Szanowni Państwo dziś porozmawiamy o smakołykach, które najbardziej kojarzą się dzieciom
z latem – lodami. Jestem przekonana, że większość z nas je lubi . Na to  wskaże opowiadanie. Zachęcam do obejrzenia filmików i zrobienia w domu lodów z dziećmi – do czego zachęci krótki filmik z prostym przepisem. Może wtedy ucieszy Was taka reakcja jaką widać w filmie. Oczywiście, jeśli nie macie gotowych pojemników, można wykorzystać opakowanie po jogurcie i patyczki.
Proszę przygotować też watki kosmetyczne, jakaś pienseta , karteczki z cyframi
Drogie Wiewióreczki !
                Dziś  porozmawiamy o ulubionych smakołykach, które lubicie zajadać latem – lodach.

1. Skąd się wzięły? Niech opowie Wam ten filmik: https://youtu.be/fGzG8WE1r9o
Jednak okazuje się, że nie tylko dzieci lubią lody, a kto jeszcze?  2.  Posłuchajcie:

Czy tylko dzieci lubią lody?

Latem, gdy słońce świeci, wszystkie dzieci biegną do budki z lodami, aby kupić swoje ulubione lody. Jak to się stało, że powstały lody? Nikt chyba już tego nie pamięta, co nie przeszkadza zajadać te wspaniałe przysmaki.

Pewnego razu mała Karolcia chciała zjeść lody. Poprosiła więc mamusię, aby razem wybrały się do lodziarni. Mama była trochę zajęta przygotowywaniem obiadu, ale obiecała, że Karolcia na deser dostanie lody. Dziewczynka nie mogła doczekać się deseru, więc co chwila przybiegała do kuchni z zapytaniem: ”Czy jest już obiad?”. Mama cierpliwie odpowiadała, że jeszcze nie i że zawoła ją do kuchni, gdy wszystko będzie już gotowe. “Trudna sprawa, jak doczekać do obiadu, a szczególnie do deseru? “– zastanawiała się Karolcia – “Może dziadek coś poradzi”. Szybko pobiegła do pokoju dziadka. Dziadek był trochę zmęczony, więc siedział w bujanym fotelu i nad czymś rozmyślał.

– Dziadku, dziadku, czy ty też czekasz na lody? – zawołała Karolcia wbiegając do pokoju. Dziadek był zaskoczony i pytaniem i widokiem pędzącej Karolci.

-Dlaczego pytasz, moja droga – powiedział dziadek.

-Bo mama obiecała, że będą dziś lody na deser. A jakie ty lody lubisz, dziadku? – zapytała dziewczynka. Dziadek zaczął się zastanawiać i tak naprawdę to dopiero wtedy uświadomił sobie, że on lubi chyba wszystkie smaki lodów.

– Ja lubię wszystkie lody – odparł dziadek.

-To niemożliwe – odpowiedziała Karolcia – bo przecież każdy smak jest inny i zabiera nas do innego świata. Ja bardzo lubię malinowe lody – opowiadała dziewczynka.- Kiedy jem lody malinowe, to czuję się jakbym spacerowała po lesie. Pachnie las, szumią drzewa, a ja zajadam pyszne maliny. Mały ptaszek kwili wśród gałązek, a ja czuję pod stopami miękki mech. O, słoneczko zachodzi za chmurkę – mówi Karolcia.

– To czas na obiad, bo mama weszła do pokoju – na co odpowiada dziadek.

Uradowana Karolcia zjadła obiad w ekspresowym tempie i z niecierpliwością czekała na lody. Mama wyjęła duże pudełko z lodówki, miseczki do lodów i łyżeczki. Karolcia nie mogła już wytrzymać z tęsknoty za lodami, gdy spotkała wszystkich przykra niespodzianka. Okazało się, że pudełko jest puste. Jak to się stało? Przecież stało w lodówce, w zamrażarce, na najwyższej półce, czyli tam, gdzie Karolcia jeszcze nie sięga. Karolcia była bardzo rozczarowana, bo nie ma jej wyczekanych lodów. Ale kto mógł je zjeść? – to jest pytanie. Patrząc na domowników Karolcia zauważyła, że dziadek jest trochę zmieszany.

– Dziadku, czy ty coś wiesz o zniknięciu lodów? – zapytała rezolutnie.

