Witajcie kochane Pszczółki!

Dzisiaj dowiemy się o owadach oraz gdzie one mieszkają.

Motyle dzienne – Wikipedia, wolna encyklopedia

Owady są wszędzie! Niektórzy ludzie uważają je za bardzo interesujące, podczas gdy inni nawet nie są w stanie wytrzymać myśli o nich. Tak czy inaczej, dzielimy naszą planetę z tymi przerażającymi pełzaczkami. Owady znajdowały się tutaj na Ziemi na długo przed ludźmi. W rzeczywistości jest o wiele więcej owadów niż ludzi na Ziemi.  Owady są zazwyczaj małe, ale mogą różnić się wielkością od prawie niewidocznej do ponad 16 cm długości. Żyją w dużych grupach i współpracują, aby przetrwać i budować swoje domy. Przykładem mogą być pszczoły, mrówki, osy. Wszystkie owady wylęgają się z jaj. Dzieci nazywane są larwami. Większość owadów może latać. Owady zjadają więcej roślin niż jakiekolwiek zwierzę na ziemi. Spożywają martwe rośliny i zwierzęta, a same są głównym źródłem pożywienia dla wielu innych zwierząt. Poniżej poznajcie kilka.

MRÓWKI

Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie wszędzie, żyją w gniazdach zwanych mrowiskami. Do częstych typów mrowisk należą gniazda podziemne, złożone z licznych komór i korytarzy, nad którymi pewne gatunki wznoszą jeszcze kopce naziemne (kopiec ochronny) z igliwia, patyczków i piasku, jak pospolita w polskich lasach mrówka rudnica. Większość mieszkańców mrowiska stanowią robotnice, których liczba może dochodzić do kilkuset tysięcy. Prócz tego znajduje się w nim zazwyczaj kilka samic znoszących jaja oraz królowa.

CIEKAWOSTKA – Gdyby połączyć wagę wszystkich mrówek na świecie, ważą one więcej niż wszyscy ludzie na świecie razem wzięci.

Witamy w Ant City! Albo jak działa mrowisko? Mrowisko: urządzenie, etapy budowy, fot. Mrowisko od środka: podział na kasty i ciekawostki z życia mrówek Jak działa mrowisko w środku

OSY

Osy pospolite to niebezpieczne owady. Użądlenie osy jest niebezpieczne szczególnie dla ludzi uczulonych na ich jad. Osy występują niemal na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. Na terenie Europy Środkowej występuje średnio od kwietnia do października. W Polsce jest gatunkiem występującym pospolicie. Można spotkać ją zarówno na wsi, jak i w mieście. Gniazda buduje w ziemi, zwykle wykorzystując nory drobnych ssaków lub w spokojnych miejscach np. pod dachem domu, w stodole, na drzewie. Królowa składa w nim jaja, a robotnice rozbudowują gniazdo i karmią larwy pokarmem. Osy żywią się nektarem kwiatów, słodkimi owocami, a także pokarmem pochodzenia zwierzęcego.

CIEKAWOSTKA – Największą osą jest azjatycki hornet olbrzymi, o długości do 5 centymetrów.

Jak pozbyć się os - co robić, gdy w ogrodzie jest gniazdo os - Porady domowe - Polki.pl

PSZCZOŁY

Wszystkie pszczoły zarówno jako larwy, jak i jako owady dorosłe żywią się pokarmem roślinnym. Zwykle jest to pyłek kwiatowy i nektar. Żerując na kwiatach, pszczoły zapylają je. Rój pszczeli składa się z królowej-matki, robotnic oraz trutni. Królowa ma za zadanie składanie jaj, natomiast robotnice w zależności od przydzielonej akurat funkcji mogą zajmować się pielęgnowaniem gniazda lub jego obroną, czy też pracami porządkowymi. Szczególną rolę pełnią pszczoły zbieraczki. Ich zadanie polega na wędrowaniu po okolicy i poszukiwaniu kwiatów nektarowych i pyłkodajnych z których produkują wosk i miód. Matka i robotnice mogą w ulu przezimować. Samce przed zimą są z ula siłą wypraszane i czeka je śmierć.Przed zimą robotnice gromadzą zapasy, a zimą nie opuszczają ula.

