Prowadząca – Joanna Mrugalska
 W razie jakichkolwiek pytań zawsze służę wszelką pomocą – telefon kontaktowy  661590693

Piątek 26.06.2020r.

Rewalidacja

Wakacje to czas odpoczynku i złapania oddechu na nowy rok szkolny, ważne jednak jest , aby nie stracić tego co już się wypracowało i jakie kompetencje wypracowało. Na poczte mailową tradycyjni wysyłam nowe , wakacyjne karty pracy oraz memory. A teraz jeszcze piosenka o wakacjach:

I oto ostatni dzień naszych wspólnych zajęć, ale na czas wakacji macie również zadania do wykonania 😘😘😎

Wakacje | e-Sochaczew.pl - Stacja Dom

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia po wakacjach😍

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Kolejny piękny dzień, a więc i kolejne propozycję zajęć z naszym podopiecznym. Bardzo istotana jest ciągła praca nad dużą i małą motoryką , dlatego oprócz codziennych ćwiczeń bardzo ważna jest stymulacja dłoni i kształtowanie ruchów celowych. Te ostatnie sa znacznie utrudnione przez niezborność ruchową, a także iw dużym stopniu przez nakładanie się obrazów przy występujacym zezie zbieżnym . Dlatego dzisiaj pobawmy się proszę drewnianymi puzzlami z wystającymi końcówkami. Poukładajcie Państwo z synkiem kolorowe klocki według kształtu i koloru, a pózniej zaspiewajcie mu ulubioną wyliczankę ” Ene due…”

Ene due rabe –
połknął bocian żabę.
a żaba bociana,
jeszcze tego rana.

Ene due rabe –
zjadł Tadeusz żabę,
żaba Tadeusza,
w brzuchu jej się rusza!

Miłego dnia życzę i udanej zabawy. Pozdrawiam serdecznie

——————————————————————————-

Czwartek 25.06.2020r.

Rewalidacja

Wakacje już za rogiem i czas będzie się pożegnać, ale dzisiaj jeszcze kilka propozycji zajęć , które poszerzą wachlarz nowych umiejętności Państwa syna. Na dzień dobry proponuję grę interaktywną dzięki , której poćwiczycie sobie zdolność układania rytmów – https://view.genial.ly/5eed2be08146ce0d750c0651

Wakacje można spędzać w wielu miejscach , nad morzem , w górach , na wsi i w mieście, ale zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i innych. Zachęcam do obejrzenia serii bajek edukacyjnych https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA.

Poniżej zamieszczam obrazki , na których należy zaznaczyć co kojarzy nam się z poszczególnymi tematami głównymi tj. : góry, jezioro, plac zabaw czy sklep.

I na koniec małe zadanko:

 Bawcie się dobrze. Pozdrawiam serdecznie

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Pańtwa synek bardzo lubi bawić się kredkami- często podczas zajęć wykorzystujemy je , aby uzyskać różnorodny efekt naszego działania. Może dzisiaj Państwo pobawicie się w ten sposób z dzieckiem:

  • przeliczamy , ćwicząc jednocześnie odruch chwytny w obu dłoniach
  • ćwiczymy nazywając odpowiednie kolory
  • układamy w pudełeczku
  • rysujemy na kartce papieru .

W naszym bogatym składzie pomocy mamy piasek kinetyczny, może usiądą sobie Państwo z dzieckiem na kolanach i bobawią się tworzą kolorowe dinozaury z dostępnych foremek i ugniatając sam piasek. Materiał ten dostarcza dziecku dużo bodżców czuciowych ze względu na swoją specyficzną strukturę. Jak codzień przypominam o konieczności przećwiczenia wszystkich większych stawów i wykonanie ruchów zginania i prostowania kończyn górnych i dolnych.

Pozdrawiwm serdecznie

————————————————————————-

Środa 24.06.2020r.

Rewalidacja

zabawa plastyczna

Ostatnio dość często pada, a więc dzisiaj proponuję zrobić „deszczową chmurę”. Nie wymaga wielu przygotowań, a frajda i obserwacja spadających strug deszczu zachwyca na każdym etapie tworzenia.

Do zabawy potrzebujecie: bibułę w kilku odcieniach niebieskiego, choć niekoniecznie – jeden kolor też wystarczy. Spryskiwacz z wodą, dużą białą kartkę, watę oraz klej.  Na dużej kartce przyklejonej w pionie do okna przyklejamy w górnej części różne kawałki bibuły w odcieniach niebieskiego. Gdy powstanie chmura oklejamy ją watą. Teraz można zacząć wytwarzanie deszczu. Za pomocą spryskiwacza z wodą dziecko namacza chmurę obserwując już po chwili spływające smugi deszczu.  Taka zabawa to doskonałe ćwiczenie małej motoryki, przygotowujące rączki do nauki pisania. Tworzące się smugi deszczu oddziałują na dziecięcą wyobraźnię i pobudzają do twórczości.

Nasz maly mistrz lubi liczyć, dlatego jeszcze na pocztę mailową wysłałam kilka kart pracy z zadaniem policzenia małpek na drzewach oraz zaznaczenia odpowiedniej cyfry odpowiadającej liczbie biedronek, motyli itd.

Życzę udanej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Wiem, że niestety znowu badania, ale humor w miare dopisuje, więc proponuję troche stymulacji wzrokowo- słuchowej,może wykorzystacie propozycje , które znajdziecie pod linkami:

Bawcie się dobrze i życzę dużo zdrówka

—————————————————————————————————————-

Wtorek 23.06.2020r.

Rewalidacja

Mama ma swoje święto i nie tak dawno je obchodziliśmy. Dzień Dziecka – też już był. Dzisiaj ” Dzień Ojca” , a więc kolejny bardzo ważny dzień w życiu rodziny. Nalezałoby pomyśleć o jakimś małym upominku i to najlepiej wykonanym własnoręcznie. Propozycji możne być wiele laurka, portret, ciasteczka upieczone z mamą….. Na pocztę wysłałam Państwu kilka kart pracy , które przydają się w pracy nad zdobywaniem przez syna nowych umiejętności , ale nawiązują też w swej tematyce do dzisiejszego święta.

W kartach należy:

  • narysować portret taty
  • policzyć elementy i zakreślić odpowiednią cyferkę
  • rysując po śladzie doprowadzić tatę do mamy
  • odszukać sześć różnic na obrazkach
  • połączyć w pary narzędzia i ich cienie
  • ozdobić i wyciąć krawat dla taty
  • pokolorować obrazek SUPER TATA

Zyczę miłego świętowania, pozdrawiam serdecznie.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dzisiaj ” Dzień Taty” i pewnie choć nie ma go z Wami będziecie dzwonić z życzeniami. A na dobry początek dnia, pełen uśmiechu piosenka o tacie

Trudno będzie Wam poćwiczyć , ale może chociaż trochę kończyny górne i dolne. Bardzo przyjemną dla naszego podopiecznego formą ćwiczyń śą zabawy ruchowe powiązane z muzyką:

Dużo zdrówka i bawcie się dobrze.

 

 

Poniedziałałek 22.06.2020r.

Rewalidacja

Oto ostatni tydzień naszych propozycji zajęć. Dzisiaj chciałabym zwrócić uwagę na nieco inną sferę rozwoju , która w bardzo znaczący sposób wpływa na umiejętności poznawcze. Przekraczanie linii środkowej ciała, bo o niej chcę dziś wspomnieć, to zdolność oczu, główki, rączek i nóżek do przemieszczenia się poza środkowe rejony ciała, w kierunku strony przeciwnej. Problemy z przekraczaniem linii środkowej ciała wiążą się z problemem koordynacji ruchowej. Przekraczanie linii środkowej ciała jest bardzo ważne, ponieważ wraz z tą umiejętnością rozwijają się kolejne, wyższe zdolności, takie jak: czytanie, pisanie, literowanie, a także prawidłowy rozwój motoryczny i koordynacja ruchowa.

Oto kilka propozycji ćwiczeń:

❤️Siad z wyprostowanymi nóżkami na podłodze. Turlanie piłeczki (lub samochodziku) wokół nóg, raz prawą, raz lewą ręką.
❤️Na podłodze narysuj kredą dużą ósemkę. Daj dziecku piłeczkę lub samochodzik, niech toczy zabawkę po liniach cyfry.
❤️W klęku podpartym (pozycja czworacza) dziecko ma za zadanie sięgnąć kolankiem do przeciwległego łokcia.
❤️Z użyciem latarki, narysuj okręg na ścianie (lub inną figurę). Zadaniem dziecka jest wodzenie wzrokiem za latarką oraz odgadnięcie, co zostało narysowane.
❤️Siad skrzyżny, rodzic siedzi na wprost dziecka. Przybijanie piątek po skosie (prawa ręka dziecka do prawej ręki rodzica).
❤️Zaangażowanie dziecka w czynności domowe z wykorzystaniem obu rąk, np. odkurzanie, ugniatanie ciasta, mieszanie sałaty, itp.
❤️Owinięcie dziecka kocykiem i poproszenie o dotknięcie prawą ręką różnych części ciała po stronie lewej, np. lewej nogi, kolana, łokcia. Ćwiczenie wykonać symetrycznie na obie strony.
Miłej zabawy🥰

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dzisiaj trudny dzień przed Wami , dlatego podsyłam tylko kilka linków do stymulacji wzroku:

—————————————————————————————————————–

Piatek 19.06.2020r.

Rewalidacja

Ostatnio pracowaliście nad spostrzegawczością i kategoryzacja. Czas zająć się środkami transportu. Myślę, że temat spodoba się naszemu podopiecznemu , bo lubi bawić się różnymi pojazdami.

Rozróżnianie i umiejętność segregowania środków transportu to niejako kontynuacja naszej kategoryzacji. Poszukajcie wśród domowych zabawek różnych pojazdów, statków, samolocików i spróbujcie pobawić się w tworzenie grup , ze względu na sposób poruszania się ich.

Na pocztę oczywiście wysyłam kilka kart pracy, w których nalezy:

  • dopasować odpowiednie fragmenty obrazka,
  • zaznaczyć nie pasujący do reszty srodek transportu,
  • odnaleźć drogę rolnika do traktora – w postaci labiryntu
  • posegregować pojazdy według koloru.

Tata zapewne umie robić papierowe  łódki,  dlatego proponuję zrobić kilka i poprosić dziecko , aby je przyozdobiło w dowolny sposób. Nastepnie w większej misce z wodą możecie pobawić się i popuszczać łódki.

Miłej pracy i bawcie się przy tym dobrze. Pozdrawiam serdecznie

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Dzisiaj widzimy się na zajęciach ruchowych, ale oprócz nich musimy zadbać o stymulację innych zmysłów. Każde działanie ma sens i przynosi wymierne korzyści jeśli je powtarzamy, utrwalamy dlatego , chciałabym poprosić dzisiaj Państwa o uruchomienie i popracowanie na kilkiu programach edukacyjno -terapeutycznych , które posiadacie. 

  1. SwitchTrainer – poza dobrą zabawą, program uczy jak posługiwać się dwoma przyciskami , czyli daje i uczy prawa wyboru , dodatkowo dochodzi mała motoryka i koordynacja wzrokowo-ruchowa.
  2. EYEFEEL – dzięki , któremu możemy poćwiczyć nad:
    • koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
    • orientacja w kierunkach (prawo, lewo, góra, dół)
    • rozróżnianie przedmiotów wg rodzaju, gatunku, koloru
    • skupieniem uwagi
  3. Dla rozluznienia na koniec posłuchajcie jakiejś muzyki relaksacyjnej i pobujajcie się trochę w rózne strony – dzięki temu uzyskacie u dziecka poczucie własnego ciała, orientację w przestrzeni oraz poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

—————————————————————————————————————-.

Czwartek 18.06.2020r.

Rewalidacja

Dzisiaj propozycja zwrócenia uwagi na prawidłowe zachowania, te dobre i bezpieczne oraz na te, które stanowią zagrożenie dla nas. W tym celu bardzo proszę o wykorzystanie filmiku edukacyjnego. Zapewne będzie to łatwiejsza forma przekazu, na którą w trakcie rozmowy, analizy zachowań można się powołać.Można zapytać dziecko – który misiu zrobił dobrze? co zrobił źle?

Dodatkowo wysyłam tradycyjnie na Państwa pocztę mailową kilka kart pracyz zadaniami typu:

  • zakreśl odpowiednie przedmioty pasujące do odpowiedniej kategorii
  • wyznacz trasę samochodów
  • policz delfiny i rybki
  • policz dzieci w wodzie i na trawie
  • zaznacz co zabieramy na plażę, a co na biwak

Życzę miłego dnia.

—————————————————————————————————————–

Środa 17.06.20020r.

Rewalidacja

Dzisiaj propozycja zwrócenia uwagi na prawidłowe zachowania, te dobre i bezpieczne oraz na te, które stanowią zagrożenie dla nas. W tym celu bardzo proszę o wykorzystanie filmiku edukacyjnego. Zapewne będzie to łatwiejsza forma przekazu, na którą w trakcie rozmowy, analizy zachowań można się powołać.Można zapytać dziecko – który misiu zrobił dobrze? co zrobił źle?

Dodatkowo wysyłam tradycyjnie na Państwa pocztę mailową kilka kart pracyz zadaniami typu:

  • zakreśl odpowiednie przedmioty pasujące do odpowiedniej kategorii
  • wyznacz trasę samochodów
  • policz delfiny i rybki
  • policz dzieci w wodzie i na trawie
  • zaznacz co zabieramy na plażę, a co na biwak

Życzę miłego dnia.

—————————————————————————-

Wtorek 16.06.2020r.

Rewalidacja

Dzisiaj trochę oddechu od zajęć z kartami. Proponuję zrobienie butelek sensorycznych, którymi Państwa syn bardzo lubił się bawić na zajęciach.

1.Suche butelki sensoryczne – możecie wypełnić:

  • surowym ryżem – dla lepszego efektu możecie go zabarwić,
  • surowym makaronem,
  • koralikami,
  • cekinami,
  • tak naprawdę czymkolwiek zechcecie.
 Suche butelki sensoryczne mają służyć przede wszystkim efektom dźwiękowym, aczkolwiek wzrokowe tez następują
2. Płynne butelki sensoryczne –  wyglądają zwykle bardziej efektownie i fantastycznie przyglądać się przelewającym się w środku akcesoriom.
 Możecie wlać do butelki wodę, a do niej co tylko chcecie – pompony, cekiny, ozdoby do scrapbookingu – takie jak cekiny, ale w kształcie motyli czy kwiatków, koraliki czy brokat.
Aby dodatki wolniej opadały warto dodać do wody glicerynę – kupicie ją w aptece.
Ja do naszej butelki, która wykorzystujemy na zajęciach uzyłam żelu do włosów , a rozcieńczyłam trochę wodą.
Butelki zorganizowałam po soczkach owocowych
Życzę udanej stymulacji.
—————————————————————————————————————–

Poniedziałek  15.06.2020r.

Rewalidacja

  1. Nowy dzień i nowe zadania. Dzisiaj proponuje Państwu zabawę podczas, której popracujemy nad umiejętnością rozumienia pojęć taki jak: na, pod, obok, za, przed.

W trakcie zajęć możecie wykorzystać karte pracy z misiem , ale możecie pobawić się z własnym krzesłem i ulubionym pluszakiem , czy inną zabawką dziecka.

 2. Drugim tematem , który chciałabym zaproponować do przepracowania to spostrzegawczość. Na pocztę mailową wysłałam kilka kart pracy , na których tarzeba odszukać poszczególne owoce, przedmioty czy zwierzątka.

Miłego dnia i pozdrawiam serdecznie.

————————————————————————

Piatek 12.06.2020r

Rewalidacja

W srodę zaproponowałam Państwu pracę nad zdobywaniem umiejętności kategoryzowania przedmiotów i mam nadzieją, że świetnie Wam poszło. Dzisiaj zajmniemy się kategoryzacją według kolorów. Przywitajcie się piosenką o kolorach, jako zapowiedź tego co będzieci robić  https://www.youtube.com/watch?v=owzja2wW8Nk  . Na pocztę mailową wysyłam wam pomoce dydaktyczne, z poszczególnymi kolorami.

Następnie poproście, ąby dziecko pokazało Wam co nie pasuje na poniższych obrazkach, jaki przedmiot, rzecz ma inną barwę. Poproście, żeby je nazwało.

Możecie się jeszcze pobawić z synkiem w kolorową zgadywankę, albo wyszukiwanie rzeczy znajdujących się w domu na dany kolor, dzięki czemu ćwiczymy spostrzegawczość i kojarzenie.

Życzę miłego dnia.Bawcie się dobrze z kolorami.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Pańtwa synek bardzo lubi bawić się kredkami- często podczas zajęć wykorzystujemy je , aby uzyskać różnorodny efekt naszego działania. Może dzisiaj Państwo pobawicie się w ten sposób z dzieckiem:

  • przeliczamy , ćwicząc jednocześnie odruch chwytny w obu dłoniach
  • ćwiczymy nazywając odpowiednie kolory
  • układamy w pudełeczku
  • rysujemy na kartce papieru .

W naszym bogatym składzie pomocy mamy piasek kinetyczny, może usiądą sobie Państwo z dzieckiem na kolanach i bobawią się tworzą kolorowe dinozaury z dostępnych foremek i ugniatając sam piasek. Materiał ten dostarcza dziecku dużo bodżców czuciowych ze względu na swoją specyficzną strukturę. Jak codzień przypominam o konieczności przećwiczenia wszystkich większych stawów i wykonanie ruchów zginania i prostowania kończyn górnych i dolnych.

Na koniec posłuchajcie sobie jeszcze piosenki o kolorach https://www.youtube.com/watch?v=owzja2wW8Nk

Pozdrawiwm serdecznie

—————————————————————————-

Środa 10.06.2020r.

Rewalidacja

Dzisiaj proponuje zajęcia , na których zajmniemy się pojęciem ” Kategoryzacja”, czyli poćwiczymy systematyzowanie rzeczy, zjawisk, atrybutów związanych z poszczeglólnymi kategoriami.

Dzieci poznają wiele słów, wiedzą co oznaczają , ale mają problem z zaszeregowaniem ich do danej grupy, kategorii np. pojazdy, warzywa, owoce…..

Dlatego dzisiaj wysyłam do Państwa na pocztę mailową kilka obrazków, na których należy uporządkować i przypisać poszczególne rzeczy do danej kategorii.

