Czwartek, 15.04.2021r Temat: Wynalazek – komputer.

Dzień dobry przedszkolacy. Witam Was w ten czwartkowy dzień.
Brak opisu.„Od startu do mety” – zabawa ruchowa z elementem turlania (pełzania, biegania). Waszym zadaniem jest przemieszczanie się z miejsca na miejsce w odpowiedni sposób, rodzic może mierzyć czas i zapisywać. Wspólne porównujcie wyników.

Jak mądrze korzystać z komputera?
Kochani dziś porozmawiamy o wynalazku, który jest Wam bardzo dobrze znany, a mianowicie o komputerze. Pamiętajcie, że komputer ma zalety i wady.
Zalety to między innymi  :
pomaga w nauce,
pozwala znaleźć informacje o świecie,
Wady to między innymi :
osłabia się wzrok,
brak ruchu powoduje wady postawy,
zbyt mało czasu poświęcamy na kontakty z ludźmi –rodzicami, kolegami,
nie wychodzimy na podwórko.Brak opisu.

Kochani wspólnie z rodzicami określcie zasady mądrego korzystania z komputera. Zapisujcie je lub narysujcie według własnego pomysłu.
Przykładowe zasady:
–Komputer/ laptop/ tablet włącza tylko osoba dorosła.
–Czas poświęcony zabawie przy komputerze wynosi 15 minut.
–Przyjmujemy prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przy komputerze. –Utrzymujemy odpowiednią odległość oczu od monitora.
–Możemy grać tylko w gry przeznaczone dla dzieci.
–Nie wchodzimy na strony internetowe bez zgody i obecności rodziców.
–Gdy jest ładna pogoda, wybieramy pobyt na świeżym powietrzu, a nie na siedzenie przy komputerze

Sieciaki.pl Zasady bezpiecznego korzystania z internetu.Brak opisu.
Zapraszam Was do uważnego obejrzenia  filmików mówiących o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Po każdym filmie porozmawiajcie o tym co myślicie o każdej zasadzie z Rodzicami.
Moje dane osobowe- chroń swoją prywatność. KLIKNIJ TUTAJ.
Pamiętaj! – Mów jeśli coś jest nie tak KLIKNIJ TUTAJ.
Korzystaj z umiarem z internetu. KLIKNIJ TUTAJ

Mój komputer – masażyk. Zaproś do zabawy rodzica. Usiądź za plecami rodzica lub rodzeństwa. Rodzic/rodzeństwo recytuje wiersz, a Ty wykonujesz następujące ruchy na plecach rodzica lub rodzeństwa. Jeśli chcecie, zamieńcie się rolami. Powodzenia!
Swój komputer mam, – naciskaj obiema dłońmi jednocześnie na plecy;
piszę na nim sam. – uderzaj każdym palcem osobno, naśladując pisanie na komputerze;
Piszę, piszę – uderzaj każdym palcem osobno, naśladując pisanie na komputerze (zmień rękę);
wymazuję – przeciągaj dłonią od lewej do prawej i od prawej do lewej;
i od nowa wystukuję. – uderzaj wszystkimi palcami obu dłoni.
Wierszyk: B. Gawrońska

Programowanie komputera – zabawa ruchowa z elementem liczenia.
Do zabawy będzie potrzebna kostka do gry (na pewno znajdziecie ją w jakieś swojej grze planszowej). Waszym zadaniem będzie rzucić kostką i wykonać odpowiednie ruchy. Jeśli na kostce wypadnie 1 oczko zróbcie jedną pompkę, jeśli 2 oczka to zróbcie dwa pajacyki, jeśli 3 oczka klaśnijcie głośno trzy razy, jeśli wypadną 4 oczka zróbcie cztery przysiady, jeśli na kostce zobaczysz 5 oczek to obróćcie się pięć razy, a jeśli wypadnie 6 oczek  to podskoczcie wysoko sześć razy. Zabawę powtórzcie kilka razy.

Karty pracy:

Planeta dzieci, pisanie i czytanie str.51-52

Trzymajcie się zdrowo! I pamiętajcie o bezpiecznym i właściwym korzystaniu z komputera, tabletu czy laptopa. Uważajcie na siebie! Serdecznie pozdrawiamy:
M. Ulichnowska i A. Skurniak

Zabawa  Żaba i bocian.
Mówimy: Bocian!,  dziecko wyciąga przed siebie dłonie, naśladuje rękami poruszający się dziób bociana i klekocze. Kiedy mówimy: Żaba!, dziecko szybko przykuca i  próbuje naśladować odgłosy żaby.
Zabawa  Wiosenna powódź.
Krzesełka i  klocki.
Dziecko spaceruje uważnie, omijając rozłożone na podłodze klocki (kałuże).  Na hasło – powódź szybko siada na krześle, unosząc nogi nad podłogę. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Zabawa ruchowa wzmacniająca mięśnie warg – Dzioby ptaków.
Dziecko  jest ptakiem, które buduje gniazdo i w  dziobku nosi trawy i patyczki.  Dziecko otrzymuje małą  karteczkę, którą trzyma między zaciśniętymi wargami.  Ptaszek fruwa, na sygnał–  zatrzymuje się. Zabawę powtarzamy kilka razy. Ta zabawa wspaniale ćwiczy  tor oddechowy, ponieważ dziecko, zaciskając karteczkę wargami, jest zmuszone do oddychania nosem.
ZABAWY NA POWIETRZU
Uważne obserwowanie przyrody. Nasłuchiwanie ptaków.
SAMOOBSŁUGA   – pomagam  sprzątać naczynia po posiłku 🙂