Temat: „Co się dzieje w ptasich gniazdach – pracowite ptaki”
Witam bardzo serdecznie kochane Pszczółki. Dziś zapraszam Was do obejrzenia bajki a dowiecie się czego będą dotyczyć nasze zajęcia.
1.Gniazdo nad głową – oglądanie filmu z serii Przygód kilka wróbla Ćwirka
https://www.youtube.com/watch?v=d0CLg_HeQwM
Filmik ,,Ptaki budują gniazda”https://www.youtube.com/watch?v=9qTkJ6xJtuM
2. Rozmowa dotycząca treści opowiadania:
– Kto jest głównym bohaterem opowiadania?;Co robią ptaki na wiosnę?;
– Jakie rady dała Ćwirkowi jego mama?;
– Gdzie Ćwirek szukał mieszkania?;
– Z kim zamieszkał wróbelek?
3.Poproście rodziców i posłuchajcie ciekawostek o ptakach:
Do Polski zaczyna zlatywać coraz więcej ptaków zwiastujących wiosnę. Skowronek, żuraw, bocian, a może jaskółka − które ptaki będą pierwsze, a które zawitają do nas jako ostatnie?
Skowronek. Od kiedy możemy delektować się śpiewem skowronków? Już na przełomie lutego i marca. Trudno je zauważyć na polach i łąkach, gdyż są barwy ziemistoszarej i tylko nieznacznie wielkością przerastają wróbla. Skowronki są ściśle związane z krajobrazem rolniczym. Nie bez powodu mówi się, że rolnik wychodzi w pole ze skowronkiem i ze skowronkiem kładzie się spać.
Czajka. Wczesnym zwiastunem wiosny jest także czajka, która już w marcu przylatuje na lęgowiska. Zdarza się, że czajki w Polsce można spotkać już pod koniec lutego. Czajkę rozróżnić można po charakterystycznym czubku oraz biało-czarnym ubarwieniu. Niestety, czajka jest coraz bardziej nieobecna. Przyczyną jest intensyfikacja rolnictwa − mechanizacja i chemizacja w rolnictwie, drapieżnictwo lisów, psów, kotów, wron czy srok przyczynia się do stałego spadku liczebności tych wspaniałych ptaków.
Żuraw. Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest żuraw. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Również w maju może się zdarzyć, że usłyszymy nad głowami donośny gardłowy głos zwany klangorem i zobaczymy przelatujący klucz żurawi. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków.
Bocian biały
Zaraz za żurawiami do Polski zaczynają zlatywać bociany białe. Bociany, które zimę z reguły spędzają w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać. Nie czekają jednak na powrót dawnego partnera. Jeśli ten zjawi się zbyt późno, w gnieździe może już nie być dla niego miejsca.
Jaskółka. Chociaż mówi się, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, to właśnie przylot tych ptaków zwiastuje wiosenne ocieplenie. W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółek: brzegówka , oknówka oraz dymkówka. Jaskółki przylatują już gdy wiosna zadomowia się w Polsce na dobre, w połowie kwietnia.
Jaskółki znane są z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Jak mówi mądrość ludowa: gdy jaskółki nisko latają to znaczy, że będzie padało. Z czego to wynika? Jaskółki chwytają owady w locie. W ciepłe, słonecznie dni prądy powietrzne wynoszą owady w górę, z kolei kiedy zbliża się deszcz, zmienia się ciśnienie i wilgotność powietrza, owady nie mogą wzbić się wysoko i szukają schronienia tuż nad ziemią. A jaskółki podążają za owadami – wznosząc się wysoko w górę w słoneczną pogodę, albo nurkując w kierunku ziemi, kiedy zbliża się deszcz.
Jerzyk. Przylot jerzyka – na przełomie kwietnia i maja – to znak, że już wiosna w pełni. Sylwetka tego ptaka przypomina jaskółkę, ale bliżej mu do kolibra. Dawniej jerzyki gniazdowały w skałach i w lasach. Wraz z rozwojem miast człowiek stworzył tym ptakom dogodne warunki lokalowe. Takie obiekty często posiadają stropodachy, które stanowią idealne miejsca do założenia gniazda przez jerzyka (albo wróbla).
4. Zabawa: „Ptaki do gniazd” – Zbudujcie proszę na dywanie kółka – ptasie gniazda. “Dzieci-ptaki” biegają lub chodzą w rytm podanej wyliczanki po całej sali, machając rękami i ćwierkając. Mówią wyliczankę: pt,,Ptaszek”. Gdy skończy, wszystkie ptaki wbiegają do gniazd.
Ćwir, ćwir, ćwir, ptaszek zaświergotał. Ćwir, ćwir, ćwir, nagle ujrzał kota. Ćwir, ćwir, ćwir, już wysoko frunie. Sprytny kot, złapać go nie umie.
5. Zabawa słuchowa ,, Co to za ptak? obejrzyj i posłuchaj uważnie. https://www.youtube.com/watch?v=yiRIvZplphA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0gsfQiLcgFGTTo0Kgyf1IIUKG3tCJyDEzfK03ru9vR6mCWlurJeJCq9Ow
6. Proponuję wykonajcie dowolną prace plastyczną na temat ,,Zakładanie gniazd przez ptaki” – zbuduj na talerzyku papierowym gniazdo z dostępnych materiałów w domu i spróbuj ulepić z plasteliny ptaszka. Można zrobić gniazdo na drzewku. Wykorzystaj papier, nożyczki, plastelina, piórka, gałązki, kawałki tkanin. Zachęcam do kreatywności i pomysłowości, której Wam drogie Pszczółki nigdy nie brakowało.
Wyjdźcie proszę na krótki spacer po najbliżej okolicy w poszukiwaniu oznak wiosny. Obserwujcie ptaki, zwróćcie uwagę na gwar, pośpiech, zachowanie. Wypatrujcie gniazd w gałęziach drzew.
W wolnym czasie wykonajcie zadanie w książce ,,Karty pracy nr 3 str. 40 i 41”
Jednocześnie bardzo proszę o uzupełnienie zaległości w Kartach pracy nr 3- od strony 52 -56.
Życzę Wam i waszym rodzicom miłego dnia i wytrwałości w pracy 🙂
Wychowawca: Danuta Tomczyk 🙂