Miłej pracy i pozdrawiam serdecznie

 

Indywidualne zajecia rewalidacyjno- wychowawcze

Na dzień dobry trochę muzyki i ruchu. Oto ulubione piosenki naszego podopiecznego  – pewnie dobrze go nastroją do dalszej pracy.

Zmysł  czuciowy jest jednym z elementów odbioru otoczenia przez nas . Przy zaburzeniach należy dstymulowywać ten aspekt, dlatego dzisiaj proponuje zajecia na z elementami właśnie integracji sensorycznej. Prosze o przygotowanie sobie dużego koca, w który zawiniemy dziecko. I teraz możemy dziecko zawinięte w ten kokon dotykać, dociskać delikatnie, kulać , odwijać i z powrotem zawijać.

Chcąc postymulować narząd wzroku,możemy pobawic się  latarką, która będziemy swiecić na dłonie dziecka lub swoje, robiąc cienie na ścianie czy podłodze, możemy robić światło migające , punktowe, przybliżać i oddalać. Możliwości jest dość dużo.

Miłego dnia i pozdrawiam serdecznie

………………………………………………………….

Wtorek 09.06.2020r.

Rewalidacja

  • Mam nadzieję, że zdjęcia ze oceany zwierzętami zamieszkujacymi obejrzeliście i podobały się Wam. Dzisiaj na poczcie mailowej znajdziecie informacje dotyczące poszczególnych ryb i stworzeń oceanicznych, a także różnorodne karty pracy w których należy:
  • rysoanie po śladzie
  • połączyć takie same muszelki, zwierzęta, żółwie
  • pokonać labirynt
  • pokolorowac według wzoru
  • zaprowadzić zwierzęta do koralowca
  • połączyć orki od najmniejszej do największej
  • posegregowac zwierzęta według koloru
  • policzyć zwierzeta i narysować tyle kropek ile zwierząt
  • połączyć połówki takiego samego zwierzątka
  • policzyć zwierzeta i połączyć z odpowiednia liczbą
  • połączyć zwierzątko z odpowiednim kolorem

Wiem, że dużo , ale to nie znaczy ,że macie wszystko zrobić. Wybierzcie kilka zadań zróbcie , a następne zostawcie na kolejny dzień.  Bawcie się dobrze , pozdrawiam serdecznie.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Rano widzimy się na zajęciach to poćwiczymy, a pózniej Państwo możecie wkroczyć do akcji. W bogatym zestawie pomocy dydaktycznych na swoich półkach znajdą Państwo wiele możliwości. Proponuję dziś sięgnąć po:

  1. Piasek kinetyczny- z piasku możecie z synkiem wyciskać różne kształty z gotowych foremek , ale równie bardzo istotne jest samo ugniatanie i przeciskanie przez paluszki;
  2. Kolorowe kubki- przekładanie , wyciąganie i wkładanie kolorowych kubków to jedna z ulubionych zabaw naszgo zucha dzięki , której ćwiczymy oczywiście małą motorykę
  3. Zabawcie się Państwo z dzieckiem wykorzystując elementy Metody Weroniki Scherbone. Pokulajcie dziecko w kocu, pokołyszcie go w nim , pohustajcie.
  4. Na koniec poczytajcie sobie książeczki, które tak lubi otwierać i zamykać.

Pozdrawiam serdecznie.

Poniedziałek 08.06.2020r.

Rewalidacja

Podwodny świat jest bardzo tajemniczy, ale równie piękny i inspirujący. Ogrom roślin i zwierząt zamieszkujący ocean może dla dzieci być nielada  gratką.Państwa syn bardzo lubi niebieski kolor zatem moja propozycja pewnie przypadnie mu do gustu.Na pocztę mailową przesłałam Państwu plik zdjęć zmieszkańcami oceanów. Obejrzyjcie je wspólnie, a póżniej zróbcie doswiadczenie, ciekawe czy Wam sie spodoba. Będzie to niejako butelka sensoryczna.

Doświadczenie: Ocean w butelce
Materiały:
• przezroczysta plastikowa butelka z zakrętką o pojemności min. 1 litra, oczyszczona z etykiet
• woda
• atrament lub niebieski barwnik spożywczy
• olej jadalny
• opcjonalnie również muszelki, figurki rybek, kamyki, piasek
Nalejcie prosze  wodę do połowy butelki, następnie dodajcie kilka kropel atramentu lub wsypcie szczyptę barwnika – do uzyskania niebieskiego koloru. Można włożyć do butelki kamyki, muszle, figurki rybek, wsypać piasek. Następnie wlejcie Państwo z dzieckiem do butelki olej, aż po samą nakrętkę. Zakręćcie bardzo mocno korek. Trzymając butelkę poziomo obiema rękami, niech dziecko przechyla lekko butelkę raz z jednej, raz z drugiej strony, naśladując poruszanie się fal oceanicznych. Ponieważ ciecze mają różną gęstość i nie mieszają się, powstają efektowne fale z bąbelkami.

Wakacyjna butelka sensoryczna - Liliowe Projekty

Życze miłego dnia i dobrej zbawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dzisiaj od rana zajmniemy się rehabilitacją ruchową , tak więc popracujemy nad dużą motoryką, wzmocnieniem osłabionych mięśni przykręgosłupowych, a także powstałych przykurczów w wyniku długotrwałego unieruchomienia. Jednak mała motoryka i stymulacja wzrokowa zostaje już w Państwa zakresie. Proponuję uruchomić dzić komputer i poćwiczyć z pomoca programu EYEFEEL dzięki , któremu możemy popracowac nad:

  • skupieniem uwagi
  • koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
  • orientacja w kierunkach (prawo, lewo, góra, dół)
  • rozróżnianie przedmiotów wg rodzaju, gatunku, koloru.

Możecie oczywiście jeszcze pobawić się zabawkami, albo dać do ” poczytania” jakąś księżkę, bedzi to najlepsza stymulacja małej motoryki.

Udanego dnia , pozdrawiam serdecznie.

Piątek 05.06.2020r.

Rewalidacja

  1. Dzieci uwielbiają być w ruchu, który jest im wyjątkowo potrzebny, szczególnie teraz, kiedy wszelkie aktywności ograniczamy do minimum.W przedszkolu często bawimy się przy muzyce i dzieci doskonale znają zajęcia ruchowo-taneczne a moment, kiedy mogą do nich zaprosić również rodziców jest dla nich czymś niezwykłym. Włączcie proszę waszą ulubioną piosenkę i w rytm muzyki zacznijcie wraz z dzieckiem tańce, wygłupy czy łaskotki. To idealne rozpoczęcie każdego dnia. Nie od dziś wiadomo, że wszelka aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu endorfin, a to jest równoznaczne z porankiem spędzonym w wyśmienitym humorze.
  2. Przygotujcie do zabawy guziki, tasiemki, kolorowy papier, rolki po papierze toaletowym, gazety oraz klej.  Dzieci mają olbrzymią wyobraźnię , ale trzeba ją czasami obudzić i z wyżej wymienionych rzeczy będą w stanie stworzyć przeróżne cuda. Z rolki po papierze toaletowym, folii aluminiowej i kolorowego papieru jesteśmy w stanie wyczarować z dzieckiem kosmiczną rakietę! A może tak zróbiczie w domu teatrzyk? Pacynki możemy stworzyć ze skarpet, a do ich ozdobienia wykorzystać różne guziki, tasiemki czy patyczki. Sceną teatru zostanie pudełko po butach, a dziecko będzie reżyserem spektaklu. Jest to bardzo istotna zabawa kształtująca wyobraźnię i ummiejetność wczuwania się w emocje, co stwarza u dziecka czasem ogromny problem

Moje propozycje są w dużej mierze zabawą, ale jest to zabawa , która zawsze uczy, stymuluje, pobudza do działania i mam nadzieję , że skorzystają Państwo z moich propozycji.

Życzę miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

  1. Dzisiaj pobawimy się znowu trochę starymi gazetami. Bardzo proszę o przygotowanie gazet i wraz z dzieckiem kierując jego rączkami rwiemy papier na kawałki. Jest to bardzo dobre ćwiczenie małej motoryki , aktywizujące tak sferę czuciową, jak i docisk i siłę mięśniową czyli stymulujemy prioprioreceptory, do tego jeszcze dochodzi słuch i wzrok. Nastepnie z kawałków  towrzymy kulki i nimi rzucamy.
  2. W tematyce przedszkolnej często rozmawiamy na temat zwierząt w gospodarstwie, na wsi, a wiem jak bardzo Panstwa syn lubi odgłosy niektórych zwierząt , dlatego proponuję obejrzenie bardzo sympatycznej prezentacji dla dzieci https://www.youtube.com/watch?v=v4R2rkylrc0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1FxO6Xm-3VlgAeurQQMsc6I3Jcea-gQHtQixPO0G6oWtBCRSXhcXs8aLo

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wekendu

Czwartek 04.06.2020r.

Rewalidacja

Nowy dzień i nowe propozycje aktywności. Dzisiaj waszym głównym narzędziem będą piłki i ich wielorakie wykorzystanie.

  1. Piłki biegną przez tuby. Do tej zabawy można użyć takich przedmiotów, jak kartonowe tuby po rysunkach, sklejone rolki papieru toaletowego czy ręcznika kuchennego, zwinięte gazety, kartony lub rynny dachowe. Zróbcie wspólnie z tych materiałów rampy i tunele, przez które dziecko będzie mogło puszczać pilki.
  2. Piłki na tacy. Umieszczając większą liczbę niewielkich piłek na tacy z wysoką krawędzią ( np. na blasze do pieczenia lub głebokiej tacy do serwowania posiłków) , zaproponujcie Panstwo spacer po mieszkaniu , tak by żadna piłeczka nie spadła.
  3. Piłka w wiaderku. Wiele dzieci lubi rzucać piłkami, warto więc wykorzystać to w atrakcyjnej zabawie, podczas której dziecko planuje ruch, ćwiczy równowagę, celność , koordynację wzrokowo- ruchową. Wiaderko, do którego dziecko ma wrzucac piłki może stać na podłodze, ale równie dobrze to Państwo możecie je trzymać na różnej wysokości i strony.
  4. Piłeczki pinpongowe. Takie piłeczki mogą zapewnić mnóstwo dobrej zabawy. Można poruszać nimi po powierzchni stołu, dmuchając w słomki do napojów . Podczas zabawy to dziecko reguluję szybkośc poruszania się piłki i jej kierunek. Można usiąść na przeciwko, a stół podzielić na dwa boiska, można zrobić bramkę, do której należy trafić itd.
  5. Powiedz co to. Pracując nad komunikacja i zasobem słownictwa, bardzo bym prosila żeby wykorzystać pomoce, które Państwu udostępniłam z własnych zbiorów i namawić dziecko do nazywania przedmiotów na obrazkach , czynności , które są tam wykonywane, kolory jakie tam się znajdują.
  6.  Dzisiaj nie będa nic wysyłać na pocztę mailową ponieważ sądzę, że zestaw który wczoraj wysyłałm jest dość obszerny i pewnie starczy Wam na kilka dni.

Pozdrawiam serdecznie i udanej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dzisiaj się widzimy i oczywiscie popracujemy nad dużą motoryką, ale pozostaje nam oczywiście kształtowanie ruchów manipulacyjnych i tu ukłon w Panstwa stronę, aby pobawic się trochę z synem dostępnymi pomocami. Proponuję poukładanie kolorowych klocków, według koloru, wielkości – zaznaczając przy tym nazwę koloru , tak aby dziecko przyswajało wrażenia wzrokowe ze słuchowymi. Możecie również sięgnąć po stolik interaktywny , który nasz podopieczny bardzo lubi i potrafi nieżle nim operować tak by uzyskać zamierzony efekt dzwiękowy. Książka to bardzo dobry materiał do pracy i ćiwczeń rąk, szczególnie gdy się tak lubi przewracać kartki w tą i z powrotem.

Pozdrawiam serdecznie

Środa 03.06.2020r.

Rewalidacja

Dzisiaj trochę pobawmy się sensorycznie:

CIECZ NIENEWTONOWSKA, czyli prosty eksperyment dla dzieci. - YouTubeArchiwa: ciecz nienewtonowska - Kreatywnie AktywnieCiecz nienewtonowska, genialna zabawa dla małych i dużych ...

  • ciecz nienewtonowska – będziecie potrzebować małą miskę, mąkę ziemniaczaną, wodę, można wykorzystać jeszcze barwniki ( naturalne- kurkuma, sok z buraczków, sok ze szpinaku lub kawałki bibuły, farba). Zabarwiamy wodę w małej butelce lub słoiku. Do miski wsypujemy trochę mąki i powoli dodajemy wodę. W zależności od ilości dodanej wody będzie nam się zmieniała struktura waszej substancji. Pozwólcie Państwo aby dziecko samo kierowalo tym co robi, niech dodaje wode , niech sprawdza , przelewa maź; między palcami. Spróbujcie Państwo sami – to bardzo odstresowujące zajęcie
  • plastyczny misz masz- będziecie potrzebować czyste kartki i farby. Pozwólcie dzieciku malować pędzlem lub palcami to co chce, nie pytajcie co maluje, niech miesza dowolnie kolory, niech tworzy, kombinuje…. żeby dziecko czuło się swobodnie pozwólcie sobie też na trochę swobody , weźcie kartkę, farby i dajcie się ponieść fantazji ;
  • na pocztę mailową wysyłam zestaw zabaw- kart pracy z najróżniejszymi zadaniami .

Pozdrawiam serdecznie i bawcie się dobrze.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze

Witam, nowy dzień, a więc zaczynamy:

  1.  Państwa syn bardzo lubi piosenki z pokazywaniem, dlatego dzisiaj podeslę kilka linków , tak abyście mogli się wspólnie pobawić, a dzięki temu troche poruszać i postymulować.

2.  Myślę, że małą motorykę już poćwiczyliście to teraz jeszcze postymulujemy wzrok . Oto nowe link do stron, które oczywiście oprócz wzoku uruchamiaja słuch.

Mam nadzieje, że naszemu zuchowi spodobaja się te propozycje.

Pozdrawiam serdecznie

 

Wtorek 02.05.2020r.

Rewalidacja

Każde dziecko ma swoje prawa i obowiązki. Pani Ala na stronie ” Motylków” podjeła ten temat oraz bardzo ważny fakt , że każdy z nas jest inny i każdego należy szanować.To bardzo ważne w życiu każdego człowieka, tym bardziej dziecka.

Bardzo prosze obejrzyjcie sobie wspólnie filmik edukacyjny ” Dzieci świata” https://www.youtube.com/watch?v=s0NCq8-lP20

https://www.youtube.com/watch?v=s0NCq8-lP20

Posłuchajcie jeszcze wesołej piosenki pt.” Dzieci” –   https://www.youtube.com/watch?v=p8Pw2N5pwQ8

Oto  propozycje kilku edukacyjnych gier interaktywnych o tematyce związanej z „dziećmi świata”,  które ćwiczą pamięć, spostrzegawczość oraz umiejetność układania rytmów w bardzo atrakcyjny dla dzieci sposób:

Miłego dnia. Pozdrawiam serdecznie.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Od tego tygodnia zaczynamy już częściowo zajęcia w domu, tak więc w ramach tych godzin będziemy pracować nad dużą motoryką, wzmocnieniem mięsni przykręgosłupowych , posturalnych, zwiększeniem zakresu ruchu w stawach oraz zapobieganiu powstawaniu przykurczów. Proponuję jednak jeszcze popracować z dzieckiem nad małą motoryką. Zachęcam do pobawienia się z synkiem kolorowymi kubeczkami , drewnianymi puzzlami – warzywa lub pojazdy. W trakcie zajęć możecie posłuchać ulubionych piosenek lub sprawdzic moje nowe propozycje. Oto kilka linków:

Życzę miłego dnia.

Poniedziałek 01.06.2020r

Rewalidacja

Dzis szczególny dzień, dzień wszystkich dzieci i tych dużych i tych małych.

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka | Głos Choroszczy Niech ten dzień będzie rodzinny, pełny szczęścia , uśmiechu i miłości. Bawcie się, radujcie, jedzcie lody, róbcie to co lubicie najbardziej na świecie, cieszcie się sobą ……

 

 

 

 

A w wolnej chwili obejrzyjcie sobie ten krótki filmik o dzieciach z całego świata.

Życzę miłego dnia. Pozdrawiam serdecznie

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

” Gdy dziś wstałam usłyszałam głos ptaszyny , że dziś są twoje Imieniny”Śmiałkowie > IMIENINY DZIECI | Przedszkole nr 46 w Poznaniu

Ale dzisiaj jest podwójne święto , bo oprócz imienin obchodzimy jeszcze Dzień Dziecka https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA - Play Jigsaw Puzzle for free Puzzle Factory

Bawcie się dobrze. Miłego dnia.

Piątek 29.05.2020r.

Rewalidacja

Zaczynamy od zabaw ruchowych, które będą również ćwiczyć wyobraźnię dziecka.

1.Przeprawa przez rzekę .Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.

2.Tor przeszkód . Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać!

3. Balonowy tenis Gra w piłkę w domu nie jest do końca bezpieczn, dlatego  w domu gramy balonem. A zamiast rakietek używamy papierowych talerzy przyklejonych do drewnianych łyżek! W ten sposób rozgrywamy punktowane mecze!

4. Na pocztę mailową wysyłam Państwu kilka kart pracy, w których należy:

  • policzyć cukierki, piłki, klocki
  • dopasować cienie do odpowiednich przedmiotów
  • połączyć takie same zabawki
  • pokolorować według wzoru robota

Udanej zabawy i owocnej pracy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Oto nowe propozycje filmików do stymulacji wzrokowo-słuchowej z linkami:

Mam nadzieję, że zdrówko powraca. Pozdrawiam serdecznie

Czwartek 28.05.2020r.

Rewalidacja

Na dzień dobry proponuję dwie  interaktywne gry ” Dom Rodzinny”  oraz   „Puzzle – Rodzina”,  które uczą spostrzegawczości i ćwiczą pamięć wzrokową.

  1. https://www.janauczycielka.blog/2020/05/dom-rodzinny-gra-interaktywna.html 
  2. https://www.janauczycielka.blog/2020/05/puzzle-rodzina-gra-interaktywna.html

A teraz trochę ruchu  Wierszowanki – pokazywanki:

„Ręce w dole, ręce w górze,

Rysujemy koło duże,

Skok do góry, ręce w bok,

Teraz w przód zrób jeden krok,

Skok do tyłu, skok na jednej nodze,

Teraz usiądź na podłodze.”

