebie sposób (np.: wolno, wolno, szybko, szybko), a dziecko powtarza za nim w ten sam sposób.

Zabawa matematyczna Ile jest łopatek?
Kostka z oczkami, sylweta wiaderka z brystolu, spinacze do bielizny.
Rodzic podaje dziecku sylwetę wiaderka i rzuca kostką. Dziecko przy­pina do sylwety tyle spinaczy (łopatek), ile oczek wskazała kostka. Dziecko sprawdza poprawność, wskazując spinacze i głośno licząc. Zabawę powtarzamy kilka razy. Starszym dzieciom możemy jednocześnie rzucać dwiema kostkami.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawa tematyczna w piaskownicy – Lodziarnia.
Organizujemy przy piaskownicy lodziarnię. Dziecko za pomocą łyżki do lodów nakłada tyle kulek pia­sku (lodów), ile życzy sobie kupujący. Podaje ulubione smaki lodów.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Wdrażanie dziecka do dbania o swoje ubranie, ład i porządek wokół siebie. Stosowanie form grzecznościowych.

MIŁEGO  DNIA   – M. P.  🙂