Witam! Mam nadzieję, że to już chyba ostatni raz w ten sposób!

Temat: Mały wynalazca.

1.Zabawa słuchowa – Gdzie jest komputer? Rodzic czyta  poniżej zamieszczony tekst a zadaniem Motylka jest uważne słuchanie. Gdy w tekście dziecko usłyszy słowo komputer – naśladuje rękoma pisanie na klawiaturze, gdy usłyszy słowo telefon – przykłada jedną rękę do ucha i mówi Halo!  

Tekst.

Mama Stasia pracuje w domu. Ona pracuje zdalnie i wykorzystuje komputer. Tata Stasia ma komputer w telefonie. Jego telefon to taki mały komputer – smartfon. Staś jest mały i nie ma komputera. Mama czasem włącza mu gry na komputerze, ale Staś chciałby więcej. Mama Stasia uważa, że dzieci nie mogą długo bawić się komputerem. Lepsze są klocki i malowanki. Tata Stasia ma grę w swoim telefonie i pozwala Stasiowi w nią grać. Ale bardzo rzadko. O! Coś dzwoni! To telefon taty. Do taty dzwoni babcia. Ona też ma telefon. Staś mówi : Jak urosnę, to sobie kupię komputer i telefon.

2. Jak mądrze korzystać z komputera?

Brak opisu.Kochani! Niech Stasiu i zasady korzystania z komputera w jego domu będą dla Was przykładem. Wspólnie z rodzicami określcie zasady mądrego korzystania z komputera. Zapiszcie lub narysujcie je według własnego pomysłu.
Przykładowe zasady:
–Komputer/ laptop/ tablet włącza tylko osoba dorosła.
–Czas poświęcony zabawie przy komputerze to tylko 15 minut.
–Przyjmujemy prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przy komputerze.     –  Utrzymujemy odpowiednią odległość   oczu od monitora.
– Możemy grać tylko w gry przeznaczone dla dzieci.
–Nie wchodzimy na strony internetowe bez zgody i obecności rodziców.
–Gdy jest ładna pogoda, wybieramy pobyt na świeżym powietrzu, a nie na siedzenie przy komputerze.

3. Teraz proponuję przypomnieć sobie wczorajszą piosenkę” Mali wynalazcy”.

4. Proszę wykonać teraz zadanie w zeszycie do ćwiczeń grafomotorycznych ( białe) na str.52. Odszukajcie figury, z których zbudowany jest telefon i pokolorujcie je według podanego wzoru. Następnie otoczcie pętlą ten telefon, który najbardziej przypomina pokazanego na górze. Następnie narysujcie  kredką szlaczek po śladzie.

5.  Zabawa w wynalazcę. Spróbujcie wykonać przez samych siebie jakąś zabawkę. Zapytajcie rodziców z czego można by ją zrobić? Liczę na Waszą kreatywność. Powodzenia!

6. Propozycje zabaw na jutro.

Wiosenny deszczyk – Ćwiczenia palców dłoni.
Stukamy paluszkami o podłogę: szybko, wolno, cicho, głośno. Wszystko zależy od tego jaki pada deszczyk. Próbujemy go nazwać.
Posegregujemy klocki według jednej cechy (kolor, wielkość, rodzaj).
Prosimy dziecko, aby posegregowało klocki według określonej cechy, np. wielkości (małe – duże – śred­nie), koloru lub rodzaju. Dziecko porównując, szacuje, których klocków jest mniej, a których więcej. Na koniec tworzy  budowle z klocków wybranego rodzaju.
Zabawy na powietrzu.
Patyki
małe i duże – poproś dziecko aby znalazło kilka patyków. Gdy je wszystkie rozłoży, niech określa długość patyków używając określeń: długi – dłuższy, krótki – krótszy, taki sam.
– Który patyk jest najdłuższy? – mierzenie patyków – wybór najdłuższego.
– Który patyk jest najkrótszy? Wyszukiwanie patyków, które mają taką samą długość.
Następnie dziecko może ułożyć z patyków dowolne kompozycje, obrazki itp.
Czynności samoobsługowe. Usprawnianie u dziecka umiejętności  posługiwania się chusteczką do nosa.   Utrwalenie  zasad poprawnego mycia i wycierania rąk, mycia ząbków.

To już  na dziś wszystko. Do zobaczenia w poniedziałek. Pozdrawiam – Dorota Makles