CIEKAWOSTKA – Pszczoły widzą wszystkie kolory z wyjątkiem koloru czerwonego.

Ule drewniane fotografie, zdjęcia stockowe, Ule drewniane obrazy royalty-free

 1. Poproście rodziców o przeczytanie opowiadania „ Domek dla owadów”      Tato, zaprośmy do naszego ogrodu zapylacze – zawołała Amelka, kiedy tata przyszedł ją odebrać z przedszkola. – Zapylacze? A co to takiego? – zdziwił się tata. – Nie wiesz? Nie chodziłeś do przedszkola? – Chodziłem. Ale u mnie w przedszkolu nikt nie mówił o zapylaczach. – Może nie uważałeś? Jak Krzysiek z naszej grupy. Bawił się samochodzikiem i potem wcale nie wiedział, co pani mówiła. – Może i nie uważałem – zgodził się tata. – Ale ty na pewno uważałaś i wszystko mi opowiesz. – No, dobrze. – Amelka zrobiła taką minę, jak pani w przedszkolu, kiedy coś wyjaśniała. – Zapylacze zapylają kwiaty, a potem z tych kwiatów powstają owoce. Zapylacze są bardzo pożyteczne. Bez nich nie byłoby jabłek, gruszek, śliwek ani pomidorów. – Masz na myśli pszczoły? – spytał tata. – Takie dzikie pszczoły, które nie mieszkają w ulach. I jeszcze inne owady, które zapylają kwiaty i nie mają gdzie mieszkać. A jak zbudujemy im domek, to zamieszkają w naszym ogrodzie. Zbudujemy? Proszę! Tata był trochę zmęczony, ale Amelce tak zależało na domku, że odrazu po przyjściu do domu zabrali się do pracy. Najpierw obejrzeli domki w internecie. – O, taki chcę! – Amelka wskazała domek, który miał daszek i kształtem przypominał prawdziwy dom. – Może być taki – zgodził się tata. – No to do roboty, Amelko! W garażu tata miał mały warsztat, a w nim różne skarby: deski, sklejkę, wkręty, kawałki drewna, podpórki bambusowe do kwiatów, czyli to wszystko, co było potrzebne do zrobienia domku dla owadów. Tata wyciął sklejkę na tył domku oraz deski na boki i dach, które potem Amelka wygładzała papierem ściernym. Tata w tym czasie wycinał drewniane klocki, a potem wiercił w nich większe i mniejsze otwory, w których owady będą mogły złożyć jajeczka. – Gotowe! – Amelka z ulgą odłożyła ostatnią deskę. Trochę już ją znudziło szlifowanie, wolałaby robić coś innego. Wreszcie przyszedł czas, żeby zmontować cały domek. Tata zrobił otwory w sklejce i deskach, a Amelka przykręcała wkręty. Nie mogła się doczekać, kiedy domek wreszcie będzie gotowy. Później tata pociął bambus na równe kawałki, a dziewczynka powtykała bambusowe rurki w przegródkę tak ciasno, żeby nie wypadły. Do innych przegródek włożyła klocki przygotowane przez tatę. Kiedy domek już zawisł na ścianie altanki, Amelka nie mogła się na niego napatrzeć. Miała nadzieję, że zapylaczom też się spodoba. – Jaki ładny domek! – zachwyciła się mama. – A ile tu mieszkań! Owady będą mogły wybierać, czy wolą schronienie z bambusa, czy z drewna. Zrobiliście kawał dobrej roboty. – To zasługa Amelki. Ja jej tylko trochę pomogłem. – Tata się uśmiechnął. A Amelka poczuła się, jakby była już prawie dorosła. Bo jeśli ktoś z pomocą taty umie zrobić domek dla owadów, to nie jest już małym dzieckiem, prawda?

  Poproście rodziców o wyjaśnienie trudnych słów, takich jak:  wkręty, szlifierka, warsztat.

  A teraz poproszę o odpowiedź na pytania:

  Jak miała na imię dziewczynka?

  Na jaki wpadła pomysł?

  Dlaczego, waszym zdaniem, zrobienie domku było ważne?

  Kto zrobił domek?

  Jaki był efekt współpracy Amelki i taty?

  Jak myślicie, co czuła Amelka, kiedy domek zawisł na ścianie?