A na koniec ulubiona piosenka z pokazywaniem https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI

Życzę miłego dnia. Bawcie się dobrze.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

1.Wykorzystując dostępne środki może popracują Państwo z dzieckiem przy pomocy komputera i oprogramowania EYEFEEL dzięki , któremu możemy poćwiczyć nad:

  • skupieniem uwagi
  • koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
  • orientacja w kierunkach (prawo, lewo, góra, dół)
  • rozróżnianie przedmiotów wg rodzaju, gatunku, koloru

2. Drugą możliwość stymulacji wzrokowo- słuchowej znajdą Państwo pod tymi adresami, są to nowe strony , więc mam nadzieję, że zainteresują naszego podopiecznego :

Zdrowiejcie kochani. Pozdrawiam

Środa 27.05.2020r.

Rewalidacja

Witam serdecznie. Dzisiaj zapowiada się piękny dzień, dlatego swoje propozycje rozpocznę od zabaw na dworze:

  1. Przechodzenie po linie – nie takie proste jak się wydaje, a bardzo fajne ćwiczenie. Wystarczy ułożyć linę na ziemi w różnym kształcie , w esy – floresy itd.
  2. .Hamak, huśtawka – dzieci lubią być bujane, huśtane. niestety nie można  pójść na plac zabaw, ale można samemu zawiązać koc np. pomiędzy dwoma drzewami
  3. Zabawa w chowanego – kto nie lubi zabawy w chowanego? 🙂
  4. Kręgle – z puszek, plastikowych butelek. Wystarczy piłka i zabawa gotowa.
  5. Na poczte mailową wysyłam jeszcze kilka kart pracy, może po tym małym wysiłku fizycznym bedzie się chciało Wam jeszcze popracować w inny sposó. W kartach należy :
  • narysować tyle kwiatuszków dla mamy jaka cyfra znajduje się na doniczce
  • zaznaczyc czynności , które wykonuje dziecko z mamą , a które z tatą
  • zaznaczyc członków rodziny od najmłodszego do najstarszego
  • narysować po śladzie drogę wyciczki, na która pojechalibyście całą rodziną.  Miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

 

Choroba to trudny czas, ale wiem, że już wracacie do zdrowia , dlatego dzisiaj nowa propozycja zabawy paluszkowej, oraz plik linków , które może przypadną Wam do gustu.

Dużo, dużo zdrówka. Pozdrawiam serdecznie.

———————————————————————–

Wtorek 26.05.2020r.

Rewalidacja

Na stronie grupy Motylki wraz z panią Alą, rozmawiacie o rodzinie i jej czlonkach, dlatego zabawcie się w te prostą wyliczankę z pokazywaniem.
Dzisiaj wielki dzień dla wszystkich mam i z tej okazji propozycje zajęć rozpoczniemy od pracy plastycznej. Bardzo proszę o przygotowanie kartki papieru , farb oraz 7 patyczków higienicznych. Patyczki związujemy razem i maczając je w kolejnych kolorach tworzymy na połowie kartki kwiaty, nastepnie pędzelkiem lub paluszkiem malujemy łodygi , tak by schodziły się u dołu kartki i aby jeszcze na koniec domalować kokardę do naszego bukietu dla mamy. Wykonana praca to laurka dla najukochańszej mamy.
Na pocztę mailową wysyłam dodatkowo karty pracy, na których należy :
  • wyciąć i poukładać puzzle
  • dopasować buty mamy do pary
  • dopasować muszki taty
  • zaznaczyć rzeczy, które pasują do mamy a które do taty
  • labirynt- odnależć drogę do rodziców
  • połączyć w pray narzędzia z warsztatu taty
  • policzyć i dopasować do odpowiedniego wazonu słoneczniki
  • namalować mamę

Życzę miłego ” Dnia Matki”, pozdrawiam serdecznie.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Zdaję sobie sprawę , że w obliczu choroby trudno mówić o jakiś konkretnych zajęciach, ale dobrą i przyjemną alternatywą będą zabawy paluszkowe i wyliczanki. Oto kilka z nich:

  1. Idzie rak, nieborak (Palcami udajemy, że idziemy po ciele dziecka)Jak uszczypnie, będzie znak! (na słowo „znak” łaskoczemy malucha).
  2. Trzymamy dłoń dziecka, by odkryte było jej wnętrze. Swoim palcem wskazującym delikatnie pukamy wewnątrz dłoni malucha i mówimy:Tu, tu sroczka kaszkę warzyła, dzieci swoje karmiła:Pierwszemu dała na miseczce, (łapiemy mały paluszek dziecka)drugiemu dała na łyżeczce,(łapiemy drugi paluszek)trzeciemu dała w garnuszku,(łapiemy trzeci paluszek) czwartemu dała w dzbanuszku, (łapiemy za czwarty paluszek)a piątemu nic nie dała (chwytamy kciuk dziecka) i frrrrrr… do lasu poleciała (nagle zabieramy rękę i pokazujemy, jak odlatuje sroczka).
  3.  
  4. Gdy się rączki spotykają, (dotykamy dłońmi rączek dziecka)to od razu się witają. (pocieramy, ściskamy, przybijamy piątkę, udajemy całusy)Gdy się kciuki spotykają, (dotykamy kciukami kciuki dziecka)to od razu się witają.(pocieramy, ściskamy, przybijamy piątkę, udajemy całusy)Gdy się palce spotykają (dotykamy palcami palców dziecka),to od razu się witają (pocieranie, ściskanie, przybicie piątki lub całus).

 

Życzę dużo zdrówka i miłego „Dnia Matki”.
——————————————————————————————————-

Poniedziałek 25.05.2020r

Rewalidacja

Na dzień dobry, choć pogoda kiepska, trochę gimnastyki z żabką

     

Proponuję Państwu prostą zabawę dotykoą z SI ,ktora nie wymaga wielkiego nakładu i można ją przeprowadzić praktycznie wszędzie. Jej celem jest rozwijanie świadomości dotykowej, rozpoznawanie materiałów i faktur- nazywanie, nazywanie części ciała. Możecie Państwo użyć dowolnych przedmiotów np. slomki, piórka, aksamit, welne, wate,puszki, sztruks . Potrzebna jeszcze będzie chustka do przewiazania twarzy.

Proszę przewiązać dziecku oczychustką, a następnie zapytać je gdzie czuje twój dotyk. Na przyklad proszę położyć palec na jego kolanie, nosie itd, mozna dotykać palcem lub piórkiem. Innym ćwiczeniem , którym jeszcze bardziej uwrażliwimy świadomość dotykową dziecka będzie dmuchaniena różne części ciala przez słomkę. Zadaniem dziecka jest okreslić gdzie czuje ciepło i podmuch. Można dla urozmaicenia zamienić się rolami – dziecku na pewno sprawi to dużo radości , że może sprawdzić teraz rodzica. Dla wzmocnienia tolerancji dziecka na różne faktury mozna zmodyfikowac te zabawę pocierając części ciala róznymi materiałami. Proszę rozmawiać z dzieckiem o różnicach , szorstkości , miękkości czy chłodzie w przypadku puszki.

Udanej zabawy i miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Wiem, że niestety znowu dopadla Was choroba, ale humor w miare dopisuje, więc proponuję troche stymulacji wzrokowo- słuchowej,może wykorzystacie propozycje , które znajdziecie pod linkami:

Bawcie się dobrze i życzę dużo zdrówka

Piątek 22.05.2020r.

Rewalidacja

U dzieci mała motoryka rozwija się w różnym tempie, czasami trzeba poswięcić więcej czasu , aby wykształcił się odpowiedni chwyt lub precyzja wykonywanych zadań. Proponuję kilka zabaw , które na pewno będą dobrą i bardzo przyjemną alternatywą ćwiczeń.

  1. W domu może znajdą Państwo jakieś korki, a może piłeczki pinpongowe. Proszę przygotować miskę lub wiaderko z woda i umiescić w nim korki , piłeczki – zadanie polega na wyławianiu dlonią, łyżeczką
  2. Miotełka i szufelka będzie nam potrzebna do nastepnego zadania, bo za ich pomocą Państwa syn ma pozprzątać wysypane drobne klocki lu np. fasolę, ryż
  3. Mama ma na pewno pensetę, za pomocą której pozbiera dziecko wysypaną fasolę na stoliku
  4. Na koniec przesyłam karty pracy ” Roboty” do ćwiczeń grafomotorycznych i matematycznych.

Miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Wczoraj rozpoczeliśmy  zajęcia w domu, ale nie są one jeszcze w pełnym wymiarze godzin.  Wróciliśmy do rehabilitacji ruchowej, ale pozostają nam jeszcze zajęcia , które bardzo proszę kontynuować w domowej pracy z synkiem. Nasz podopieczny bardzo lubi ” czytać” książeczki”, może poczytacie sobie wspólnie nasze ulubione pozycje jak ” Koziołeczek” lub ” Hipopotam” , zapewniam , że kartki będą się bardzo szybko przewracać ( oczywiście przez małe rączki dziecka). Dzieki takiemu wykorzystaniu książeczek uzyskamy ćwiczenia małej motoryki oraz stymulację wzrokowo- słuchową.

————————————————————————————————————

Czwartek 21.05.2020r.

Rewalidacja

Nowy dzień to i nowe propozycje, może spodobają się Wam i zrobicie wszystkie. Na pocztę mailową wysylam karty pracy , na ktorych należy:

  • pokolorowac tyle rzeczy w rządku jaką wartość ma znajdująca się cyfra obok
  • zaprowadzić dużą kulkę do małej
  • za pomocą słomki umieścić biedronki na trawie
  • policzyć kropki na biedronkach.

To do zrobienia w domu, a póżniej idzcie na podwórko i spędźcie miło czas na ulubionej zabawie.

Pozdrawiam serdecznie.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dzisiaj przedstawiam Państwu kilka przykładów działań stymulujących poszczególne zmysły, może zechca coś Państwo wykorzystać w zabawie z synem.

Stymulacja polisensoryczna zmysłu wzroku – prpozycje

  1. Wodzenie oczami za przesuwającymi się przedmiotami np. za zapaloną latarką, za migającymi piłeczkami.
  2. Szukanie źródła światła ukrytego pod chustą.
  3. Zabawy przed lustrem – skupianie uwagi dziecka na własnym lustrzanym odbiciu.

Stymulacja polisensoryczna zmysłu słuchu

  1. Zabawy z instrumentami muzycznymi i przedmiotami wydającymi dźwięki.
  2. Demonstrowanie przez rodzica dźwięków cichych i głośnych.
  3. Słuchanie dźwięków przyrody: szumu wiatru, deszczu, burzy itp.

Stymulacja polisensoryczna zmysłu dotyku

  1. Dotykanie i masaż wybranych części ciała materiałami o różnej fakturze: (gąbką, watą, materiałem, masażerami, szczoteczką, kolczastymi piłeczkami itp.)
  2. Zabawy z materiałem sypkim: wkładanie dłoni dziecka do pojemników z makaronem, kaszą, ryżem.
  3. Zabawy z ciepłą wodą – zabarwianie wody zieloną farbą, wkładanie do niej dłoni.

Pozdrawiam serdecznie.

—————————————————————————————————————-

Środa 20.05.2020r.

Rewalidacja

Piłki "Emocje", 6 sztuk | Emocje | Edukacja językowa | Pomoce ...

Na stronie naszych ” Motylków” pani Ala w tym tygodniu, przedstawia krąg tematyczny związany z emocjami i choć nie tak dawno proponowałam Państwu tą tematykę do przerobienia z sykiem to dzisiaj dodatkowo , na pocztę mailową wysyłam karty z obrazkami „Emocje wg. Ekmana”. Emocje towarzyszą nam na każdym kroku, wpływają na nasze zachowanie, są odpowiedzią na warunki otoczenia. Wciąż nie jest poznany mechanizm powstawania emocji. Jedno jest pewne – wyrażanie i rozpoznawanie emocji jest wspólne wszystkim ludziom. Istnieją specyficzne sytuacje, konteksty, ale sygnały emocjonalne i wydarzenia, jakie jej wywołują są uniwersalne. Czas trwania emocji określa się jako krótki. Czasem jest to kilka sekund. Emocja zawsze jest odpowiedzią na bodziec. Nie pojawia się bez przyczyny. Jednym z największych badaczy emocji jest Paul Ekman. To wlaśnie ten psycholog podał listę podstawowych emocji: gniew, zaskoczenie, odraza, strach, szczęście i smutek. Dla dziecka czasami odbiór emocji i sama umiejetność ich rozpoznawania i nazywania stanowi nie lada wyzwanie. Rolą rodzica i nauczyciela jest pomóc mu ogarnać ten trudny temat. Bardzo proszę obejrzyjcie z dzieckiem przesłane obrazki, nazwijcie emocje , które one wyrażają, pobawcie się w pokazywanie emocji.

Pozdrawiam serdecznie.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Zmysł dotykowy, czuciowy jest jednym z elementów odbioru otoczenia przez nas . Przy zaburzeniach należy dstymulowywać ten aspekt, dlatego dzisiaj proponuje zajecia na z elementami właśnie integracji sensorycznej. Prosze o przygotowanie sobie dużego koca, w który zawiniemy dziecko. I teraz możemy dziecko zawinięte w ten kokon dotykać, dociskać delikatnie, kulać , odwijać i z powrotem zawijać. Podczas zabaw materiałami sypkimi ćwiczymy małą motorykę, ale nadal pobudzamy czuciowo. Dostarczamy wielorakich doznań uwrażliwiając dłonie na różne przedmioty, faktury itd. Przychodząc  do stymulacji narządu wzroku,możemy pobawić się  latarką, która będziemy świecić na dłonie dziecka lub swoje, robiąc cienie na ścianie czy podłodze, możemy robić światło migające , punktowe, przybliżać i oddalać. Możliwości jest dość dużo. Na zakończenie postymulujmy jeszcze zmysł such i z racji maja  posłuchacie sobie odglosów przyrody  : https://www.youtube.com/watch?v=jtTeFZMHPOk

————————————————————————————————————–

Wtorek 19.05.2020r. 

Rewalidacja

Fototapety dla dzieci,podwodny świat, rekin, rafa 8282132601 ...

” Podwodny świat” – oto co dziś będziemy robić . Na pocztę mailową wysyłam cały zestaw kart pracy z różnymi zadaniami gdzie nalezy:

  • połączyć z odpowiednimi cieniami
  • policzyć rybki
  • zaznaczyc największą łódkę
  • wskazać, który obrazek nie pasuje
  • dokończyć sekwencję
  • pokolorować tyle muszelek ile rybek na obrazku
  • dorysować drugą połowę steru
  • pokolorować morski obrazek
  • wykleić obrazek plasteliną zgodnie z kolorystyką                                                                                                                                                                              Bawcie się dobrze, pozdrawiam serdecznie.

Indywidualna zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Oto kilka propozycji zajęć do wykorzystania na dzisiaj, co prawda już pracowaliście Państwo na tych programach, ale dzialania należy powtarzać w celu utrwalania  :

  1.  Tak więc, wykorzystując dostępne środki może popracują Państwo z dzieckiem przy pomocy komputera i oprogramowania EYEFEEL dzięki , któremu możemy poćwiczyć nad:
  • skupieniem uwagi
  • koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
  • orientacja w kierunkach (prawo, lewo, góra, dół)
  • rozróżnianie przedmiotów wg rodzaju, gatunku, koloru

2. W bogatym zestawie naszych pomocy dydaktyczno- edukacyjnych jest wiele zabawek interaktywnych i może sięgną Państwo chociażby po stolik interaktywny dzięki, któremu popracujecie nad małą motoryką , stymulacją wzrokową, słuchową i czuciową.

Życzę miłego dnia.

——————————————————————————————————-

Poniedziałek 18.05.2020r.

Rewalidacja

Dzisiaj popracujemy znowu nad małą motoryką, oto kilka propozycji:

  • będziemy potrzebować tekturowy rulon po ręczniku jednorazowym oraz gumki recepturki – zadanie polega na zakladaniu na rulon gumek
  • w rulonie tekturowym robimy otwory z różnych stron, wielkości kredki ,tak aby dziecko przekładało kredki przez te otwory

Zabawy dla dzieci rozwijające małą motorykę, Fine Motor Skills for ...

  • do kolejnego zadania potrzebować będziemy patyczki do szaszłyków i wykałaczki oraz plastelinę – zadanie polega na łączeniu patyczków za pomocą plasteliny tworząc w ten sposób różne budowle

Milego dnia

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze  

Dzisiaj kolejne propozycje, mam nadzieję , że będą to inspiracje do świetnej zabawy i  stymulującej nauki:

  1.  Państwa syn bardzo lubi piosenki z pokazywaniem, dlatego dzisiaj podeslę kilka linków , tak abyście mogli się wspólnie pobawić, a dzięki temu troche poruszać i postymulować.

2.  Myślę, że małą motorykę już poćwiczyliście to teraz jeszcze postymulujemy wzrok. Oto nowe link do stron, które oczywiście oprócz wzoku uruchamiaja słuch.

Mam nadzieje, że naszemu zuchowi spodobaja się te propozycje. Miłego dnia

——————————————————————————————————–

Piatek 15.05.2020r.

Rewalidacja

Święto Rodziny :) – Kraina Wiedzy

 

Dzisiaj jest szczególny dzień, bo jak sam obrazek wskazuje 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny , dlatego moja propozycja będzie miała na celu integrację rodziny.

