PONIEDZIAŁEK, 22.06.2020r.

Temat tygodnia: Pożegnania nadszedł czas.
Temat dnia: Wakacyjne wędrówki.

Witam Was 🙂 przed nami kolejne, już ostatnie tematy zbliżające nas do wakacji 🙂 w sumie przez to całe zdalne nauczanie to niektórzy z Was już myślą, że są wakacje..;) A tu jeszcze 5 dni 🙂 dużo czy mało? Policz zatem do 5  😉 powiedz, jakie znasz dni tygodnia, pory roku, a może spróbujesz miesiące..?

Na początek jednak zapraszam Was do zabaw i ćwiczeń ze Świeżakami:
https://www.youtube.com/watch?v=Vq4LxW6QX7I

Teraz krótkie ćwiczenie logopedyczne. Wyciągnijcie lusterka, a Rodzice przeczytają Wam tekst. Spróbujcie robić to co oni 🙂

Język przyjechał na wakacje nad morze. Bardzo się zdziwił, gdyż po raz pierwszy w życiu je zobaczył (dzieci wysuwają wargi do przodu: oooo). Nie spodziewał się, że jest takie duże (dzieci wysuwają język do góry, w stronę nosa, a potem do dołu, w stronę brody) i takie szerokie (dzieci przesuwają język od jednego do drugiego kącika ust). Wskoczył do wody i przeskakiwał przez fale (dzieci przesuwają język od górnych do dolnych zębów). Zobaczył wśród nich pływające rybki (dzieci wysuwają wargi mocno do przodu). Potem rozłożył sobie kocyk (dzieci wędrują językiem po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła) i leżał nieruchomo (dzieci kładą język na dole jamy ustnej, czubek i boki języka dotykają dolnych zębów). Później poszedł grać w siatkówkę plażową (dzieci odbijają czubek języka w różnych miejscach od podniebienia).

Posłuchajcie teraz wiersza A. Widzowskiej „Wakacje”. Możecie pooglądać ilustracje, które macie w Waszych książeczkach na str. 76-77.

Kiedy nam buzie ogrzewa lato,
czas na przygody z mamą i tatą.
Czekają góry, pachnące łąki,
morze i plaża, konie, biedronki!

Gdy my będziemy się pluskać w rzekach,
przedszkole na nas grzecznie poczeka,
odpoczną w ciszy lalki, zabawki,
dwie karuzele, miś i huśtawki.

Chętnie wrócimy do naszej pani
z wakacyjnymi opowieściami
o sarnach w lesie, o rybkach w morzu
i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.

Będziemy liczyć białe muszelki,
poznamy nowe, ważne literki,
a ten, kto butów sam nie sznuruje,
w mig się nauczy! Ja już sznuruję!

Przykładowe pytania do rozmowy na podstawie wiersza i ilustracji w książce.
Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach?
– Co robili Ada i Olek z rodzicami nad morzem?
– Dokąd możemy pojechać na wakacje?
– Co się będzie działo w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje?
– Czego możemy się nauczyć w czasie wakacji?
– Czego nauczyliście się w tym roku w przedszkolu?

Kolejna propozycja to zabawa ortofoniczna „Wakacyjna wycieczka”.

Rodzic czyta historię o wakacyjnej wyprawie Ady i Olka. Spróbujcie ilustruować ruchem tekst. Waszym zadaniem jest na słowo: miś – podskoczyć, jabłko – obrócić się w koło z szeroko rozłożonymi rękami, gruszka – unieś ręce do góry. Przed wysłuchaniem opowiadania wspólnie ustalcie, jakie odgłosy wydają: samochód (sz, sz, sz), pociąg (tu, tu, tu), rzeka (plum, plum, plum), ptaki (fiu, fiu, fiu), osa (bzz, bzz, bzz), dzieci (ha, ha, ha), krowa (mu, mu, mu). W trakcie opowiadania będziecie naśladować te odgłosy.