  Co to znaczy być z czegoś dumnym?

  W jakich sytuacjach czujecie dumę?

  Jak się wtedy zachowujecie?

  Kto mówi Wam, że jest z was dumny?

  Czy lubicie, gdy ktoś to wam mówi i dlaczego?

  Pamiętajcie, że pojęcie duma może oznaczać kogoś, kto zadziera nosa, uważa się za kogoś lepszego od innych i to nie jest dobre. Należy czuć dumę, gdy zrobiło się coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla innych, pomogło komuś, lub gdy starało się wyjątkowo podczas robienia czegoś.

 2. To jest domek dla owadów. Porównajcie ten domek z domkiem w Kartach pracy nr 3, str. 36 i 37. Proszę wykonajcie polecenia ze str.36

  Domek, hotel dla owadów. Jak zrobić domek dla owadów?" - e-ogrody - Zrób_to_sam

 3. Praca plastyczna – wykonajcie pszczółkę z rolki po papierze toaletowym. Możecie pomalować rolkę farbami lub pokolorować kredkami. Poproście rodziców o narysowanie skrzydełek z papieru ale sami wytnijcie ( tylko ostrożnie z nożyczkami). Skrzydełka i czułki przyklejcie do rolki. Brawo- praca wykonana.
 4.  Dla relaksu posłuchajcie „ Odgłosów owadów” –https://www.youtube.com/watch?v=GSUr6_KlIXk
 5. A także rozwiążcie zagadki:                                                                               

  Mocno boli, gdy ukłuję
  może się rozpłaczesz,
  ale słodko Ci smakuje
  owoc mojej pracy.     ( pszczoła)

  W kropki ma spódnice,
  lubi zjadać mszyce.       ( biedronka)

  Idąc lasem ujrzał Romek,
  na polanie dziwny domek,
  nie niszcz domku tego kijem,
  bo w nim skrzętny ludek żyje.  ( mrowisko)

  Krawcem nie jest,
  ale by zdobycz pochwycić,
  pracuje wytrwale
  nad pułapką z nici.          ( pająk)

  Te malutkie owady
  ludzi często kłują,
  potem w tym ukłutym miejscu
  bąble wyskakują.            ( komar)

  Brzęczy jak pszczoła,
  lecz nie mieszka w ulu,
  kiedy Cię utnie,
  to zapłaczesz z bólu.            ( osa)

  Choć fruwając nie żądli,
  nie cierpią jej ludzie
  za to że natrętna
  i żyć lubi w brudzie.      ( mucha)

 6.    Proponuję wyjście na spacer. Może zobaczycie owady, które obudziły się ze snu zimowego. Powodzenia.                                                                    Danuta Tomczyk                      
 7.  PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ
  Ćwiczenia oddechowe.
  Dziecko dmucha przez słomkę do przezroczystej butelki. Stara się znaleźć odpowiedź
  na pytanie: Czy butelka jest pusta? Rodzic  wyjaśnia dziecku, że w środku butelki
  znajduje się niewidoczne dla nas powietrze.
  We dwoje raźniej
  Zabawa w parze. Rozkładamy na podłodze duże klocki. Następnie wiążemy sobie i dziecku nogi używając skakanki, tak żebyśmy mogli wspólnymi siłami wykonać slalom wśród klocków i wrócić na swoje miejsce.
  MASAŻYK   Lewa-prawa
  Posmaruję prawą nogę, żeby poszła w długą drogę (masujemy nóżkę),
  nakremuję lewą nogę, bo na jednej iść nie mogę (masujemy drugą nóżkę).
  Twoją małą, prawą nóżkę wnet położę na poduszkę (kładziemy nóżkę na bok),
  a dla twojej lewej nóżki mam masażyk na paluszki.
  Pomasuję ci paluszki u twej małej, lewej nóżki (masujemy paluszki dziecka).
  Prawa nóżka też je ma. Kto je pomasuje? Ja! (zmieniamy nóżkę)
  ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
  Spacer, zabawa w ogrodzie. Rozmowa o  dostrzeżonych zmianach w otoczeniu.
  Zabawy z piłką.
  CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
  Wdrażanie dziecka do samodzielnego posługiwania się chusteczką do nosa.