  1. Planszówka przysłowiowych Kowalskich. Możecie zagrać w dowolną grę planszową z własnych zbiorów, ale możecie zrobić własną.  Na dużym kartonie narysujcie węża lub dżdżownicę. Podzielcie planszę na małe kawałki i ustalcie, co stanie się z graczem, gdy trafi na dane pole. Zadania mogą być miłe (dostanie całus od mamy), trudne (zje plasterek cytryny) lub śmieszne (będzie udawał na dywanie płynącą rybkę). Po ustaleniu zasad czas na poważną grę. Ważne, by wszyscy członkowie rodziny wykonywali zadania solidnie – dzięki temu dziecko uczy się, że rodzice poważnie traktują reguły, a ono jest dla nich prawdziwym partnerem do prawdziwej gry.
  2. Zrobienie w domowego balona. Do nogi każdej osoby przywiążcie na niezbyt długiej nitce nadmuchany balonik. Gra polega na tym, żeby zdeptać balony przeciwników, ale też oszczędzić własny. Zadbajcie o wolną przestrzeń, a świetny ubaw gwarantowany!
  3. Co tu się zmieniło. Znacie wasze mieszkanie, ale czy pamiętacie, gdzie co w nim się znajduje? Jedna osoba wychodzi z pokoju, a reszta coś zmienia (chowa wazon, zdejmuje obraz) i zaprasza wygnańca z powrotem. Czy odgadnie, co się zmieniło? Malec w czasie tej zabawy będzie ćwiczył spostrzegawczość.
  4. Wyjdźcie na dwór i zróbcie coś wspólnie. Może posadźcie jakieś rośliny w ogródku, pozagrabiajcie przed wejściem do domu, pobawcie sie w berka.
  5. Piknik. Zabierzcie picie i jakieś smakołyki oraz koc – nie musicie wyruszać gdzieś daleko, możecie wyjść do ogrodu lu na pobliską łąkę. Pobawcie się razem – możecie np. zasłonić oczy i zgadywac co dostaliście do ust…
  6. Rodzina. Nich każdy na własnej kartce narysuje wszystkich członków rodziny, a póżniej stwórzcie galerię i popatrzcie jacy jesteście piękni i kochani.

Życzę miłego rodzinnego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Prawa i obowiązki rodziców - Przedszkole Nr 8 im. Janka ...Dzień Rodziny – 15 maj

Rodzina jest najważniejsza, więc dziś robimy wszystko razem. Proponuję wspólny spacer, wycieczkę do lasu, piknik. Jesli się uda to zorganizować, to bądzcie razem, czasami nie trzeba więcej, a czas spędzony wspólnie owocuje poczuciem bezpieczeństwa i emocjonalnego spokoju.

 

Czwartek 14.05.2020r.

Rewalidacja

Wczoraj ćwiczyliście Państwo z dzieckiem kategoryzację i mam nadzieje , że dobrze i owocnie się przy tym bawiliście. Dzisiaj proponuje ” przeciwieństwa” czyli dalszą pracę nad sferą poznawczą i komunikacją. Rozpoznawanie i dobieranie przeciwieństw może stać się logiczną zabawą pozwalającą  na aktywne rozwijanie umiejętności poznawczych, a także naukę nowych słów, ich znaczenia, kojarzenia oraz myślenia abstrakcyjnego. możecie się Państwo pobawić znowu w dwojaki sposób tzn. praktycznie lub na sucho. Wersja praktyczna będzie polegać na pokazie, naocznym przekazie , podcza któreggo dziecko może dotknąć wody ciepłej – zimnej, przedmiot mały – duży, słodki – słony, słodki – kwaśny, twardy – miękki, biały – czarny, słońce -deszcz itd. Propozycje papierową wyślę oczywiście na pocztę mailową, gdzie znajdziecie Panstwo karty pracy z obrazkami, które należy porozcinać i rozsypać dziecku tak by samodzielnie je dobierało. 

Dla rozluźnienia i oderwania się od pracy mimo wszystko umysłowej pograjcie w piłkę na świeżym powietrzu. Kopanie, turłanie, rzucanie i łapanie piłki – możliwości jest bardzo wiele , można stworzyć tor przeszkód , ustawić bramkę, postawić karton, do którego będzie celować Niby tylko zabawa, ale  przy okazji ćwiczycie koordynację ruchów, koordynacje oko- ręka, oko-noga,  wyczucie równowagi i refleks, dziecko uczy się współpracy z innymi oraz planowania i przewidywania działania.

Życzę miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

W dniu dzisiejszym proponuję kilka działań , które będą miały na celu stymulację ruchową , słuchową i wzrokową.
Jako , że nadal nie mamy innej możliwości,a  bardzo dobrze wiemy jak istotnym jest proces usprawniania ruchowego w przypadku Państwa dziecka, przypominam i  bardzo proszę , aby w miarę możliwości  uruchamiać większe partie mięśniowe i stawy poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń biernych typu zginanie i prostowanie kończyn górnych i dolnych. Pomoże nam to w powstrzymaniu bądź przynajmniej zmniejszeniu powstawania przykurczów.
Państwa syn bardzo lubi przekładać kolorowe kubeczki , mniejszy w większy, dlatego proponuje pobawić się z nim tymi pomocami , w ten sposób poćwiczymy małą motoryką. Poczytajcie książeczki pozwalając , aby dziecko przekładało kartki.
Dla urozmaicenia proponuję stymulację wzroku.  Bardzo proszę o włączenie komputera na stronie https://www.youtube.com/watch?v=0CPSkPrlo7A, dzięki której poćwiczycie ruchy gałek ocznych i umiejętność skupiania wzroku na danym obrazie , dodatkowo uzyskamy stymulację słuchową , dzięki towarzyszącej muzyce relaksacyjnej.
Życzę udanej zabawy i pozdrawiam serdecznie.

Środa 13.05.2020r.

Rewalidacja

Dzisiaj chciałabym zwrócić Państwa uwagę na bardzo istotną umiejętność w rozwoju mowy i rozumienia u dzieci. Kategoryzacja, zdolność, o którą najprościej można wytłumaczyć, jako kluczową umiejętność stanowiącą podstawę do tworzenia i rozumienia wypowiedzi przez dziecko.Jak wiadomo mowa jest podstawową czynnością, która umożliwia porozumiewanie się z innymi ludźmi. To dzięki niej możemy przekazywać nasze myśli, informować o naszych spostrzeżeniach, potrzebach, ale to właśnie umiejętność kategoryzowania pozwala nam „szufladkować” poznane, usłyszane wiadomości.Kiedy dziecko upora się z nadawaniem nazw znanym obiektom (na początku za pomocą echolalii, onomatopei), napotyka na swojej drodze kolejna trudność związaną z odnoszeniem słowa do klasy obiektów. Początkowo dziecko nie ma jeszcze na tyle rozwiniętego słownika, aby bezbłędnie klasyfikować przedmioty. Zachodzi wtedy tzw. zjawisko zawężania i rozciągania znaczeń. Takie postrzeganie i nazywanie obiektów przez dzieci wynika z tego, iż wiążą one słowa z najbardziej charakterystycznymi cechami tych obiektów. Dlatego dziś proszę, żeby Państwo poćwiczyli z dzieckiem na dowolnych przedmiotach np:

  • przygotowujemy stos różnych zabawek – ogólnie to zabawki , ale prosimy aby dziecko podalo nam samochody ( musi być kilka), klocki ( kilka sztuk )itd
  • na stole układamy różne artykuły spożywcze – jedzenie, ale prosimy np. o warzywa, owoce, makarony itd.
  • naczynia – ale proszę o szklankę, kubek, telerza – ale płytki , głęboki, mały duży
  • ubrania- ale proszę o spodnie, bluzki, skarpetki….
  • buty- prosze o adidasy , sandały, papcie….

Pomysłów w naszym otoczeniu znajdziemy mnóstwo, można się bawić w dowolnym momencie i miejscu. Na pocztę wysłałam karty pracy z obrazkami do kategoryzacji, ale najpierw proszę spróbować przećiwczyć to w praktyce. Majaą Państwo jeszcze do dyspozycji karty , które dalam wczesniej , gdzie  jest ujęta kategoryzacja czynności np. picie , jedzenie, skakanie, pływanie. Bawcie się i uczcie.

Życzę milego dnia

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

W każdym domu znajdzie się koc i ja dzisiaj poproszę o przygotowanie go na zajęcia. Zabawom z kocem towarzyszą pozytywne emocje: radość, zaciekawienie, śmiech. U dziecka tworzy się zaufanie do rodziców i do samego siebie. Wspólna zabawa buduje dobre relacje w rodzinie. Relacja budowana podczas aktywności fizycznej ma mocne fundamenty. W tym czasie aktywizuje się cały układ nerwowy dziecka. Mózg odbiera silne wrażenia z układu przedsionkowego. Nacisk koca pobudzareceptory czucia głębokiego.  To taka namiastka domowej integracji sensorycznej. Wzrok i słuch są zaangażowane w śledzenie całej akcji zabawowej. Dziecko bawi się „całe”. Buduje się świadomość poszczególnych części ciała, W umyśle dziecka tworzy się schemat ciała, który jest podwalinami do kształtowania się wielu umiejętności motoryki dużej i małej. Spontaniczne działanie zawsze daje relaks i odprężenie.

W czasie zbaw z kocem obserwujemy dziecko cały czas. Dobieramy tylko takie zabawy, które są komfortowe i sprawiają dziecku radość oraz zachęcają go do dalszych eksperymentów. Oto kilka przykładów i propozycji:

  • zabawa w przykrywanie  i odkrywanie;
  • ciągnięcie koca po podłodze;
  • z koca można wykonać hamak;
  • większość dzieci lubi otulanie kocem, czasem potrzebują mocniejszego owinięcia. Owijamy tylko do wysokości ramion. Szyja i głowa muszą być swobodne.

Pozdrawiam serdecznie.

 

————————————————————————————————————

Wtorek 12.05.2020r.

Rewalidacja

Wczoraj ćwiczyliśmy spostrzegawczość i tak dla podsumowania proponuję grę  „Ćwiczymy spostrzegawczość – Łąka”, którą zjajdziecie pod linkiem https://www.janauczycielka.blog/2020/05/cwiczymy-spostrzegawczosc-aka.html?spref=fb&fbclid=IwAR2Z_jrllp3ptv5uPmDiI_E2XhsqQLHJFBVQ2yh0qs39ABIq_-sRAIavzB0

Na stronie grupy Motylki, pani Ala rozmiawia teraz o majowej łące, dlatego dzisiaj proponuje kilka kart pracy o tej tematyce, gdzie należy:

  • dopasować motyle kolorami oraz odpowiednim cieniem,
  • odnależć drogę mieszkańców łąki do właściwego kwiatu,
  • pokolorować motyla zgodnie z przypisanymi cyframi do koloru,
  • wykonać ćwiczenia grafomotoryczne na pieciu kartach z żabkami – rysowanie po śladzie,
  • policzyć kropki na miedronkach i zaznaczyć odpowiednią cyfrę,
  • proponuję jeszcze pracę plastyczną , gdzie tulipany malujemy używając widelca- najlepiej plastikowego- jednorazowego moczonego w róznego koloru farbach.

wiosenna łąka

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Niestety dzisiaj kiepska pogoda, zimno i deszczowo, dlatego proponuję kilka działań , które będą miały na celu stymulację ruchową , słuchową i wzrokową.
  1. Państwa syn bardzo lubi przekładać kolorowe kubeczki , mniejszy w większy, dlatego proponuje pobawić się z nim tymi pomocami , w ten sposób poćwiczymy małą motoryką.
  2. Deszczowo, więc namalujcie z synem na kartce papieru krople deszczu paluszkie moczonym w niebieskiej farbie
  3. W dalszej części dnia  proponuję stymulację wzroku.  Bardzo proszę o włączenie komputera na stronie https://www.youtube.com/watch?v=3WLGwVBzCfU&list=PLWoZkjbsm0Br97MjzeR76TuP5ZzkpsZxi&index=3&t=0s  dzięki której poćwiczymy ruchy gałek ocznych i umiejętność skupiania wzroku na danym obrazie , dodatkowo uzyskamy stymulację słuchową , dzięki towarzyszącej muzyce relaksacyjnej. I jeszcze jeden link do krótkiego filmiku do stymulacji wzroku z bardzo ciekawa linią melodyczną, z r ożnymi dodatkowymi zabawnymi dźwiękami, które na pewno przypadną naszemu podopiecznemu do gustu. https://www.youtube.com/watch?v=xbrPVhy71G8
Miłego dnia.
————————————————————————————————————

Poniedziałek 11.05.2020r.

Rewalidacja

Znajdź różnice.

Znajdź 10 różnic online - SuperKid

Dzisiaj chciałabym zwróćić Państwa uwagę na bardzo ważny aspekt ,niezbedny w prawidłowym rozwoju małego człowieka. Spostrzegawczość, umiejętność wyszukiwania różnic, zwracanie uwagi na szczegóły to ważna cecha w kształtowaniu funkcji poznawczych Tak zwana percepcja wzrokowa jest zdolnością do rozpoznawania i różnicowania bodźców wzrokowych, które znajdują się w polu widzenia człowieka. Bodźce te są interpretowane w zależności od doświadczeń. Nie chodzi więc o samą zdolność widzenia, ale o przetwarzanie przez mózg tego, co widzimy. Człowiek nabywa zdolność percepcji wzrokowej między 3 a 8 rokiem życia. Wtedy wyraźnie dostrzega kształty, barwy, wielkości, a także zapamiętuje oraz wyobraża sobie różne zjawiska i przedmioty. Dlatego dzisiaj w swych działaniach skupimy się na dostrzeganiu różnic, odnajdywaniu podobieństw, dostrzeganiu zależności. Na poczte wysylam karty pracy z opisaymi zadaniami do wykonania. Proponuje jeszcze zabawę, do której będziecie potrzebować kilku różnych przedmiotów, zabawek, kredek lub samochodzików. Zadanie polega, aby pokazać dziecku jakiś układ przedmiotów , po czy poprosić , aby na chwilę zamkneło oczy bądź się odwróciło , natomiast Państwo w tym czasie zmieniacie kolejność ustawienia.

Życzę udanej zabawy i pracy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dotyk jest jednym z największych i najważniejszych, najbardziej pierwotnych systemów zmysłowych, w jakie wyposażyła nas natura. Pełni funkcję obronną, daje informacje o naszym ciele oraz pomaga w kształtowania tzw. „mapy ciała”, odgrywa rolę w planowaniu ruchu, wpływa na koncentrację uwagi. Pomaga w kształtowaniu percepcji wzrokowej oraz w rozwoju sprawności manualnych. Dzięki niemu odbieramy otoczenie, czyli jest niejako drogą pozyskiwania informacji. I tak właśnie jest w przypadku Państwa syna, dlatego tak ważna jest ciągła stymulacja tego przekaźnika. W trakcie swojej pracy zawsze staram się uruchamiać różne zmysły i kształtować nowe umiejętności stąd też kolejne propozycje na kreatywne działanie. Dzisiaj dotyk i czucie.

  1. Proszę naszykowac sobie pojemnik, do którego najpierw wkładamy jakieś mniejsze przedmioty, a następnie zasypijemy je mąką. Kierując rączkami dziecka bawimy się w poszukiwaczy skarbów.
  2. W misce z wodą robimy dużo piany i szukamy w niej mydło
  3. Prosze o przygotowanie wcześniej kisiel i gdy lekko przestygnie możecie karmić dziecko jego własnymi dłońmi, możecie w nim mieszać i przeciskaćprzez palce
  4. Wykorzystując piłeczkę z kolcami możecie Państwo masować całe cialo dziecka

Życzę miłej zabawy i pozdrawiam serdecznie.

——————————————————————————————————–

Piątek 08.05.2020r

Rewalidacja

Moje uczucia i emocje - konspekt zajęć kształtujących kreatywność

Emocje to bardzo ważna i trudna rzecz do opanowania przez dzieci. Czasami brak umiejętności radzenia sobie z nimi, ale i rozumienia ich powoduje frustrację, złość, czasami agresję. Proponuję Wam dzisiaj kilka zabaw, które pomogą dziecku poznać emocje, pokazać je i nazwać.

  1. Na początku jednak trochę gimnastyki – na pocztę wysyłam karty z obrazkami zwierząt, proszę je porozcinać i losując naprzemiennie naśladujcie ruchy i dźwięki jakie wydają zwierzątka.
  2. Na poczcie znajdziecie Państwo karty pracy :
  • dopasuj obrazek do emocji – należy porozcinać karty – puzzle i poprosić dziecko aby dopasowalo odpowiedni stan emocjonalny do twarzy
  • emocjonalne dobble- należy powycinać obrazki i zabawa gotowa – uczy spostrzegawczości i umiejętności współdziałania, działania naprzemiennego, rozwija społecznie. Można zaprosić do zabawy rodzeństwo
  • pobawcie się w lusterko, czyli zrób minę taką jak ja; można poprosić , aby dziecko nazwało emocje, stan jaki pokazuje, wyraża twarz
  • możecie wyciąć i zrobić wlasną kostkę do gry z emocjami – szablon znajdziecie Państwo tradycyjnie na poczcie
  •  na koniec, żeby prosze jeszcze o sprawdzenie – jakie drużyny zdobyły jakie medale rozwiązując labirynt.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Wiem, że proponowałam już Państwu malowanie palcami i zachęcam goraco do ponowienia tego twórczego działania, a żeby zmotywować dodam tylko co daje dziecku malowanie palcami:

  • pozwala przeżyć wrażenia dotykowe uwrażliwia na bodźce i dotyk
  • uczy poznania faktur  gładki, śliski, szorstki
  • pobudza aktywność ruchową udoskonala sprawności manualne
  • pozwala na twórczą ekspresję w formie słownej, ruchowej i plastycznej
  • uwalnia od zahamowań,
  • daje poczucie swobody i wolności
  • pokonuje lęki przed różnymi ciekłymi masami i ich fakturą
  • wzmacnia poczucie własnej wartości
  • uwalnia od oporu emocjonalnego związanego z brudzeniem rąk
  • rozluźnia mięśnie działa
  • uspokajająco i wyciszająco
  • uczy kolorów i sposobów ich powstawania (poprzez mieszanie)

Obraz 062       

Można zawsze malować coś konkretnego, ale można pójść na żywioł i później zastanawiać się co nam wyszło, co stworzyliśmy?

Życzę udanej zabawy i miłego dnia

———————————————————————————————————-

Czwartek 07.05.2020r

Rewalidacja

Dzisiaj trochę zabawy i nauki.

  1. Zapewne zbieracie nakrętki, więc wykorzystamy je do zajęć.
  • proszę o przygotowanie kilka kubeczków i prosimy , aby dziecko posegregowało korki kolorami przenosząc je za pomocą klamerki;
  • za pomoca taśmy malarskiej mogą Państwo stworzyć małe boisko na podłodze; korki dzielimy kolorami jako dwie drużyny i zaczynamy zabawę. Pstrykając palcami w korki staramy się jak najwięcej umieścić w prostokącie na środku. Do gry można oczywiście zaprosić rodzeństwo. Zabawa ta jest bardzo dobrym treningiem społecznym , uczy pozytywnego współzawodnictwa i aktywnego działania.

