WTOREK 23.06.2020r.

Temat: Owoce leśne

Dzień dobry Zajączki!

Dzisiaj kontynuujemy tematykę związaną z lasem 🙂

Zanim jednak zaczniemy, powiedzcie proszę, jaki dzisiaj jest dzień?

Brawo! Dziś jest Dzień Ojca i wszyscy tatusiowie obchodzą swoje święto 🙂 Pamiętajcie, żeby złożyć życzenia swoim tatusiom. Możecie również wykonać dla nich laurkę – na pewno bardzo się ucieszą 🙂 Poniżej znajdziecie kilka propozycji wykonania laurki.

1. A teraz wracamy do naszego dzisiejszego tematu 🙂 Spójrzcie na ilustrację.
Czy wiecie, jak jest zbudowane drzewo? Porozmawiajcie z rodzicami.

 

 

 

 

 

 

 

2. Ćwiczenia grafomotoryczne Drzewa
Rysuj po śladzie. Dokończ rysowanie linii ukośnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zobaczcie, jak można łatwo obrysować liście 😉

Spróbujcie zrobić to samo. Wybierzcie się na spacer i przynieście różne liście. Będziecie również potrzebować: kartkę papieru, kredki świecowe lub suche pastele. Dziecko wybiera sobie dowolny liść i kładzie go na stole. Następnie przykrywa kartką papieru, lekko przyciskając, obrysowuje kształt liścia i odtwarza (aby liść się nie przesuwał, można podkleić go taśmą do stolika)

4. Ćwiczenia słuchowe Drzewa
Rodzic przypomina nazwy wybranych drzew, a następnie zadaje zagadki słuchowe: dzieli nazwę każdego drzewa rytmicznie (na sylaby) i prosi dziecko, by podało pełną nazwę, np. sos-na…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Owoce lasu.
Jakie znacie owoce lasu? Spójrzcie na obrazki. Spróbujcie nazwać owoce, powiedzcie jaki mają kolor, wielkość?

JAGODY

MALINY

PORZECZKI

 

 

 

 

 

POZIOMKI

 

 

 

 

 

 

A teraz możecie przygotować pyszny i zdrowy koktajl jagodowy 🙂 Dziecko wraz z rodzicem przygotowuje owoce a następnie wsypuje je do blendera, nalewa jogurt naturalny i blenduje. Rodzic rozlewa do kubeczków koktajl, dziecko określa jego kolor i smak.

 

 

 

 

 


6. Ciasto owocowe – lepienie z plasteliny
A teraz zróbcie smakołyki dla Waszych lalek i pluszaków – ciasto owocowe z plasteliny 🙂  Upieczcie dwa ciasta: jedno z jagód, drugie z malin. Pamiętajcie o dobraniu właściwych kolorów plasteliny i stwórzcie własne ciasto owocowe.

7. Dla chętnych dzieci  – karty pracy
Zad. 1. Policz żołędzie. Pokoloruj tyle kółek, ile widzisz żołędzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zad.2. Użyj zielonej kredki, aby doprowadzić dzika do paśnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laurka dla taty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miłej zabawy, A. Mazurkiewicz 🙂


PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa ruchowa Poruszam się jak…
Rodzic wymienia różne zwierzęta.  Zadaniem dziecka jest poruszanie się jak wymienione zwierzę.

Ćwiczenia pamięci Zamknij oczy.
Zabawki w różnych kształtach, różnej wielkości, w różnych kolorach.Rodzic  demonstruje dziecku zabawki, zwraca uwagę na ich przeznaczenie, wielkość, kolor i kształt. Na­stępnie wykłada na środek kilka zabawek. Dziecko liczy je i zamyka oczy. Rodzic dokłada jedną zabawkę i prosi, by dziecko otworzyło oczy i wskazało , którą zabawkę dołożył.

Zabawa ruchowa Drzewo
Dziecko porusza się swobodnie po pokoju. Na hasło  Wiatr – zatrzymuje się. Jest drzewem, unosi ręce do góry i porusza nimi jak gałęziami.

ZABAWY NA  POWIETRZU
Tor przeszkód z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w ogrodzie.
Rodzic pokazuje, jak należy pokonać tor przeszkód, a dziecko naśladuje go, starając się: przebiec slalomem między drzewami, przejść między szczeblami leżącej drabinki, wejść na niską ławeczkę, przeskoczyć pomiędzy kamykami ułożonymi na ziemi.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Uczymy samodzielności w ubieraniu i zdejmowaniu ubrań wierzchnich, zwracamy uwagę na kolejność nakładania części garderoby i kolejność rozbierania po powrocie z zabaw na powietrzu.

MIŁEGO  DNIA   – M. P.  🙂