Pewnego letniego wieczoru Ada i Olek wraz z rodzicami ustalili, że następnego dnia wybiorą się na wycieczkę rowerową za miasto. Ada aż podskoczyła z radości i od razu pobiegła spakować swój mały, podręczny plecaczek. Włożyła do niego okrągłe jabłuszko, soczystą gruszkę i swojego małego pluszowego misia. Następnego poranka nie trzeba było długo budzić dzieci, bo już z samego rana Olek był gotowy do drogi, a razem z nim Ada i jej mały podręczny plecaczek, a w nim: okrągłe jabłuszko, soczysta gruszka i mały pluszowy miś. Tata wystawił rowery, mama przygotowała kanapki i picie, a dzieci założyły kaski ochronne na głowy, i wszyscy ruszyli w drogę. A wraz z nimi mały pluszowy miś, okrągłe jabłuszko i soczysta gruszka. Początkowo jechali ścieżką rowerową przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy. Słychać było szum przejeżdżających samochodów (sz, sz, sz). Zatrzymali się przy przejeździe kolejowym, ponieważ szlaban był zamknięty i właśnie przejeżdżał pociąg (tu, tu, tu). Pojechali dalej wzdłuż rzeki (plum, plum, plum), coraz bardziej oddalając się od zabudowań. Z daleka widać było pole, na którym pasły się krowy (mu, mu, mu). Dalej rozciągała się łąka, przy której rodzina zrobiła sobie postój. Tata rozłożył koc, mama wyjęła kanapki i picie, a Ada wyjęła z plecaka małego pluszowego misia, okrągłe jabłko i soczystą gruszkę. W oddali słychać było śpiew ptaków (fiu, fiu, fiu) i bzyczenie os (bzz, bzz, bzz). Ada zjadła soczystą gruszkę, a okrągłe jabłko oddała Olkowi. Potem spakowała misia do plecaka i całą czwórką wrócili do domu. Miło było spędzać czas z rodzicami, ale trochę już tęsknili za radosnymi okrzykami swoich koleżanek i kolegów w przedszkolu (ha, ha, ha).

I dziś jeszcze mała zagadka dla Was:

Śmietankowe, owocowe…
Doskonałe dla ochłody.
Kiedy upał jest na dworze,
każdy lubi lizać… (lody)

A Wy lubicie lody? Jaki smak najbardziej? <3

Na podstawie poniższych obrazków, spróbuj powiedzieć, o jakim smaku powstaną lody:

Porozcinaj obrazki, a następnie spróbuj nazywać kolory i dopasować smaki do lodów:

Połącz lody w pary:

Dokończ rysowanie loda po śladzie i pokoloruj, możesz też dorysować ulubione dodatki do loda:

Dziś proponuję dla ochłody wykonać pomarańczowe lody sorbetowe, które będą naturalne, zdrowe i pyszne:)) Potrzebny nam będzie sok pomarańczowy (100% naturalny), mały kubeczek jednorazowy lub foremka do lodów, patyczek.

Dziecko nalewa do kubeczków sok, starając się go nie rozlać. Potem wstawia kubeczek do zamrażarki. Po około 30 minutach, kiedy sok już lekko się zmrozi, wyjmuje kubeczek i wkłada do nich patyczek. Dziecko przy pomocy Rodzica znów wstawia kubeczek do zamrażarki na 2 lub 3 godziny. Oczywiście, jeśli nie lubisz pomarańczowego lodu, możesz zrobić truskawkowy, arbuzowy, malinowy, czy też z innych owoców 🙂 Smacznego!

Miłego i przepysznego dnia, A.G. 🙂

 

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ  🙂

Zabawa Odczaruje mnie grzeczne słowo.
Dziecko spaceruje z woreczkiem ryżu na głowie. Jeśli  woreczek upadnie jest zaczarowane – staje nieruchomo. Rodzic, pełniący rolę wróżki, może dziecko odczarować – podaje woreczek, mówiąc słowo proszę. Jeśli dziecko odpowie: dziękuję – ponownie włącza się do zabawy.

Zabawa ruchowa Turlaj piłkę.
Dziecko i rodzic siedzą naprzeciwko siebie z szeroko rozsuniętymi, prostymi w kolanach nogami. Turlamy piłkę  w taki sposób, żeby nam nie uciekła. Dla utrudnienia zabawy wymieniamy: jakie znamy kolory, zwierzęta leśne, domowe itp.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Spacer leśniczego.
Rodzic jest leśniczym i siedzi na krześle. Dziecko naśladuje leśne zwierzęta, porusza się  po pokoju (lesie). Kiedy dziecko usłyszy dźwięk dzwonka, zatrzymuje się w bezruchu, a leśniczy wstaje i dogląda zwierząt. Kiedy leśniczy ponownie usiądzie na krześle, zwierzęta poruszają się po lesie.

 ZABAWY NA  POWIETRZU
Zabawy w piaskownicy – wspólne tworzenie budowli. Zachęcamy dziecko, aby spędzało czas w piaskownicy tak, jak na plaży – wspólnie budując zamki i inne budowle z piasku.

CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Zwracanie dziecku uwagi na zachowanie porządku wokół siebie, zachowanie prawidłowej postawy. Kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

MIŁEGO  DNIA   – M. P.  🙂