2. Na pocztę mailową wysyłam kilka kart pracy, na których należy

  • dopasować i połączyć połówki obrazków
  • pobawić się w owocowo- warzywne memory
  • wykleić plasteliną wóz strażacki

Miłej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Wstaje nowy dzień, a więc i kolejne propozycję zajęć z naszym podopiecznym. Bardzo istotana jest ciągła praca nad dużą i małą motoryką , dlatego oprócz codziennych ćwiczeń bardzo ważna jest stymulacja dłoni i kształtowanie ruchów celowych. Te ostatnie sa znacznie utrudnione przez niezborność ruchową, a także iw dużym stopniu przez nakładanie się obrazów przy występujacym zezie zbieżnym . Dlatego dzisiaj  proponuję pobawić się proszę drewnianymi puzzlami z wystającymi końcówkami. Do dyspozycji mają Państwo kilka rodzajów.  Poukładajcie Państwo z synkiem kolorowe klocki według kształtu i koloru, a pózniej możecie mu poczytać książeczki , które tak lubi. Jeśli będziecie mieli jeszcze ochotę na coś nowego to podaje link z bardo sympatyczną wyliczanką o słoniach, która zapewne przypadnie mu do gustu https://www.youtube.com/watch?v=sDEI5TwwUu4 

Miłego dnia życzę i udanej zabawy. Pozdrawiam serdecznie

———————————————————————————————————

Środa 06.05.2020r.

Rewalidacja

Pogoda dzisiaj nie zapowiada się zbyt ładna, więc może będzie to okazja do zabawy w domu, najlepiej takiej dzięki, której poprawią się zdolności manualne dziecka, ale też koncentracja uwagi i percepcja wzrokowo-ruchowa.Ostatnio dość dużo proponowałam zadań na przygotowanych tematycznie kartach pracy i pewnie coś tam jeszcze zostało niewykorzystane na pózniej, zatem dziś przedstawię kilka możliwości kształtowania małej motoryki typowo przez zabawę.

  1. Myslę,żę u taty w warsztacie znajdzie się kawałek styropianu budowlanego w ksztalcie prostokata, kilka wkrętów różnej wielkości i śrubokręt. Zadanie polega na wkręcaniu wkrętów w styropian. Jest to śiwetne ćwiczenie dla dłoni i paluszków.
  2. Bardzo proszę przygotować patyczki od szaszłyków oraz makaron rurki. Wykorzystywany wczesniej styropian znowu nam się przyda, ponieważ teraz , na drugiej stronie nabijemy na niego patyczki w rzędzie. Nad każdym patyczkiem markerem możemy napisać cyfrę od 1 do 10 . Zadanie dziecka polega na nakładaniu na patyczki taką ilość makaronowych rurek  jaka jest cyfra nad nimi.
  3. Jak już mamy nadziane na syropian patyczki od szszyków to nałóżmy na nie słomkę i pocierając dlońmi pokręćmy jak fyrlkoiem .
  4. Będziemy potrzebować koła wycięte z kartonu wielkości talerzyka, lub poprostu papierowy talerzyk oraz klamerki. Zadanie polega na przypinaniu klamerek do koła. Zabawę można utrudnić poprzez dodatkowe polecenia np. układać według koloru, ilości .
  5. I ostatnia propozycja zabawy na dziś. będziemy potrzebować jakąś strzykawkę i dwa pojemniki, mogą być średniej wielkości słoiki. do jednego wlewamy wodę. Zadanie polega na przelaniu wody z jednego słoika do drugiego za pomocą strzykawki.

Życzę udanej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Pańtwa synek bardzo lubi bawić się kredkami i choć już proponowałam wcześniej zabawę nimi powróćmy do nich dzisiaj. Może dzisiaj Państwo pobawicie się w ten sposób z dzieckiem:

  • przeliczamy , ćwicząc jednocześnie odruch chwytny w obu dłoniach
  • ćwiczymy nazywając odpowiednie kolory
  • układamy w pudełeczku
  • rysujemy na kartce papieru .

W naszym bogatym składzie pomocy mamy modelinę lub piasek kinetyczny, może usiądą sobie Państwo z dzieckiem na kolanach przy stole i bobawią się tworzą kolorowe dinozaury z dostępnych foremek i ugniatając sam piasek. Materiał ten dostarcza dziecku dużo bodżców czuciowych ze względu na swoją specyficzną strukturę. Jak codzień przypominam o konieczności przećwiczenia wszystkich większych stawów i wykonanie ruchów zginania i prostowania kończyn górnych i dolnych.

W międzyczasie posłuchajcie sobie ulubionej muzyki syna , a może zajrzycie na tę stronę  https://www.youtube.com/watch?v=6-LrJfXpKV4

Pozdrawiwm serdecznie

——————————————————————————————————–

Wtorek 05.05.2020r.

Rewalidacja

Wczoraj był Międzynarodowy Dzień Strażaka, więc dzisiaj tematyka zahaczmy o ten bardzo zacny i potrzebbny zawód.

  1. Wiekszość dzieci zna i uwielbia Strażaka Sama, posłuchajcie o nim piosenkę  https://www.youtube.com/watch?v=6LlmXS7FUVI a następnie odcinek opowiadający o jago pracy https://www.youtube.com/watch?v=H3DnmCY2RqI
  2. Na pocztę mailową wysłałam kolejne karty pracy, w których należy:
  • pociąć obrazki według wzoru, tak aby powstaly puzzle i dać dziecku do poukładania
  • połączyć wozy strażackie, ogień od najmniejszego do największego
  • zapoznać się z atrybutami strażaka
  • zaznaczyć na karcie czym zajmuje się strażak
  • połączyć odpowiednie elemanty w pary
  • znależć drogę dla wozu strażackiego do pożaru , pokonać labirynt
  • policzyć strażaków i połączyć z odpowiednią cyfrą
  • pokolorować kolorowanki

Propozycji do pracy jest trochę, ale wierzę, że sobie szybko poradzicie. Pozdrawiam serdecznie.

BLOG EDUKACYJNY DLA DZIECI: ZAWÓD STRAŻAK

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

W dniu dzisiejszym proponuję kilka działań , które będą miały na celu stymulację ruchową , słuchową i wzrokową.
Jako , że nie mamy innej możliwości w związku z zaistniałą sytuacją, a bardzo dobrze wiemy jak istotnym jest proces usprawniania ruchowego w przypadku Państwa dziecka, bardzo proszę , w miarę możliwości , o próbę uruchamiania większych partii mięśniowych i stawów poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń biernych zginania i prostowania kończyn górnych i dolnych. Pomoże nam to w powstrzymaniu powstawania przykurczów.
Nasz podopieczny bardzo lubi przekładać kolorowe kubeczki , mniejszy w większy, dlatego proponuje pobawić się z nim tymi pomocami , w ten sposób poćwiczymy małą motoryką.
Dla urozmaicenia proponuję stymulację wzroku.  Bardzo proszę o włączenie komputera na stronie https://www.youtube.com/watch?v=0CPSkPrlo7A, dzięki której poćwiczymy ruchy gałek ocznych i umiejętność skupiania wzroku na danym obrazie , dodatkowo uzyskamy stymulację słuchową , dzięki towarzyszącej muzyce relaksacyjnej.
Życzę udanej zabawy i pozdrawiam serdecznie.

———————————————————————————————————

Poniedziałek 04.05.2020r.

Rewalidacja

Witam serdecznie po krótkiej przerwiei zapraszam do zapoznania się z moimi propozycjami zajęć na dziś.

  1. Zacznijmy od zabawy w naśladowanie :
  • zrób to co ja -wykonujemy różne ruchy całego ciała, następnie prosimy  i czekamy , aż dziecko powtórzy po nas tą czynność;
  • naśladuj zwierzątko- na pocztę wysłałam obrazki zwierząt z podpisami dżwięków jakie wydaje, zapytajcie państwo dziecko co to za zwierzę i jak robi , powtórzcie z dzieckiem.

2. Skoro już znamy zwierzęta i dżwięki jakie wydają to treraz możemy poprowadzić je do ich domów. Na pocztę wysyłam kilka kart pracy , na których należy połączyć poszczególne elementy tj. zwierzątko z jego domem, kolorowe ptaszki z odpowiednim kolorem karmnika .

3. Proponuję jeszcze ćwiczenie wzrokowo-ruchowe polegające na dobieraniu obrazków w pary. Na pocztę wysłałam trzy przykłady memory – zwierzęta, owoce, ciasta – które wystarczy wydrukować i porozcinać.

4. Do ostatniego zadania potrzebować będziemy dwie małe piłeczki. Proszę, aby dziecko w pozycji siedzącej na podłodze rozebrało samo skarpetki, a następnie naśladując Panstwa chwyciło piłkę stopami i podniosło do góry. Zadanie jest tylko na pozór łatwe i banalne, ale często dzieciom sprawia dużo problemu utrzymanie piłki w górze. Do tego zadania możemy wykorzystać nawet zdjęte przez nas skarpetki lub ręcznik i spróbować go złapać stopami i przenieść w inne miejsce. W zadaniu tym pracujemy nad koordynacją wzrokowo-ruchową, percepcją,równowagą,  a także zapobiegawczo w odniesieniu do płaskostopia.

Życzę udanej zabawy i miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Każde działanie ma sens i przynosi wymierne korzyści jeśli je powtarzamy, utrwalamy dlatego , chciałabym poprosić dzisiaj Państwa o uruchomienie i popracowanie na kilkiu programach edukacyjno -terapeutycznych , które posiadacie. 

  1. SwitchTrainer – poza dobrą zabawą, program uczy jak posługiwać się dwoma przyciskami , czyli daje i uczy prawa wyboru , dodatkowo dochodzi mała motoryka i koordynacja wzrokowo-ruchowa.
  2. EYEFEEL – dzięki , któremu możemy poćwiczyć nad:
    • koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
    • orientacja w kierunkach (prawo, lewo, góra, dół)
    • rozróżnianie przedmiotów wg rodzaju, gatunku, koloru
    • skupieniem uwagi
  3. Dla rozluznienia na koniec posłuchajcie jakiejś muzyki relaksacyjnej i pobujajcie się trochę w rózne strony – dzięki temu uzyskacie u dziecka poczucie własnego ciała, orientację w przestrzeni oraz poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

———————————————————————————————————–

Czwartek 30.04.2020r.

Rewalidacja

Kreatywne pomysły na wykonanie flagi narodowej | Kreatywne pomysły ...

Oto propozycja pracy plastyczno- technicznej i jak widać na załączonym zdjęciu można wykorzystac przedmioty, które znajdziemy w domu. To kreatywne sposoby na wykonanie naszej flagi. Można wydrukowac wzór flagi i poprosić dziecko aby zrobiło flagę z dostępnych rzeczy , oczywiście w kolorze białym i czerwonym. W przypływie większych chęci możecie pomalować farbami, czy pokolorować kredkami.

    2. Tradycyjnie na Państwa pocztę wysyłam karty pracy:

  • zdjęcia naszej stolicy  do porozcinania, tak aby służyły jako puzzle;
  • karty z przeliczaniem elementów – monet i zaznaczaniem odpowiednich cyfr.

Powodzenia i miłego wekendu.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dzisiaj przedstawiam Państwu kilka przykładów działań stymulujących poszczególne zmysły, może zechca coś Państwo wykorzystać w zabawie z synem.

Stymulacja polisensoryczna zmysłu wzroku – prpozycje

  1. Wodzenie oczami za przesuwającymi się przedmiotami np. za zapaloną latarką, za migającymi piłeczkami.
  2. Szukanie źródła światła ukrytego pod chustą.
  3. Zabawy przed lustrem – skupianie uwagi dziecka na własnym lustrzanym odbiciu.

Stymulacja polisensoryczna zmysłu słuchu

  1. Zabawy z instrumentami muzycznymi i przedmiotami wydającymi dźwięki.
  2. Demonstrowanie przez rodzica dźwięków cichych i głośnych.
  3. Słuchanie dźwięków przyrody: szumu wiatru, deszczu, burzy itp.

Stymulacja polisensoryczna zmysłu dotyku

  1. Dotykanie i masaż wybranych części ciała materiałami o różnej fakturze: (gąbką, watą, materiałem, masażerami, szczoteczką, kolczastymi piłeczkami itp.)
  2. Zabawy z materiałem sypkim: wkładanie dłoni dziecka do pojemników z makaronem, kaszą, ryżem.
  3. Zabawy z ciepłą wodą – zabarwianie wody zieloną farbą, wkładanie do niej dłoni.

Pozdrawiam serdecznie.

———————————————————————————————-

Środa 29.04.2020r

Rewalidacja

Dwie godziny dla Rodziny. Koncert "Piękna nasza Polska cała ...

Na stronie naszej grupy pani Ala wspomniala już o nadchodzącym wekendzie i świętach państwowych jakie obchodzimy w tym czasie, dlatego przygotowałam kilka kart pracy o tej tematyce , tak aby przyblizyć temat naszemu podopiecznemu.                     2.Zanim przejdziecie Państwo do praktycznego działania z dzieckiem może obejżyjcie sobie wspólnie krótka bajkę edukacyjną na temat symboli narodowych  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQ_BEgzkVi9szVQS3mPnwUVR7sLCJV2GZHuGgahhzYRrF_ZmI6P&usqp=CAU 

3. Na poczte wysłałam  karty pracy kształtujące :

  • pojecie i rozróżnianie mały , większy , największy
  • małą motrykę poprzez wyklejankę plasteliną
  • grafomotorykę – rysowanie pośladzie

4. Na koniec posłuchajcie wesołej piosenki https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Życzę milego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Dzisiaj proponuję kilka działań , które będą miały na celu stymulację ruchową , słuchową i wzrokową.
Państwa syn bardzo lubi przekładać kolorowe kubeczki , mniejszy w większy, dlatego proponuje pobawić się z nim tymi pomocami , w ten sposób poćwiczymy małą motoryką.
W dalszej części dnia  proponuję stymulację wzroku.  Bardzo proszę o włączenie komputera na stronie https://www.youtube.com/watch?v=3WLGwVBzCfU&list=PLWoZkjbsm0Br97MjzeR76TuP5ZzkpsZxi&index=3&t=0s  dzięki której poćwiczymy ruchy gałek ocznych i umiejętność skupiania wzroku na danym obrazie , dodatkowo uzyskamy stymulację słuchową , dzięki towarzyszącej muzyce relaksacyjnej. I jeszcze jeden link do krótkiego filmiku do stymulacji wzroku z bardzo ciekawa linią melodyczną, z r ożnymi dodatkowymi zabawnymi dźwiękami, które na pewno przypadną naszemu podopiecznemu do gustu. https://www.youtube.com/watch?v=xbrPVhy71G8
Miłego dnia.

—————————————————————————————————–

Wtorek 28.04.2020r

Rewalidacja

  1. Wiem, że mocną stroną Państwa dziecka jest zdolność liczenia, dlatego na poczte mailową tradycyjnie wysyłam kilka propozycji kart pracy. Znajdziecie tam:
  • karty, w których trzeba policzyć pilki,kaktusy, wisienki i zaznaczyć odpowiednią cyfrę;
  • rysowanie po śladzie figur i szlaczków;
  • karty, na których musicie policzyć przedmioty i dopasować odpowiednią cyfrę z tabelki ( cyfry proszę porościnać);
  •  karty, na których należy policzyć kwiaty, kredki i lody i połączyć z odpowiednią cyfrą;

Trochę dużo, ale to tylko propozycje.

2. Dla rozluźnienia proponuję ” Malowanie na mleku”- do wykonania tego eksperymentu potrzebne będą:

  • mleko
  • duży talerz
  • barwniki ( poprostu szczypta farby)
  • patyczek higieniczny
  • plyn do naczyń

Sposób wykonania: Mleko wlewamy na talerz, następnie tworzymy kolorową mozaike przy uzyciu rozmaitych barwników- farb, kiedy powstanie piękny kolorowy obraz, przystępujemy do drugiego krokui maczamy patyczek higieniczny w płynie do mycia naczyń i przykladamy do mleka. Obserwujemy, jak koloryznajdujące się na mleku ” uciekają”.

Udanej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze 

  1. W domu znajdziecie zapewne Państwo jakiś balon. Nadmuchajcie go proszę i przywiażcie do niego wstążeczkę lub sznurek. Pobawcie się z synem w podbijanie balona. Będzie to okazja doświetnej zabawy, a jednocześnie motywacja do wykonywania ruchów celowych przez dziecko.
  2. Na waszej półce z pomocami i zabawkami znajdziecie Panstwo kolorowe klocki, które układa się według wielkosci i koloru. pokierujcie rączką syna tak, aby poćwiczyć z nim odruch chwytny układając kolejne elementy.
  3. Wsród zabawek jest czerwona sprężynka. Pobawcie się w rozciaganie i  ” podskoki” – zmotywuje to dziecka do dłuższego skupienia uwagi na wykonywanej czynności.

Pozdrawiam serdecznie i bawcie się dobrze.

—————————————————————————————————

Poniedziałek 27.04.2020r.

Rewalidacja

  1. Dzisiaj proponuję popracować nad znajomością dni tygodnia, dlatego proponuje krótką bajeczkę.

2. Na pocztę mailową wysyłam tradycyjnie karty pracy:

  • pociąg z wagonikami ” Dni tygodnia” do układania
  • tabelkę z kolejnymi dniami
  • tygodniowy zegar
  • dni tygodnia i ich wymiar liczbowy

3. Dla rozluźnienia piosenka https://www.youtube.com/watch?v=KJiXPp1jSgQ

4. Jeszcze krótki wierszyk – wyliczanka:

Pierwszy zawsze poniedziałek.
Drugi wtorek – to wiedziałem.
Trzecia środa – dzień środkowy.
Czwarty czwartek jest gotowy.
Piąty piątek  – koniec pracy.
Szósta sobota  – cieszą się rodacy.
Siódma niedziela – pełen relaks.
OTO TYDZIEŃ, ZNACIE GO TERAZ!

MIłego dnia .

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

  1.  Jakis czas temu opisywałam Państwu Program Knillów i chciałabym dzisiaj namówić, żeby powtórzyć taką formę zajęć. Program wprowadzający pozwala nawiązać z dzieckiem kontakt i trwa w przybliżeniu 8 minut, a ma następujący przebieg:
  2. Zabawy z  użyciem koca:
    – zawijanie w koc,
    – zabawa w „robienie ciasta”: uciskanie całego ciała-ugniatanie, przewracanie raz na jedną raz na drugi bok- rolowanie.
    – huśtanie na kocu w różne strony
  3. Na koniec posłuchajcie ulubionych piosenek syna.

