Piątek 9.04.2021r
Temat: Co nam dają zwierzęta?

Witajcie Kochani 😊
1. Dzisiaj będzie muzycznie. Na początek posłuchajcie piosenki „Co nam dają zwierzęta?” – nauka piosenki – dzieci aktywnie słuchają piosenki. Mają za zadanie klasnąć w ręce za każdym razem kiedy usłyszą produkt spożywczy, który dają nam zwierzęta żyjące na wsi. Następnie porozmawiajcie z rodzicami na temat treści piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=8E5JeRPT4E4  

Co nam dają zwierzęta? 🐓 prezentacja - YouTube

,,Co nam dają zwierzęta?”
Na wsi wiele zwierząt mieszka, pieją, gdaczą i gęgają,
Jajka, mleko, miękkie pierze, gospodarzom swoim dają.

Kurka chodzi po podwórzu, jajek zniosła 6 na grzędzie,
gospodyni już się krząta, wyśmienity omlet będzie.
Ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko, ko.

A owieczki i baranki, dają nam swe kamizelki,
z takiej grubej, białej wełny, bardzo ciepłe są sweterki.
Be, be, be, be, be, be, be, be, be, be, be, be, be, be, be.

Jogurt, masło i śmietanę, można zrobić z mleka krowy,
często jedz produkty mleczne, to na pewno będziesz zdrowy.
Mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu, mu.

Do poduszki głowę przytul, w niej zamknięto puszek biały,
A te miękkie, lekkie piórka gąski nam podarowały.
Gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę, gę.

Na wsi wiele zwierząt mieszka, pieją, gdaczą i gęgają,
Jajka, mleko, miękkie pierze, gospodarzom swoim dają.tydzień nr 5 | Niepubliczne Przedszkole Rodzinne

2. Zabawa słuchowa ” Jakie odgłosy wydają zwierzęta na wsi?”. Poniżej link do krótkiego filmiku. Zadaniem dziecka jest odgadnąć co za zwierzę wydaje ten dźwięk. https://www.youtube.com/watch?v=oiUGCT_I2ug

Odgłosy zwierząt dla dzieci - YouTube

3. „Piórka” – zabawa ruchowo-oddechowa – do tej  zabawy potrzebne będzie nam piórko. Zadaniem dzieci jest tańczyć przy piosence Na przerwę w muzyce, dziecko zatrzymuje się i dmucha na piórko, aby te unosiło się jak najwyżej. Zabawę prowadzimy przez czas trwania piosenki.
https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ Kolorowanki farma

4. Możecie również wybrać dowolną kolorowankę i wydrukować ją.  https://planetadziecka.pl/kolorowanki-farma/

Miłego dnia 🙂 wychowawca Dorota Marczak

PROPOZYCJE ZABAW NA DZIŚ 🙂
Wyrabianie ciasta
Dziecko siedzi na krzesełku na bosaka, a przed nim na podłodze leży chusta lub poduszka. Rodzic prosi dziecko, żeby wyobraziło sobie, że chusta to ciasto i za pomocą bosych stóp ugniata je, wałkuje itp.
Łapiemy kolory
Dziecko swobodnie chodzi po pokoju. Możemy włączyć muzykę. Rodzic głośno podaje nazwę jakiegoś koloru, np. zielony. Wówczas dziecko musi odszukać podany kolor w pomieszczeniu i dotknąć rzeczy w tym kolorze.
Zabawa z wykorzystaniem zmysłu dotyku Czarodziejskie pudełko.
Potrzebne będą figurki zwierząt żyjących na wsi. Dziecko ogląda  zwierzątka, dotyka ich i je nazywa. Następnie R. umieszcza je w czarodziej­skim pudełku. Zadanie dziecka polega na rozpoznaniu zwierzęcia za pomocą dotyku, podaniu jego nazwy i naśladowaniu odgłosu, jaki ono wydaje.
Zabawa ortofoniczna Mów jak ja.
Rodzic wypowiada głoski w wymyślony przez siebie sposób (np.: wolno, wolno, szybko, szybko), a dziecko powtarza za nim w ten sam sposób.
ZABAWY NA  POWIETRZU
Wychodząc dzisiaj na spacer możesz poprosić dziecko, żeby policzyło kamyki na ścieżce, pierwsze pączki na gałązkach drzew i krzewów. Zapytaj, które drzewo jest najwyższe, które ma najgrubszy pień, które ma najwięcej konarów, ile drzew lub krzewów znajduje się na lewo od ciebie, ile na prawo. W ten sposób wykorzystacie spacer do edukacji matematycznej.
CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWE
Przypominamy dziecku o kulturalnym zachowaniu przy stole, prosimy o pomoc w nakrywaniu do posiłku i sprzątaniu po sobie 🙂

Pozdrawiam 🙂 Marzena Pietrusiak