Nie było innego wyjścia. Dziadek musiał się przyznać.

– No tak, nie mówiłem tego wcześniej, ale wczoraj wieczorem odwiedziły mnie UFO-ludki. Chciałem czymś przyjąć gości i w lodówce znalazłem lody. Zjedli wszystko i mówili, że to najsmaczniejsze danie na świecie. Obiecali, że jeszcze do nas wrócą na lody, więc musimy mieć zawsze lody w lodówce – dziadek z uśmiechem puścił oczko do Karolci.

Jak widać jest wielu amatorów pysznych lodów, więc jeśli i u was znikną lody – to na pewno to sprawka UFO-ludków.

Zauważyliście o jakich łasuchach była mowa  w opowiadaniu?  Jakim  żartem dziadek chciał zmylić
domowników?

3. Wykonajcie proszę ćwiczenia w kartach pracy ze strony 35 a i b

4 . Krótkim przerywnikiem niech będzie zabawa zręcznościowa. Poproście mamę o zwinięcie ( możecie sami) kartki grubszego papieru w rożek, tak ,aby zmieściła się w nim piłka , ale wystawała jak kulka lodowa. Z gotowym „lodem” wybierzcie się na” spacer „po domu, ale tak, aby nie zgubić „ loda ”. Udało się? Super! ! !

5. Rozłóżcie karteczki z cyframi w pewnej odległości od siebie, pensetą ułóżcie pod każdą karteczką tyle kuleczek, ile pokazuje cyfra. Zwracajcie uwagę, aby żadnej kuleczki nie zgubić.

6.Poproście rodzica o wydrukowanie kart pracy i wykonajcie w wolnym czasie ćwiczenia. W pierwszym macie wyciąć kulki i połączyć z wafelkiem – te same sylaby.
W drugim wycinacie całe lody, słuchacie gdzie rodzic każę je wam umieścić pod nad z lewej lub prawej strony itp.. Powodzenia.

7. Jakie smaki lodów lubicie najbardziej?  Zapraszam do zrobienia razem z rodzicami domowych , pysznych lodów o wybranym smaku. Jak można je zrobić obejrzyjcie wspólnie filmik instruktarzowy:  https://youtu.be/Unfbqjpdmfw

Życzę smacznego i powodzenia

Nie przejedzcie się lodami !     Alicja S.   

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ   🙂

Zabawa masażyk – Myjnia samochodowa.
Dziecko jest samochodem (wykonuje klęk podparty), który wjeż­dża do myjni. Rodzic klęczy z boku i, wykonuje masażyk, naśladując czynności mycia auta:
– polewanie wodą gładzi dłonią plecy,
– skrapianie szamponem lekko uderza opuszkami palców,
– szczotkowanie karoserii lekko drapie szybkimi ruchami,
– woskowanie lekko ugniata wewnętrzną stroną dłoni,
– suszenie samochodu pociera, na przemian, dłońmi,
– przecieranie szyb i lusterek wykonuje okrężne ruchy masujące.
Przy powtórzeniu zabawy zamieniamy się rolami.  Wszyst­kie ruchy wykonujemy delikatnie.

Zabawa ruchowa z elementem skoku – Z kwiatka na kwiatek.

Rodzic układa na podłodze w rzędzie obok siebie kartki (kwiatki). Dziecko ma za zadanie, skacząc z nogi na nogę, wskoczyć na każdy kwiatek, tak aby żadnego nie pominąć.

Ćwiczenia oddechowe Która żaglówka popłynie dalej?
Dziecko zgniata kartki, tworząc kulki. Następnie ustawia żaglówki na krawędzi stolika i mocno dmucha. Wygrywa żaglówka ( kulka), która popłynęła najdalej.

Zabawa ruchowa z elementem skłonu – Z koszykiem do lasu.
Dziecko spaceruje po pokoju, naśladuje zbieranie grzybów, jagód, malin lub poziomek, które wkłada do koszyczka. Na umówiony sygnał staje w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Bawimy się w ulubione zabawy pamiętając o bezpieczeństwie. Możemy wykorzystać piłkę – rzut do celu, gra w piłkę nożną.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o stosowaniu form grzecznościowych.
Zachęcamy do pomocy przy prostych pracach domowych.

MIŁEGO  DNIA   – M. P.  🙂