Pozdrawiam serdecznie.

—————————————————————————————————

Piatek 24.04.2020r

Rewalidacja

Wczoraj pewnie poukładaliście pociag z cyferkami, dlatego dzisiaj obejrzyjcie film edukacyjny, a póżniej posluchajcie piosenk o cyferkach , może wpadnie wam któraś w ucho.

2.

https://www.youtube.com/watch?v=Qxaf_udSzng

3.

4. Na pocztę wysyłam jeszcze karty pracy

  • z obrazkami, na których trzeba odnaleźć butelkę ,
  • kartę, na której trzeba policzyć kwiaty,
  • kartę , na której należy odnaleźć różnice,
  • element kodowania- czyli pokolorowac ubrania według wzoru
  • posortować kosze według wielkości
  • dopasować cienie do przedmiotów

Trochę dużo , ale może będzie się wam nudzilo w wekend i wtedy bedzie jak znalazł. Powodzenia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

  1.  Zabawy paluszkowe.Pobawcie się Państwo z dzieckiem z wykorzystaniem wierszyka:                                                                                                           „Dwie rączki się spotkały-więc się rączki przywitałyNajpierw zaklaskały, później się pogłaskałyMocno się ściskały, bo się nie widziałyJak się przywitały, no to pogadałyGdy się pogłaskały, to się żegnać zaczynały-znowu zaklaskałyZnów się pogłaskałyMocno się ściskały – a na koniec pomachały…”                                     
  2.  Stymulacja. Proszę o przygotowanie rekwizytów wspomnianych w dalszym opisie zabawy.Muskamy poszczególne części twarzy dziecka pędzelkiem, piórkiem, wacikiem nasączonym oliwką. Możemy to robić do słów malujemyoczy, czoło, nosek itp.
  3.  Przy tak pięknej pogodzie napewno wychodzicie na spacer. Wykorzystajcie ten czas , aby popatrzeć przez słoneczne okulary , szklane butelki
    w różnych kolorach i inne przeźroczyste materiały. Będzie to zapewne nowe i ciekawe doświadczenie.
  4. Czesto oglądamy się w lustrze, więc wykorzystajmy je i przed nim wykonajmy różne ruchy, miny, zachęcając dziecko do
    ich obserwacji, obserwujemy swe lustrzane odbicia

Czwartek 23.04.2020r

——————————————————————————————————–

Rewalidacja

Na dobry początek trochę ruchu.

  1. Jadę, lecę, płynę – to zabawa angażująca wyobraźnię i ruch. Proszę przygotowac kartki w trzech kolorach i ułożyć z nich w pokoju lub na dworze trasę , po której będzie poruszało się dziecko. Umówcie sie jakim kolorem będą oznaczone poszczególne środki transportu np. : niebieski, to transport morski, zielony powietrzny, a czerwony to transport lądowy. Zadanie polega na poruszaniu się zgodnie z kolorowym kodem, czyli na czerwonym zamienia się w auto,  na zielonym w samolot, a na niebieskim w statek .
  2. Proszę o przygotowanie kartki , na której zaznaczą Państwo kilka kolorów kredkami, nastepnie prosze poprosić dziecko, aby wyruszyło na ” Poszukiwanie barw” , czyli takich , które oznaczone są na kartce. Zabawa ta uczy spostrzegawczości i prawidłowego rozróżniania i nazywania kolorów.
  3. Na pocztę mailową wysyłam Państwu zestaw wagoników z cyframi , bardzo proszę o wydrukowanie i pobawienie się z synem w układanie kolejno wagoników. Dzięki tej formie nauki dziecko przyswoi sobie kolejność następujących po sobie cyfr oraz ich znak graficzny.
  4. Proponuję jeszcze popracować nad komunikacją i nazywaniem poszczególnych czynności i rzeczy. Na pocztę wysyłam obrazki, które można wykorzystać tylko do zadawania pytań , ale można jeszcze stworzyć z tego memory drukując podwójnie.

Życzę miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

  1. Dzisiaj mam nietypowa propozycję zajęć plastycznych, ale może trochę wymagających sprzątania.  Będzie potrzebna przezroszysta folia, taśma klejąca oraz farby. Bardzo proszę przykleić na szybę folię , tak aby stała się dla was podłożem do malowania, a teraz proszę maczać paluszki syna w farbie i do dzieła. Malowanie na szybie okiennej daje dwojakie efekty , z jednej strony świetna stymulujaca zabawa oraz efekt wzrokowy, gdyż kolorowe dzieła na oknie są jak witraże, przyciągają wzrok i uwagę.
  2. Po takim malowaniu trzeba się dobrze umyć, a to stwarza dobrą okazję do stymulacji czuciowej dłoni. zabawa w wodzie , mycie dloni gąbką, zabawa w łapanie uciekającego mydła, tworzenie baniek i piany to tylko niektóre propozycje. W misce , podczas mycia można zobaczyć jak zmienia się kolor wody oraz  powierzchnia naszych dłoni.

Udanej zabawy. Pozdrawiam

————————————————————————————————————–

Środa 22.04.2020r

Rewalidacja

Publiczne Przedszkole nr 37 w Poznaniu | Kwiecień 2018

 

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, dlatego moje propozycje zadań będą powiązane z tą tematyką.

  1. Figury i kolory dobrze znamy , więc dzisiaj się nimi pobawimy. Na pocztę wysyłam karte prcy, w której należy powycinać figury i uożyć z nich drzewa według wzoru. Wcześniej przesłałam jeszcze inne propozycje kart o podobnej tematyce. Mam nadzieję , że coś uda wam się zrobić.
  2. Kolejna karta – rysując po śladzie doprowadzamy śmieci do kosza, dodatkowo dziecko może pokolorować.
  3. Labirynt- należy chlopca doprowadzić do kosza na śmieci.
  4. Kolorowy obrazek- należy go pociąć  tworząc w ten sposób puzzle i poprosić dziecko , aby ułożyło.
  5. Kolejna propozycja to zadanie na karcie, na której należy posegregować śmieci do odpowiednich pojemników.

Powodzenia

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Z uwagi na długą przerwę w naszych zajęciach, chciałabym poprosić dzisiaj Państwa o uruchomienie i popracowanie na kilkiu programach edukacyjno -terapeutycznych , które posiadacie. 

  1. SwitchTrainer – Poza dobrą zabawą, program uczy jak posługiwać się dwoma przyciskami , czyli daje i uczy prawa wyboru , dodatkowo dochodzi mała motoryka i koordynacja wzrokowo-ruchowa.
  2. EYEFEEL – dzięki , któremu możemy poćwiczyć nad:
    • koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
    • orientacja w kierunkach (prawo, lewo, góra, dół)
    • rozróżnianie przedmiotów wg rodzaju, gatunku, koloru
    • skupieniem uwagi
  3. Dla rozluznienia na koniec posłuchajcie jakiejś muzyki relaksacyjnej i pobujajcie się trochę w rózne strony – dzięki temu uzyskacie u dziecka poczucie własnego ciała, orientację w przestrzeni oraz poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

Miłego dnia. Pozdrawiam

Wtorek 21.04.2020r

Rewalidacja

Dzisiaj proponuję trochę więcej czasu poświęcić na pracę z przygotowanymi kartami pracy.

  1. Na pocztę przesyłam karty pracy z ćwiczeniami grafomotorycznymi. Bardzo istotne i pomocne w dalszej edukacji jest opanowanie umiejetności kreślenia po śladzie.
  2.  W tym tygodniu w grupie przedszkolnej rozmawiamy o segregacji śmieci i dbaniu o naszą planetę. Wsród przesłanych kart pracy znajda Państwo dwie dotyczące właśnie tej tematyki. Dodatkowo, aby przybliżyć temat przesyłam link do filmiku edukacyjnego https://www.youtube.com/watch?v=S-AdnBeh7W4 oraz do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=S-AdnBeh7W4
  3. Set Of Colorful Garbage Cans With Sorted Garbage On White ...

Zabawcie się Państwo w zgadywankę z dziećmi : gdzie wrzucamy np. butelki po soczku ? albbo Gdzie wrzucamy papier?, albo Gdzie wrzucamy szkło? Możecie nawet przygotowac sobie niektóre rzeczy- śmieci i razem z dzieckiem pójść i segregując wrzucić je do koszy do koszy .

Miłej zabawy. Pozdrawiam serdecznie.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

  1. Wsród zabawek interaktywnych syna znajdą  Państwo stoliczek interaktywny , dzięki któremu pociwczycie małą motorykę , wzork i słuch. Zobaczycie w trakcie zabawy jak wasz syn wybiera ulubione dźwięki i przyciski na stoliku.
  2. Dla rozruszania rączek i dla urozmaicenia posłuchajcie , pośpiewajcie i pobawcie się przy piosence ” Głowa , ramiona…” https://www.youtube.com/watch?v=v4R2rkylrc0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1FxO6Xm-3VlgAeurQQMsc6I3Jcea-gQHtQixPO0G6oWtBCRSXhcXs8aLo
  3. W zabawkach znajdziecie również klocki na sznurku. Prosze, abyście tak pokierowali i ustawili sznurek z klockami aby wsze dziecko musiało ja przesuwać . Bawcie się nazywając przy tym kolory poszczególnych klocków.
  4. Jesli bedziecie jeszcze mieli ochotę to wśród książeczek macie Państwo takie specjalne do stymulacji wzroku z kontrastowymi obrazkami . Pooglądajcie  wspólnie, zmieniajcie położenie obrazków , tak by wzrok syna podążal za książeczką.

Życzę miłego dnia.

Poniedziałek 20.04.2020r.

Rewalidacja

W dużej mierze zaburzenia w odbieraniu otoczenia związane są z zaburzeniami integracji sensorycznej, dlatego dzisiaj proponuję zajęcia stymulujące różne sfery, w tym czuciową , ruchową

  1. Na dzień dobry mała gimnastyka przy piosence https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ
  2. Ciastolina – do zrobienia klasycznej ciastoliny będziemy potrzebować : 400g mąki pszennej, 120 ml wody, 120 ml oleju i barwniki spożywcze ( zamiast barwników możemy użyć kurkumę, paprykę słodkę sok z burakówlub sok pomirorowy) . Prosze wymieszać wszystkie składniki i podzielić na tyle częćści ile chcecie uzyskać kolorów. W razie potrzeby nalezy dolać trochę wody , tak aby uzyskać odpowiednią konsstencję masy.
  3. Stopa za stopą – na pocztę mailową wysłałam karty z odbiciem stóp, bardzo proszę o wydrukowanie ich kilkukrotnie , następnie prosze porozkładać kartki wzdłuż, ale tak aby stopy były ułożone w różne strony tzn. w prawo , w lewo , prosto , jedna stopa. Dziecko ma za zadanie ustawiać swoje stópki na tych z kartek, a więc pokonuje scieżkę zbudowaną ze stóp na kartkach. Wymaga to od dziecka koncentracji uwagi, zachowania pewnej równowagi, świadomości i poczucia własnego ciała , a także koordynacji wzrokowo- ruchowej.
  4. Gąsienica – do tego zadania potrzebować będziemy sznurek (około 1,5m – 2 m) i starą kredkę, lub kawałek patyka, natomiast gąsienice do wycieńcia wysylam na pocztę. Przygotowana gąsienice przyczepiamy do jednego końca sznurka , a drugi przywiązujemy do kredki. Zadanie polega na zwijaniu sznurka na kredkę tak , aby nasza gąsienica do nas dotarła. Można zrobić małe zawody między rodzeństwem i zobaczyć, która gąsienica jest szybsza. Gwarantuję fajną zabawę , a przy tym poćwiczymy małą motorykę.

Gąsienice możecie wyciąć z przygotowanego szablonu , pokolorować , albo zrobić samemu z kolorowych kółek. Powodzenia

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

W dniu dzisiejszym proponuję kilka działań , które będą miały na celu stymulację ruchową , słuchową i wzrokową.
Jako , że nie mamy innej możliwości w związku z zaistniałą sytuacją, a bardzo dobrze wiemy jak istotnym jest proces usprawniania ruchowego w przypadku Państwa dziecka, bardzo proszę , w miarę możliwości , o próbę uruchamiania większych partii mięśniowych i stawów poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń biernych zginania i prostowania kończyn górnych i dolnych. Pomoże nam to w powstrzymaniu powstawania przykurczów.
Nasz podopieczny bardzo lubi przekładać kolorowe kubeczki , mniejszy w większy, dlatego proponuje pobawić się z nim tymi pomocami , w ten sposób poćwiczymy małą motoryką.
Dla urozmaicenia proponuję stymulację wzroku.  Bardzo proszę o włączenie komputera na stronie https://www.youtube.com/watch?v=0CPSkPrlo7A, dzięki której poćwiczymy ruchy gałek ocznych i umiejętność skupiania wzroku na danym obrazie , dodatkowo uzyskamy stymulację słuchową , dzięki towarzyszącej muzyce relaksacyjnej.
Miłego dnia

Piątek 17.04.2020r

Rewalidacja

  1. Dzisiaj obejrzyjcie proszę drugą część filmiku ” Zwierzęta na wsi” , w której dowiecie się gdzie i jak żyją. Mam nadzieję, że taka forma przekazu informacji będzie ciekawa i kształtująca https://www.youtube.com/watch?v=CpcmvJTO5G4&fbclid=IwAR0DzOuo8BfhApLsq4cenczuKkcoJo44uOUmoyyu2_lwjnNshdFb7moSPDA
  2. Chcialabym prosić dzisiaj , abyście się Państwo zajeli trochę trudnym tematem emocji, ich rozpoznawaniu i przekazywaniu. Na pocztę mailową wysłałam zdjęcia , które przedstawiają rożne emocje, porozmawiajcie proszę o nich , nazwijcie je, pobawcie się w odgadywanie mimiki twarzy i co ona wyraża.
  3.  Na pocztę wysyłam również wierszyk ” Robimy minki” – pobawcie się.
  4. Wśród kart pracy przesłałam figurową wersję zabawy ” kółko – krzyżyk „, porozcinajcie proszę i zabawcie się. Dzięki niej popracujecie nad takimi umiejętnościami jak koncentracja, uwaga, przewidywalność, znajomość figur i kolorów.
  5.  I na koniec jeszcze jedna zabawa matematyczno – ruchowa do wierszyka, który znajdziecie Panstwo w przesłanym dzisiaj materiale.

Życzę miłego dnia.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Piękna pogoda dobrze nastraja, więc wychodząc na dwór weżcie ze sobą bańki mydlane, będzie to okazja do poobserwowania jak latają i migocą kolorami w słońcu. Wspólne wyjście to również okazja do posłuchania dźwięków otoczenia, oznak budzącej się przyrody jak i gwaru ulicznego , który dociera do nas.  A po spacerze warto trochę poćwiczyć, aby zapobiec powstaniu przykurczów w wyniku nieczynności stawów i mięśni. Rozruszajcie większe stawy, a póżniej zajmijcie się małą motoryką i pougniatajcie sobie modeline, nie ważne kształty i efekty końcowe, ważny jest ruch i docisk, tak aby dłonie i palce pracowały, a zmysł czucia działał.

Przy dobrej zabawie dobrze jest tez coś fajnego posłuchać, dlatego znalazłam nową piosenkę , może przypadnie do gustu naszemu podopiecznemu https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

Czwartek 16.04.2020r

Rewalidacja

Pamięć i koncentracja to bardzo istotne umiejętności , bez których trudno dziecku opanować nowe wiadomości. Dlatego dzisiaj proponuję kilka działań wspierających te umiejętności:

  • zabawa polegająca na naśladowaniu ruchów (przeciąganie się, kalambury, naśladowanie zwierząt ( – dzięki temu dziecko zwiększa świadomość własnego ciałą)
  • gry angażujące pamięć, takie jak memory, które polegająca na dobieraniu w pary takich samych obrazków
  •  układanie klocków – odwzorowywanie kształtów czy budowanie konstrukcji to świetny trening, który jednocześnie uczy myślenia przestrzennego (można korzystać z klocków lego/Duplo, ale doskonale sprawdzą się także najprostsze drewniane bryły). Do tej zabawy możemy wykorzystać właściwie wszystko – kolorowe patyczki, kredki, makaron itp. i według wzoru układać.
  • wyszukiwanie różnic pomiędzy obrazkami – kolejnym bardzo prostym i popularnym zadaniem jest wyszukiwanie różnic pomiędzy dwoma obrazkami.
  • podaje jeszcze linka , na którym znajdziecie Państwo bardzo fajne, krótkie gry dla dzieci ćwiczące pamięć szczególnie godna uwagi jest ta o zwierzętach https://www.janauczycielka.com/gry-interaktywne/

Na pocztę mailową wysyłam kilka propozycji obrazków do memory, obrazki na odnajdywanie róznic, wzory do układania kredek.

Pozdrawiam sredecznie

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

W bogatym zestawie pomocy dydaktycznych na swoich półkach znajdą Państwo wiele możliwości. Proponuję dziś sięgnąć po:

  1. Piasek kinetyczny- z piasku możecie z synkiem wyciskać różne kształty z gotowych foremek , ale równie bardzo istotne jest samo ugniatanie i przeciskanie przez paluszki;
  2. Kolorowe kubki- przekładanie , wyciąganie i wkładanie kolorowych kubków to jedna z ulubionych zabaw naszgo zucha dzięki , której ćwiczymy oczywiście małą motorykę
  3. Zabawcie się Państwo z dzieckiem wykorzystując elementy Metody Weroniki Scherbone. Pokulajcie dziecko w kocu, pokołyszcie go w nim , pohustajcie.
  4. Na koniec poczytajcie sobie książeczki, które tak lubi otwierać i zamykać.

Pozdrawiam serdecznie.

 

Środa 15.04.2020r

Rewalidacja

Kolejny dzień, a więc i kolejne propozycje nauki i stymulacji poprzez zabawę.

  1. Będziemy potrzebować duży kawałek szarego papieru lub gazety , w którym wycinamy 4-5 róznej wielkości koła. Do tego celu, jako wzór możemy wykorzystać małe i średnie talerzyki. Papier zawieszamy w futrynie drzwi. W ten sposób powstała nam tarcza. Do tej zabawy potrzebujem jeszcze kilku kolorowych samolocików z papieru, które na pewno umieją Państwo zrobić. Zadanie polega na trafieniu samolotem w dziurę w papierze.
  2. Makaron doskonale nadaje się do bałaganiarskich zabaw, ale i do liczenia, segregacji i układania sekwencji. Suchy makaron o różnych kształtach możemy wykorzystać właśnie do działań matematycznych , prosząc dziecko aby wyszukało po 4 elementy z każdego rodzaju, ułożyło trójkąt czy prostokąt, kontynuowało sekwencję , którą zaproponujemy…Można również pokruszyć go, próbować łamać, mieszać rzucać przesypywać. Natomiast ugotowany makaron, będzie przyjemny w dotyku, lepki może nawet początkowo ciepły, świetnie nada się do przeciskania między palcami.
  3. I jak zwykle na Państwa pocztę mailową przesyłam kilka kart pracy:
  • Kostka do gry zw zwierzątami – po wycięciu i sklejeniu może służyć do zabawy w zabawę dzwiękonaśladowczą
  • Dopasuj głowy do odpowiednich zwierząt
  • Sodocku
  • Przeliczanie zwierząt i dopasowywanie odpowiedniej cyfry
  • Dopasowywanie produktów żywnościowych do zwierząt , od których pochodzą.

Życzę udanej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Witam, nowy dzień, a więc zaczynamy:

  1.  Państwa syn bardzo lubi piosenki z pokazywaniem, dlatego dzisiaj podeslę kilka linków , tak abyście mogli się wspólnie pobawić, a dzięki temu troche poruszać i postymulować.

2.  Myślę, że małą motorykę już poćwiczyliście to teraz jeszcze postymulujemy wzrok . Oto nowe link do stron, które oczywiście oprócz wzoku uruchamiaja słuch.

Mam nadzieje, że naszemu zuchowi spodobaja się te propozycje.

Pozdrawiam serdecznie

Wtorek  14.04.2020r.

Rewalidacja

Witam po małej świątecznej przerwie. Dzisiaj mam dla Was kilka nowych propozycji zajęć, ktore kolerują z tematyką grupy.

  1.  Zwierzęta mieszkające na wsi są wam dobrze znane, ale proszę o obejrzenie krótkiej prezentacji https://www.youtube.com/watch?v=v4R2rkylrc0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1FxO6Xm-3VlgAeurQQMsc6I3Jcea-gQHtQixPO0G6oWtBCRSXhcXs8aLo
  2. Tradycyjnie na pocztę mailową wysyłam Państwu karty pracy, w których znajdziecie kilka zadań dla naszego podopiecznego:
  • dopasowanie cieni zwierząt
  • dopasowanie puzzli zwierząt ( dziecko- rodzic)
  • połącz w pary zwierzęta
  • ćwiczenie grafomotoryczne

3. W domu pewnie macie jakieś małe zwierzątka, dlatego bardzo proszę o przygotowanie jakiegoś pudełka, stare gazety i nożyczki. Prosimy dziecko, aby pocieło gazety na jak najmniejsze kawałki, jeśli rączka się zmęczy można cięcie nożyczkami zastąpić darciem paluszkami. Wypełniamy karton dość dużą ilością papierowych skrawków , a teraz do srodka wrzucamy przygotowane zwierzątka i prosimy dziecko , aby je odnalazło. Zamiast zwierzątek można wrzucić monety , slodycze lub inne drobne przedmioty.

Życzę miłego dnia

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

  1. Dzisiaj pobawimy się trochę starymi gazetami. Bardzo proszę o przygotowanie gazet i wraz z dzieckiem kierując jego rączkami rwiemy papier na kawałki. Jest to bardzo dobre ćwiczenie małej motoryki , aktywizujące tak sferę czuciową, jak i docisk i siłę mięśniową czyli stymulujemy prioprioreceptory, do tego jeszcze dochodzi słuch i wzrok. Nastepnie z kawałków  towrzymy kulki i nimi rzucamy.
  2. W tematyce przedszkolnej obecnie rozmawiamy na temat zwierząt w gospodarstwie, na wsi, a wiem jak bardzo Panstwa syn lubi odgłosy niektórych zwierząt , dlatego proponuję obejrzenie bardzo sympatycznej prezentacji dla dzieci https://www.youtube.com/watch?v=v4R2rkylrc0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1FxO6Xm-3VlgAeurQQMsc6I3Jcea-gQHtQixPO0G6oWtBCRSXhcXs8aLo
  3. Na koniec przypominam o codziennych cwiczeniach małej i dużej motoryki, uruchamianiu duzych i małych stawów.

Miłego dnia, pozdrawiam serdecznie.

Piątek 10.04.2020r

Alleluja, Alleluja!
Wesoły nam dziś dzień nastał,
Chrystus bowiem zmartwychwstał.
Radujcie się więc
i z ufnością patrzcie w przyszłość.
Życzę Wam, Kochani,
aby te święta wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój,
ciepło i nadzieję
Najlepsze życzenia składają Motylkowe Panie                                    
Poniżej zamieszczam link do naszej przedszkolnej prezentacji  ” Zagadkowa Wielkanoc”, którą następnie należy pobrać na komputer i włączyć .
Pozdrawiam serdecznie

Czwartek 09.04.2020 r.

Rewalidacja

Dzisiaj poćwiczymy sobie kolejne umiejetności tj. koncentrację uwagi, zwinność, koordynację wzrokowo-ruchowa.Zapraszam do wspólnej zabawy.

  1. Wyścig piórek. To bardzo przyjemna zabawa, w którą zabawić się mozna zawsze , samodzielnie jak i z rodzeństwem czy rodzicami. Proszę o przygotowanie wczesniej kilku piórek ( zapewne znajdziecie coś w kurniku) dobrze byłoby gdyby różniły się między sobą. Zabawa moze polegać na dmuchaniu w piórko i niedopuszczeniu do spadnięcia go na ziemię , można na stole zrobic zawody , które szybciej dotrze na jego koniec – można tylko dmuchać, można oczywiście użyć do tego jeszcze słomki. Możliwości jest naprawdę dużo. Zabawa oprócz skupienia i koncentracji uwagi, ćwiczy również aparat ustno- twarzowy, czyli jest elemantem pracy logopedycznej.
  2. Mam dla Państwa propozycję pracy plastycznej , do której będziemy potrzebować kartkę papieru, trzy rolki po papierze toaletowym oraz farby. I jak widać na załączonym obrazku z rolek tworzymy wzór zajączka do pieczątek. Mam nadzieję , żę spodoba się wam ta zabawa, w której ćwiczymy matorykę małą oraz  tak istotną wyobraźnię.25 prostych pomysłów DIY na wielkanocne króliki i zające | Mama w domu
  3. Na Państwa pocztę mailową wysyłam karty pracy, poprzez które popracujemy jeszcze nad utrwaleniem znajomości  kolorów i figur.

Życzę miłego dnia

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Metoda Knillów jest drogą do nawiązywania porozumienia, pomagają dziecku nabywać:

  • poczucie bezpieczeństwa,
  • świadomości własnego ciała,
  • wrażliwości na wzajemnie wysyłane sygnały,
  • nawiązywać kontakt i komunikować się,
  • podejmować aktywność.

Dzisiaj chcę państwa poprosić o taką małą próbę zrobienia sesji terapeutycznej. Tak naprawdę robicie to Państwo każdego dnia, przytulając dziecko, kolysząc się z nim. Bardzo prosze zobaczyć krótki filmik , może posłuży jako pewne wyzwanie i iinspiracja https://www.youtube.com/watch?time_continue=45&v=eu5-z3Yeb6s&feature=emb_logo Nawet nie mając specjalnej muzyki można wykorzystać inną np. relaksacyjną lub włączyć https://www.youtube.com/watch?v=Ufv390ritYM   

Oprócz efektów, które wymieniłam wcześniej, metoda w dużym stopniu może nam posłuzyć jako gimnastyka, ćwiczenia , mające na celu uruchomieniu dziecka, poprawy ruchomości jego stawów i kręgosłupa.

MIłego dnia życzę.

Środa 08.04.2020 r.

Rewalidacja

Piękny dzień dzisiej, a więc zaczynamy działać. Oto kolejne propozycje, aby rozwijać zainteresowania i ciekawość świata.
  1. Tańczące rodzynki. Do wykonania eksperymentu potrzebne będą :
  • woda gazowana
  • szklanka
  • rodzynki

Sposób wykonania: do szklanki wlewamy wodę gazowaną, następnie wrzucamy rodzynki i obserwujemy, jak po czasie wesoło zaczną skakać w naczyniu.

2. Samorosnący balon. Do wykonania eksperymentu potrzebne będą:

  • butelka z wąską szyjką
  • ocet
  • sodaoczyszczona
  • balon

Sposób wykonania:do butelki wlewamy około szklanki octu, następnie balon wypełniamy dwoma łyzeczkami sody oczyszczonej. Powoli zakładamy balon na szyjką butelki i przechylamy , tak aby soda wsypała się do octu. Zachodząca w butelce reakcja chemiczna tzn. połączenie sody z octem , spowoduje, iż nasz balon zacznie się sam nadmuchiwać.

3. Kontynuując tematykę wielkanocną może obejrzycie wspólnie ” Wielkanocną przygodę ” u Domisiów https://www.youtube.com/watch?v=QIk1KXdYsmU

4. Na koniec dzisiejszego dnia proponuję wykonanie prostej pracy plastyczno- technicznej. Na Państwa pocztę mailową wysłałam szablon baranka, który wystarczy wykleić dowolnym materialem, bo można watą, ale pięknie będzie wyglądał również wyklejony kawałkami bibuły zwiniętej w małe kuleczki.

Udanej zabawy . Pozdrawiam serdecznie

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Kolejny piękny dzień, a więc i kolejne propozycję zajęć z naszym podopiecznym. Bardzo istotana jest ciągła praca nad dużą i małą motoryką , dlatego oprócz codziennych ćwiczeń bardzo ważna jest stymulacja dłoni i kształtowanie ruchów celowych. Te ostatnie sa znacznie utrudnione przez niezborność ruchową, a także iw dużym stopniu przez nakładanie się obrazów przy występujacym zezie zbieżnym . Dlatego dzisiaj pobawmy się proszę drewnianymi puzzlami z wystającymi końcówkami. Poukładajcie Państwo z synkiem kolorowe klocki według kształtu i koloru, a pózniej zaspiewajcie mu ulubioną wyliczankę ” Ene due…”

Ene due rabe –
połknął bocian żabę.
a żaba bociana,
jeszcze tego rana.

Ene due rabe –
zjadł Tadeusz żabę,
żaba Tadeusza,
w brzuchu jej się rusza!

Miłego dnia życzę i udanej zabawy. Pozdrawiam serdecznie

Wtorek 07.04.2020 r.

Rewalidacja

Wczoraj wraz z Motylkami rozmawialiście o koszyczku i jajkach, dlatego dzisiaj kolejne propozycje o tematyce wielkanocnej.

  1. Jajeczna girlanda Wytnij kilkanaście jajek (mniej więcej 10 cm wielkości) lub można  poprosić dziecko, by wycięło samodzielnie. Mogą być różnokolorowe, ale nie muszą. Poproś dziecko, by ozdobiło jajka w dowolny sposób: kwiatki, kropki, paski itd. Kiedy jajka będą gotowe, możecie je przykleić do paska z bibuły karbowanej. Jedno obok drugiego. Wystarczy przymocować pasek do okna lub w inne, dowolne miejsce i ozdobna girlanda gotowa.
  2. Zajaczek z dłoni. Poproszę aby przygotować sobie kolorową kartkę papieru , kolor zależy od tego jakiego chcemy zajączka. Na kartce odrysowujemy dloń dziecka, ale możemy też swoją. wycinamy powstały szablon. Odcinamy środkowy palec, kciuk i mały zaginamy-  to łapki zajączka, a drugi i czwarty to uszy. Teraz wystarczydorysować na środku dłoni oczy, buzięi wąsiki i nasz zajączek GOTOWY. Zając z papierowej dłoni / A paper hand bunny - YouTubePodobnego zajączka zrobimy jesli dloń odcisniemy malując dłoń farbą i przyozdobimy według własnego pomysłu12 pomysłów na wielkanocne ozdoby DIY dla dzieci - MamaCarla.pl
  3. Kurko, kurkao gdzie masz jajko? Idziemy na dwór. Do tej zabawy możemy użyć czekoladowych jajek lub powycinanych wcześniej z papieru. Proszę aby Państwo wcześniej porozkładalo je w różnych miejscach na podwórku, a póżniej poprosilo dziecko , aby je odnalazło wołając: kurko, kurko gdzie masz jajko?
  4. Tradycyjnie na Państwa maila przesyłam karty pracy. Wiem , że nasz podopieczny lubi przeliczać , dlatego na dzisiaj przygotowałam – przeliczanie elementów.

Powodzenia i udanej zabawy.

Indywidualne zajecia rewalidacyjno-wychowawcze

Dzisiaj proponuję się troche pobrudzić farbami . Poniżej przedstawiłam proste sposoby tworzenia fajnych prac plastycznych o tematyce wielkanocnej , może wspólnie z synkiem , spróbują Państwo się zabawić. Pierwsza to odciski z dłoni , odpowiednio zaaranżowane i ozdobione tworzą fajny obrazek. Druga propozycja to pieczątki z ziemniaka, które tez bardzo prosto mozna wykonać i stworzyć niepowtarzalne pisanki.

Kolorowe Cudaki - prace plastyczne - YouTube

Ziemniaczane pisanki wielkanocne. Jak za starych dobrych czasów ...

Mam nadzieja,że moja wczorajsza propozycja muzyczna przypadla do gustu. Na dzisiaj przygotowałam jeszcze linki do stron z ćwiczeniami wzroku. Bardzo prosiłabym o zaklejenie jednego oczka podczas oglądania, tak aby uzyskać jedno pole widzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=EASLZu3XYFY

Miłego dnia.

Poniedziałek 06.04.2020 r.

Rewalidacja

Dzisiaj będzie piękny dzień dlatego warto wyjść na dwór i pobawić się na świeżym powietrzu. Oto kilka propozycji , które będą rozwijały umiejętności dziecka:

  1. W domu na pewno znajdziecie kilka małych piłek, ewentualnie jakieś inne przedmoity,  mogą być różnej wielkości i faktury. Proszę przygotować sobie jeszcze wiaderko np. łazienkowe. i robimy zawoddy kto więcej wrzuci piłeczek do celu. W tej zabawie możemy przeliczać, uczyć rywalizacji, kolejności wykonywanych czynności, nazywania.
  2. Do kolejnej zabawy możemy wykorzystać bańki mydlane , które będą swobodnie latały na powietrzu, można je łapać, gonić określać wielkość , wysokość lotu, obserwować na tle nieba oraz zauważyć jak roszczepia się w nich światło tworząc tęcze.
  3. Na pocztę mailowa wysyłam kilka kart pracy związanych z wielkanocą, wśród nich będą jaja – pisanki. Zadanie polega, aby na prostym szablonie jajka umieścić po troszeczku farby , w różnych kolorach i miejscach. Tak przygotowaną kartkę wkladamy do folii na kartki, zpinamy jej końce i prosimy aby dziecko rozcierając farbę pomalowało pisankę. gwarantuję świetną rozwijającą zmysły zabawę.
  4. Dodatkowo wysyłam jeszcze kart z grafomotoryką  o różnym stopniu trudności , ale może brat będzie też chciał popracować.
  5. Na koniec przesyłam linka do bajeczki o jajkach, może zainteresuje naszego drucha https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A

Życzę udanej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjne

Piękna pogoda dobrze nastraja, więc wychodząc na dwor weżcie ze sobą bańki mydlane, będzie to okazja do poobserwowania jak latają i migocą kolorami w słońcu. Wspólne wyjście to również okazja do posłuchania dźwięków otoczenia, oznak budzącej się przyrody jak i gwaru ulicznego , który dociera do nas. 

A po spacerze warto trochę poćwiczyć, aby zapobiec powstaniu przykurczów w wyniku nieczynności stawów i mięśni. Rozruszajcie większe stawy, a póżniej zajmijcie się małą motoryką i pougniatajcie sobie modeline, nie ważne kształty i efekty końcowe, ważny jest ruch i docisk, tak aby dłonie i palce pracowały, a zmysł czucia działał.

Przy dobrej zabawie dobrze jest tez coś fajnego posłuchać, dlatego znalazłam nową piosenkę , może przypadnie do gustu naszemu podopiecznemu

https://www.youtube.com/watch?v=nA9fBGhF168

Życzę miłego dnia

Piątek 03.04.2020 r.

Rewalidacja

Na dzisiaj chciałabym zaproponować,abyście wspólnie poeksperymentowali. Państwa syn bardzo lubi sprawdzać i badać różne zjawiska , więc mam nadzieję, że wzbudzą w nim zainteresowanie te zajęcia .

  1.  Uciekający pieprz. Do wykonania eksperymentu potrzebne będą:
  • głęboki talerz
  • woda
  • pieprz
  • płyndo naczyń

Sposób wykonania: talerz wypełniamy wodą, następniena jego powierzchni sypiemy delikatnie pieprz. Maczamy palec lub patyczek do uszu w płynie do mycia naczyń bądż mydle i przykładamy go na środek talerza. Obserwujemy, co się dzieja, gdy pieprz ma kontakt z płynem. Jest to doskonały sposób na wyjaśnienie dzieciom dlaczego tak ważne jest mycie rąk.

2. Burza w szklance wody. Do wykonania tego eksperymentu potrzebne będą:

  • słoik z wodą
  • olej
  • barwnik spozywczylub bibuła
  • pipeta lub strzykawka

Sposób wykonania: do słoika wlewamy wodę, tak by zapełniła 2/3 jego objętości, następniedodajemyolej, zapełniając pozostałą wolną powierzchnię naczynia. W małym naczyniu mieszamy barwniki spozywcze bądż kolorową bibułę z wodą, nabieramytrochę mieszanki strzykawką i delikatnymi ruchami polewamy olej w sloiku. W tej chwili możemy obserwować , jak pod wpływem ciężaru zabarwiona woda opada na dno, tworząckolorowy deszcz. Mama nadzieję , że dobrze się bawicie.

3. Jeszcze jedna propozycja na kreatywną zabawę,ćwiczącą koordynację wzrokowo-ruchową: do większej miski z wodą wrzucamy różne przedmioty mogą to być  np. klocki i teraz prosimy , aby dziecko za pomocą łyżki do odcedzania klusek wyłowił je z wody.

4. Na koniec jeszcze proszę , aby w wolnej chwili poćwiczyć umiejętność rysowania. Na pocztę mailową wysłałam przykładowe karty pracy do grafomotoryki.

Życzę miłego dnia i do poniedziałku.

Indywidualne zajecia rewalidacyjno- wychowawcze

Zmysł  czuciowy jest jednym z elementów odbioru otoczenia przez nas . Przy zaburzeniach należy dstymulowywać ten aspekt, dlatego dzisiaj proponuje zajecia na z elementami właśnie integracji sensorycznej. Prosze o przygotowanie sobie dużego koca, w który zawiniemy dziecko. I teraz możemy dziecko zawinięte w ten kokon dotykać, dociskać delikatnie, kulać , odwijać i z powrotem zawijać.

Chcąc postymulować narząd wzroku,możemy pobawic się  latarką, która będziemy swiecić na dłonie dziecka lub swoje, robiąc cienie na ścianie czy podłodze, możemy robić światło migające , punktowe, przybliżać i oddalać. Możliwości jest dość dużo.

na zakończenie postymulujmy jeszcze zmysł such i z racji początku wiosny i zmian jakie w niej zachodzą posłuchacie sobie  :

https://www.youtube.com/watch?v=NFz4nfoB5dA

 

Czwartek 02.04.2020 r.

Rewalidacja

W przypadku dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, dużym problemem jest naśladowanie oraz brak umiejętności wyobrażeniowych, dlatego dzisiaj zaproponuję kilka zabaw, które może pomogą w rozwijaniu tych umiejętności.

  1. „Pantomima”
    Jeśli jest to możliwe to całą rodziną lub z rodzeństwem siedamy w kręgu. Jedna osoba wychodzi na środek i naśladuje wykonywanie jakiejś czynności np.: jedzenie lodów, wchodzenie po schodach, mycie okna, szycie itd. Uczestnicy odgadują jaka to czynność. Kto odgadnie wchodzi do środka i naśladuje co innego.
  2. Zabawa przy piosence z pokazywaniem. Oto przykłady:

3. Układanka z figur.

Bardzo proszę o przygotowanie sobie większej ilości różnokolorowych figur, można je wyciąć z kolorowego papieru. Zadanie polega na ułożeniu jakiegoś obrazka np. domu, traktora z przyczepką, auta itp. i poproszeniu dziecka , aby ułożył tak samo.

4. Na pocztę wysłałam do Państwa karty pracy , w których należy odnaleźć te same pojazdy i je przeliczyć.

Życzę miłego dnia.

Indywidualna zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Oto kilka propozycji zajęć, do wykorzystania na dzisiaj :

  1.  Wykorzystując dostępne środki może popracują Państwo z dzieckiem przy pomocy komputera i oprogramowania EYEFEEL dzięki , któremu możemy poćwiczyć nad:
  • skupieniem uwagi
  • koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
  • orientacja w kierunkach (prawo, lewo, góra, dół)
  • rozróżnianie przedmiotów wg rodzaju, gatunku, koloru

2. W bogatym zestawie naszych pomocy dydaktyczno- edukacyjnych jest wiele zabawek interaktywnych i może sięgną Państwo chociażby po stolik interaktywny dzięki, któremu popracujecie nad małą motoryką , stymulacją wzrokową, słuchową i czuciową.

Życzę miłego dnia.

Środa 01.04.2020 r.

Rewalidacja

Rozróznianie wielkościowe i nazywanie czasami stwarza dzieciom problem, może pobawią się Państwo dzisiaj z dziećmi zwracając na to wiekszą uwagę, zadając pytania, porównując przedmioty o różnych gabarytach, wykonując kartę pracy ( przesłałam na pocztę mailową). Dodatkowo proponuję kilka zabaw , bo zabawa to także nauka

  1. W prawie każdym domu jest latarka, którą można wykorzystać na wiele sposobów, jedną z nich jest rzucanie cieni na ścianie. Przybliżając lub oddalając możemy ćwiczyć rozumienie  pojęć tj. duży, większy , największy, mały, mniejszy , najmniejszy itp.
  2. Z tą samą latarką możemy pobawić się w latarkowego berka, świecąc punktowo na podłogę, a dziecko ma nadrepnąć światło. Można również zrobić kotarę z prześcieradłai z jednej strony swiecić na prześcieradło, a po drugiej stronie dziecko będzie próbowało złapać paluszkiem prześwitujące światło. Jest to fajna zabwaw dla chociażby dla rodzeństwa. Niepozorna zabawa jest bardzo dobrą propozycją, na pracę nad koordynacją wzrokowo- ruchową.
  3. Na podwórku możemy przygotować tor przeszkódz różnych przedmiotów, zadania mogą być różne, możemy toczyć piłkę, prowadzić ją nogą, biec np. bokiem itp. Dzięki takiej ruchowej formie dalej ćwiczymy koordynację wzrokowo- ruchową oraz umiejętność rozumienia poleceń i koncentrację na wykonywanym zadaniu.
  4. Nastała wiosna i chociaż zimno , to słonko świeci i zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki wiosny, może popołudniu zachcecie obejrzeć Państwo z dzieckiem program otej tematyce. https://www.youtube.com/watch?v=b6K4yDMGe1w   

 

W mailu przsełałam jeszcze dodatkowe karty pracy o tematyce planetarnej , które możecie sobie dodatkowo zrobić. Życzę miłego dnia i udanej zabawy.

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Co prawda jest dość zimno dzisiaj, ale jakby nie spojrzeć mamy wiosnę i może posłuchacie sobie piosenki o wiośnie https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo

Państwa synek jest w dużej mierze dźwiękowcem, tzn, że jego głównym transmiterem z otoczeniem jest słuch,dopiero na drugim miejscu jest wzrok,  dlatego podczas każdej zabawy czy jakiegokolwiek działania bardzo istotna jest stymulacja dżwiękowa. Propozycje, które czasami na pozór wydaje się, że będą dla niego nudne możemy zamienić w atrakcyjne wydając różnego rodzaju dźwięki. Bawiąc się z synkiem dzisiaj może sięgniecie Państwo po drewniane puzle z warzywami lub pojazdami, a może klocki i zbudujecie wieżę , którą na koniec zburzy.

Życzę miłogo dnia, bawcie się dobrze.

Wtorek 31.03.2020 r.

Rewalidacja

Dzisiejsza pogoda niestyty nie sprzyja zabawie na dworze, dlatego chcę zaproponować inne działania, które mam nadzieję , że sprawią wam dużo zadowolenia i frajdy.

  1.  Nożyczki – bardzo przydatną i ważną umiejętnością jest prawidłowe posługiwanie się nożyczkami. Będziemy potrzebować kilku kartek papieru, pisak i nożyczki. Na kartkach rysujemy różne wzory i szlaczki, które nasza pociecha ma wyciąć. Na Państwa pocztę mailową wysyłam karty z przykładowymi wzorami. Możecie Państwo dać dziecku stare gazety, które będzie ciąć według własnego uznania, w ten sposób ćwiczymy prawidłowy układ paluszków na nożyczkach oraz umiejętność odpowiedniego nacisku i użycia siły w obrębie dłoni . Z powstałych kawałeczków możemy z dzieckiem zagnieść kulki i pobawić się w rzucanie śnieżkami
  2. Biedroneczki- na pocztę wysłałam gotowe karty pracy , które możecie Państwo wydrukować i porozcinać. Teraz zaczynamy przeliczanie kropek na biedronkach, dobieranie ilościowe itp…
  3. Gniotek – do przygotowania tej zabawki antystresowej będziemy potrzebować : balon, mąka, mała butelka po wodzie, lejek, mała łyżeczka, kawałki kolorowej włóczki lub wstążeczka , pisak. Za pomocą lejka i łyczeczki dziecko wsypuje mąkę do butelki około 1/2 – 3/4 objętości , następnie na szyjkę butelki zakładamy końcówkę balona i dobrze przytrzymując obracamy tak, aby zawartość butelki znalazła się w balonie. Delikatnie wyciskamy nagromadzone w balonie powietrze, po czym dokładnie zawiązujemy. Z włóczki możemy przygotować włosy dla naszego Gniotka , a pisakiem domalowujemy mu oczy i usta. I GOTOWE !

ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Pańtwa synek bardzo lubi bawić się kredkami- często podczas zajęć wykorzystujemy je , aby uzyskać różnorodny efekt naszego działania. Może dzisiaj Państwo pobawicie się w ten sposób z dzieckiem:

  • przeliczamy , ćwicząc jednocześnie odruch chwytny w obu dłoniach
  • ćwiczymy nazywając odpowiednie kolory
  • układamy w pudełeczku
  • rysujemy na kartce papieru .

W naszym bogatym składzie pomocy mamy piasek kinetyczny, może usiądą sobie Państwo z dzieckiem na kolanach i bobawią się tworzą kolorowe dinozaury z dostępnych foremek i ugniatając sam piasek. Materiał ten dostarcza dziecku dużo bodżców czuciowych ze względu na swoją specyficzną strukturę. Jak codzień przypominam o konieczności przećwiczenia wszystkich większych stawów i wykonanie ruchów zginania i prostowania kończyn górnych i dolnych.

Pozdrawiwm serdecznie

Poniedziałek   30.03.2020 r.

Rewalidacja

Na dzisiaj mam propozycję zabaw z kształtami i figurami , które tak lubi nasz podopieczny.

  1.  Ciasteczka – bardzo prosty przepis tzw. 3-2-1 czyli 3 szklanki maki , 200 g masła, 1 szklanka cukru. Ja czasami daję trochę smietany lub jajko.Samo ugniatanie ciasta, będzie dużym działaniem  sensorycznym, a poza tym problem pobrudzonych rąk , z którym trzeba sobie poradzić to nielda wyzwanie. Z przygotowanego i rozwałkowanego ciasta można wykrawać różne kształty i figury, nazywać je , a po upieczeniu układać w dowolne wzory i obrazki nie mówiąc już o smakowaniu.
  2. Kształty warzyw – problem z jedzeniem warzyw jest wszychogarniający dzieci, Fajna zabawą , która może czasem przyczynić się do spróbowania czegoś nowego jest wycinanie kształtów. Dobrym materiałem są oczywiście ziemniaki , z których możemy zrobić pieczone gwiazdki czy kwadraciki. Można oczywiście wycinać z ogórka, marchewki…, nawet nożyczkami z liści sałaty i tworzyć kanapki.
  3. Fajną zbawą z ziemniakimi i kształtami są tak dobrze znane stempelki – pieczątki z ziemniaków.
  4. Dla rozlużnienia i wprowadzenia ruchu pobawcie się przy ulubionych piosenkach np. A ram sam , sam…

Na poczte mailową pozwolę sobie wysłać kilka kart pracy, może coś wam się spodoba i wspólnie zrobicie. Powodzenia i udanej zabawy

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

Mam cichą nadzieje , że próby ćwiczeń idą coraz lepiej. Na dzisiaj przygotowałam kilka propozycji zabaw polisensorycznych.

  1.  Malowanie dziesięcioma palcami, z wykorzystaniem kolorowych farbek i kartki papieru
  2. Zabawy materiałam i sypkimi – w naszym gotowym zestawie mamy już przygotowane pojemniki z kaszą, makaronem oraz fasolą. Nasz podopieczny bardzo lubi łapać , przesypywać do różnych mniejszych pojemników, mieszać …
  3. Mała zabawa ruchowa  z wykorzystaniem krótkiej piosenki:                                  Do przodu, do tyłu raz ,dwa , trzy -2x                                                                    Do przodu , do tyłu rym, cym, cym, cym                                                                Na prawo , na lewo raz, dwa, trzy                                                                          Na prawo , na lewo raz, dwa, trzy rym, cym,cym ,cym

Zabawę tą wykonujemy siedząc na kocu z dzieckiem przed sobą i poruszamy się razem z nim – jest to ćwiczenie orientacji w przestrzeni i poczucia wlasnego ciała.

Życze idanej zabawy. Pozdrawiam serdecznie.

Piątek 27.03.2020 r.

Rewalidacja

Wiem jak trudno namówić mojego podopiecznego do rysowania , dlatego na dziś przygotowałam kilka propozycji dzięki, którym przez zabawę będziemy ćwiczyć tę umiejętność. 

  1. Rysowanie kredą oraz malowanie wodą i pędzlem to zajęcie stanowiące wspaniałą zachętę właśnie do nauki rysowania i malowania, tym bardziej , że można to robić na świeżym powietrzu. Rysując kredą na chodniku stwarzamy również okazje do komunikacji , poniewaz trzymając kredę w rękach zachęcamy dziecko , aby powiedział jaki chce kolor i co rysuje. Można oczywiście robic to z dzieckiem naprzemiennie. Przygotowując sobie wcześniej wiaderko lub inny pojemnik z wodą oraz pędzel możemy malować na chodniku różne wzory i kształty.
  2. Ulubione małe autka i traktory można wykorzystać w kolejnej zabawie, zachęcając dziecko do przesuwania nimi po tacy wysypanej materiałem sypkim tj. piasek , mąka lub farbą. Dzięki temu możecie tworzyć rózne wzory i kształty.   Ślady tworzone farbą można przenieść także na kartkę papieru.
  3. Tata na pewno ma krem lub piankę do golenia i jesli pokryjemy cienką warstwą powierzchnię tacy lub stołu to możemy namówić dziecko do rysowania po nim palcem lub pędzelkiem.

Mam nadzieję , że któraś z propozycji spodoba się Państwu i wykorzystacie w wolnym czasie, ponadto wysłałam na Państwa pocztę mailową kilka kart pracy , może coś uda się jeszcze zrobić. Jęśli będziecie chcieli się ze mną podzielić swoimi wytworami pracy będzie mi bardzo miło. Pozdrawiam serdecznie .

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

W związku z naszą wczorajszą rozmową telefoniczną i Państwa obawą o możliwy regres w postaci zmniejszenia i ograniczenia ruchomości w stawach oraz powstania przykurczów mam jeszcze kilka propozycji. Posiadają Państwo lampę Sollux, którą można wykorzystać w celu uzyskania zmniejszania napięcia szczególnie w dołach podkolanowych i w obrębie stóp( czas ekspozycji 10-15 minut, w odleglości ok. 1m). Ponadto można zrobić delikatny masaż , najlepiej do tego celu użyć oliwkę po czym dobrze jest poćwiczyć, o tym pisałam do Państwa wczoraj.

Nasz podopieczny bardzo lubi ” czytać” książeczki”, może poczytacie sobie wspólnie nasze ulubione pozycje jak ” Koziołeczek” lub ” Hipopotam” , zapewniam , że kartki będą się bardzo szybko przewracać ( oczywiście przez małe rączki dziecka). Dzieki takiemu wykorzystaniu książeczek uzyskamy ćwiczenia małej motoryki oraz stymulację wzrokowo- słuchową.

A oto jeszcze kilka propozycji nowych piosenek, które uwielbia sluchać nasz podopieczny: https://www.youtube.com/watch?v=qCbtEZkJsYI ,https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ

Życzę miłego dnia i pozdrawiam serdecznie.

Czwartek 26.03.2020 r.

Rewalidacja

Na stronie naszej grupy Motylki opisane są propozycje , które mogą Państwo zrealizować z dziećmi w ramach podstawy programowej. Podczas póżniejszej zabawy i dla urozmaicenia zajęć w trakcie dnia proponuję zabawy w ogrodzie , tym bardziej , że wiem , iż jet to uluione miejsce Waszej pociechy, a dzisiejsza pogoda temu sprzyja. Będzie to zabawa połączona z możliwością przyswojenia sobie poszczególnych pojęć.
Serpentyny : Jeżeli przywiążemy do kija długie , wąskie paski materiału lub wstążki ,możemy obracać je w kolo na wietrze, kreśląc różne wzory. Można spróbować ja gonić , nadeptując na końce. Dziecko może w związku z tym nauczyć się rozumienia wielu pojęć , takich jak ” obróć”, ” zakręć”, ” podskocz”, ” goń”, oraz ” wysoko – nisko”.
Po małym wysiłku fizycznm przyjemnie bedzie usiąść i zrobić małe zadanko przy stoliku.W kartach , które Państwu przekazałam sa obrazki , które odpowiadają czynnościom wykonywanym na dworze podczas zabaw tj. skakanie , bieganie…
Proszę rozlożyć obrazki i poprosić dziecko aby odnalazło dwa takie same.
Dla urozmaicenia zajęć , jesli moją Państwo jeszcze chęć to proszę przygotować sobie miskę, bułkę tartą lub mąkę oraz różnokolorowe małe przedmioty, mogą być np. guziki. Do miski wsypujemy przygotowane guziki i zasyujemy materiałem sypkim. Dziecko ma za zadanie wyszkuanie dłońmi przedmiotów. Jest to wspaniała zabawa sensoryczna , nie wymagająca dużych nakładów , a oprócz czucia powierzchownego , głębokiego ćwiczymy jeszcze chwyt szczypcowy.
Życzę udanej zabwy – pozdrawiam serdacznie

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze

W dniu dzisiejszym proponuję kilka działań , które będą miały na celu stymulację ruchową , słuchową i wzrokową.
Jako , że nie mamy innej możliwości w związku z zaistniałą sytuacją, a bardzo dobrze wiemy jak istotnym jest proces usprawniania ruchowego w przypadku Państwa dziecka, bardzo proszę , w miarę możliwości , o próbę uruchamiania większych partii mięśniowych i stawów poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń biernych zginania i prostowania kończyn górnych i dolnych. Pomoże nam to w powstrzymaniu powstawania przykurczów.
Nasz podopieczny bardzo lubi przekładać kolorowe kubeczki , mniejszy w większy, dlatego proponuje pobawić się z nim tymi pomocami , w ten sposób poćwiczymy małą motoryką.
Dla urozmaicenia proponuję stymulację wzroku.  Bardzo proszę o włączenie komputera na stronie https://www.youtube.com/watch?v=0CPSkPrlo7A, dzięki której poćwiczymy ruchy gałek ocznych i umiejętność skupiania wzroku na danym obrazie , dodatkowo uzyskamy stymulację słuchową , dzięki towarzyszącej muzyce relaksacyjnej.
Życzę udanej zabawy i pozdrawiam serdecznie.